GOESSCHE COURANT# J\°. 38. Donderdag 10 Mei. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; Franco per Post f .1.90. J X -*jv x-. v;-\ i' v> ',.vt (Gewone Advertenii'én worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen I van J 6 regels d f d ,20, behalve het Zegêlregt. f "i JN71E U WST M l> IN ii iN ITALIË. Het berigt van den intogt der Frauscfmr in Home, schijnt vooibaiig geweest te ziin. M<-n verzekerde, dat de Fransche regering hoogst belanariike beiigu-n uit Italië ontvangen hadwelke volgens sommigen daarin bestaan zouden, dat de expeditie op haren marsch naar Rome een gevoelig verlies geleden heeftdewijl de bevelvoerende generaal verzuimd had de noodige maatregelen van voorzorg te nemen, De laatste berigten uit Rome langs den gewonen weg ontvangen, zijn van 26 April, ten zeven ure des avonds. Men sprak toen van liet bieden van weder» stand, van het opwerpen van bariica len en versprei 1de proclamatie» en protesten; bijzondere brieven van dien datum verzekeren echter, dat reeds toen schier ieder overtuigd was van de nutteloosheid, om langer weder stand te bieden. Me» zegt, dat generaal Oudinot de stad CivitiVec chia in staat van beleg verklaard heeft. De Fransche regering heef: niets omtrent de ex peditie van generaal Oudinot medegedeeld. Deze 0111 siandiaheid strekt niet weinig om aan de vreemde geruchten geloof bij te zettendie hij voortduring in omloop zijn. Men spreekt van nederlagen, van bin derlagen en overrompelingen. Zoo veel is zekerdat generaal Oudinot den 2<5steti van Civita Vecchia is vertrokken, niet meer dan 500 man in de stad achter latende, welke hij alvorens in staat van Inleg verklaard had. Nopens al hetgeen verder gebeurd is bestaan niets als geruchten, die wel van alle ainenticiteit ont bloot zijn, doch die eenige waarschijnlijkheid krijgen door het volstrekte stilzwijgen van het gouvernement. De bedoelde geruchten komen hoofdzakelijk hierop neder, dat generaal Oudinot met zijn staf, hij gele genheid eener rtcognoscering, in handen van eene bende guerillas zou gevallen zijn, hetgeen van de nadeeiigste gevolgen voor de expeditie geweest is. Overigens volgt het eene protest, de eene proclamatie op de andere, zoowel van wege de chefs der Fransche expeditie als van het bestuur van Civita Vecchia en van Rome. Het gerucht, dat de Paus de voorstellen van Frank rijk blijft verwerpen en eene onbepaalde herstelling eischr, wordt meer en meer waarschijnlijk. Naar luid van regtstreeksche berigten uit Civita Vee chiadd. 27 en 28 Aprilis daar uit Rome aange komen eene deputatie uit de clubs, de nationale garde en het stedelijk bestuur, die aan generaal Oudinot r- Ulaard heeft, dat Rome besloten had, hem nier geweld terug te drijven en het Quirinaalhet Va icaan en de St. Pieterskerk, die reeds ondermijnd moeten zijn. in de lucht te doen springen. De generaal moet verklaard hebben dat zijne orders stellig waren, en dal hii goed schiks of kwaadschiks in Rome komen zou. Van den paus sprekende, moet hij gezegd hebben, dat deze, wanneer hij geen wereldlijk gezag had. aller slaaf en ondergeschikte zijn zou. Nog voegde hij er bij dat hij de orde kwam herstellen en de vrijheden handhaven, die Pius IX verleend heeft. De afgevaardigden gaven ten antwoord dat zij van den Paus niet wilden we* ten en dat er bloed zou vloeijen, zoo men hem aan hun wilde opdringen. DUITSCHLAND. Dresden, den 4 Mei. De vrees, welke men se devt etnige dagen voor onlusten voedde, werd heden bevestigd. Nadat op de weigering des koningsom de rijksconstitutie te erkennen, barricaden in de straten waren opaeworpen en het volk zoo ver gegaan was van de vensters van het paleis met sternen in te wer pen, hebben de troepen op het volk vuur gegeven, en daarna op de burgerwacht, die de partij der menigte koos. De rails van den spoorweg tusschen onze stad en Leipzig werden opgebroken ten einde het garni zoen van Leipzig te beletten, de regering te hulp te komen. Toen echter de troepen te Leipzig inderdaad bevel ontvingen naar hier op marsch te gaan heeft het volk aldaar mede hun vertrek door het opbreken der rails verhinderd. Daarop trok het garnizoen langs zijwegen naar het naastbijzijnde station. De burgerwacht te Leipzig, die eenige posten be- zette, werd duor het volk gehoond doch verdroeg dit zeer geduldig toen men echter de alarmklok begon te luiden, werden eenige personen gearresteerd. Aan de Frankfortsche poort werd door het volk eene sterke barricade opgeworpen, om her binnenrukken van Pruis sische troepen te verhinderen. Het bestuur maakte bij publicatie bekenddat de koning ten tweedenmale de aanneming der cons'itutie geweigerd had, doch dat liet zou vasthouden aan de constitutie en zich tegen het binnenrukken van vreemde troepen verzetten. Wij kunnen er bijvoegen dat het gevecht allerhe vigst geweest isdat het volk het arsenaal en het stadhuis bestormd en op het laatste de Duitschs vlag 'geheschen heeft. De koninklijke familie heeft slechts door de krachtdadige hulp der militaire magt naar Kö hingstein de wijk kunnen nemen. Er zijn een aantal slagtolfers te betreuren. Dresden, den 5 Mei. Zoo op het oogenblik wordt in de Neusiadt het volgende plakkaat aangeplakt: „De voor mijn hart zoo smartelijke gebeurtenissen van gisteren en hedenwelke in een gewelddadigen aanval op het arsenaal en zelfs op mijn slot ontaardden, terwijl een groot gedeelte der burgergarde niet voldeed aan Laren pligt, om tot behoud en herstel der openbare rust en van de wettige orde mede te werken, nood zaakten mij Dresden te verlaten en mij naar de vesting Königstein te begeven. Toen ik aan de van veie zijden aan mij gerigte voor stellenom de Dnitsche rijksconstiuttie te erkennen niet onmiddelijk meende te kunnen voldoenwerd ik geleid door de innerlijke overtuigingdat voor alsnog daaraan geen gevolg moest worden gegeven, en heb bij dit besluit alleen het ware heil des vaderlands op het oog gehad, zoo als ik dan ook daardoor de grenzen van mijn regr geenszins ben te buiten gegaan. Ik verwacht van de vroeger zoo vaak beproefde ge# hechtheid mijner geliefde Saksers aan regt en orde dat verdere gestrenge maatregelen niet meernoodig zullen zijn en dat ik dus ook binnen kort in mijne dierbare residentiestad zal kunnen terugkeeren. Overigens zijn maatregelen genomen, dat door mijne afwezigheid de geregelde loop van zaken niet belem merd worde. Dresden, 4 Mei 1849. Frederik. August." Bij deze proclamatie was gevoegd eene verklaring der ministersdat zij noch den koning verlaten noch zich aan het verder bestuur cfér openbare aangelegenheden onttrokken lubben. Zij geven te kennendat zij on# middelijk op hun post zijn teruggekeerd, toen de koning in veiligheid gebragt was.Zij houden het voor hunnen pligt, in naam van Z. M, den koning tegen de benoe# uiing van eene provisionele regering te protesteren, én geven de hoop :e kennen, dat het Saksische volk aan de stem der wet, den pligt der getrouwheid en aan de inspraak van het gezond verstand zal gehoor geven. Nopens de gebeurtenissen van gisteren verneemt men nog, dat i4doodenin het Clinicum lagen, meestal welgekleede personenzestien gewonden zijn in de Charité gebragt, terwijl onderscheidene dooden en ge wonden in bijzondere huizen werden opgenomen. Eene provisioneele regering bestaande uit drie ledenniet Tzschirner aan het hoofd, vaardigde eene proclamatie uit, waarin liet vaderland in gevaar verklaard en Saksen onder de bescherming dier Duitsche regeringen, welke de constitutie erkend hebben, gesteld wordt. Te ge lijk werden de inwoners van Dresden tot gehoorzaam* heid aan de provisioneele regering en aan den komman» dant, den kolonel Heinzeaangemaand. Ook de mili- taren werden in eene proclamatie uirgenoodigd, om zich met de provisioneele regering te vereenigen en zich ter beschikking van- de lands- en de rijlcsconstitutie te stellen. Inden loop van den avond werden tusschen beide partijen onderhandelingen ingeleid, De wapetu stilstand welke in den ioop van den dag gesloten werd, wasten 4 ure afgeloopen. Op de straten in de Neu* stadt suxiden talrijke groepen die elk oogenblik het eerste kanonschot in eene angstige spanning te gemoet zagen. Doch de militairen gingen niet aanvallenderwijze te werk, hetgeen even zoo min in de AJtstad, dié sterk gebarricadeerd was en va tl gewapenden wemelde, het geval werd. Uit Pirmu Freiburgen meer andere plaatsen kwam gewapende hulp en in den loop van den avond verschenen 200 man uit Leipzig. Later in den avond had men onderhandelingen tot ontruiming der brug aangevangen, die echter tot geen gevolg leidden. Ten opzigte van hetgeen in de stad zelve voorviel was men in de Neustadt geheel in hef onzekere, daal de passage over de brug geheel versperd en in de communicatie met der. linkeroever van de Elbe slechts gebrekkig, door middel van schuiten kon voorzien worden. De militairen hebben in het tuighuis 4 dooden bekomen. Ten 10 ure des avonds arriveerde ook het lijfregement. De nacht is zonder vijandelijkheden afgeloopen. Het tuighuis heeft gekapiiuleerddoch onder voorwaarde dat het neutraal wilde blijven, hoewel'men later vol strekt de tiitleveiing der kanonnen eischre. Heden morgen deden de troepen een aanval op de Sclilossgasse, nadat twee uren te voren liet Bruhlsche terras door de militairen was bezet geworden. Het gevecht duurde ruim drie uren en kostte een aantal dooden en gewon den ten 4 ure ongeveer waren de troepen meester van de gevvigiigste punten der stad en van de sterkste barrikadetl. Tegm vijf uren in den namiddag ontving het bestuur kennis, dat voor kwartieren voor 1000 Pruissen ntoest gezorgd worden, Hotiderde familien hebben de stad verlaten. Berlijn, den 6 Mei. De gebeurtenissen in Dres. de 1 trekken boven alles de aandacht. De trein, die giste ren avoni vau hier vertrok, keerde in den loop van den nacht terug, zonder de plaats van zijne bestem ming te hebben kunnen bereiken. Reeds gisteren avond werd verhaald, dat de spoorweg ill de nabijheid van Interboch door het opbreken der rails, niet te ge- bruiken was. Ten gevolge van deze verwoesting, die zoo groot zijn moetdat de arbeidslieden de bescha digde p'aatscii nog in geen drie of vier dagen kunnen herstellenmoet vat? de Pruissische troepen niet meer dan een enkel bataillonDresden hebben kunnen be luiken de overige grootere afdeelingen zjjn niet eens tot aan tie Saksische grenzen gekomen, NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 4 Mei. Bij het programma voor de plegtige beëeóiging en inhuldiging van Z. M. Koning Willem IIIte Amsterdam op zafurdag 12 Mei, is hoofdzakelijk het volgende bepaald: Vrijdag, den 11des namiddags omstreeks 3 ure zullen HH. MM. de Koning en de Koningin onder het losbranden van het geschut en het spelen der klok ken, hunne plegtige intrede inde stad Amsterdam doen. Z. M. de Koning en HH. KK. HH. de Prinsen zul len dan te paard zitten en vergezeld worden door liet militaire Huis en hnnne adjudanten. H. M. de Ko ningin zal met den Prins van Oranje en Prins Mau~ rits gezeten zijn in eene koets met 8 paarden bespan nen. Tot den trein zal behooren de eerewacht te paard. Des namiddags ten vijf ure zal de aanstaande inhul diging bekend gemaakt wordendoor liet lossen van her geschut en het spelen der klokken. Gelijktijdig zullen de twee koningen- en de vier herauten van wapenen, vergezeld van trompetters en van een com mando kavallerie, zich te paard begeven naar degroore pleinen en op de hoeken der voornaamste straten, om de plegtigheid te verkondigen. Zaturdag, 12 Mei, des ochtends ten 8 ure, zal een koninklijk saluut van 101 schoten en het spelen der klokken de plegtigheid op nieuw aankondigen. Des middags vóór 12 ure zullen de leden der Staten- Generaal in het Paleis bijeenkomen, en zich op dat uur, begeleid door een eskadron infanterie, van óiir •te voet begeven naar de Nieuwe-Kerk, alwaar de in»

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1