N". 39. GOESSCHE COURANT. Maandag 9 April NI IS U WSTI.I I> B ft' G U ft 1 Beschrijving van het Praalgraf in de Nieuwe Kerk te Delft. 7,, I Z>e uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf J,75; Franco per Post f .1,90. (Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelt DUITSCHL AN I Berlijn, den 3 April. Heden heeft de koning de bezending uit Frankfort, die hem zijne verkiezing tot Duitsch Keizer kwam mededeelenontvangen. De vo' rzitter 1Simson heeft daarbij te kennen gegeven, dat de Nationale Vergadering van Dui'schland in wettigen vorm, had besloten om Z. M de erf keizerlüke waar digheid van Dnitschland op te dragen, in het vast ver trouwen, dat de Vorsten der Dni'sche volkstammen, edelmoedig en vaderlandslievend in overeenstemming met deze vergadering, dit besluit uit al hun vermogen zouden bevorderen, en dat de bezending, met het overbrengen van dit besluit belast alsntt voor den koning stond, in het eerbiedige vertrouwen, dat hij, door een gunstig besluit, aan de met geestdrift gekoes terde verwachting des vaderlands, 't welk Item tor schild en steun zijner eenheid, vrijheid en magt heeft verkoren, zai beantwoorden. De koning heeft geantwoord „Uwe boodschap heeft mij diep getroffen. Zij heeft mij genooptmijn oog te wenden tot den Koning der Koningen, en tot de heilige pligten, die mij, als koning en ais een der mag tigste Duitsche Vorsten, zfjn opgelegd. Dergelijk een lil ik verheldert het oog en versterkt het hart. „In het besluit der vergadeting erken en waardeer ik de stem van het Duitsche V"lk. Het vordert, wan neer ik daaraan voldoe, onmetelijke opofferingen van mij, en legt mij drukkende lasten op De vergadering heeft op mij gerekend. Ik vereer en bc'ttig haar mijnen dank daarvoor, en ben bereid, mei de daad te bewijzen, dat zij, die op mijne trouw en mijne liefde voor het Duitsche vaderland hebben gebouwd, zich nW hebben vergist, Maar. mijne Heerenik zoude uw vertrouwen niet regtvaardigeoik zoude aan den zin van het Duitsche volk niet beantwoorden, indien ik, met verkorting van heilige rtgten en vroegere plegtige verklaringen, zonder de vrije toestemming d<r gekroonde hoofden vorsten en vrije steden van Duitschland een besluit nam, 'twellt voor hen zoo welals v^or de door hen geregeerde «lammen, de gewigiigste gevolgen moet hebben. flet zal alzoo aan de Regeringen der afzonderlijke Duitsche Staten vet bh'ven zijn, om in gemeenschap gelijke overweging te onderzoekenof de Constitutie aan de bijzondere deelett zoowel, als aan het geheel voegten of de mij toegedachte regten mij in staat zullen stellen, om, met de krachtige hand, welke een. dergelijk beroep van mij vorderthet lot van het Duitsche Vaderland te besturen en aan de vtrwach tingen zijner volkeren te voldoen. „Hiervan kan Duitschland echter zeker wezen, en verkondigt dit in alle landen Mogt hetzelve liet prtiis sische schild en zwaard tegen boiteniaudsche of bin- nenlanosche vijanden behoevendan zal ik. ofschoon ongeroepen, niet achterblijven. Dan zal ik getroost den weg van mijn volk gaan; den weg van Duitsche ver en trouw." Deze woorden hebben een diepen indruk gemaakt. De Eerste Kamer was niet bijeen. Op het vernemen van Z. M. antwoord in de Tweede Kamer, heeft de h er von Vinckeen eenige zijner staatkundige vrien den dadelijk het volgende voorgesteld „Overwegende, dat het antwoord, 'twelk Z. M., op 'aanraden zijner Ministersaan de bezending van het Duitsche Parlement heeft gegeven niet overeen komt met de in het adres der Kamer uitgedrukte naming, en het Duitsche Vaderland daardoor aan de ai ootste gevaren wordt blootgesteldzal dadelijk eene com missie worden benoemd, om een adres te ontwer pen in *t welk de Kamer van hare meening omtrent uit antwoord en den toestand des lands kan doen blijken." Dit voorstel is aangenomen. De commissie is be nrttnd en zal morgen reeds verslag uitbrengen. Wij bevinden ons derhalve op nieuw in eene zeer ernstige crisis, en velen zien de toekomst niet zonder bekom» roering] te gerooet. Frankfort, den 4 April, Ten gevolge van de weigering des konings van Pruissenom de Duitsche kiizers kroon uit handen der nationale vergadering aan te nemen, zal, naar men heden verneemt, de aartsher- tog Johann voorloopig zijne functien voortzetten, ten einde de reeds bestaande verwariing niet nog grooter te maken. Deze staat van ongewisheid zal echter niet lang meer aanhouden want het is ligtelijk vooruit te zien, dat binnen kort een geoctroijeerde constitutie van de zijde der Duitsche vorsten aangekondigt, en de na tionale vergadering ontbonden zal worden. Dat dit plan reeds tot rijpheid is gekomen, is buiten allen twij. fel. Het is echter niet gansch onmogelijk, dat er weldra een congres van Duitsche vorsten zal bijeengeroepen worden, om dien aangaande, met gemeenschappelijk overleg een besluit te nementen einde zoodoende alle verdere oppositie te verhinderen, en tevens over een te komen nopens den vorm en de competentie der nieuwe centrale magt voor Duitschland; hoogst waarschijnlijk zal men onder dezen of genen minder hatelijken naamweder een bondsdag constitueeren en daarmede zal de zaak een einde hebben. Voors hands zal men wel den moed niet hebben, de grond regten des Duitschen volks weder te vernietigen; want dit zoude overmijdelijk nieuwe onlusten doen ontstaan, waarvan de gevolgen niet te berekenen zouden zijn. FRANKRIJK. Parijs den 2 April. Gisteren las men in het dagblad, 't welk door den democraat Thoré wordt ge schreven dat het ras der kapitalisten weldra zal verloren gaaneven als de rassen dier monsterach tige diersoortenwaarvan men de overblijfselen nog aantreft in de anti-diluviaansche granieten. Deze verklaring wordt heden toegelicht door de gematigde organen die beweren dat het socialismus door te verkondigendat het gelijkstaat met den zondvloed zijn eigen vonnis heeft geveld. Parijs den 4 Maart. Een blad had gemeld dat Karei Albert hier ter stede was aangekomen dit bhjkt echter onjuist te zijn. Men denkt integendeel dat hij zich naar Spanje en verder naar Portugal bette ven heeft, in den avond van 30 Maart is hij te Tou louze aangekomenslechts van twee personen verge zeld en incognito reizende. Echter is hij herkend. In den morgen van 31 Maart vertrok hij naar Bayonne. NEDERLANDEN. Rotterdam den 6 April, Blijkens de naam en ranglijst der officieren van het Nederlandsche leger, was Z. M. Willem IIversierd met de navolgende buiten landsche ordeteekenen Het Grootkruis Legioen van Eer van Frankrijk liet Grootkruis der Bath-Orde van Engelandhet Kommandeurskrttis van de Orde van St. George van Ruslandhet Grootkruis der Orde van St. Wladituir, id; de Ridderkruisen der Orden van St. Andreas, id., van St. Alexander Newsky, id.; de iste Kl. van St. Anna, id,; de Witte Adelaar, id.; het Ridderkruis der Orde van den Zwanen Adelaar, van Pruissen dat der iste Kl. van den Rooden Adelaar, id.; het [Commandeurskruis der Orde van Maria Theresia van Oostenrijk de Orde van het Gulden Vlies vatï Spanje; het Grootkruis der Orde van den Wurtem- burgsche Kroon, van Wurternburghet Grootkruis der Orde van den Witten Valk, van Saksen Weimar Eise nach het Ridderkruis der Serapltijnen Orde van Zwe den en Noorwegen. Nadat een der heeren secretarissen van wijlen Z. M. koning Willem II na de begrafenis de kerk te Delft had verlaten, werd Item op eene zeer listige wijze ontrold een gouden savottet cilittderhorologie. Door de overgroote menigte, welke zich op 4 dezer te Delft bevondwerd he: bijna onmogelijk iets omtrent het ontvreemden te vernemen doch van den diefstal te 's llage aangifte gedaan zijnde, is liet een' der heeren commissaiissen van politie gelukt, het ontvreemde ho- rologie in handen te krijgen. Amsterdam den 6 April. Met genoegen ver neemt men, dat onze geleerde stadgenoot de hoogleer» aar J. Bosschaovereenkomstig's konings eervolle op» dragt, zich bereid heeft verklaard een werk te schrijven, strekkende tot eene hulde aan de nagedachtenis van den geëerbiediaden koning Willem II. Eene eigenlijke levensbeschrijving zal het echter niet zijn, als hebbende de begaafde schrijver, het tijdstip daartoe nog te korc sedert het overlijden beschouwd. Sittard, den 4 April. Den 31 der vorige maand werden in den avond, door de commiezen, tejabeek gestationneerd aangehouden de personen van II.enA. kooplieden, aldaar in den omtrek wonende, als hebbende getrachttwee kruiwagens met ruim 4000 eijeren te smokkelen. Zij werden met de eijeren bij den rijks ontvanger te Schinveld gebragt en de geladen wagens aldaar gedeponeerdtot dat zijlieden eene zekere sotn als borg zouden hebben gesteld. De wagens werden, bij gebrek aan beter, bij d -n ontvanger op eene besloten binnenplaats geplaatst. De volgenden dag kwamen de eigenarenonder borgstorting hunne goederen tetug eischen doch wie beschrijft de verwondering van den ontvanger, toen hij ontdekte, dat èn wagens èn eijeren den vorigen nacht over een 10 it ia voet Itoogen muur waren verdwenen. Dit praalgraf, dat in de Nieuwe Kerk,'den grooten Zwijger ter eere is opgerigten dat nu ook de zerk bevat van een zijner roemrijkste naneven, is gesticht op last van de Staten-Generaal in 1709en prijkt in het koor van genoemde kerk. Het geheele werk is een kunstgewrocht van den be - roemden architect en beeldhouwer Hendrik de Keyzer, begonnen in het jaar 1609en voltooid 1621het is ao voeten lang, 15 voeten breed en 27 voet hoog, de voet tegen 11 duimen gerekend. De onderste drie trappen, te zamen 2 voeten hoog, zijn van Dinantschen toetsteen, waarop rust eene tombe van toetsteen, 8 voeten, 10 duimen lang, 3 voeten, 7 duimen breed en 2 voeten 3* duim hoog; deze tombe is versierd met lijsten en koperen loofwerken, waarop ligt het beeld van den prins, levensgroot, in vorstelijk gewaad, hetgeen, zoowel als de kunstig bewerkte matras, en een hond (1), aan de voeten van den prins liggende, uitmuntend fraai van zuiver wit marmer vervaardigd is. Rondom de tombe staan 22 zuilen, van zwart geaderd marmer, zonder de voetstukken 6 voeten 4 duimen hoog en 9 duimen dik. De voetstukkengrondslagen en kapiteelen van die pilaren zijn van wit marmer naar de Dorische bouworde. Op de vier zijden der voetstukken liggen platen van gea derd marmer, en de acht groote vakken, ieder bevat tende twee zuilen, zijn met toetsteen ingelegd. De vier hoekstijlen zijnde van wit Italiaansch marmer, elk met twee nissen, zijn versierd met 16 metalen wapenschil» dendoor bijzondere kleuren onderscheidenen ver- toonende de vier kwartieren van des prinsen wapen namelijk Nassau, .Stolberg, Hessen en Königsrein, derwijze geschikt, dat vier daarvan zich steeds vertoo» nen, van welken kant <>ok de tombe beschouwd worde. Op de uiterste vier hoeken zfjn vier ronde voetstuk ken van wit marmerelk versierd met een vrouwen gezigt en loofwerk, of sluijers van metaal, staande op een toetsteenen voetop ieder daarvan staat nog een kleiner voetstukwaarvan bet ligchaam van gemengd zwart marmer, en de onderste plint of plaat, en de bovenste gesneden lijstenvan dinantschen toetsteen zijn; op ieder van die vier voetstukken staat, tegen eene nis van toetsteen, een metalen vrouwenbeeld, vatï 6% voeten hoog, en 2 voeten 5 duimen bTeedwelke 1Men weetdat dit trouwe dierna den dood van zijnen meestergeen voedsel noch drinken tot zich wilde nemenen aan de voeten van het lijk bleef neder» gevlijdtot dat het stierf. Ter herinnering hieraan heeft de architect dit dierals zinnebeeld van trouw, gemeend hier te moeten voorstellen. I

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1