i lime mm. 8®?de Staa te-Lof er ij GESCHIEDKUNDIGE AANWIJZING ~~eerijr, dür dei ovsiïesnsteotming oratorium: vier beelden ongemeen schoon zijn; de twee voorsten verbeelden de vrijheid en de geregtigheid, en de twee achtersten de godsdienst en de dapperheid. De Geregtigheid draagt een gouden evenaar in de regterhand, en houdt de linker in de zijde, terwijl zij met deftigheid en aandacht het oog op de weegschaal houdt. De Vrijheid houdt een gulden scepter in de regter hand en in de linker een gouden hoedop welken met groote zwarte letters staat: Aurea Libertas (gal den vrijheid, De Godsdienst houdt in de regterhand een open boek, waarin 'zij ootmoedig den blik houdt geslagen en in de linker een gulden tempel, het einde daarvan rustende op de dije van het linkerbeen, waarmede het beeld op een vierkanten zwarten steen rust, op welken, in ver gulden letters den naam van Christus. De Dapperheid is meteen leeuwenhuid overspreid, die haar rot helm en dekking dient, en daar de leeuw nier alleen sterk maar ook behoedzaam is zoo be teekent dit beeld tevens de voorzig'igln id/.u heeft een doorntakje in de regterhand. en houdt de linker in de zijde. Boven ieder vrouwenbeeld, aan wederzijden van het hoofd, op de vier voorgevels, zijn in acht vierkante platen van wit marmer, fraai uitgehouwen, vier zinspreuken van wijlen den prinszoodanig dat iedere zinsnede tweemaal gezien wordt. Het beeld der Vrijheid heeft aan de linkerzijde de zinspreuk Je Maintiendrai Tiéid et Justice (ik zal Godsdienst en Geregtigheid handhavenen wordt voor gesteld door eene hand uit de wolken, met eene gélijke weegschaal boven een brandend airaar. Aan de regterzijde leest menTe Vindice Tata Lt hert-as (vanneer Gij wreker zijtdan is de vrijheid veiligverbeeld door een geopend boek. liae-nde op vei scheiden bladeren van parkement, waaraan zeven zegels hangen, terwijl de Hebreeuwsche Godsnaam ehova met gouden letteren in de wolken gezien word'. Het beeld der Geregtigheid heeft aan de linkerzijde tot zinspreukSaevis Tranguillis in Undis (gerust tc midden der woedende bare?i)voorgesteld door eenur Alcyon of ijsvogel in zijn nest, b:j eene rots, die door de winden bestormd wordt; terwijl eene sceptervoe- rende hand bij de opkomende zon, uit de wolken te voorschijn komtaan de regterziide is de zinspreuk Je Maintiendrai (Ik zal handhaven), verbeeld door 'eene uit de wolken stekende hand. hoven twee kruis wijze staande ankers, omringd met water en vlammen. Het beeld van de Godsdienst heeft aan beide zijden dezelfde zinspreuken en zinnebeelden ais dat der vrijheid, en liet beeld van de dapperheiddezelfde ais dat der geregtigheid. De architraven het lijstwerk en de corniches van deze zinspreuken zijn vau marmer, en de friesen van zwart geaderd marmer. Boven die beddt-n zijn, tusschen zwart en wit marnier, vier plinten van toetsteen, op ieder waarvan vier doods hoofden van wit marmer, omringd met metalen sieraden, op die doodshoofden rust eene vierkante eerzuil van zwart marmer, die 9; voet hoog, en van ouderen 14 duimen dik is; op elk der vier eerzuilen is een ronde koperen bol. voorzien van eene spitse punt, en met bladgoud verguldzijnde 7! duim dik in den omtrek. Boven de zuilen zijn zeven bogen met wit marmer, ieder in liet midden met metalen krullen versierd Op iedere zijde boven de middelste zuil is eene met snijwerk omgevene nis, met fraaije loofwerken, en voor eik daarvan zit een weenend kind van metaal houdende een brandende toorts in beide handen. Tusschen de vier eerzuilen is een rond sierlijk gewelf van wit marmer; voor en achter is een wit marmeren voetstuk, en op ieder staat een metalen kin ijtbeiden wijzen met den vinger op eene zwarte zware plaat van toetsteen, hoog 3 voeten 6 duimen en 3J voet lang, rondom met koper loofwerk versierd, hebbende aan weerskanten een weenend gevleugeld kinderhoofd van metaal. Op dien toetsteen zier men het grafschrift, hieron» der vermeld. Ou den vloer, die drie trappen hoog is. en waarop de tombe staar, ziet men van voren des prinsen beeld, levensgroot van metaalin volle wapenrustingmet het zwaard, de sjerp en den bevelhebbersstaf, maar mei ontbloot hoofd, zittende op een ongemeen kunstt een zetel, zonder leuning, in de gedaante van een fraai gewerkt voetstuk, op vier gedreven voeten; dit voetstuk, nog met twee toetsteenen trappen verhoogd, is nevens het kussen met vier kwasten, waarop de -prins zit. van metaal gegoten, zoowel alsook de helm, die met fraaije metalen pluimen overdekt is, én op den tweeden trap voor de voeten van den prins staar. Aan de voeren van het liggend beeldstaat eene vliegende Faam met uitgespreide vleugelen, zijnde van metaal en 6 voeten hoog zij rust alleenlijk uiet de te enen van haren linkervoet op vier metalen aangezigten, die de vier winden verbeelden, en houdt in iedere hand eene bazuin waarop zij trompet. Dit laatste beeld wordt geacht het grootste kunststuk van liet geheele werk te zijn. Aan het bovenste gewelf, boven het hoofd van den zittenden prins, ziet men zijn kunstig gewrocht wapen, gedekt met drie helmen, de middelste versierd met eene vorstelijke kroon waaruit twee hertshoornen rijzen. Het grafschrift luidt als volgt: Ter etre van God Almagtigen ter eeuwige gedachtenis van Willem van Nassau, Prins van Oranje, Vader des Va derlandsdie het welvaren van den Nederlander meer heeft geachtdan Zijn eigen en Zijner Magen belangen. Die tweemaalmeest ten koste van zijne eigene mid dei en, magtige legers heeft geligten onder het gezag van de Staten te velde gebragt. Die de onderdrukking van Spanie heeft afgekeerd. De ware godsdiensten dc Oude V Lands Herkomens cn wetten heeft hersteld. Eindehjkdie zelf, de vrijheid bijna weder gekregen zijndeaan zijnen zoon Maurits. den Erfgenaam van Zijns Vaders deugden, heeft overgelaten, om die te bevestisen. o Een Heldwaarlijk godvruchtig, voorzigtig en on- verwinnelijk wien Philips de tweedeKoning van Spanjedie schrik van Europa heeft gevreesden niet te ondergebragt noch kunnen verschrikkenmaar die hem door de hand van eenen sehuurdcn moorde naarmet schendig bedrog heeft omgebragt. Besturen en Achministratien. SGBOUWUM» WEGEN. BUK ENBMA'KING. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der stad GOES: Ter voldoening aan de bepalingen van bet Regle ment "op het Beheer en Onderhoud, en de Politie der Buurtwegen eu Voetpaden, in deze Provincie, dato den 6 Julij 1838, in deze Gemeente, voor zoo veel de Buurtwegen aangaat, ingevoerd bij Publicatie van den 4 Mei 1844. Zullen op TV oensdag den 25 April. J8A9Schouw houden, over alle de Buurtwegen in deze Gemeente; en worden mitsdien de vvegpligtigen en verdere be langhebbenden aangemaand en gewaarschuwd om te zorgen, dat de voorschrevene wegen, in behoor lijken staat en geëffend zijn dat alle Laagten, Slag- sporen, Gaten en Putten, behoorlijk aangevuld, en de kanten der wegen van Distels Brandnetels en verdere ruigten, gezuiverd zijn mitsgaders de Wa terleidingen Sprinken Slooten en Gruppen langs de Wegen, volkomen zijn schoongemaakt: Alles oj) de boeten en straffen bij het meergedaclit regle ment, op de overtredingen gestatueerd. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethou ders der Stad Goes, den 7 April 1849, om door aanplakking ter gewone plaatsen eri insertie in de Stads-CourantIer kennis der belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Mij Bekend De Stads-Secrelaris L. DE F O U W JZ. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. In aanmerking nemende, dat, naar aanleiding van de Krtninkitike besluiten van den 28 September 1819, (Staatsblad No. 49). en van 30 Maart 1827, Staats blad No. 13). jaarlijks een herijk van al de Nederland sciie Maten en Gewigten, welke in omloop zijn ge b raat en in den handel gebruikt worden behoort plaats te hebben Gelet op het reglement op den herijk in deze Pro vincie, van den 15 February 1SC12; Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minister van Binneiilaiidsche Zaken, van den 9 November 1848, No. 107, 2de afdeeling Besluiten: Art. 1. De herijk, over het jaar 1849, van de Nederlandsche Maten en Gewigten, welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle gewigten, lengte-maten, inhouds maren voordrooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en in het grootmitsgaders van de wissezal in deze provincie worden aangevangen roet den 1 sten Mei aan staande, en gesloten op den 1 sten Augustus daaraan volgende. Art. 2. De letter C (Gothische vorm) zal, over eenkomstig bovengemelde aanschrijving, voor ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden, ep op al de ge ijkt of herijkt wordende maten en gewigten, benevens het bijzondere merk van den Arrondissements-ijker, worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements-ijkers zullen, overeen- komstig art. 5 van voorschreven reglement, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den herijk vace ren in die gemeenten van derzelver arrondissement als door ons bij resolutien van den 10 April 1840 no. 46, van den 26 Maart en 2 April 1841 110. 24, (Pro vinciaal blad 110. 34), validen 30 Jumj 1843 no. u, en van den 17 April 1846, 110. 28. (Provinciaal blad no. 48), zijn aangewezen, en op de dagen, gedurende welke zijniet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de ingezetenen ge legenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne kan toren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uithoofde der vereischre vacatiën in andere gemeenten, niet tot den herijk der maren en gewigten ten hunnen kantore zuilen vaceren, aan Burgemeester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvan, door publicatie en door insertie in de stedelijke, of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courant, aan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. (Jt Ver volg hierna prijzen van f iooc en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 8sle Lijst. No. 9915, een Prijs van 5000. No. 888, een Prijs van 2500. No. 17073, 17521 en 17935 ieder een Prijs van f 1000. ADV ERTENTIEN. de Uitgevers dezer is van de pers gekomen ISÜT raüBAÏÏD en tusschen HET O. EN N. TESTAMENT, ook nuttig voor de dagelijksche praktijk des christens. EEN GODSDIENSTIG TRAKTAATJE. door E. B. !S. Prijs 5 Cents. Bij twaalftallen 50 Cis. Bij ben is verkrijgbaar gesteld van de redenen, waardoor in de nederlandsche hervormde kerk sedert 1619 tot op onzen leertijd nieuwe scheuringen zijn vóór gekomen. een woord ook toi de gemeente. door E. B. SWAL1JE, Theol. Doet. en Predikant te Goes. Prijs 50 Cents. Tevens hebben zij voorhanden (2ïic 33tnge.) door EOE1S SFffilIR. De oorspronkelijke Tekst, benevens eene Metrische navolging door Dr. J. P. HEI JE. Prijs 25 Cents. Zullende dit ORATORIUM worden uitgevoerd door de Afdeeling van de Maatschappij van Toonkunst alhierop TVoensdag den JJ April. Te Goes, bii F. Kleeuwens Zoo|i. f l

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2