N°. 40. GOESSCIIE COURANT» Donderdag 17 Mei. JNTIE U WST 1.1 Df 1\ G E JS De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75; Franco per Post f -1.90. Gewoneddverlentiën wordena 20 ets. de règel\ f geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodlwpigtèn I \van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. 1 ITALIË. Sommige berigten spreken er van dat generaal Ou - óinot naar Civita Vecchia zon teruggetrokken zijn en dat hij zich niet in verbinding met de Napelschen wilde stellen, alvorens nieuwe mstnictien ontvangen te-heb ben. Dit gerucht vereisclit echter bevestiging. De Fransche regering schijnt tot nu toe nog geen uitvoe rig verslag van den generaal ontvangen te hebben over de gebeurtenissen van 30 April en 1 Mei. Ten volle wordt het bevestigd dat de Oostenrijk- sche troepen aan den eenen kant en de Napelsche aan den anderenhet grondgebied van de Romeinsche staten zijn binnengerukt. Zelfs veronderstelt men, dat de Napelschen zich den 3 of 4 Mei voor Rorné heb ben moeten bevinden. Er is nog niets van bekend of generaal Oudinot op dat tijdstip reeds door middel van geweld of bij minnelijke schikking 111 de stad was binnengedrongen, dan wel of hij zich met de Napel sche troepen heeft moeten vereenigen om gezamenlijk den aanval te doen. Deze laatste worden door den koning van Napels in persoon gekommandeerd. Bij dezelve bevindt zich-een Spaansch corps, dat te Ter- racina door Spaansche oorlogsvaartuigen ontscheept is. Mtn wil dat een corps uit Rome getrokken ïs 0111 de Napelschen te besrrijden, en dat een eerste gevecht in de omstreken van Velletri zou geleverd zijn. Uit Rome loopen de berigten tor 2 Mei. Er had eene uitwisseling van gevangen met de Franschen plaats gehad. De Franschen zijn teruggetrokken naar Castel de Guidoop 7 mijlen van Rome. Men zegtdat Garribaldi reet 3 4000 man de wegen zal afsnijden, om de expeditie allen toevoer van levensmiddelen te beletten. De laatste berigten zijn van den 5. Zij melden, dat eene Napelsche armee bij Velletri in haren marsch gestuit is door het corps van Garribaldi. Wat de uitslag van het gevecht was, wordt evenwel niet ge meld. De Franschen waren toen nog altijd op zes mijlen afstands van Romesteeds wachtende op ver sterkingen. Te Parijs was het gerucht in omloop, dat de Na. politanen geslagen en dat de Franschen in Rome bin nengerukt waren. DU1TSCIIL A IN I Warschau den 2 Mei, Ons garnizoen heeft ons, met uitzondering van slechts enkele regimenten, ver laten. Niemand weer, waarheen zij bestemd zijn. Ten einde den Poolschen adel rustig te houden, is bij ukase bekend gemaakt, dat van ditoogenblik af ieder Poolsche edelman, die in het Russische leger dient, niet alleen zijn Poolschen adel behoudt, maar even als de Russi sche officieren volgens ancienneteittot de hoogste militaire waardigheid kan avanceren; wie echter deel neemt aan onlustenzal zijn adel verliezen en zijne goederen zullen verbeurd verklaard worden. Dresden, demo Mei. Onze stad wemelt heden van nieuwsgierigen, die van heinde en ver komen toe- stroouien. Wel is de schade, op die plaatsen, waar de strijd woedde, groot, doch niet zoo enorm als men reden had te gelooven. De huizen der Schlossgasse, alsmede dat gedeelte van het Koninklijk slof, dat naar de stad gekeerd is, hebben uitwendig veel geleden; sommige andere huizen, waaronder het oude opera gebouw, zijn verbrand. De galerij van schilderijen beeft wel uitwendig geledendoch geen tafereel van .eenige waarde is beschadigdook is de verzameling van prentwerken volkomen geborgen. Wat het verlies van menscbenlevens betreft, dit is bij de troepen veel geringer dan bij de burgers. Eerstgenoemden tellen zoo aan dooden als gewonden behalve de officieren tusschen de 120 en 130; laatstgenoemden zeker twee malen zoo veel. Nog laat in den avond vari heden werden twee proclamatien ter kennis van de inwoners gebragt. Daarin noodigt de Koning de natie uit om zich rondom den troon te scharen, en verzekert, dat men voor de Duitsche zaak ni -ts te vreezen heeft. Dit verheven doel behoort echter langs wettige wegen bereikt te worden. De aanneming der Duitsche rijks-constitutie "15 doof' Z. M. nooit onbepaald geweigerd; alleen heeft de koning vetklaard,-dat hij in deze hoogst gewigtige aangelegenheid in overeenstemming met de grootere naburige mogendheden wil handelen. Ten slotte wordt gezegd, dat de laatste gestrenge maatregelen zijn ver oorzaakt door openbaar oproer, door gewelddadigheden met de wapens in de hand en dat ook voortaan de zelfde kracht en energie tegenover de vjjanden des Vaderlands zal worden ontwikkeld. Dresden, den ia Mei. Een geheel uitgewerkt plan, volgens hetwelk de barricaden te Dresden zou den opgeworpen worden, is te Berlijn gevonden en naar deze stad overgezonden. Te gelijk is een dergelijk plan ontdekt tot het bouwen van barricaden in de Neustadr. Uit alles blijkt, dat de opstand voorbereid en tegen den 20 Mei voor geheel Duitschland bepaald was. In de laatste dagen van den strijd was in zeke ren zin de vaan der roode republiek in Dresden uit gestoken. Tot nu toe zijn van lieverlede 12,000 man Pruissen alhier met den spoorweg aangekomen. De proclamatie des konings aan het Saksische volk heeft een zeer goeden invloed uitgeoefend. In vele-streken des lands heersebt eene bewe ging, die door de uit Dresden gevlugt- opstandelingen gevoed wordt. Reeds zijn naar vele plaatsen Pruissi- sche troepen gemarcheerd. Ook naar de Boheemsche grenzen, naar Chemnitz en naar Pirnau zijn troepen ge zonden in laatstgemelde p'aats is het bestuur afgezet en de provisioneele regering erkendverder marcheren militairen over Tharandt naar Freiburg. Laatstgenoemde plaats werd door de opstandelingen uit onze stad, met Heubner aan het hoofdbezetzij vertrokken echter den volgenden dag weder en togen naar Chemnitz. Achter Tharandt heeft eene talrijke b»nde voortvlugtige opstandelingen in de bergen eene stelling ingenomen. Frankfort den 13 Mei. Volgens particuliere brieven zoude de oproerige beweging onder het garni zoen van de rijksvesting Rastatteen ernstigen keer genomen hebbenen moeten hierbij eenige officieren door hunne soldaten zwaar gewond zijn geworden. Hier is tot dusverre de openbare rust op geenerlei wijze gestoord. Overal ziet men echter proclamatien aangeplaktwaarin het volk uitgenoodigd wordt alle botsingen met de manschappen der bezetting zorgvul dig te vermijdenen zulks te meeromdat men alle reden heeft te gelooven, dat onze (Pruissische) rijks minister van oorlog iets van dien aard niet ongaarne zoude zien ten einde den staat van beleg te doen proclameren. De Rijksbestuurder gaf eene dagorder aan de Rijkstroepen uit, van nagenoeg dezen inhoud: Duitsche krijgslieden Een ongelukkige strijd brak over Duitschland uit. Elk vriend des Vaderlands wensclu de staking van dien strijd op wettige wijze en niet door krijg van broeders tegen broeders. Slechts eene partij, niet die der Rjjks Constitutiemaar be zield met andere oogmerken, figt hare aanvallen tegen wet en orde en die partij moet men voor den vrede en 't geluk des Vaderlrnds en lier welzijn der burgers bestrijden. Duitsche krijgslieden uwe cere is de vei ligheid van Duitschland toevertrouwd. Alle verleiding tot het verzaken van den pligtslaat haar af. Als uwe zegevierende wapenbroeders den buitenlandschen vijand eeniiragïelijk het hoofd bieden, weestgij dan als één man tegen den binneniandschen vijand. Als anar chie en verwildering 't Hoofd verheffen, bewijst gij dart met de daad dat onwankelbare trouw, vaste moed en broederlijke eendragt het schild vormen, dat .-het Va derland voor elk gevaar, van waar 'took kóme, zege vierend kan beschermen. ?S. Op dit oogenblik beerscht eene algemeene ver bittering tegen de militairen. In een bierhuis aan de Boekenheimer poort heeft, zegt men, een Oostenrijksch soldaat een burger doodgestoken. De straten, die der waarts voeren staan opgepropt nier menschen. Van de hoofdwacht is een detachement naar het bedreigde punt opgerukt. De wacht aan de poort is woedend; men heeft bet: laad 'tgeweer hooien kommanderen. Ook te Hagen, Iserlohu en op meer andere plaat sen in het graafschap Mark heeft het vraagstuk der rijksconstitutie en de oproeping van de landweer, aan leiding tot verregaande onlusten gegeven. Te Iseflohn werd het tuighuis door het volk bestormdmen maakte zich van alle daar aanwezige wapens meester en wierp aiierwege barricaden op. Te Hagen moest de komman- dant, die ziek te bed lagde geweren der burgerweer afgeven; deze wapenen werden onmiddelijk verdeeld, waarop den volgenden dag een troep van 600 gewapen de manschappen zich naar Iserlohn begaf, om de in woners aldaar te hulp te komen. Men had daar in- tusschen reeds uit Munster bevel bekomen, om de geroofde wapenen binnen 48 uren weder af te leveren, bij gebreke waarvan de stad in staat van beleg zou verklaard worden; ingeval men aan dit bevel gehoor zaamde, werd amnestie beloofd. In eene volksverga, dering te Iserlohnwaaraan hulpbenden uit Hagen Menden en omstreken (ongeveer 1000 man) deelnamen, werden deze voorwaarden verworpen en besloten de wapenen niet eer af te geven, voor dat liet tegenwoor dige ministerie afgetreden en de rijksconstiturie door Pruissen aangenomen zou zijn. Te Hagen had men reeds deze zelfde voorwaarden aan den kommandant der troepen te Limberg medegedeeld, en des avonds werd in eene bijeenkomst besloten, om eene deputatie van alle steden van het graafschap naar Berlijn te zenden. Alle passen in het gebergte zijn door schutters bezet, de landlieden zijn in opstand. Uren ver staan posten te voet en te paardom van alle troepenbewegingen onmiddelijk kennis te geven. FRANKRIJK. Parijs, den 13 Mei. Meden zijn de verkiezingen hier kalmer begonnen, dan men, tengevolge der gebeur tenissen van de laatste dagenverwacht zou hebben. Bij geene der vorige verkiezingen is het zoo rustig toegegaan. En echter schijnt er voor de vrees, die men in de vorige week koesterde, dat er grove onge regeldheden. welligr straatgevechten, zouden ontstaan, wel gegronde reden geweest te zfjn. In den afgeioopen nacht heeft de policie hier tal rijke nasporingen gedaan, om geheime bergplaatsen van wapenen en krijgsbehoeften te ontdekkenvan wier bestaan zy kennis had gekregen. De uitslag van die onderzoek is nog niet bekend. Gisteren middag werd een wagen vol in beslag genomen geweren, karabijnen, sabels degens en pistolen bij de prefectuur van po licie aangebragtdeze voorwerpen waren afkomstig van eene vereeniging van lieden, die bekend zijn wegens hunne heethoofdigheid. Heden morgen werd verzekerd, dat de maarschalk Bugcaud bevel had ontvangen-, om de Alpen over te trekken en met eene divisie van het observatie-ieger in Piemont binnen te rukken. Dit zou een gevolg zijn van het binnenrukken der Oostenrijkers in Toskane. Nederlanden. 'sGravenhage den 14 Mei. Het weekblad de Toekomst houdt indat voor eenigen tyd het berigt is medegedeeld, dat eene organieke wet op het onderwijs gereed was, en deze eerlang in de kamer zou gebragt worden. Thans vernemen wij, dat aan die wet nog een laatste hand is gelegd en zij spoedig, welligt reeds in de volgende week, zal worden aangeboden. Naar men verneemt is bij heeren Burgemeester en Wethouders dezer stad een telegrafisch berigt ont vangen, dat Z. M. de Koning verlangde in den avond van morgen naar Rotterdam te vertrekkenmisschien reeds ten twee ure des namiddags van dien dag alhier zijn intogt denkt te doen en dat hoogstdesze'.fs begeerte isdat de algemeene illuminatiebepaald op morgen avond, eerst plaats hebbe op Woensdag avond, den 16 Mei aanstaande.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1