courant; IV. 41. GOESSCHE 184? filS& Maandag 31 Mei De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f .1.90. V f Gewone Advertentiën worden a. £0 ets. d< I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodher \van J 6 regels d f J ,90, behalve het Zegelreg JÏIEU WST .1DN G IW ITALIË, Nopens den staat van zaken te Rome. verneemt men het volgende: Rome, verschrikt door de nadering der Napelsche en Oostenrijksche troepen, heeft nieuwe voorstellen aan generaai Oudinot gedaan, en waaischijnlijk zijn de Fraosche troepen die stad reeds binnengerukt, hoewel niet als vijanden. Het berigt, gisteren medegedeeld, als zou generaal Oudinot zich met den koning van Napels vereenigd hebben, blijkt onjuist :e zijn geweest. Overigens schijnt het, dat Frankrijk in Italië eene ge heet nieuwe houding zal aannemen en de Romeinen beginnen in re zien, dat zij alleen door Franschen invloed behoed kunnen worden voor eene reactiedie onder den druk van Oostenrijk hen gewis boven het hoofd hangt. Het voordeel dat Garrikaldi op de voorhoede der Napelsche troepen zou behaald hebben, blijkt van weinig belang te zijn geweest. DUITSCHLA1ND. Frankfort» den 14 Mei. In de zitting der na. tionale vergadering van heden voormiddag heeft iets plaats gegrependat veel sensatie heeft verwekten niet minder opzien in Nederland zal baren. De Lim- burgsche afgevaardigden, baron vanScherpenzeel Heusch en Schoenmaeckers, hebben aangekondigd, dat zijhun mandaat als leden der nationale vergadering ivd< rleaden. Ten zelFden tijde hebben zij geprotesteerd te«en de verdere vereeniging van Limburg met Duitsrhland omdat de Duitsche bondsstaat niet tot stand was ge - komen van de republiek wilde men in Limburg niets weten, bij zijne vrijzinnige instellingen en grondwet yoelde dit land zich gelukkig en tevredenhetzelve vormde een bestanddeel van Nederlanden dit was alles wat men daar wenschte. Deze schriftelijke vtiklaring werd door de vergade ring zeer euvel opgenomen. D>' baron van Scherpen zeel Heuschdie nog tegeinv. ordig was, werd door het roepen der linkerzijdeWeg met hem wij willen niets langer van hem weten! genoodzaakt zich uit de vergadering te verwijderen. Het heeft zich bevestigd, dat de rijksvesting Rastadt, met 150 stukken geschut en ved oorlogsam munitie in handen der volkspartij is gevallen, ten ge volge van een opstand onder de b-zetting, Naar men verzekertis eene ernstige republikeinsche beweging in het groothertogdom Baden uitgebroken, ten gevolge waarvan de groothertog naar Gerrurslieim zou gevlugt zijn. Met ongeduld verwacht men nadere berigten. Intusschen is prins Maximiliaan van Baden hier lieden nacht onverwachts aangekomen. Berlijn, den 14 Mei. Ten gevolge der onlusten bij Iserlohn, te Dnsseldorp, Elberfeld. enz. zal spoe dig onder 't bevel van den generaal von llanncken een aanzienlijk legerkorps bij Harem en Dortmund wor den bijeengetrokken bestaande uit 20 bataillons 12 eskadrons en 24 stukken geschut, alzoo eene magt uit makende van ruim 20.000 man. Te Berlijn liep op 14 dezer 't gerucht, dat de kom- mandant der troepen, die tegen Elberfeld zullen ageeren, bevel hadom in 't uiterste geval de stad tot puin te schieten. Eene bende van 3000 mandie zich in de na buheid van Dnsseldorp liet zienheeft zich op 't na deren der militaire magt verstrooid. Karlsruhe, den 14 Mei. ('s avonds). Onze me st.,nd is wat beter. De muitelingen zijn afgetrokken, deels naar Rastadt, deels naar huis. De artillerie is grootendeels, de ruiterij bijna geheel getrouw gebleven, en bewaakt met de burgerwacht de stad. Het tuighuis was heden nacht voor eenige oogenbiikken in handen des volks, maar men werd er weder meester van. door middel van de bajonnet. De ministers zijn nog hier en willen den storm het hoofd bieden. In Rastadt gaat het onbeschrijfelijk dol toe. Slruve en Blindmet geweld uit hunne gevangenisschap te Bruchsal verlost, z.ijn van hier, aan 't hoofd van twee compagnien dronken soldatennaar Rastadt getrokken I en voeren daar, mer Brentano en Fickler het bewind. I Intusschen zijn er in dit stad drie partijen die elkander I in '1 haar zitten. De meeste soldaten gaven zich verlof en gingen zeer vreedzaam naar huis. 't Wemelt verder I in de vesong van Po'en en vreemde avanturiers. De I vesting-arbeiders zitten den geheelen dag in de herbergen I en drinken op rekening der Republiek. I Men weet hier niet, waar de hertog zich ophoudt, doch gelooft, dat lui de getrouwe troepen van Manheim en Bruchsal zal verzamelen en daarmede de stad ter hulp.' snellen. Een berigt uit Mannheim echter van denzelfden dag, meldt, dat kavallerie noch infanterie wilde marcheeren en zij zich met de burgers onder een zelfgekozen com mando vereenigden Zoo gaan zijarm in arm op j si raarzingende vrijheidsliedjes en schreeuwende,,/eve I JJccker P.S. Zoo even verneem ik, dat men eene sterke kanonnade hoort in de rigting van Worms, af gewisseld door geweervuur. Heden morgen deed het voorloopig Bewind van ('e Republiek Baden, hier zijn intogt Hei bestaat uit de heeren BrentanoChristStruve en Blind. Spiers, den 15 Mei. Gisteren kwam de Groot- Henog van Baden met zijne familie in de bondsvesting Germersheim aan. Eene afdeeling kavallerie begeleidde Z. II. tot aan de Rijnbrug en keerde toen naar Karlsruhe terug. I11 de vesting Rastadt werd ook de krijgskas door 't volk in beslag genomenbedragende ongeveer 500,000 fl. Elberfeld, den 15 Mei. De afgeloopen nacht was rustig. Wij gaan voort met ons te organiseren en orde te stellen in aile takken van bestuur. Zo0 even verschijnt bier een manifest aan liet Duit sche volkwaarin aan de Duitsche broeders gemeld wordtdat de zwarr-rood-gouden Duitsche vlag van 't stadhuis waait en men hun oproept tot persoonlijke hulp en tot het zenden van ammunitie, geld en levens middelen. Die komen wil, moet echter spoedig komen. Help help het geldt de eenheid eu de vrijheid van ons Vaderlandzoo eindigt de proclamatie van de Elberfeldsche Zekerheids Gomniissie. De Zekerheids Commissie heeft zekeren von Mir bach tot opperbevelhebber der gewapende magt benoemd en den heer Engelseen der redacteurs der Rhein Zei tangde stadspoort gewezen. Men is steeds bezigde barricaden te volmaken, alle fabrieken staan stil, de emigratie houdt aan, en de levensmiddelen stijgen sieeds in prijs. De Zekerheids Commissie deed reeds eene geld- heffing van 120,000 Rijksdaalders. Het grootste gedeelte der burgerwacht zal de wa penen wel nederleggenals de stad wordt opgeëischt. Dusseldorp den 16 Mei. 'rConihé van het Neder Rijnsche Muziik-feest, 4ie<Tr besloten, liet groote feesrdat dezen zomer alhier zou p'aats hebben tot gunstiger tijd uit te stellen, Stuttgart, den 16 Mei. Alle soldaten met ver lof afwezig, zijn onder de wapenen geroepen, 'tls hier onrustighet Volk wordt op Baden gewezen en men ziet plakkaten in dien zin aan dé muren hechten door personen, niet eene ronde cocarde versierd Elberfeld, den 17 Mei. Ons oproer is als een nevel verzwonden. De burger- en landweer bezet liet stadhuis en alle wachtposten. De barricaden worden opgeruimd. Van waar die omkeeiitig De deputatie, gister avond ten 6 ure uit Berlijn teruggekomen, berigue da; de Koning de Rijks-Con slitutie, zoo als zij bij de eerste lezing is vastgesteld had aangenomenenz. Keulen, den 17 Mei. Zoo even komt hier het berigr, dat de opstand te Iserlohn en te Elberfeld een vreedzaam einde nam. Te Dusseldorp werden alle wapenen van de burgerij opgeëiscbr. Frankfort, den 17 Mei. Men weet thans met zekerheid, dat de groothertog van Baden zich met zijne familie in de vesting Germersheim bevindr. Tot dus. verre is de republiek niet in Baden geproclameerd ge worden en schijnt de daar plaats gehad hebbende beweging enkel ten doel te hebben, de handhaving der rijksconstitutie tegen de reactionnaire plannen van de» koning van Prnissen. Men weet met genoegzame zekerheid, dat eerlang een Pruissisch leger van 50,000 man in de Rijn provinciën zal verschijnen, en dat hei- zelve, na aldaar alsmede in Westphalen den opstand onderdrukt te hebben den veldtogt tegen de volks partij in Rijn Beijeren en Baden zal openen. Deze beide gewesten die eene bevolking van 2! millioen zielen bezitten, zuilen van hunne zijde in gemeenschap met Wurtemberg. Nassau en de beide Hessen, ligte» lijk het dobbel aantal troepen op de been kunnen bren gen en de Pruissen moeten zich op een geduchien wederstand voorbereiden. Men is algemeen oveituigd, dat de rijksbestuurder binnen kort zijne post zal nederleggen, om door eenen Pruissischen prins vervangen te worden. Heidelberg, den 17 Mei. Heden morgen werd hier door een als dragonder gekleede turner de tijding aangebragt, dat uisschen Sinsheitn en Heilbronn een korps Badensche artillerie, met hun aanvoerder Hin keldeygevangen genomen is. Dit korps werd door turners en vrijkorpseh vervolgd en marcheerde toen naar WuTtemberg; daar werd het hun echter niet vergund de grenzen over te trekken en zij moesten zich dus overgeven. Een hoofd-officier schoot zich uit wanhoop voor den kop. 16 kanonnen vie'en hierdoor in handen des volks. Frankfort, den iS Mei. Hoe zeer de rust hier niet weder is gestoord gewordenheerscht er echter eene uiterst sombere stemming, ten gevolge waarvan vele aanzienlijke huisgezinnen de stad verlaten. Bijna algemeen verwacht mendat dezelve eerstdaags in staat van beleg zal verklaard worden; en daar bij de kalme houding onzer bevolking, voor zoodanigen maat regel geenerlei wettige grond bestaat, zoo zien velen hierin een voorlooper van ec-n ophanden zijnde con flict tusschen de centrale magt en de Nationale Ver gadering, waarbij de laatste met ontbinding of zelfs met gewelddadige uiteendrijving op last der Pruissische regering, bedreigd schijnt te worden. De jongste ver klaring dier regering luidt inderdaad zeer vijandig tegen deze vergaderingzoo als mede tegen de volksbewe ging, die zich in de Rijnstreken en het zuiden van Duitschland, ten gunste der rijks constitutie openbaart. Van hare zijde, neemt de Nar. Vergadering mede be sluit op besluitwaarbij her gedrag van Pruissen en der centrale magtwel niet geheel zonder reden, ge» laakt wordt, Uit Rijn Beijeren wordt medegedeeld dat men 2ich daar tot eenen bevigen weêrstand voorbereidt. Dit is mede het geval in her groothertogdom Baden. De voorstellen betreffende eene nieuwe centrale magt, zijn zeer uiteenloopendeeenigen willen den Prins van Pruissen tot erfeltjken stadhouder, anderen zijn voor de benoeming van eene revolutionnaire conventie. In de Beijersche Paltz is gisteren eene voorloo pige regering geïnstalleerd geworden. Eene deputatie is aan den bekenden Hecker naar Noord-Amerika ge zonden, oin hent uitte noodigen ijlings naar Duiisch. land terug te keeren. Ook te Augsburg heeft in den nacht van 14 dezer een conflict plaats gehadhetwelk zich uit de bierkroegen op de straat verplaatste en eindelijk zoo hoog liep, dat de met steenen begroette soldaten vuur moesten geven, hetwelk door de rustverstoorders werd beantwoord, die eene barricade wilden bouwen, doch. na eenigen der hunnen te hebben verloren, door de gewapende magt spoedig werden verdreven.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1