N'. 35. Maandag 30 April. 'GOESSCHE COURANT. ITALIË. DUITSCHLAND. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is d,7 5; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advertenliën worden a 20 ets. de f geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherig V van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelt NIEUWSTIJDING MI*. De kolonel Frapollibuitengewoon gezant der Ro nieinsci.e republiekbeeft aan den minister van bui lettl. zaken van Frankrijk een' brief gerigt, wakrin hij Frankrijk verwijt, „dat het, in plaats van gehoor te geven aan Ita'.ie's smecktn, om het tegen de verdruk king ter hulpe te komen, zijne steden heeft laten ver branden, ja zelfs op dit stneeken geen antwoord heeft gegeven." Voorts herinnert de kolonel, „hoe hij, nog weinige dagen geleden, den minister had verklaard, dat Rome geneigd was tot elke eervolle schikking niet zijn geestelijk opperhoofd, den Paus, fnits Frank rijk als vriend het Romeinsche grondgebied betrad maar dat de minister daarop had geantwoord, „dat men niet kon onderhandelen niet betgeen niet bestond, en dat Rome slechts de Paus was en zijn regt." Daarop had de minister hem zijne geloofsbrieven in weinig betamelijke bewoordingen terug gezonden, en er zelfs bijgevoegd, dat, „indien de kolonel hem een protest toezond, hij dit niet ontvangen zoude." De kolonel heeft dienvolgens een opent lijk protest tegen deze "handelingen uitgevaardigden ten slotte daarvan ver klaard, „dat de Romeinsche republiek nirt kan geloo ven, dat de Fransche republiek ais vijand haar grbnd gebied betreden zal." In Rome heerschte den iï eenige opschudding, ten gevolge van eené ontdekte poging tot eene reactie. Er hebben verscheidene arresiatien plaats gehad} onder anderen van Giacomo Gallo, secretaris der Cohgregatie. Stuttgardt den 20 April. De Koning van Wurtemburg heeft zijne weigering om de Duitsche rijks-constitutie van den <28 Maart onvoorwaardelijk te erkennen te kennen gegeven in eene verklaring welke niet minder dan zeven bladzijden beslaat. De Koning, die zich op deze wijze aan eene botsing, niet alleen met de nationale vergadering, maar ook met de stenden van zijn eigen volk blootsteltstaar sedert eenigen tijd onder den invloed eener camarilla, die uit de inipopulairste elementen zameneesreld is, en aar. welker hoofd de prins Frederikde graaf Neipperg (beiden behuwdzonen des Rollings), de vroegere minis ter president Maucler en de vroegere VVortemberg^che gezant te Londen, baron Hügel, staan. Er waren in Noord Duitschland algemeen geruchten van vrij ernstige ongeregeldheden te Stuttgardt in omloop, die echter nadere bevestiging behoefden. Naar luid van berigten uit Stuttgardt van den 21 dezer, was liet destijds nog niet bekend, welke wending de zaken zouden nemen. Den vorigen dag was de menigte reeds zeer woelig, en de onrust was den ai steeds klimmende. De bevelhebber der irotp^n. pi ins Frederikhad, op eigen gezag, en zonder voorkennis van den minister van oorlog, militaire maatregelen ver ordend. Het geruchtals of op den Koning van Wnrtemberg zoude zijn geschoten, is geheel ongegrond. Een later gerucht, als of de Koning afstand zoude hebben gedaan van de Regering, ten behoeve van den zich in Petersburg bevindenden Kroonprinsdat Z. M. zich naar Nederland had begeven, en het regt-ut schap aan prins Frederik had opgedragen vereischt nog allezins bevestiging. Dit schijnt tcluer zeker, dat zich in geheel Zwaben-Iand eene toenemende op gewondenheid openbaart, die welligt ook in Beijeren weerklank zal vinden. Des avonds (den 21). Het geschil tnsschen de Kroon én de Hofpartij ter eenre en het Ministerie, de Kamer en het Volk ter andere zijde, is nog op dezelfde hoogte en de spanning in de stad vee) grooter dan in Maart 1848. Er zijn reeds zendelingen van '1 platte land aangekomen die de Volkspartij hulp beloven als de Koning niet toegeeft. K rak Auden 21 April. Het verzet der boeren tegen de fecrütering neemt eènen zeer bedenkelijken vorm aan. De landlieden verlaten de woningen, be geven zich in de wouden en vormen reeds talrijke benden. Zij zijn meerendeels slechts met zeissen gewapend, enkelen slechts met geweren, doch zij leggen alle plan tot eene rustigen wederstand aan den dagj op vele plaatsen is het reeds tot bloedige botsingen gekomen. Frankfort, den 22 April. Er zijn zonderlinge gerucht, m in omloop, welke echter nog in allen deele bevestiging vereisciien. Het zou namelijk aan de» invloed der absolutistische diplomatie en vooral aan de kuiperijen van Metternich gelukt zijn, aan de camarillas var. Pruissen, Beijeren, Saksen, Hanover en Wurrem berg een plan te doen aannemenvolgens hetwelk geheel'op Napoleontische wijze, eene groote inediati- sering in Duitschland, ten gunste dezer rijken, onder nomen zou worden. Et zou namelijk in Duitschland een nieuw Staten Vei bond gegrond worden, hetwelk uit deze vijf rijken bestaan zcuen onder welke de kleinere landen verdeeld zouden worden. Hamburg, den 23 April. Gisteren passeerde hier de Russische raad van legatie v. Nicolayir.er depeches der Russische ambassade te Londen bestemd naar Kopenhagen. Men zegt, dat zijne depeches betrekking hebben op nieuwe vredes-onderhaodelingen. - Uit Cuxhaven meldt men, dat eene depeche der Wederlandsche regering naar de Deet.sche oorlogschepen aldaar gebragt is, zoo men meent betrekking hebbende op de blokkade. Er was daar sprakedat de Neder landsche regering de blokkade niet erkennen wil. - Brieven uit Londen van 20 dezer verzekeren als stellig dat stappen gedaan zijn 0111 koning Leopold van Belgie te bewegen, de taak van bemiddelaar in de Deensche kwestie op zich fe nemen; men hield 'het echter nog voor zeer twijfelachtig, of deze wel in dit verzoek zal willen treden. Ludwigsburg, den 24 April, 't Was heden een angstvolle dag voor Wnrtemberg en geheel Duitschland. De stad was in groote opschudding burgeroorlog stond voor de deur. De Koning wilde niet toegeven men vreesde, dat Z. M. naar Holland zou ver trekken. De Koningin wierp zich voor zijne voeten en bad toe te geven. De grijze Vorst hief haar op, met tranen in de oogenen - gaf toe. Stuttgart, den 25 April. Heden in den vroegen morgen, begaven de Staatsraden Romer en Duvernoy zich naar Ludwigsburg en kwamen des voormiddags terug. Zij bragten nu de tijding mededat de Ko~ ning de Rijks Constitutie opregtzonder voorbehoud en zonder eenige conditieaannam. De zinsnedeals de Constitutie in Duitschland ■wordt ingevoerdis dus uit de verklaring weggenomen. De Kamer van Afgevaardigden maakte 's Konings besluit, per proclamatie, den Volke bekend en besloot der Regering te verzoekende Constitutie nu in alle gemeenten des Lands plegtig te doen afkondigen en eene amnestie uit te vaardigen, voor alle staatkundige gevangenen. Kopenhagen den 25 April. Volgens officieele opgaven nemen thans 37 Zweedsche en 6 Noorweeg- sche officieren aan den oorlog deelhieronder zijn echter niet begrependie welke op de vlooi dienstgenomen hebben en wier getal vrij aanzienlijk is. De Deensche zaak vindt in Zweden veel sympathie. In liet hotel der grafelijke familie Ferten te Stock holm zijn dezer dagen toevallig in eene geheime kas de jtiweelen der Fransche konitigsfamilie teruggevonden, die Lodewjk XVI bij ziine vlugt naar Varennes wilde medeiitmen. Zij worden op vele millioenen waarde geschat. Berlijn den 25 April. Men verzekertdat de vrede met Denemarken op het punt staat van gesloten te worden, en dat dientengevolge reeds aan de troepen in Jutland bevel gezonden is, om den terugmarsch aan te nemen, ten einde door de bezetting van dit land aan de onderhandelingen geen hinderpaal 111 den weg gelegd worde. Volgens de verzekering van een hoog geplaatst persoon, zoude koning van Denemarken zelf het eerst vredesvoorstellen gedaan hebben, en zulks op raad van den keizer van Rusland. Door laatsigenoemden zou verklaard zijndat men op geene hulp van Rusland te rekenen had, daar men zelf welligt in een oorlog zou gewikkeld worden. Het schijnt zekerdat de Pruissische Regering er op bedacht isomindien Denemarken slechts eenigermate daartoe wil medewerken een einde aan de.1 Üeensclien krijg te maken. De bevolking van de Duitsche provinciën aan de Oosrzee schijn: zeer on. gezind te zijn, om zich op den duur ren gunste van de dusgenaamde warhoofden van Frankfort, de nadeelen te getroosten, die de stremming van handel en scheep- vaart moet te weeg brengen. Het denkbeeld, 0111 de Denen ter zee te gaan bevechten, wordt tot dus verre als belagchelijk beschouwd. Frankfort, den 25 April. Geruchten willen, dat er te Munchen een opstand heeft plaats gehad, en dat de koning naar Regensburg heeft moeten vlug ten. Geloofwaardige berigtenspreken echter alleen van groote -voor«ktigheids maatregelenwelke inde stad genomen wonien regen de mogelijkheid van on lusten. De aangekondigde volks vergadering had den 22 te Munchen niet plaats gehad. Frankfort den 26 April. De alhier uil Berlijn aangebragte berigten schijnen nog niet in alle opzigten aan het ongeduldig verlangen der nationale vergadering te voldoen, daar de Koning zich voor als nog onthoudt, zich nader en op meer stellige wijze over de onvoor waardelijke aanneming der keizerlijke waardigheid te verklaren. De jongste gebeurtenissen in Wnrtemberg moeten noodwendig een zekeren invloed op zijn te nemen besluie, uitoefenen; men meeat echter reden te hebben te geloovendat de Koning van Pruissen op zettelijk draalt mer het geven eener nadere verklaring, tot na de toetreding van Saksen en Hanoverdie hoogstwaarschijnlijk mede weldra volgen zal. Den meesren wederstand zal men in Beijeren ontmoeten maar bij de vaste en bezonnen houding der nationale vergadering, en de ondersteuning, die zij van de zijde der aatisclie natie en evenzeer^thans bij de rijkstroepen vindt, zal ook Koning Maximiliaan voor den storm moeten wijken. ENGELAND. Londen den 25 April. De berigten uitLirsabon van 19 April meldendat de gewezen Koning van SardiniëKarei Albertden vorigen dag te Oporto was aangekomen, zich naar Lissabon begevende. In het westen van Ierland, waar zoo veel gebrek lieerscln, neemf nu ook de cholera hevig toe. - Volgens een bijzonderen brief uit Mexico, lag te St. Francisco voor eene waarde van een mill, dollars aan goud wachtende op gelegenheid om te worden afgezonden. De hoeveelheid gouddie California jaarlijks zou opleveren werd nu geschat op eene waarde van omstreeks 12 mill, dollars (30 mill, guldens). Fit ANKRIJK. Parijs, den 25 April. Uit Marseille wordt thans meer omstandig medegedeeld dat het Fransche smal deel, met de Italiaaitsche expe luieden 22 het anker In-eft gelivt en uit die haven 's gezeild. De stoom- schepen PanamaInfernal en Véloce zijn het eerst vertrokken en gevolgd door de stoombooten Labrador, aan boord van welken bodem de admiraal Tréhouart en de generaal Or/dinot zich bevindenvoorts de Tcnare en Albatroswelk laatste stoomfregat de ge wone zeil korvet Provencale op sleeptouw heeft ge nomen. Omstreeks den middag waren de zeven bodems in volle zee, het steven wendende naar de Italiaansclie kust. met een vrij sterken noordwesten wind. De ka vallerie was laatstelijk nog te Marseille en zou nader hand vertrekken. De generaal Oudinot heeft eene dagorde aan de manschappen der expeditie gerigt, waarin hij hen vermaand, om eene strenge krijgstucht in acht te nemen, en steeds voor oogen te houden, dat Frankrijk ook in Italië niets anders beoogt dan orde in de vrijheiddat aan de expeditie de eer volle taak is opgedragen, om Frankrijks banier op het

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1