J\% 38. GOESSCHE COURANT. Donderdag 5 SPAARKAS. N l E U VU STUDS NCi E N i De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf J,~5; Ftanco per Post f .1.90. (Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de rëgel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. r*; Uithoof de. van het PAASCIJFEESI zal de Maandagsche Courant in plaats van des avondsdes voormiddags worden uitgegeven. De DIRECTIE der alhier gevestigde Spaarkas maakt bij dezen aan de belanghebbenden bekend, dat de'ge legenheid tot inleg wederom zal geopend worden op Zaturdag den 7 Aprildes avonds van acht tot negen ure in de Regenten-Kamer van het Weeshuis. ZÜ vertrouwt, dat niet alleen de deelnemersten voor leden jare op nieuw hiervan zullen gebruik maken, maar dat ook anderen zich zullen opgewekt gevoelen, om in hun eigen belang dit voorbeeld te volgen terwijl de Directie zich verheugt in slaat te zijn tot eene ruime deelneming te kunnen aanmoedigen. Zij noodigt de deelnemers uitom zich ten genoemden tijde in persoon aan te melden. De Directie vertrouwt eindelijk dat de meerver- mogenden en verschillende Besturen die in het vo rige jaar loffelijk medegewerkt en deze heilzame in- rigling krachtig ondersteund hebben daarin zullen voortgaan zoo wel door aansporing tot deelneming van degenen, op welke zij invloed hebben, als docr geldelijke bijdragen. Ter aanmoediging hiertoe diene, dat er ten voorleden jare 57 personen, meest hoofden van talrijke huisgezinnen deelgenomenen dat 42 getrouw volgehouden hebben, die alzoo de volle renle en premie trokken van welke velen alzoo hierdoor in eigen behoeften gedurende den winter konden voorzien en hunnen toestand verbeterd zagen. Namens de Directie voornoemd, Goes. E. B. SWALUE, President. 28 Maart 1S49. P. J. A. van DAM, Secret. NB. Tevens worden allen, die er belang instel len, vooral zij, die door hunne bijdragen onze inrig- ting ondersteund hebben, uitgenoonigd, om visie te nemen van de rekening 1848-1849 welke te dien einde gedurende de 8 volgende dagen (uitgezonderd de feestdagen) van des morgens 8 tot 12 ure is ge deponeerd ten kantore van den Thesaurier Mr. P. J. A. van Dam die bereid is daarbij de noodige inlichtin gen te geven. Men zal alzoo bevinden dat deze in- ligling heilzaam heeft gewerkt, en dat door de ver leende hulp dezelve krachtig is geschraagd zoodat zells de rekening met een batig saldo kon gesloten worden. Hierdoor zoo wel als door de voortdurende ondersleuning van meervermogenden vertrouwt de Directie aan deze inrigling meerdere uitbreiding te kunnen geven, vooral om die deelnemers, die hierin een middel zoeken zich voor armoede en verval tot armenkassen te vrijwaren, daartoe in tijdelijken nood te ondersteunen. ITALIË. De tijdingen uit Turijn, welke door de heden ont- vnngen Fransche dagbladen worden medegedeeld en tor den 27 Maart loopen, meiden dat de kamer van afgevaardigden in de ochtendzitting van den 27 besloten had tot bet oprigten van een gedenkteeken ter eeve van Koning Karei Albert en een aan dezen vorst gerigt adres vastgesteld, waarin die vergadering hare deelneming in de iiiepe droefheid van den Koning en hare erkentelijkheid v or de door hem gedane pogingen uitdrukt., In dit stuk wordt aan den Vorst de verzekering gegeven, dat hij sneds in het aandenken des volks leven zal, als het voorbeeld van een Koningdie als burger en soldaat uitmuntte en doordrongen was vandengfest van zijnen tiid. De erkentelijkheid, de eerbied en de liefde, niet a'leen der Sardinische volken maar van alle volken van {ifilie, zouden hem steeds volgen, en zijn naam zou de roemrijke leus bljjven voor de voorvechters der Ita'iaansche vrijheid. Omtrent het laatste, voor Koning Karei Albert zoo noodlottige, gevecht wordt door een der Fransche dagbladen nog de volgends bijzonderheid medegedeeld „Koning Karei Albert heeft in de laatste oogen- blikken zijner regering de schitterendste blijken van moed gegeven. Ziende dat verscheiden regementen weigerden te strijden, heeft bij deze, door alles wat het hart van een soldaat kan bewegen, tot de verdedi ging des lands zoeken over te halen. Toen zijne po gingen vergeefs waren, is bij voor een der regementen op de knieën gevallen, uitroepende; zoo gij niet voor uwen Koning, noch voor uwe onaf hanfcelijkheid sterven wilt, sterft dan. laf hartigenvoor de eer van uwe uniform en voor den roem uwer wapenen. Zijne verzoeken en gebeden, alles leed schipbreuk op dén invloed der reactie partijdie sedert lang het leg r gedemoraliseerd had. Toen verscheurde de Ko ning zijn kleed en verbrak bij zijnen degen, zeggende dat Irii geene uniform wilde dragen die voor altijd oateerd ivas." NEDERLANDEN. Rotterdam den 1 April. Heden morgen is de stoon boot op Gcertruidenberg van hier vertrokken ten einde liet stoffelijk overschot vail wijlen Z. M. Koning Willem II van die stad af te halen. Deze stoomboot is geheel en el zwart, het achterste gedeelte van het vertrek met zwarte klecden bedekt, op vve'k gedeelte een katafalk geplaatst is van zwart laken, met zilveren lambrikirs en met zilver afgezetin de fron tispice achter en voor twee koningskronnen, en op de hoeken zwarte pluimen terwijl het geheel gedekt is met eene zwarte tent, van het achterschip af tot tegen den schoorsteen. H. M. de koningin weduwe, IJ. K. II. de erfgroot hertogin van Saksen Weimar Eisenach en Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden zullen zich aan boord van die stoomboot bevinden tot aan deze stad en dingsdag in den middag zal, met een plegtstatigen stoer, het koninklijk Hik, in tegenwoordigheid van Z. M. Koning Willem III en de koninklijke prinsen, in de rouwzaal, aan de woning van den heer Direcleu:" d r Marine worden gedeponeerd zullende H. M. de koningin weduwe, H. K. H. de erfgroothertogin van Saksen Weimar en Z. K. H. prins Hendrik der Ne d.rlanden, benevens een talrijk gevolg den nacht in die woning doorbrengen. Behalve de Geertruidenbergsche stoomboot zullen, naar gezegd wordtnog vier stoombooten tot over brenging van her gevolg, enz., morgen herwaarts komen. De benedenzaal in een der gebouwen aan 's Rijks- wei f alhier, waarin het lijk van Z. M. Willem IIzal worden geplaatst, is geheel met zwart behangen, en venter, nagenoeg op gelijke wuze als tijdens het stof felijk overschot van Z. M. Willem I herwaarts werd overgebrogt, smaakvol en indruk wekkend ingerigt. De lijkiroon is ook ditmaal met zwart fluweel met witte voering en zilveren ornamenten, gedrapeerd, en achter tegen den opstand waarop het gehemelte rustziet men het in goud en zilver gedrapeerd koninklijk wa pen, met zwart krip overtogen, teiwijlde trappen met zwart en zilver bedekt zijn. Voor op den troon rust, op een piëdestal in zwart met zilver, de koninklijke kroon, op een roodflnweelen kussen, met goud galon en afhangende kwasten; ter wederzijde daarvan, en verder rondom den lijktroon staan tabouretten tot plaatsing der rijks sieraden en ridder orden. Zes zil veren kandelabres, met zwart laken overtogen, en met zilveren doodshoofden zijn tot verlichting der zaal bestemd. Het stellige voornemen bestaat bij H. M. de Koningin weduwe om dadelijk nadat het vorstelijk Dik in den grafkelder is nedergelaten en de begrafenis stoet de kerk verlaten lieefr, in stille afzondering een bezoek in die laatste verblijfplaats af te leggen. Voor dit te verwachten bezoek is er aan den ingang der kelder eene gemakkelijke trap gemaakt, die met rouw. stuf overtrokken is. Delttsche Courant 's Oravenhage den 3 April. Naar men ver neemt zal de Tweede Kamerader Staten Generaal dingsdag den 17 April aanstaande hare werkzaamheden hervatten. Rotterdam den 3 April. Aankomst van het lijk van Z. M. IV1LLEM II. Het stoffelijk overschot van Z. M. koning Willem If, moetheden binnen deze stad van Geertrttidenberg wor den aangebragt; daartoe was de stoomboot Stad Geer- truidenberg uitgekozen, die voor deze gelegenheid ge heel en al de zwarte rouwkleur had aangenomen op het achterste gedeelte van het met zwarte kleeden bedekte verdek, was eene katafalk geplaatst; ook deze was met zwart laken, met zilver afgezet, bekleed, over welke eene zwarte rent, van af het achterschip tot den schoor steen was aangebragt. Heden avond ten 6 ure naderde die boot met haren treurigen last beladen deze stad. Naauwelijks was zij in het gezigt, of 's lands oorlogsbrik Pegasus heescb vlag en wimpel ter halver stok, de equipage paradeerde in het wan; en op hetze'fde oogenbük werd een ko ninklijk saluut van 101 minuntschoten gedaan, door de Pegasustwee kanontieerbooten en de battery aan de werf. Onder liet plegtig stilzwijgen der vergaderde menigte, liep de boot te haven aan 's rijks werf binnen, ten einde de ontschepmg te bewerkstelligen. Ten 3! ure was Z. M. de koning met den generaal de Klercq et) ten 5 ure Z. K. H. pi ins Frederik met H. D. adjudant gearriveerdten einde deze plegtigheid bij re wonen. Toen de boot aan den wal was bevestigd, verscheen H. M. de koningin weduweH. K. H. de erfgroot- hertogin van Saksen Weimar Eisenach en Z. K. H. prins Hendrikmet gevolg, op het verdek. H. M. de koningin weduwe begaf zich naar de katafalk en bleef daar in eene biddende houding staan. Onmidde lijk daarop begaf zich Z. M. koning Willem III aan boord der stoomboot, ging naar li. D. moeder toe- en omarmde haar teederlijk. Bij de lijkkist van den overleden vorst, omhelsden eikander toen al de leden van het koninklijk huis en stelden een tafereel daar. dar ieder, die er bij tegenwoordig was, met aandoening vervulde. Het koninklijk lijk werd daarop ontscheept en ont vangen door Z. K. H. prins Frederikeene deputatie uit de stedelijke regeringden vjcé-admiraal en buiten gewoon adjudant Kijk, als minister van marine, en den opperstalmeester graaf van Kechterenals groot- officier van 'skonings huis; terwijl tot datzelfde einde aldaar tegenwoordig waren de gouverneur der provincie Zuid Holland, en de generaal-majoorbuitengewoon adjudant des konings, waarnemende provinciale kom- man dan t> De lijkkist werd gedragen en begeleid naar de rouw zaalaan de woning van den directeur der marine, door heeren officieren der Rotterdamsche schutterij der marine en van het korps mariniers, bijgestaan door de bazen en kommandeurs van 's rijks werf. Achter de lijkkist volgde Z. M. de koning, H. M. de koningin weduwe aan den arm geleidende; vervol gens Z. K. H. prins Frederikgeleidende H, K. H. de Erfgroothertogin van Saksen Weimar Eisenach aa» zijne regu-rarm terwijl Z. K. H. prins Hendrik aan hare regterzijde ging; voorts volgde de stedelijke depu tatie officieren van alle wapenen, enz. In de rouwzaal aangekomen, werd de lijkkist neder gezet. H. M de koningin weduwe naderde toen dezelve en legde, diep bewogen, een lauwerkrans aan het hoofd einde van de kist, op de zilveren plaat waarop de woorden Waterloo. QuatrebrasLeuven en Hasselt zijn gegraveerd. Niet minder bewogen nam koning Willem III de met een witte panache prijkende muts zijns overleden vaders en plaatste haar in het midden van den lauwerkrans, waarna de kist op de estrade van den troon werd nedergezet. De zaal was thans met waskaarsen verlichtterwijl de rijkssieraden benevens de ridderorden van den ontslapene, op tabouretten waren gelegd. Onbeschrijfelijk indrukwekkend was toen de aanblik van dit geheel met zwart laken omhangen vertrek, langs welks wanden de zes reusachtige niet zwart be kleedde kandelabres, slechts een flaauw schijnsel wier pen. Treffend was toen de aanblik van de lijkkist

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1