Maandag 14 Mei. GOESSCHE COÜRANT. J\°. 39. .gr -ïs [f;^E-öEtr De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf d,75; Franco per Post f .1,90. ■gr 'x ^-V'r. S&pVrJ i A-V i v i^.i' i v*v Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de règel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten'Xi.. \van J 6 regels a f d,20, behalve het Zegelregtf Dit hoofde van het R emf.lvJAM-feest, tal de Donderdagsche Courant, in plaats van des avonds des morgens worden uitgegeven. I liU VVSTIJ Dl V li ITALIË. Bij gemis van officiëele berigter. nopens de gevecliren, welke onder de muren van Rome geleverd ziinmoet men zich bepalen tor de vermelding der verschillende mtdeeieelingen van pariiculiere brieven. Te Toulon zijn in den avond van 4 dezermet het stoom fregat F Infernal, komende van Civita Vecchia, de volgende bijzonderheden vernomen. Bij In t vertrek van gezegd vaartuig, was niets in de sielling van hei txpedi- tiekorps veranderd; doch men was ongerust mirrent liet lot van een aantal officieren. onder-< fficieren en soldaten, die op liet appèl afwezig waren, en door de Romeinen gevangen genomen, zeer goed behandeld worden. Wat zeker schijnt, is dat het aantal slagtofivrs aanzienlijk is en dat er vele officieren otnier aangetroffen worden. I-Jet verlies zou waarschijnlijk nog grooter zijn geweest, doch van het oogenblik af, dat de Fiansche troepen den terugtogt aannamen, staakten de Romeinen hun vuur. De geweren, van welke de verdedigers van Rome zich met een zoo doodelijk gevolg tegen dp Fransche soldaten bedienden, waren grootendeels in der tijd door de Fransche republiek aan de Romeiiisclie republiek afgestaan. Uit alles blijkt, dat men bedrogen is door de intrigues van lieden welke de Franschen hadden diets gemaakt, dat zij als vrienden zonden ontvangen worden. Inte gendeel vonden de Fransche troepen sterke barricaden, die door duizende avonturiers verdedigd werden, welke met de grootste hardnekkigheid van achter deze wallen streden. De hoofden der Romeinsche republiek noodzaakten ieder, om tot de verdediging der stad op de eene of andere wijze mede te werken. Mazzini heeft de hevigste pmclamatien aan het Fransche leger en het Romeinsche volk uitgevaardigd. DUITSCHLAND. Leipzig, den 8 Mei. In den afgeloopen nacht is hier uit Dresden weder infanterie aangekomen. Na de treurige gebeurtenissen op eergisteren en gisteren is de nacht zeer rustig voorbij gegaan. De algemeene maatregelen, door de medewerking van alle welgezinde burgers genomen, hebben alle hei haling van ongete geldheden belet. Berlijn, deny Mei. Volgens berigren, zoo even alhier ontvangenheeft de strijd te Dresden een gun stigen uitslag gehad. Heden morgen tnsschen 3 en 4 ure, werd het posthuis, een der gewigtigste positien, waar de insurgenten zich sterk gebariikadeerd hadden, door Saksische en Pruissische troepen stormenderhand veroverd. Het verlies van de troepen moet onbelang rijk, dat der insurgenten echter zeer groot zijn. Heden moryeti was de Altstad, op slechts enkele wijken na, in handen der troepen. Men zou reeds in het bezit van deze laatste zijn, wanneer men niet gehouwen en eigendommen zoo veel doenlijk wilde sparen. Algemeen hoopte mer. echter nog in den loop van den dag of tegen den avondmeester van de geheele Altstad te zijn, vooral, dewijl men eene versterking van 3000 man stellig te gemoet zag. Het standregt is, op het protest van het hof van appelniet afgekondigd geworden. Te Breslau zijn den 6 en 7 dezer hevige onlus ten uitgebroken. Men heeft de republiek uitgeroepen en op onderscheidene punten der stad barricaden op geworpen, die echter voor het grootste gedeelte door de militairen veroverd werden. Ten 1 ure des nachts waren de troepen meester van alle punten. De troe pen verloren 4 dooden (2 officieren en a man) en 17 gewonden (1 officieren 16 man). De stad met haren omvang van twee mijlen is in staat var. beleg verklaard. Men beweert, dat hetzelfde lot aan Keulen eerstdaags boven het hoofd hangt. De centrale commissie tot gewapende bescher ming der Duitsche volksvrijheid te Leipzigheeft de volgende hevige proclamatie in hetlicm gegeven: Aan de Duitsche broeders in Pruissen „De aanmatiging vin de vorsten, die zamengezwo ren hebben de volksvrijheid te vernietigen, heeft in de jongste dagen gebruik gemaakt van de laatste mid delen van geweld eu onderdrukkingen net volk is krachtens liet heilige regt der revolutie, algemeen tegen deze tyrannic opgestaan, terwijl onze verraderlijke ko ning door de vlugt zich heeft onttrokken aan de nood zakelijkheid, om gehoor te geven aan den wil des volks. Duitsche Broeders in Pruissen liet is nu uw pligt den strijd van het Saksische volk te ondersteunen en niet te dulden dat uwe zonen door vorstengeweld gebruikt worden, om mede te werken tot vernietiging van onze vrijheid. Op optet hulpe Onze vrijheid is de uwe onze onderdrukkers zijn de uwe. Op dan, met den kreet: leve het vrije democratische Duitschland." -— De strijd die gisteren te Leipzig woedde, waarin de burgerwacht tegen hunne kameraden en burgers tegen burgers vochtenheeft zoo men zegt heden opgehouden. Keulen den 10 Mei. Ontrustende tijdingen komen hier aan uit Elberfeld en Dusseidorp. I11 de eerstgenoemde stad kwam her tot schermut seling tussciien militairen en het Volkde eersten trokken uit de stad, om verdere botsing te vermijden. Aan beide kanten zijn dooden gevallen, 't Huis des Burgemeesters is geheel verwoest. Men wachtte er militaire hulp uit Dusseidorp, maar deze verscheen niet. 't Volk aldaar verhinderde den aftnarschen was ook in volslagen oproer. Men telde aldaar op 9 dezer reeds 20 dooden. Er is hevig gevochten alle straten zijn gebarricadeerd. Een berigt uit Dusseidorp van 10 dezer, 's morgens 8 uur, zegt: De klokken luidden den ganschen nacht. Men hoort geweer- en zelfs kanonvuur. De Volkerstrasse is geheel gebarricadeerd. Men zegt, dat er 15 dooden zijn aan de zijde der burgers a i 3 bij de militairen. Den adjudant des Generaals Chlebus werd een paard onder 't lijf doodgeschoten. De militaire magt is nog meester. Dusseldorff den 10 Mei. Generaal Chlebus heeft de stad in staat van beleg verklaard. De Ge meenteraad verzocht dringend van dien maatregel ver schoond te blijven, maar vergeefs. De Elberfelders die ter hulp zouden toesnellen zijn Biet gekomen. Eene zeer bekende Gravin zou alhier de aanstook- ster van 't oproer zijn. fNaschrift.) Zoo even zeide men dat 3 d 5000 gewapenden op Neuss aantrokken, doch toen zij aan hetdotpje Hamtn kwamenwas er geen pont om hen over te zetten. Hier is op dit oogenblik alles rustig. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 13 Mei. Een ontzettende ramp heeft heden onze stad getroffen. Een allervreesselijksren brand heeft een gedeelte van een onzer schoonste havens vernield en schrikkelijke verwoestingen aangerigt. De door den wind aangewakkerde vlammen sloegen van het eene gebouw tot het andere over, zonder dat eenig afdoend middel kon gevonden worden 0111 ze in haren vaart te stuiten. Behalve het kolossale gebouw der Stoom-suikerraffinaderij van de heeren Tromp Comp.t waarin de brand ontstond, bedraagt het aantal der door het vuur vernielde panden, waaronder zoowel prach tige woonhuizen als uitgebreide met koopgoederen op gevulde pakhuizenminstens een twintigtal. De aangerigte zeer aanzienlijke schade is echter op dit oogenblik nog met geene mogelijkheid op te geven. In zoo verre het ons bekend isis gelukkig geen verlies van tnenSchenlevens te betreuren geweest. Utrecht, den 12 Mei. Uit eenen brief van 1 Mei l.l. uit St. Petersburg hier ontvangen, welks geloofwaardigheid niet betwijfeld kan worden, ontlee- tien wij her volgende, omtrent de aldaar nog altijd heerscliende ch< iera. Ach die Cholera die nu sedert ongeveer een jaar hare verwoestingen aanrigt, vooral iu deze stad en hare nabijheid. Her is alsof zij stompen gevoel loos maakt omtrent alles wat door hare slagen niet wordt getroffen of bedreigd. Van hare hevigheid kunt gij 11 naauwelijks een denkbeeld maken. In den ge heelen tijd, dim zij in Berlijn, dat toch niet zoo veel minder inwoners telt dan deze stad, heeft geheersch", zijn er daar niet zoo veel aan gestorven als hier in de ergste weken binnen twee dagen. Over de duizend zegge duizendlijken in 24 uren was hier toen geene zeldzaamheid eri zulks, terwijl over de helft, ja, naar veler beweren, over twee derden der inwoners, de stad was ontvloden. Slechts dit weinige verscheidene huisgezinnen zijn in korten tijd geheel uitgestorven dagelijks die treurige ondervinding, als men naar dezen of genen vroegdien men niet lang geleden nog had gesprokengestorven en begraven wist gij dit niet naar veler meening welligt niemand geheel vrij gehle» ven, ten minste in de stad. De toestand van docto ren en geestelijken vooral Russische in dien tijd behoef ik u niet te schetsen. Velen hunner zijn ge vallen. Een predikant werd aangetast op de trappen des preekstoels, na zijne preek en bezweek, naar ge woonte, in weinige uren. Thans hebben wg slechts 400 zieken, dcch van dag tot dag neemt het getal weder sterk toe. Dat de officiële opgaven niet geheel worden bekend gen aakt is een maatregel, dien ik niet genoeg kan toejuichen." Wie zal niet, dit lezende, met dankbaarheid erken nen. dat ons vaderland tot dusver eene groote bewaring heeft mogen ondervinden J Indien toch uit deze stad een naar verhouding even groot aantal inwoners vlugtte en in dezelfde verhouding een ander aantal aan de cholera overleeddan zou dit laatste getal minstens 100 personen per dag bedragen. (Neder Goes den 13 MeiIn den nacht tusschen 11 en 12 dezer ontbrande een bonten vat met gedoofde kolen, staande in eene bergplaats van mutsaard binnen deze stad. De nachtwerkers, daar in de buurt werkende, ontwaarden de brandluchten zagen de rook het dak uitslaan, gelukkig tijdig genoeg om eene ontvlamming te kunnen voorkomen endoor spoedige hulp eene ramp van deze stad af te keeren. Dank zij hun daarvoor openlijk toegebragr. Moge her gebeurde den ingezetenen opmerkzaam ma ken op de bewaring van gedoofde kolen, en bijdragen lot hunne stipte naleving van art. 31 van het Stedelijk Brandreglement, waarbij is verboden het leggen of hou den van gedoofde kolen, doppen en dergelijke, in man den of tonnen en tot berging waarvan het gebruik verpligt is van sieenen, koperen, ijzeren of dergelijke potten van harde stoffen met gelijke deksels. Goes, den 14 Mei. Zaturdagden 12 heeft te Amster dam de plegtige inhuldiging des Konings plaats gehad. Door eene commissie uit de Sraten-Generaa! in heï kerkgebouw ontvangen, waarheen Z. M. met eenen allerluisterrijksten stoetzich ten 1 ure van het paleis begeven hadwerd H. D. door die commissie, onder trompetgeschal en orgelspelnaar den troon geleid. Z. M. den troon hebbende bestegen, hield eene aan spraak waarna Z. M. weder van zijnen zetel opstond, en den bij art. 51 (5de hoofdstuk) der Grondwet voor» geschreven eed uitsprak. Alle aanwezigen waren gedurende deze plegtigheid van hunne zitplaatsen opgestaan. Alstoen werd de Koning, overeenkomstig het pro gramma door de Staten Generaal gehuldigd. Te dien einde kwam de voorzitter der vereenigde zitting voor den troon, en sprak de bij art. 52 der Grondwet voor geschreven plegtige verklaring uit; welke verklaring vervolgens door den voorzitter en door elk der leden van de beide Kamershoofd voor hoofd, beëedigd en

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1