Stoomvaart op PIETER PAME J. J. BB KABjTER. Rotterdam den 14 Mei. De hoop, die wij in ons nommer van gisteren te kennen gaven, xiat name lijk verdere voortgangen van den schrikkelijk brand die onze stad geteisterd heeft, zouden gestuit worden, heeft zich gelukkig bevestigd. Van gisterenmorgen ten 7 ure af is onze brand weer onopliondelijk werkzaam geweest, en zal nog vermoe* del ijk den geheelen nacht werkzaam blijven. De veroorzaakte schade wordt op 3 4 millioen guldens geschat. Zoodra Z. M. gisteren avond de ontzettende ramp vernam, zond H. D. zijnen adjudant jhr. van Karne beek en zijnen ordonnans-officier den graaf van Bijlaadt herwaarts, ten einde ui?t alleen bekend te worden met de grootte van het onheil, maar ook H. D. deelneming daarover te betuigen en alle hulp aan te bieden die vereisclu mogt worden om den verderen voortgang der vlammen te stuiten. Z. K. H. prins Hendrikvergezeld van zijnen ad. jndanr den ridder van Rappardwas mede heden middag op de plaats van liet ongeluk Tegenwoordig. Ook- de lieeren ministers van Binnenlandsche en Bui- ten'andsclie zaken hebben een en "ander in oogenschouw komen nemen en omtrent alles naauwkeuvige infor matien gevraagd, ten einde daardoor in cfe gelegenheid te zijn Zijne Majesteit nog nader met alles bekend te maken. De gezamentlijke spuiten hebben water gegeven van d -s morgens ongeveer ten 7 ure tot des avonds ten 9 ureop welk tijdstip nog slechts een bepaald getal bij den brand overbleef. Gedurende een tijdverloop dus van 14 uren is elke minuut in de brandende gebouwen circa 22 okshoofden water geworpenhetwelk dus voor den aeheelen dag ongeveer 18,500 okshoofden of' 4,000,000 Nederi. kannen water bedraagt. Men deelt ons nog mede. dar, wanneer men giste ren den brand bij liet laatst aangetaste huis nier had kunnen meester worden, de batterij aan 's Rijks werf, welke daartoe in gereedheid was gebragtzotide zijn opgerukt, 0111 door het omverschieten van een, of des noods meerdere gebouwenden verderen voortgang der vlammen, zco mogelijk, te stuiten. 's Graveniiage, den 15 Mei. Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin hebben zoo evenuit de hoofdstad terugkeerende, onder het gejubel der bevol. kitig, hunne plegtige intrede in deze residentie gedaan. Men leest in liet Zondagsblad „Wij kunnen bij het berigt, door ons medegedeeld omtrent de echtscheiding van Prinses Marianne en dat door de spoedige overkomst barer geliefde kinderen zoo treffend bewaarheid is geworden nog voegen dat aan de Prinses de opvoeding van hare kinderen is. fopgedragenterwijl de voogdijschap aan den iConing van Pillissen verblijft. Ook kan zij, volgens de uit wijzing van het vonnis der echtscheiding over een zesde gedeelte der inkomsten van Prins Albert beschik kendie in Berlijn de algenteene opinie tegen zich heeft. Volgens de loopende geruchten zou her tegen woordig paleis van Z. M. ingerigt worden tot een gebouw voor den Hoogen Raad." - Rotterdam, den 15 Mei. Heden avond ten 8 ure arriveerde binnen deze stad van 's Hu ge Z. M. koning Willem III, ten einde in persoon de vernieling in oogenschouw te nemen, welke de brand Zondag in deze stad heeft aangerigt. Wij vernemen dat hier ter stede óp sommige sociëteiten lijsten ter imeekening'liggenten einde de hoofden der brandweer in de gelegenheid te stellen, de geaffecteerden aan de spuiten een bewijs van de erken lelijkheid der burgerij te gevenvoor den, moedden ijver en de volharding bij gelegenheid van de ramp, tiie onze stad trof, in zoo hooge mate betoond. Wij juichen dit denkbeeld van ganscher harte toe want de onvermoeide ijver der spuitgasten heeft, zoo a's wij hethiervoren betoogden, een der schoonste ge- ihelten onzer stad voor onberekenbare gevaren behoed, en wel voegt hei der burgerij, dooreenig buitengewoon bewijs van goedkeuring, te toonenhoe hoog zij eie diensten dier wakkere mannen waardeert. Goes den 16 MeiDe aanspraak door Z. M. den Koning, bij zijne inhuldiging gehouden, vóór zjjne e-dssflegging, was als volgt: Mijne lieeren leden der Staten-Generaal Door mijne geboorte en de grondwet, iis het afster ven van mijn onvergetelijke!: vader, tot den koninklijken troon geroepen, heb ik onmiddetijk de regering aanvaard en dit plegtig aan al mijn beminde onderdanen bekend gemaakt. Thans is het oogenblik daar, dat ik voor het oog van den Aimagtige, die her lot van koningen en volken in handen heeft, mij, onder inroeping Zijns Heiligen naams, aan mijn edeltrouw en ordelievend volk zal verbinder.. Hoog is de betrekking waarin ik geplaatst ben; zwaar zijnde pligten die up mij nisten. Ook den koningen kleven menschelijke zwakheden aan en daarom behoeven zij instellingen en zelfstandige voorlichting, opdat de kroon een brandpunt blijve dat weldadigen gloed verspreidt. Dit volk dat een der eerste is geweest om uit de duisternishet geweld en de verdiukking der middeleeuwen, orde en vrijheid en waarborgen voor het" behoud van beiden, te voor. schijn te roepen, heeft ook thans weder, naar de behoefte des tijds, zijne instellingen herzien en bevestigd. Ko ning er. Volk, Oranje en Nederland hebben met kalmte dit gewigtige werk volbragt en de onberekenbare voor- regten van rust en vredezijn het deel van den dier baren Nederlandschen grond gebleven. Indien wij liet oog slaan op de beroeringen die een groot deel van Eüropa teisteren, op de vernietiging der bronnen van bestaan en welvaart, die zulke treffende lessen geven, laat ons dan Gode dankbaar zijn, die hei dierbaar vader land heeft behoed en sluiten wij ons naamver en naauwer aaneen, opdat wij Zijnen zegen mogen waardig b'ijven. Laten wij ons dagelijks afvragen of wij onze pligten als Nederlander jegens het vaderland, ik ais koning, gij mijne lieeren als vertegenwoordigers des volks, allen hebben vervuld, en die regter, die in ons binnenste is, dien niemand verloochenen kan, zal ons den weg wijzen tot handhaving der eer. tot bevordering van liet belang des lands. Onze rustige houding in deze bewogen tijden, heeft ons niet slechts behoed voor groote rampen; zij heeft ook het aanzien des rijks vermeerderd, want zij heeft de bevfonderjng van alle beschaafde naiien rot zich getrokken. Ik vetbind mij aan een volk, grooter in deug den dan in het bezit van een uitgesnikt grondgebied; krachtiger door eensgezindheid, dan door zielental: het is een grootsche roepingkoning van zulk een volk te zijn Ter gelegenheid van H. D. plegtige inhuldiging, heeft Z. M. bij onderscheidene'besluiten, verschillende waardigheden en betrekkingen verleenddie door de buitengewone Slaats-Courantvan Maandag 14 Mei, Worden medegedeeld. Goes, den 16 Mei. Bij Koninklijk besluit van den 10 Mei 1849, n°. 230, is aan den Heer K. Schravcr gewezen hoofd-ingemeur titulair, ingenieur van den Wa terstaatverleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van 1200 'sjaars, op grond van de artt. 3 lift, a, 43 en47 der wet op de burgerlijke pensioenen, van den 0 Mei 1846 Staatsblad N°. 24.) De bloemen-bandel is thans te Gend buitengewoon levendig en volgens een berigt uit die stadvoorzien zicli de vreemde Landen het meest bii de bloemisten aldaar. Zoo verzond de Heer Verschaffeit dezer dagen eene aanzienlijke co'lectie planten, van allerlei soort paar Rusland. Volgens berekeningzou de bloem handel te Gend 'sjaarlijks ongeveer zeven maal hon derd duizend Gulden in omloop brengen. De Camelia vooralis thans gevierd en de voor naamste bloemisten hebben daarvan de meest variee- rende collectie. Zooals men weet is die bloem van Chineesche afkomst en ten bewijze van den roem, dien de Gendscbe kweekers hebben verkregen, strekt, dat onlangs eene bezending naar China is ingescheept. De Nieuwe Rotlerdamsche Courant heeft in haar No. ui een uitvoerig artikel over de Bloemen tentoon stelling te Amsterdam, gehouden van tot 11 April. Daarin wordt hulde gebragt aan de Ut echtsche hlo misten, die kosten noch zorgen spaarden, om Flora's tuin aan de IJ-stad, den grootsten luister bij te zetten. Zij zegevierden bij de mededinging in veie opzigten, zegt de Schrijver van die beschouwing, stavende hun roem, reeds op zoo menige, zoowel buiten- a's bin— nenlandsche Tentoonstelling behaalden niet zullende rusten, vóór zij hun Utrecht, ten opzigte van de kul. tuur en den handel in potgewassen tot het Neder» landsche Gend hebben verheven. De Heer Masson, voornaam tuinier te Parijs, heeft onlangs eene nieuwe plantsoort aangekweekt, de ulluca genaamd, welke al de eigenschappen bezit om, zoo noodig den aardappel te vervangen. Deze plant is oorspronkelijk uit Pern, en groeit voortred', lijk in de opene lucht. Haar smaak gelijkt dien van den aardap pel daarenboven levert het gedeelte, dar zich boven den grond bevindt,eene aangename groente op, welke 3 maal in één saisoen kan gesneden worden en waat van den smaak naar dien der boonen zweemt. In 1710 werd door Fletcher van Saltorn de wan molen uit Holland naar Engeland gebragtdoch het gebruik openlijk van de predikstoel als goddeloos af gekeurd. Walter Scott deelt dienaangaande e«-n brief mede, welke een pachter aan zijn lieer schreef„uwe genade en uwe rentmeester, hebben goed te bevelen, dat mijn zoon Suddie op den dorschvloer met een uitgevonden werktuig, om liet kaf van het koren ie scheiden, zal arbeiden. Dat is echter strafbaarom door menschenkunst wind te maken, alleen ten behoeve uwer Genade, in plaats van eerbiedig te smeken of eerbiedig te wachten, tot dat de wind ter onzer be- schikking komt. IIDDENPRIJZEN, uftM bc f>o(0cnb£ Qlrtifeclcu te éoc0. Van den d tot den d5 Mei 3848. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe/ 787. Rogge 4,80. Vroege Gerst/3,63. Late Gerst 3,10. Boekweit 0,00. Haver 2,00. Wi te Bootten c,oo. Witte Erwten/ 00,00. Groene Erwten 5,83. Graauwe Erwten i 8,00. Tarwe Meel /'9.S7. Rogge Meel f6,45. allen per Mudde. Boter f 0,75. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- scheKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 30 cs. Tarwe Brood 17s c>. Rogge Brood 12Scs. Osse- Vleesch 55 <rr. Koei-Vleesch 55 cs. Kalfs-VIeescit 55 cs. Schap,m-Vkesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Verscb Varkcn-Vleesch 70 cs. GerooktVarken-Vicesci, 80 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen /'2,5o. Late Aardappelen 3,00. de Mudde. Jenever 60,00. per Vat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout f 7,50. per Wisse. Groote Takkebossen 14,00. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 Ponden. Turf 70 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie f 45,00. Lijn Olie 40,00. het Vat Koolzaad f 00,00. Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. A DVERTENTIEN. De Ondergeteekende de HUUR KOETSIERS - AFFAIRE mitsgaders PAARDEN en RIJ TUIGEN overgedaan hebbende aan L A L R (J S RIJKbedankt door deze zijne geëerde begunsf- gers voor het vertrouwen, gedurende eenigejaren van hun Ed. genoten en beveelt zijn opvolger in hun welwillend aandenken. Volgens bovenstaande Bekendmakingde HUUR KOETSIERS- AFFAIREdoor voorzeide PANNIJ uitgeoefend, overgenomen hebbendeen de Bedien den die jaren bij denzelven in dienst zijn geweest, in de mijne zijnde overgegaan neem ik de vrijheid mij beleefdelijk in de gunst en in het vertrouwen der geëerde begunstigers van voorzeiden PANNIJ aan te bevelen, belovende eene prompte en civiele bediening. Goes, den 16 Mei 1849. l mm Het STOOMSCHIP the city of i/i|PNk. Rotterdam zal, volgens bekomen /ffl/m R berigt uit Londonalhier arriveren °P IVoensdag den 23 Mei, om den volgenden dag weder te vertrekken. Daar het Schip slechts 24 uren in deze Stad zal vertoeven tol inueming van Lading, zoo worden allen die daarmede verschepingen wenschen te doen, drin gend uitgenoodigd te zorgen dat hunne in te laden Goederen of Vee, op eerstgemelden dag gereed zijn, om terstond bij aankomst der Boot voor de inlading gereed te zijn. De Stoomboot zal zoo tijdig op Donderdag den 24 vertrekken, dat de Veemarkt van Vrijdag daar aanvolgende nog kan worden bereikt. Men adressere zich Te Zierikzeebij den Heer H. A. van IJSSEL- STEfJN Jr. Te Goes, bij den Heer J. II. C. KAKEBEEKE, Gz. Te Neuzen, bij den Heer II. D. STËENKAMP. Te Tholen, bij den Heer M. AUGUSTEYN. Te Aardenburgbij de Heeren v. d. BROECKE& HERNY. Middelburgden 14 Mei 1849. Te Goes, bii F. Klreuwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2