J\". 80. Donderdag 12 April. GOESSCHE CO UR ANT. IE U WST 1.1 l>I NO K N JUSTITIE. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De P?'ijs per Kwartaal isf J,75; Franco per Post f .1.90. (Gewone Adverlenti'èn worden a 20 ets. de geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en van J 6 regels a f d ,20, behalve het DUITSCHLAND. Kopenhagen den 3 April. De minister van b'n Tienlandsclie zaken heeft in de zinina des rijksdaas v..n cisteren, officieel kennisgegeven, dat de wapenstilstand heden een einde neemt en dat de Duirsche havens zoo spoedig mogelijk in staat van blokkade zullen verklaard worden. Kopenhagen, den 5 April. Sedert gisteren avond zijn nog geene andere vaartuigen als 10 Rosrocker hier opgebragt. Ieder oogenblik verwacht men hier gewig tige tijdingen van het leger, dat den 3 dezer reeds be gonnen is op te rukken. Hamburg, den 6 April. Een buitengewoon bij voegsel van de Börsenhallvbiengr heden uit Eckern fiorde het berigt dat her Drensche linieschip Chris tiaan VIII en liet Iregar Gefionzich in de haven van deze plaats hebben overgegeven en dat het eerstge noemde kort daarna in de lucht gesptoncen is. Naar luid van berigten uit Sleeswijk hebben reeds onderscheidene schermutselingen hij ïladersleben en in het Sundewitsclie plaats gi had. Zoo hebben onze jagers, onder bevel van den m,ij< or van Gers- do'jj', de stad Haderstebeh tegen eene vijandelijke af dee ing van 5 tot 6000 man met groote dapperheid verdedigd en zijn slechts stap voor stap gewi ken, zon der eenig verlies gcUden te hebben. Ten gevolge daarvan hebben de Deenen Hadi rsl ben bezet. Of Apenrade teeds in viiands banden is, weet men nog niet. Bii A'zbul lubben 7 Deensche bataillons onze daar geposteerde 3 bataillons benevens t-cne halve bat terijaangetast, waai bi.) zij ondersteund werden door het geschut der schepen en kannonneerbooten. ITt verlies van onze zijde wordt begroot op 10 dooden en 202,0 gewonden. Gisteren of heden zou ook het eiland Föbr door de Denen bezet worden. De Sleeswijksche landsvergadering heeft zich tot 16 dezer verdaagd. Hamburg, den 7 April. Uit Flensburg wordt geschreven, dat in In-' d snier Smdewit.nog niets be langrijks is voorgevallen; erh.bb 11 nog slechts eenige kleine gevechten plaats g. had. Verscheidene gekwet sten ziin aldaar aangeboivr, waamn Ier d- kapitein von Eggers. De afloop van den aanval der Deense lie sche pen op de .batten) bij Eckernfiörde ha I te Flensburg en omstreken groote sensatie gemaakt. Op bet oogen- blik dat de Christiaati VIII in de lucht vloog, w.,s het als of genoemde stad op hare grondvesten dreunde. Aleemeetie vreugde veroorzaakte de behaalde over winning. Als een bewijs van de hevigheid, waarmede de ka nonnade bij Eckernfiörde gewoed heeft, voert de Nord. Fr. Presse aan dat het linieschip Christiaan VIII alleen 68 volle lagen, ieder van 42 schoten, heeft af gevuurd. Frankfort den 9 April. Sedert gisteren hoort men in de politieke kringen alhier weder op eene stellige wijze verzekeren, dat binnenkort een congres der Duit- sche vorsten binnen onze muren zal gehouden worden, ten einde de vraag, betreffende de opperste rijksmagt, zoo mogelijk in gemeenschappelijk overleg met de nationale vergadering te regelen en definitief te b\süssen. Men noemt reeds bij name de vorstelijke personen, die hier verwacht worden, en brengt hiermede in verband de reis, die de koning van Pruisseu voornemens zoude zijn naar de Rijnprovinciën te ondernemen. FRANKRIJK. Parijs, den 8 AprilMen wil, dat het gouverne ment bij telegraphisclie depêche berigt heeft ontvangen, dat de welbekende pretendent, graaf de Montemolin op de grenzen is gearresteerdin den oogenblik toen hif in Spanje wilde binnen komen. piet ministerie heeft besloten voortaan aan de Hnneaarsche, Poolsche en Italiaatische uitgewekenen, die deelgenomen hebben aan de laatste gebeurtenissen in Italië, het maandgeld te onthoudendat zij tor neg toe ontvingen. Voortaan zal geen uitgewekene zich meer in Frankrijk mogen vestigen; zij zullen naar En geland of Amerika vervoerd worden. De heer de Lamarttne zal eene Geschiedenis der Fransche omwenteling van 1848 in twee deelentn het ltclit geven. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 9 April. Het Belgische dagblad le Politique wil ten stelligste weten dat het nieuw bijeen te komen congres der mogendheden, ter regeling van de Iraliaansche zakente Geneve of te 's Hage zal vergaderen. 'NKottCour.) 's Gravenhage, den 9 April. Onze verdienstelijke landgenoot, de heer van der Venberoemd beeldhou wer, bevindt ziclt op dit oogenblik in deze residentie. Men verzekert, dat hij zich bezig houdt met liet ver vaardigen van een juist afbeeldsel van Z. M. Koning Willem III, ten behoeve van 's Rijks muntte Utrecht; en we!zoo men zegt, voor de Nederlandschs munt, die voortaan geslagen zal worden alsmede voor del! gedenkpenning en de strooipenningen, die bij gelegen heid van de aanstaande plegtige inhuldiging des nieuwen Ironings in de hoofdstad des rijks, zullen worden ge. slagen en verspreid. Aan het oude Loo, ismen druk bezig met werk zaamheden, welke met de helft der maand Mei moeten voltooid zijnom welke reden m-n de aankomsr der leden van het vorstelijk huis spoedig te gemoer ziet. 's Gravenhage den 10 April. Heden voormid- heeft Z. M. de Koning eene groote wapenschouwing gehouden over de schutterij en de bezetting dezer resi- cientie en het bataillon jagers in garnizoen te De'ft. Ten 12 ure kwam Z. M., vergezeld door HH. KK. HH. de Prinsen Hendrik en Frederik dei Nederlandtn, en gevolgd door een luisterrijken staf, op het Alexan. dersplein, alwaar de troepen gtschaa/d stonden, en waar kort daarop ook H. M. de Koningin met H, K. II. Prinses Frederik der Nederlan len en H. K, H. Prinses Louise der Nedirlanden, in een rijtuig gezeten, ver scheen. Nadat de Vorstelijke personen langs de gelederen waren gereden plaa'Sten zij zich te midden van het carré hetwelk Z. M. de troepen gelast had te forme ren en nu vatte de Koning het woord op en sprak het volgenden Heer en officieren onder-O ff eieren en man schappen van de Schutterij dezer Residentie en van het Leger Ik heb Mij in uw midden begeven, het gemoed vol van gemengde aandoeningen. Het is Mij een groot genoegen Mij van deze sc'noone corpsen omringd te zien. de eerste maal na mijne troons bestijging Maar Mijn hart bloedt, als Ik bedenk, dat deze voor Mij zoo gewigtige lots-wisseling hare aan leiding vindt in den dood van eenen dierbaren Vader, eenmaal uw Koning, uw Kolonel Generaal en Veld maarschalk, uw roem, de roem des Vaderlands! Ik betreur hetdat de Schutterij en het leger een Opperbevelhebber hebben verloren wiens slapen on- verwelkelijke lauweren sierden maar zij zullen in Mij ten minste terugvinden de gehechtheid en teedere zorg, die Mijn Vader er voor had, en mogthetgeen God verhoede, de onafhankelijkheid van Nederland worden bedreigd, dan hoop Ik te toonen, Mij niet onwaardig liet zwaard te hebben aangegord, waarmede Mijn Vader bij Waterloo de glansrijkste zege hielp bevechten. Eenmaal prijkte óp Zijne ridderlijke horst, bij zoovele schitterende bewijzen, liet Metalen Kruis, herinnerings teeken ook van weinige, maar roemvo'le dagen Zijns levens. Ik wensch dit kruis gelucht te zien aan het Vaandel van dat Regemenf. in welks gelederen Ik, met Mijnen onycrgetelijken Broeder Prins Alexander,mijne militaire loopbaan heb begonnen. Ik zal Mijn beminden Broeder, Prins Hendrik, ver zoeken zicii van die taak te kwijten. Hij, die in *s lands zee mag? met eere dient, vertegenweordige haai in dezen, en toone door die verrigting, datdezsemag» hare wapenbroeders te land hoog schat en vereerr gelijk deze vervuld zijn met hoogachting voor een corps, dar Nederlands vlag in al'e ze< ën met roem doet prijken. Grenadiets en Jagersbewaart dit teeken met ge trouwheid als onder de schaduw van Uw onbevlekt vaandel, en, worden er bewijzen van uwen moed ge vorderd, het beziele U ter overwinning! Officieven, Onderofficier11Schutters en Soldaten' laat het aandenken aan dezen stond ons altoos heilig ziin Dat het ons s-eeds aan onze dure vèrpTigting nerinnere, onze luste krachten, ons leven veil te hebben voorliet Vaderland O-hi'iddeliitk daarop rrad de vaandeldrager van her regiment g-etta i -s enjageis voor'; en werd her eere- teeken door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan her vaandel genecht, waarna de Minister van Oorlog, de genet aal ajoot Voet, de volgende woorden tot den Koning rtgite Iu naam vanher leger verzoek ik Uwe Majesteit cle eerbiedige da- kbetnjging te willen aannemen voor liet daaraan geschonken onschatbaar teeken van aandenken het eereuieta.il dat prijkte op de horst var, onzen on- vergeteltjkeu Koning en Veldmaat schalk. Het regent-ut grenadiers en jagers zal er steeds fier op ziin, dat d" teeken. door des Konings eensgen en geliefden Broeder aan liet vaandel gehechtaan zijne bewaring is toevertrouwd. D? geest van den afgestorven Held zal steeds de Nederlandsche krijgsmagt blijven bezielen. N. den afloop dezer plegtige handeling deed de Koning door de troepen eenige manoeuvres uitvoeren en ze daarna voorbij zich defileren. Hunne Majesieiten werden, zoowel toen zij zich naat de paradeplaats begaven als bij het terugkeeren van daar, door de verzamelde menigte me; ondubbel zinnige blijken van eerbied en gehechtheid begroet, 's Gravenhage den 10 April. De vergaderzaal voor de leden van de E--rsre Kamer van de Staten- Generaal is thans geheel voltooidboven den zetel van den presidentis lier Nederlandsche wapen ge plaatst geschilderd door onzen talentvollen stadgenoot II. van Hoven (de vader.) Uit goede bronnen vernemen wij, dat de plegtige inhuldiging van Z. M. den koning te Amsterdam plaats zal hebben den 8 Mei aanstaande. De Officier van Justitie te Goes. Maakt bekend, dat er van den 31 Maart jl. tot en met den 8 April jl., de volgende misdaden ter zijner kennis zijn gebragt, me: verzoek aan een ieder om hem daaromtrent alle mogelijke inlichtingen te geven. 1°. Diefstal van omtrent twee mudden tarwe, te 'r Heer Arendskerkeuit de schuur der hofstede he. woond door den landman Jacobus Zoutein den nacht van 30 op 31 Maart 1849. (dader onbekend.) 2*. Het moedwillig toebrengen van slagen en ver wondingen re Clinge aan Gillis Kottierlandman al daar; waardoor h 1 vermoedelijk meer dan 20 dagen zal verhinderd wor'en ziin' persoonlijken arbeid' te ver- rigten, op den 25 Maar! -1849. (de vermoedelijke dader bekend.) 30. Diefstal van twee schapen te St. Jan Steen uit de schaapsko i van den landman Benedictus Arts door twee personen in den nacht van den 31 Maart op 1 April 1849. (daders onbekend.) 40. Het moedwillig toebrengen van slagen en ver wondingen te Hulstaan Jean Louis Morellaken. kooper aldaarwaardoor hij vermoedelijk meer dan 20 dagen zal verhinderd worden zijn' persoonlijken arbeid te verrigten op den 2 April 1849. (de vermoedelijke dader bekend.) 50. Diefstal van eene iiofspade gemerkt O. V. S. en een houweel niet een' gladden olmen steel, te Axel uit eene behoorlijk rondom afgesiotene tuin, ten nadeele

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1