J\°. 37. 1849. GOESSCHE COURANT. Maandag 2 April ma WL m s<; u wst i jiïb i\(« k rv DU ITSCHL AND. Frankfort, den 28 Maart. In hare, heden na middag eerst geopende zitting der nationale vetgadering, werden de voorstellen van het conimiué voor wetgeving voorgelezen; zij luidden, dat.de rijles-constitutie door het bureau der vergadering afgekondigd en de verkie zing eens keizers der Duitschers dadelijk door dezelve zoude geschieden, door middel van eene absolute meer derheid van stemmen. Na eene korte discussie werden deze voorstellen door de vergadering goedgekeurd en aangenomen. De voorzitter Simson verkondigde alstoen op eene plegtige wijze de aanneming der constitutie hij noodigde de leden verder uitom elk afzonderlijk zijne stem voor de verkiezing eens keizers uit te brengen. Frankfort, den 29 Maart. 248 leden der nationale vergadering, die geen deel hebben genomen aan de stem ming ten gunste eens Pruissischèn erfeliiken keizers, heb ben sedert plegtig geprotesteeid legen de wettigheid dier keuze, op grond dat de nationale vergadering te zamen was geroepen, enkel met het doel om eene constitutie v< or geheel Duitschland te ontwerpen, maar dat niemand de bevoegdheid heef; ontvangen een erfelijk keizer schap daar te stellen. Het lijdt overigens geen twijfel, dat de nationale vergadering of liever de Pruissisch- keizerlijke partijmet beklagenswaardige overijling te werk gegaan is. Zij had toch niet bthooren uit het oog te verliezen, dat zij door dit besluit half Duitsch land tegen zich in het harnas heeft gejaagd. Onder anderen zal Beijeren, en met hetzelve nog meer andere belangrijke Duitsche Staren, evenmin als Oostenrijk, nooit een Pruissisch erfelijk keizerschap erkennen, zoo lat de zoo hoog geroemde Duitsche eenheideindelijk op eene volkomene scheuring zal uitloopen. Bij het groot aantal onafhankelijke vorsten, die thans nog in Duitsch land bestaan, is het denkbeeld, om naast of liever boven dezelve nog eenen keizer te plaatsen een waar utopia, een hersenschimmig plan. Niet zonder grond ver moeden lieden van doorzigt, dat de gevolgen van deze gebeurtenis niet af te zien zijn. Dit gevoelen stemt ook allezins overeen met de sombere stemming, die liet besluit van gisteren, zelfs hier ter stede heeft ver wekt van daar dan ook dat men slechts aan drie gebouwen, waarin Pruissische staf-officieren hun intrek hebben genomen, eenige vlaggen ziet wapperen, terwijl bij vorige gelegenheden de gansclie stad vlagde en een feestelijk aanzien vertoonde. Naar wij uit goede bron nen weten worden in het paleis des rijksbestuurders reeds ijverig toebereidselen gemaakt, welke aanduiden, dat deze binnen kort onze stad zal verlaten. De aarts hertog begeeft zich met zijne familie naar Tirol, waar hij vroeger zoo gelukkig en tevreden geleefd heeft. ENGELAND. Londen den 29 Maart. De berigten van de Kaap de Goede Hoop loopen tot 15 Januarij, veel be lang' ik nieuws behelzen zij niet. II! De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal I isf J,75; Franco per Post f .1,90. J ITALIË. Het lor van Noorde'ijk I'aÜe is beslist. Twee tele graphische depecnes, door de Fransche regering out vangenberigten de volkomen .nederlaag der Piemon- tescite armee, de abdicatie des konings, ten behoeve van zijn oudsten zoon, den hertog van Savoije en de vlugt vat) Karei Albert op Fransch grondgebied. De eerste depeche was van den volgenden inhoud Turin 25 Maart De Fransche zaakgelastigde aan den minister van buitenlandsche zaken. De armee is te Bielle en Borgo-Menero in het ge bergte geworpen. De O' stenrijkers bezetten Novare, Verceil en Trino. Het schijnt zekerdat de koning geabdiceerd en de wijk op Zwitserschen bodem genomen heeft. De hertog van Savoije heeft nog niet naar Turin ge schreven. De regering heeft den heer Abercromby en mij ver. zocht een wapenstilstand te verzoeker, ten einde Turin te dekken. Wij hebben ons daartoe bereid verklaard en zullen, zoodra zulks gevorderd wordt, vertrekken. Turin is rustig; alles is geneigd om de orde te be- Yvaren. De tweede depeche luidde als volgt Toulon28 Maart, ten 5 ure des morgens: Nice. 27 Maart. De Fransche consul aan den minister van butun'aiid- sche zaken. Karei Albertis, 11a ten behoeve des hertogs van Savoije geabdiceerd te hebben, den 2Östen, ten elf ure des voormiddag5, Nice gepasseerd, den weg inslaande naar Frankrijk. De Piemonresche armee is te Novare geslagen, doch heeft hare eer gehandhaafd." Eene andere telegraphische depeche van Toulon, ge dagteekend 'smorgens ren 7 ure, meldt, dat:weePie monteesche generaals in'de laatste gevechten tegen de Oostenrijkers gesneuveld zijn. Den 23sten was de navolgende proclamatie te Turin aangeplakt „Burgers! Het dagibjksche bulletin zal u eer. juist berigt geven van de opentten der armee. De kotrng en de prinsen zi.in te Novare; daar is het leger gicon- centreerd, vol moed en wachtende op de bevelen van zijn generaal, om den vijand aan te vallen; geeft geen gehoor aan hem die het tegendeel zou trachten te be weren. Zoodra de andere berigten ontvangen worden, zullen ze onmiddelijk worden medegedeeld. Bewaar die kalmte van geestdie alleen u kan vor heffen op de hoogte der groote taakwelke wij ver dedigen. riet gouvernement heeft reeds met allen spoed voor de noodzakelijkste behoeften gezorgd en maakt alles gereed, om voor de toekomst in alle eventualiteiten te voorzien." Voor het overige behelzen de berigten weinig of geen nieuws. De Patrie deelt een brief mede van zijnen correspondent te Turin, van den 24 dezer, des avonds, volgens welken aldaar geen officieel .nieuws van het tooneel des oorlogs was omvangen; hetgeen gemakkelijk kan verklaard worden door de omstandig heid, dat al de wegen door de kavallerie waren bezet. De mobile nationale garde was des morgens uit Turin vertrokken, de stad in grooten angst achterlatende, daar men onderrigt wasdat een Oostenrijks korps van 40 000 man voet op Piemonteschen bodem gezet had, vormende tusschen den Tessioo en de Po een driehoek,» 11 a tn el ijk tusschen Pavia, Novare en Casal. Men had liet gerucht verspreid, dat de Oostenrijkers op marsch waren naar Veiceildoch in hun togt gestremd wer den- door eene algemeene inundatie van het land. Volgens een anderen correspondent van bovengenoemd dagblad, was het gevecht bij Mortara allerbloedigst geweest. Men heeft man tegen man gevochten. Het M f'E f Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de regel I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen.-\ \van J 6 regels a f d,20, behalve het Zegelregt.' Lombardysche regiment heeft met woede gestreden en dan ook belangrijke verliezen geledel). Den herrog van Savoije werden onderscheidene paarden onder het lijf doodgeschoten; een kogel doorboorde hem de uniform terwijl een stoot niet de lans van een Croaat ter naau werhood langs hem a I's ch ra nipte.. Het is waarschijnlijk, dat Radetski zich door het vereenigde protest van lord Abercromby en den heer de Bois-le Comte zal laten bewegen0111 zijne over winning niet voort te zetten. E k voorwendsel om verder te gaan, is iieni benomen door de abdicatie van Karei Albert. Intussehen bevindt de nieuwe koning zich nog bij de armee, en moet weten wat Item te doen staat. De gewezene koningin van Piemontis de dochter van den aartshertog Reinieronderkoning van Lom- bardije en de echtgenoot des hertogs van Genua is mede een prinses uil het Oostenrijksche huis. Deze overwegingen moeten wel van eenig gewigt zijn voor den maarschalk, die overigens, indien men geloof mag slaan aan brieven van 24 Maartzich haast 0111 den oorlog in Lombardije ten einde te brengen, om de rust in Toscane en den Romeinschen Staat te herstellen. Karei Albert Amadeus koning van Sardinië die geabdiceerd heeft ten gunste van den hertog van Savoije Victor-Emmatweljis geboren den 20 October 1798. llij besteeg den troon van Sardinië in bet jaar 1831, na den dood van koning Karei Felix. In 1817 sloot hij een huwelijk met de aartshertogin Maria Theresia drcluerjues groothertogs Ferdinand van Toscane. Zijn oudste zoon, de hertog van Savoije, is geboren den 14 Maart 1820. De nieuwe koning heeft dus zijn 29ste jaar bereikt. :w Nu had de stemming plaats* Het antwoord van hen di niet voor den koning van Pruissen stemden, was Ik kies niet," of ik onthoude mij." Eenigen der uitviste linkerzijde zeiden: Ik kies geen Vorst;" graaf Deym antwoordde. ik heb geen mandaat om ten keizer te verkiezeneen ander: ik kies geen tegen» keizer en prins IValburgzeilik ben geen keur vorst Het getal stemmenden was 538290 stemmen ver- eenigden zich op den koning van Pruissen; 248 leden onthielden zich van de stemming. De Duitsche Nationale Vergadering heeft dus in deze zitting van 28 Maart 1849, des middags ten 3 j ure. op grond der door haar aangenomene consti tutief de daarin vastgestelde .keizerlijke waardi g- hiud opgedragen aan FREDER.tR WILHELM IV, KONING van PRUISSEN. Betreffende deze verklaring zijn een aantal protesten aangeboden, welke later door den druk bekend gemaakt zullen worden. In het oogenblik, dat de keizer verkozen was, be gonnen al de klokken der stad te luiden en bief de vergadering een driewei f hoera aan, waarin het publiek op de galerijen instemde. Morgen vroegtijdig vertrekt eene deputatie van 24 leden, aan welker hoofd zich de president bevindt, naar Berlijn., om den Keizer met de op hem gevallen keuze bekend te maken, van welke hij overigens reeds op dat oogenblik, door middel der telegraaf, onderrigt moest zijn. Hier vertoont zich weiuig geestdrift j van slechts zeer weinige huizen ziet men vlaggerF-wappe* ren. Mijn schijnt een donker voorgevoel te hebben, dal alle zwarigheden nog niet uit den weg geruimd zijn. M n was niet zeer tevreden, dat de kosten, door de jongste expeditie veroorzaaktuitsluitend vergoed schenen te worden door de boeten, aan de uitgewekenen opgelegd en door het verkoopen hunner geconfisqueerde plaatsen. Naar gezegd werd had het Engelscli gou vernement eene jaarwedde van 500 p. st. aan de echt genoot van den gouverneur sir H. Smith toegestaan, uithoofde van het groot gevaar, waaraan deze zich in het bestrijden der oproerige emigranten had blootgesteld. De boeren schreven hunne nederlaag aan de lafhar tigheid van Pretorius toe, en sommige hutiner schenen niet vreemd van het denkbeeld, om andermaal te veld te trekken. 0"k had eene expeditie van 3 4000 man van het eiland Bourbon zich op weg begeven om bezit te nemen van het noordelijk gedeelte van Madagaskar, in naam der Fransche republiek, wanneer de koningin geene vldoening gaf aar. den Franschen bevelhebber van het eskader aldaar. Een der Amerikaanscfoe dagbladen deelt het vol. gende zonderlinge voorval tnede De sherif van het graafschap Schiller ip den staat Missouri, Weatherford genaamd, had van een zijner vrienden eene aanzienlijke som gelds ter bewaring ontvangen. Op zekeren morgen gaf hij zijne vrouw kennis, dat hij genoodzaakt was wegens zaken zich te verwijderen en gedurende zijne afwezigheid niemand het huis te laten binnen komen. Den dag na zijn vertrekkwam een grijsaard aan de woning des heeren Weatherford en verzocht daar huisvesting, wijl er geene andere woning in de nabij heid en hij uiterst vermoeid was, De YïOVï.^v weigerde

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1