N\ 31. GOESSCHE COURANT. V Maandag 10 April. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf J,75; Franco per Post f .1.90. (Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. de geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberi van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelr niicuwstijjmm; KIN. DUITSCHLAND. Kopenhagen den 8 April. De tijding van liet zonderlinge zeegevecht bij Eckemfiörde heeft hier een smartelijken indruk gemaakt; echter mag men den De nen den lof niet onthouden, dar zij eene waardige hou ding in het ongeluk aangenomen hebben. Het korte officiëele berigt van het voorgevallene, is door den raad van s ate geredigeerd en bekend gemaakt. Haoersleben den 9 April. Men wil, dat bij de Duitschers het plan bestaat, om binnen kort in Jutland binnen te rukken. Zekere berigien heeft men dienaangaande echter nier. Sundewitt den 9 April. Nadat gisteren het ge rucht in omloop gekomen was, dat de Denen het district Sundewitt tot aan Dnppel ontruimd hadden werden heden op de wegen van Apenrade en Flensburg sterke verkenningen gedaan en daardoor de tijding van het terugtrekken der Denen bevestigd. Hamburg, den 10 April. Een brief uit Londen, in de Norddcutsche freit Pressc voorkomende, behelst o. a. bet volgende: „ln de diplomatieke kringen zegt men, dat de vrede onder deze vooi waarden tot stand zal komen: de hertogdommen worden met Lauenberg en Eutin tot een koningrijk verheven, komen tot De nemarken in debetrekking waarin Noorwegen tot Zwe den staat, en de unie wordt permanent verklaard, ter wijl de koning voor de beide hertogdommen lid des Duitschen rijks wordt. De koning adopteeit den erf- groothertog van Oidenburg (hei oude Pruissische ont werp). Het groothertogdom vervalt naden dood des groothertogs aan Hannover, en Birkenfeld wordt aan Pruissen afgestaan. De hertog van Augustenburg en de hertog van Glücksburg niet hunne huizen zullen door rijke domeinen schadeloos gesteld worden; de eerste zou nameliik het familie fiJeicontmis der jongere Gotiorpsche linie in Holstein verkrijgen, terwijl Han nover bet overige geelt en Pruissen hem ook iets toe legt. De erfgroot hertog van Oldenburg huwt óf prin ses Maria Amalia van Brazilië, geboren in 1831 (wier moeder eene zuster van den hertog van Lettch tenberg en van de koningin van Zweden en wier groot moeder eene Beiiersche prinses is), öi prinses Char lotte van Zweden, die bijna twee jaren ouder is dan eerstgenoemde piinses. De hertogdommen nemen twee vijfde gedeelten der Deensche staatsschuld over en doen afstand van alle aanspraak op eene verdeeling der kolo niën en der vloot." Hamburg, den 11 April. Kapt. Visservan de Hollandsche stoomboot Stoomvaartheden van Amster dam hier aangekomen heeft gisteren namiddag drie Deensche fregatten bij Helgoland gezienen werd van een derzelve aangehouden waarop een luitenant bij hem aan boord kwam met de aankondiging, dar hij deze maal nog vrij de Elbe kon binnenkomendoch hem waarschuwde na den ia niet terug te komen, met bij voeging, dat neutrale schepen tot den 30 dezer nog vrij kunnen uitgaan, Bij Friedrichsort moet door een Deensclt parle mentair gevraagd zijn of men geene kennis droeg van bet lot der Deensche oorlogsstoomboot Skirntrmen leidt hieruit af, dat dit vaartuig, op hetwelk ge kwetsten van den Christiaan VIII en Gcfion gedurende den wapenstilstand van den 5 waren overgebragt, ver gaan is, Frankfort, den 12 April. Volgens een bij het inks ministerie ontvangen rapport uit Steeswijk-Hol stein zijn van de 84 kanonnen van den Christiaan VIIIy reeds vele opgevischt. Het zijn fraajje metalen stukken. ENGELAND. Londen, den 11 April. Een der Amerikaansclie dagbladen bevat de volgende, geenzins onaardige, re denering over California: „Wanneer hetgeen men van California zegt waar heid is wanneer stukken goud van tienzestienja vijfentwintig ponden zwaarte in dat gewest gevonden worden, dan heeft men eindelijk Ophir, waarvan de heilige schrift spreekt, ontdekt. De godsdienstige en wetenschappelijke wereld hebben lang genoeg getwist om te bepalen, waar koning Salomo 2ich kon hebben voorzien van die groote boeveelheid goud, welke voor den tempelbouw gebruikt is. Men beeft berekend, dat de kosten van dien gedenkwaardige!! tempel meet dan vier duizend tnillioenen guldens beloopen hebben; de ingangen waren met gouden platen bedekt en bet heilige der heiligen glinsterde van juweelen en goud. Van waar is al dit goud gekomen Niet uit Perzie, Assyrie of Jud ahet werd in sterkgebouwde schepen gebragt van slechts twee plaatsen Tarsis en Ophir. Tarsis is bekend door zijne voortbrengselen, goud, zilver, ivoor, apen en paauwen de roem van Guinea, De schepen voor Tarsis stevenden naar de Middelland sclie zee, zeilden de kolommen van Herkttles (de straat van Gibraltar) door, naar de zuidkust van Afrika, rond de Kaap de Goede Hoop, en kwamen door de straat van Babelmandel in de Roode zee te Adenwaar zij hunne lading innamen. Doch waar was Ophir? De schepen bestemd naar Ophirmaakten, volgens de heilige Schrifteen reis van drie jarenen bragten goud, zilver en sandelhout aan. Deze schepen zeilden van de Roode zee in den Indischen oceaanlangs China, de Geele zee, het vaste land van Amerika, en kwamen alzoo in de stille Zuidzee aan de kust van Californie, waar goud in grooten overvloed gevonden werd. Sedert den tijd van koning Salomo Cruitn 2800 jaren) hebben geene goudjagers die streek bczocin, voor dat het leger gtlukzoekers, dat nu volgens de ontvangeue berigten, zoo druk en voordeelig bezig is, aldaar aan kwam. Ophir, behoorde eerst aan de ontdekkers van hetzelve, de Pheniciërs. naderhand aan de Israëlieten, toen aan den koning van Spanjevervolgens aan de republiek Mexicoen nu aan de Vereenigde Staten welker bewoners druk bezig zijn het overschot te verzamelen, dat de goudzoekers vat) de Roode zee hen gelaten hebben. Bijaldien echter een der nakomelin gen van koning Salomo nog in leven was; wanneer een van het levende menschengeslachtbloedverwant schap niet dien vorst koude bewijzen, zou hij dan geen regr op den voorrang hebben tot het El Dorado van den nieuwen tijd Dit laten wij ter onderzoeking den belanghebbenden over, en geven dit punt gaarne in overweging aan een of ander geregtshof. Te Valparaiso zijn berigten van Californie ont vangen. Een Amerikaansche walvischvaarder liep den 11 fanuarij op zijnen weg naar de Vereenigde Staten de haven ven Talcahttano op de zuidkust van Chili binnenhebbende ongeveer 300.000 p. St. aan stof goud aan boord, die aan de bemanning eti acht passa giers behoorde, zijnde liet product van weinige maanden arbeids in de goudstreken. Een der zeelieden berigte den Engelscben vice consul te Talcahuano, dat hij zelf in den tijd van vier dagen 500 p. sr. aan goud had opgedolven. Negen schepen lagen te San Francisco zonder equipage en de moeijelijkheid, om zeelieden te krijgen, was zoo groot, dat men 30 en 40 p. st. per maand aan hen betaalde. In Californie zelf deed men nog dagelijks nieuwe ontdekkingen te Sonoma, Santa Rosa en inde nabuurschap van Ciudadde los Angelos is goud in groote hoeveillnii gevonden. Evenwel heersehen er ook vele ziekten, ten gevolge van de on geregelde levenswijzeWaaraan de gouddelvers zich overgeven. Vooral moeten daar thans gal- en inter muterende koortsen 9/10 van alle de personen, die zich met gouddelven bezig houden, hebben aangetast. FRANKRIJK. Parijs, den 11 April. De heer Crimieux had in de zitting der nationale vergadering op gisteren beloofd, den echren tekst te zullen bekend maken van de ver klaring, welke hij in de zitting der kamer van afgevaar digden op 24 Februari) 1848 bad opgesteld voor de hertogin van Orleans. Thans ts die tekst werkelijk in den Moniteur opgenomen en luidt aldus Mijn zoon en ikwij willen onzen lastbrief van den nationalen wil ontvangen. Wijik de weduwe van den hertog v<w Orleans en mijn vaderlooze zoon, zullen in vertrouwen het te neuien besluit afwachten. Zoo veel is zeker, dar ik mijnen zoon zal opvoeden in de wa'-niste liefde des vaderlands en der vrijheid." NEDERLANDEN. Amsterdam, den ia April. Heden middag ten half vier ure, is Z. M. Koning Willem III e. n gevolg, met een extra treinuit 's Hage binnen zijne hoofd stad aangekomen. Aan liet paleis afgesrapr, waar eene talrijke menigte vergaderd was, begaf Ztine Majesteit zich naar het ba'k n en groette van daar met minzaam heid- de menigte, die dit zijn eerste verschijnen in haar Hiickien met ee t herhaald en hartelijk gejuich begroette. Dadelijk hij 'e aankomst van den trein zijn van alle publieke en zeer vele bijzondere gebouwen de vlaggen uitgestoken, u n bewijze van de vreugde der hoofdstad, Otsi den vorsr binnen hare muren te ontvangen. Terstond na Z. M. ainkomst, is liet vaandel tbr Afdeeling, d'n-r de vaandelwachr op het palets ill 'sKonings appartement, en alzoo onder bewaring van Z. M. zelvegebragt. Bij ons te lande was dat vroeger niet g bnttkelijk. Men verneemt dar morgen door den Koning aati de Amsterdamsche Schutterij een vaandel zal worden ge schonken van oranje met zilver en de woorden Amsterdamsche Schutterij. Amsterdam, den 14 April. Heden morgen ten 8 ure beeft Z. M. de Koning de aangekondige revue gehouden over 5 bataiüons schutterij, het 8 regiment infanterie, het korps mariniers en 't regiment dragonders. Na den afloop daarvanreikte Z. M. aan den Ko lonel Kommandant der schutterij, den Heer Staats Boonen, het voor hen bestemde nieuwe vaandel over. Eene verbazende menigte woonde de plegtigiieid bij; liet was een verrassend schouwspel, de blijdschap te zien der Hoofdstad, toen zij voor de eerste maal Ro lling Willem III, binnen hare muren zag het was een omvangstdie den Vorst trof en Hem moed in. boezemde voor de gewigtige taak, die op zijne scliou ders ligt. Z. M. bedankte dan ook door vriendelijken ftltk en groet de inwoners van Amsterdam voor de gehechtheid aan hun Koning, die zij op dezen dag aim den dag legden. Na de revue verscheen Z. M. ten genoege des Vc>lks op het balconten einde daar voor zoo veel hu?de nog eens zijne gevoeligheid te betoonen. pe audiëntie was zoo druk bezochtais men zich naauwelijks uit vroeger dagen kan herinneren. Z. M. de Koning is des avonds te 9 uur weder paar 's Hage vertrokken. Amsterdam, den 14 April. Het vaandel, het welk door Z. M. gister-11 aan de schutterij ten geschenke werd gegeven is allerprachtigstop het oranjeveld prijken in goud aan de eene zijde de Nederiandsclie leeuw en aan de andere 's Koning cijfer W.\ de franje en de kwasten zijn van zilverde standaard is van massief zilver, bekr oud met eenen zilveren iiggenden leeuw. R nddm liet vaandel staat in zilveren letters te lezen Amsterdamsche Schutterij. Të Gorrediikprovincie Frieslandwerden II. Zondag, bij een onverwachts opgekomen onweder, twee meisjes door den bliksem getroffen. Bij de eene is het gouden slot. dat zij om den hals droeg, tendeele gesmolten fcn haar hals en boezem deerlijk geschroeid, zoo 'at men bezorgd is voor haar leven; maar de andere is minder erg getroffen en heeft weinig letsel bekomen. 's Gravenhage, den 15 April. Gisteren zijn bij Z. M. den koning til het paleis in het Noordeinde, ten gehoore ontvangen, verschillende besturen, of be- zendingen derzelve, om hun rouwbeklag aan te bieden over het overlijden van Z, M. koning Willem II en H. D. geluk te wenschen met zijne troonsbestijging. Dit was ouder anderen het geva) [met het provinciaal

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1