IV0. 34. Donderdag 36 April. GOESSCIIE COURANT. NI E U WSTIJ lï IN 11 E N De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per wqr(aal isf d,75; Franco per Post f .1,90. Gewone Advertentiën worden d SO ets. de geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en van J --6 regels a f J ,20, behalve het Z DUITSCHLAND. Hamburg, den 20 April. In de Bcrlingseke Tidende komt een adres aan de inwoners van Kopen, hagen vooronderteekend door een aantal Jutlanders welke daarin aanraaddendat men geene bezorgdheid over het lot van Jutland koestere, ingeval hetzelve door Duitsche troepen roogt bezet worden, want dat Jutland bereid is aan de groote taak des vaderlands elk offer te brengen, ingeval de regering zich ferm en onwiik baar blijve betoonen. Hamburg den 21 April. Uit Apenrade wordt van den 20 het volgende geschreven, lieden is de voor» hoede der Sleeswijk- Holsteinsche armee, bestaande uit het iste jager corps de 9 en 10 bataillons infanterie, zoomede artillerie enkavallerie, Jutland binnen gerukt. De Denen moeten de 14000 man, die zij in Jutland hadoente zamengetrokken hebbenten einde met deze manschappen dat land te kunnen verdedigen. Ge neraal Bonin heeft thans 2000 man kavallerie onder zijne bevelen. Frankfort den 21 April, Berigten uit Flens burg van den 19 dezer melden dat op net oorlogstooneel in de Hertogdommen niets is voorgevallen. Ook bij het Duitsche leger waren gerucht, n van het weder opvatten der vredes-onderhandelingen in omloop, Als een bewijshoe treurig het met de jonge Duitsche zeemagt gesteld iswordt in een door de Köllnische Zeiturig medegedeeld schrijven uit Ahona opgegeven dat dezer dagen de bemanning van het te Hamburg liggende fregat Duitschlandhetwelk bevel ontving om naar den mond van de Elbe te stevenenwaar eenige Deensche oorlogsvaartuigen zich vertoond hadden,— ge weigerd heeft aan dat bevel te gehoorzamen, zeggende dat zij zich wei verbonden bad om te varen, maar niet om haar leven in een gevecht met oorlogsschepen te wagen. Men was verpligt geweest de gezamenlijke matrozen van het fregat in hechtenis te nemen. Ter gelegenheid van de jongste zegepraal door bet Oost,eni ijksche leger in Iralie behaald, hebben ver scheidene ingezetenen alhiereene aanmerkelijke som gelds te zameiigehragtom aan de hier in garnizoen liggende Oostenrijkers eeren vrolijken dag te verschaffen, door hen op wijn. vleesclienz. te onthalen. Deze militairen waren eehter van gevoelen, dat dit geld beter besteed kon worden, en op hun vriendelijk verzoek is hetzelve aan den veldmaarschalk Radetzky toegezonden, met de bede 0111 dit geld onder de gekwetste soldaten des legers te doen verdeelen. Stuttgart, den 21 April. 't Vaderland is in gevaar!" zoo schreef men uit Stuttgart op ac dezer, des namiddags ten 5 ure aan de Keulsche Courant „deze kreet gaat hier van mond tot mond, onder eene nog ongekende opgewondenheid. De eene volksverga dering volgt op de andere. Maar één geest, ééne ge. daclite bezielt allen. 'tVolkw/7, dat de koning zich onderweipe aan de besluiten der vergadering, en hel ministerie Romer blijven zal. De volksvereeniging verklaarde zich permanent. De Kamer der Stenden komt heden weder bijeen, om een adres aan den koning te zenden. Om <ie spanning nog groorer te maken, strooit men het gerucht uitdat er Beijerschen in aantogt zijn, en de koning op den sprong staat tot vertrek." Berlijn, den 22 April. Brieven, uit Stimgardt ontvangen, melden, dat de ministeriëele crisis er nog voortduurt en dien ten gevolge daar groote spanning heerschr. Het stendenhuis was in de avondzitting van 20 dezer door duizende personen als belegerd. Militaire maatregehn waren, zonder voorkennis van den minister van oorlog, door den bevelhebber over het garnizoen, prins Frederikgenomen. Het door eene commissie voorgestelde adres aan den koning waarin deze wordt verzocht de Duitsche rijks-constitutie van 28 Maart dadelijk en geheel aan te nemenwerd met 70 tegen 7 stemmen aangenomen, en eene deputatie van 13 leden gekozenom den koning dit adres te overhandigen. {Particuliere brieven melden, dat in den avond van den 20 April op den Koning van PVurtemberg zou geschoten zijnzonder hem echter te /reppen. Deze onrustwekkende tijding vereischt echter be vestiging.) ENGELAND. Londen den 21 AprilGisteren heeft te dezer stede t ene verkooping van autographen van historische personen plaats gehad, waarvan eenigeil een zeer hoo- gen prijs hebben behaald. Verschillende brieven van George IIIvan de leden zijner familie en var» zijne ministers, zijn op last van de koningin gekocht ge worden. Een brief van Robespierre heeft ongeveer 2f p. st eene handteekening van Cromwell ruim 9 p, st. opgebragthet handschrift van zeker gedicht van Milton is voor 18 p. sr. verkocht. In deze ver» kooping bevond zich ook een aantal brieven door Nelson en eenige door de beruchte lady Hamilton geschreven. De liandteekeningen van den held van Trafalgarmet de linkerhand geschreven, nadat hij den regterarm ver ln,ren had, zijn voor veel hoogeren prijs verkocht dan die welke Nelsonvoor dit verlies, met de regterhand geschreven had. FRANKRIJK. Parijs, den 22 April. In den avond van gistere*1 hebben te Parijs eenige zamenscholingen plaats gehad» ten gevolge van het door de regering uitgevaardigde verbod eener socialistische kiezersvereeniging, tot deel neming waaraan ook de soldaten der bezetting waren uitgenoodigd geworden. Het Journal des Ddbats meldt daaromtrent het volgende: Sedert verscheiden dagen was door de socialistische dagbladen eene vereeniging van kiezers uit het leger tegen 5 ure aangekondigd. Dezelve zou onder de leiding van het geheele socialistische commiité gehouden worden, en had, volgens de aankondiging, de benoe< ming van twee candidaten uit het leger ten doel, welke op de lijst der socialistische democraten zouden moeten gebragt worden. De militaire overheidop den goeden geest der militairen en op hunnen eerbied voor de krijgstucht rekenendehad te dezer zake geenerlei buitengewone maatregelen genomen geen der r-gementen was gecon signeerd geworden, zoodat duizenden van soldaten, die hun uitgaansdag hadden, zich in de stad bevonden, en zich vrijelijk naar de opgegeven vergaderplaats konden begeven. Intusschen hebben zich naauwelijks een veertigtal aldaar vertoonddoor de agenten der politie uitgenoodigd om aan de vereeniging geen deel te nemen, hebben de meesten hunner zich onmiddellijk verwijderd; slechts twee of drie hebben eenige tegenbedenkingen gemaakt, doch zijn insgelijks geëindigd met te vertrekken. De socialisten hadden zich in vrij grooten getale in de naburige straten vereenigd, om de militairen, van wier deelneming zij verzekerd meenden te zijn, en die zij op ruim 2000 schafteden te zien voorbijtrekken. Zij waren niet weinig te leur gesteld, toen zij zagen hoe weinigen er slechts verschalen, en trachtten zich •Schadeloos te stellen door een weinig later bij de poort St. Denis groepen re vormenwaarin zij zich met luider stem verhieven tegen de verdrukking, die het leger, volgens hen, moest ondergaan. Het ontbrak echter niet aan lieden, die hun te gemoet voerden, dat zij in het vorige jaar slee Sis verachting j -geus datzelfde leger betoond hadden, waaraan zij zelfs het verblijf in Parijs hadden willen ontzeggen. „Hoe dit zo, met het vallen van den avond werden de zamenscholingen talrijker en-tegen acht ure was de gemeenschap door de volksmassa nagenoeg gestremd. Alstoen verscheen eene afdeeling stadssergeanten en zoodra dezen zicii vertoonden namen de socialisten oogenblikkelijk de vlugt, terwijl de nieuwsgierige me. nigre zich langzamerhand verstrooide." Men verwachtte dat in den avond van heden nieuwe zamenscholingen zouden plaats hebben en er waren maatregelen tot handhaving der orde genomen. BELGIE. Brussel, den 22 April. De gedeputeerden hebben dezer dagen een besluit moeten nemen, omtrent "het vermaarde voorstel van den heer Sinave, strekkende om aan Vlaanderen zijne vroegere welvaart te hergeven om daartoe bij den graanbouw den ploeg af té schaffen en de spade te bezigen, en voor de aanwending dezer middelen premien te yerleenen. Daar niemand dit voor stel ondersteunde, is her genoegzaam met eenparigheid van stemmen afgewezen. Men beweert intusschen dat op verschillende plaatsen in Vlaanderen deze wijze van bewerking roet voordeel in zwang geraakt. NEDERLANDEN. Gravenhage den 24 April. Naar wij verne men, zullen HI I. Majesteiten, ter gelegenheid der aan- staande plegtige Inhuldiging, vergezeld wordendoor de volgende leden van het Vorstelijk Huis: Hoogstderzelver Zoon, de achtjarige Trins van Oranje; 's Konings broe der en zuster. Prins Hendrik en Prinses SophiaErf groothertogin van Saksen Weimar-Eisenach benevens Piinsen Prinses Frederik der Nederlanden en Hoogst derzelver dochter Piinses Louisa. Wij vernemen dat op het bij Eckernförde in de lucht gesprongen Deensche oorlogschip Christiaan Vlll zich een jonge Hollander van aanzien bevond namelijk de jonge baron de Geer. Door 't springen vsn genoemden bodem is hij in zee geraakt en met zwem men wist hij zich te reddeneven als voor vele jaren IJsbrand Bontskos. Naauwelijks echter was hij aan 't vuur en zeegevaar ontkomen, of hij werd krijgsgevan gen gemaakt door de Pruissen. Zijne beangste familie- verbeidt nadere rijdingen aangaande zijn lor. Tor her geslaclit van de Geer behoort de baron Lodewijk de Geert die in den laatsten tijd eenige gedichten uit jut Zweedsehin *t bijzonder van Tègner, met zeer veel geluk in het Hollandsch heeft overgebragt. Zondagsblad Men leest in het Journal du Limbourg liet vol gende Het Limburgsche contingent is bepaaldelijk opge« roepen, om naar Sleeswijk Holsrein op te rukken. De korr.mandant van de batterij artillerie te 's Bosch heeft bevel gekregen haar tot oprukken gereed te houden. Men mag gelooven, dat hetzelfde bevel aan de escadrons jagers, in garnizoen te 's Hage, zal gegeven zijn. Zie- daar onze jeugdige Limburgers strijdende voor rekening van Duitschland en voor eene zaak, waarbij hun land in geenen deele belang heeft. Ziedaar ook hoe Willem IIIals Hertog van Limburg, of Groot-Hertog vaii Luxemburg, de vijand van den koning van Denemarken is geworden!" Amsterdam, den 24 April. Door sommige bla» den is medegedeelddat het Limburgsche contingent, daartoe opgeroepen zich naar Sleeswijk Holstein op marsch had begeven wij verméenen dit ten volste re mogen tegenspreken; zoo wij vernemen, was de oproe ping wel is waar gebeurd, maar van wege onze Rege ring zijn bezwaren daartegenin het midden gebragt, ten gevolge waarvan het contingent niet is vertrokken en, alzoo de Regering ajle aanki ling tot misverstand met Denemarken wensciit ie vermijden, zou zij ook niet voornemens zijn dit contingent ter dispositie van den Duitschen Bond te stellest. AmstCour Amsterdam, den 25 April. Op het voorbeeld van hetgeen in andere provinciën reeds vóór een jaar heeft plaats gehad beeft zich nu onlangs ook, 11a vroegere vergeefsche poging, in de hoofdstad, voor de Provincie Noord HollandeenePredikanten-Vereeniging gevormd. Hare eerste gewone bijeenkomst is bepaald op defi 3 Mei aanstaande, in het kerkgebouw der Doopsgezinden. Uit de deswege den leden toegezonden circulaire, die ons welwillend werd medegedeeldontleenen wij de volgende vier puntenwelke bij de vergadering tér sprake zullen komen i*. In welken zin mag aan de Protestantsche kerk eene wezenlijke éénheid toegekend worden waardoor zij, als eene afdeeling der algemeene christelijke kerk

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1