GOES S CIIE COURANT. J\°. 36. Donderdag 39 Maart. (lie. uitgave deier Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75; Franco per Post f .1,90. f Gewone Adverlentiën worden a 20 ets. de I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en V van J 6 regels d f J,20, behalve het De DIRECTIE der alhier gevestigde Spaarkas maakt bij dezen aan de belanghebbenden bekend, dat de ge- Jbgenlieid tot inleg wederom zal geopend worden op Zaiurdag den 6 April, des alouds van acht tot negen ure in de Regenten-Kamer van het Weeshuis Zij vertrouwt, dat niet alleen de deelnemers ten voor leden jure op nieuw hiervan zullen gebruik maken, maar ïl,at ook anderen zich zullen opgewekt gevoelen, om in hun eigen belang dit voorbeeld te volgen terwijl de Directie zich verheugt in slaat Ie zijn tot eene ruime deelneming te kunnen aanmoedigen. Zij uoodigt de deelnemers uit om zich ten genoemden tijde in persoon aan te melden. De Directie vertrouwt eindelijk dat de meerver- mogenden en verschillende Besturen, die.in het vo- j'ige jaar loffelijk medegewerkt en deze heilzame in- rigting krachtig ondersteund hebben daarin zullen voortgaan zoo wel door aansporing tot deelneming van degenen, op welke zij invloed hebben als door geldelijke bijdragen. Ter aanmoediging biertoe diene, dal er ten voorleden jare 57 personen, meest hoofden van talrijke huisgezinnen deelgenomenen dat 42 getrouw volgehouden hebben, die alzoo de volle renté en premie trokken van welke velen alzoo hierdoor in eigen behoeften gedurende den winter konden voorzien en hunnen toestand verbeterd zagen. Namens de Directie voornoemd, Goes, E. R. SWALL'E, President. 28 Maart 1849. P. J. A. Van DAM Secret. NllSU WSTI.ÏIMNG V.IN DUÏ TSCHL A NI). Weenf/n den 16 Maart. De teregtstelling der moordenaars van Latour zal nu voortpang hebben. Vijf hebben reeds hunne inedrpligtigheid aan den moord bekend zij zijn II'anglerFischer Brambosch Jurkowitsch en Kohl/eer verdacht zijn nog drie an deren met name: Wilhelm, Ncmctz en Ncumcjer. (Merkwaardig is in vele opzigten de huisschilder Brambosch. Ziine nog in leven zijnde moeder diende, haar geslacht verbergen te. als soldaat onder Napoleon, en verkreeg door bare dapperheid het kruis van 't Legioen van Eer. Zi| braaf twaalf zonen ter wereld, waarvan elf op het slagveld den roemrijken dood stierven, terwijl nu den twaalfden de schandelijke dood eens misdadigers vv..cht.) Weenen. den 20 Maart. De drie ter dood ver oordeelde moordenaars van den generaal Latour zijn lieden opgehangen De toeloop der menigte was niet zoo aanmetkeiijk, als de militaire maatregelen van voor zorg hadden doen vermoeden. Dezen nacht is weder een schildwacht op de znope. .noemde Turkenschans, bij den kruidtoren, aai gerand. K'PENHAOEN. den 21 Maart. De geruchten no. p ns her ophanden zijn van den vrede, zijn van allen grónd ontbloot. De bekerde denkwijze des konings, tji- lieden naar liet leger vertrokken is stemt zoozeer on reen met die des volks, dat het ministerie zelfs onder mm gunstige omstandigheden, dan thans liet geval is, ei op dit oogenblik niet aan zou durven denken 0111 toe O- gevennu wij te land en ter -Zee tot liet hervatten der vijande'ijkheden gereed staan. De reeds in zee zijnde oorlogschepen hebben troepen aan boord, bestemd 0111 eere landing te bewerkstelligen, er. her zal den 27 dezer vroeg genoeg blijken, boe ernstig de zaak alhier beschouwd wordt. Frankfort, den 21 Maart. Van eene geloof waardige zijde verzekert mendat de Rijksbestuurder de verklaring heeft afgelegddat hij thans geen Oos tentijksch. geen Pruissisch, maar een Duitscli minis teric tvil (Er loopt eene minister-lijst rond met Ileckscher aan 'r hoofd zoo doende zou er spoedig een barricade- ministerie komen) ENGELAND. Londen, den 22 Maart. Uit China loopen de tijdingen tot den 30 Januarij, Alles was er tot dus verre rustig. Er was veel goud uit California aangekomen. De met iedere n dag verwacht wordende West» Indische stoomboot Dee moet 800 000 p. sr. aan boord hebben zijnde de grootste som welke immer door een koopvaardijschip in dit land is aangebragtde grootste: geldsom die ooit door een oorlogschip her waarts is gebragrbedroeg i, 000,000 p. st. FRANKRIJK. Parijs, den ai Maart. Men verzekert, dar de voormalige gezant aan de Plata de lieer Defaudis met eene buitengewone zending naar 's Gravenhage zal vet trekken, om Z. M. Willem III geluk te wen- sclien met zijne troonsbeklimming. „De clubs zijn verboden- ziet daar de uitspraak der wet iu Frankttjk, ruim één jaar na den 24 Februari} Lóón Faucherde stoute bestrijder der bergpartij, behaalde heden, door liet verkrijgen dier uitspraak van de Nationale Vergadering, eene parlementaire overwin ning zoo veel talent en moed als bjj in 'tb soitir en op de tribune ontwikkelt, waardig De b -rgpartij was woedend. Cavaignac. Lamoricièrc, SénardCrd mieux en al de republikeinen van den yorigen dag n uittil, deel aan de ba aille op de tribune, en verlieten haar stemmende en protesterend'. Nog ie wanhopige poging wil de roode partij wagen; zoo zegt men. Voor de tweede maal zou zij n. 1. de io staat van beschuldiging stel'ing. van het minis-erie eisclien. (De clubs zijn wel verboden, doch de vereenigingen zijn geoorloofd. Het regt van vereeniging blijft dos in zijn geheel bestaan daar het permanente en de or ganisatie der clubs, die er het eigenaardige aan geven, verboden is. De Roode Republiek beschouwt de wet op de clubs als den voorbode eener nieuwe revolutie. De vrijheid van drukpers is onmogelijk zeide vóór :8 jaren de laatste minister van KareiX, de heer Polignac. Het algemeen stemregt is onmogelijk zeide, een jaar geleden, de heer Guizot. laatste minister van Lodcwjk Philips. De clubs zijn onmogelijk, z.gt thans de heer Odillon Barroteerste minister van Lodcwjk Bonaparte. De vrijheid van drukpers heeft de Julfj revolutie ver oor/aakt; het algemeen stemregt heeft de revolutie van Februari) 1848 in 't leven geroepen; het regt van vereeniging zal de toekomstige omwenteling doen gebo ren worden. Parijs den 24 Maart. Heden was er sprake van de ontdekking eener zaïrenzweringdie ten doel had den president der republiek op te ligten. Een tcoial arres'arien moet gedaan zijn. Bij het ministerie schijnt tijding ontvangen te zijn dat de geschillen tussclien Frankrijk en Rusland zijn bijgelegd en de schijnbaar dreigende oorlog tusschen deze beide mogendheden voor den tegenwoordigen oogenblik is uitgesteld. BELGIE Brussel, den 25 Maart. Nopens de gisteren morgen ontdekte zamenzwering (zie ons vorig num mcris weinig bijzonders bekend geworden. De Monileur maakt er zelfs met geen woord melding van. De autoriteiten hebben er reeds eenige dagen vroeger de lucht van gehad en hadden daarom zekere brug doen afbreken, die voor de plannen der zamenzweerders noodig was geweest. Eenige vreemdelingen, die her waarts zouden komen schijnen de hand in het plan gehad te hebben. Overigens noemt men onder de ia arrestatien nier ééne van eenig belang. Brussel, den 26 Maart. Volgens koninklijk be sluit zal te Gend. bij gelegenheid van de tentoonstel ling der voortbrengselen van Vlaamsche nijverheid aldaar, et ne tentoonstelling gehouden worden van werk tuigen, in Belgie of buitenslands vervaardigd en gebruikt wordende bij de fabricatie van linnen en andere geweven stoffen. Aan de inzenders der beste werktuigen zijn gouden, zilveren en bronzen medailles uitgeloofd. Volgens V Organe des Flandres zijn in onder- scheidene steden aan de zuidelijke grenzen, balen vol communistische en ultra-tepublikeinscheliedjes in beslag genomen, welke bestemd waren, om onder de Belgi sche so'diteti verspreid te worden. De Monileur meldt, dat de instructie in zake der 12 wegens zamenzwering gearresteerde personen, ijve rig wordt voortgezetmaar dat het de tijd nog niet is om bijzonderheden mede te deelen. Eenige der gear resteerden zijn na het ondergaan vart een verhoor weder Op vrije voeren gesteld. Het gebouw waar gisterenavond het democratische en socialistische feestmaal is gehouden, werd binnen gedrongen door een aantal personendie van geene toegaiigkaarten voorzien waren. Teruggedrongen wor dende, gaven zij zich aan allerlei buitensporigheden over, sloegen de glazen in en geraakten in gevecht, waarbij een persoon eene wond door een mes of dolk- heeft ontvangen. De hulp der pulicie is noodig geweest, en de orde keerde spoedig terugdoch herhaaldelijk werd nog door de personen op straat geroepenLeve Leopold! Weg met de Republiek! NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 26 Maart. Door de ge neesheeren, die Zijne Majesteit Koning Willem II in zijne laatste ziekte hebben bijgestaan is het navol gende verslag wegens liet verloop van die ziekte ge daan Ziine Majesteit de Koning vertrok den i3den Maart, t il tic-n ure voor den tv-iddag, naar Tilburg, verge zeld van twee zijner adjudanten, de heeren baron van Cochoorn en j'nr, Merkes van Gendt. Te Rotterdam aangekomen bezocht de Koning 's Rijks werf, alwaar Hij het ongeluk had eenen val te doenvin eene hoogte van acht of tien trappen zonder dat Ziine Majesteit echter eenige pijn daarvan scheen te gevoelenalleen verbleekte Hoogstdezelve aanmerkelijk. „De Koning kwam ten half zeven ure te Tilburg aan. Gedurende den geheelen avond ontwaarde men niets buitengewoons; maar van tiid tot tijd gevoelde Z. M eenige huiveringen echter deed Hoogstdezelve tegen 11 ure nog eene wandeling door de tuinenof schoon het zeer koud weder was. „Tegen twee ure in den morgen gevoelde de Ko ning eene zoo hevige benaauwdheid, dat Hij genees kundige hulp verlangde. Dadelijk ontboden de adju danten twee geneesheeren. De eerste, die verscheen, de lieer van Ilces, officier van gezondheid bij het iste regeiuent laticiers bevond den Koning zoo benaauwd en het gevaar van stikken zoo dreigend dat hij on verwijld eene aderlating aan den arm bewerkstelligde. Kort daarna verscheen de tweede geneesheer, de iieer Maes. Te gelijker tijd gaf de Koning last om met den meesten spoed zijnen gewonen geneesheer dr. Everard, te ontbieden, die te 's Gravenhage gebleven was. „Zijne Majesteit bleef den gvheeleti dag te bed. Omstreeks 7 ure des avonds rrao de iieer Everard in1 de kamer des Konings binnen, die hem de hand reikte, zeggende„Ik vreesde dat gj te laat zoudt geko inen zjnDe lieer Everard bemerkte terstond dat de ademhaling, gelijk mede de bloedsomloop belemmerd bleef, en een weinig later werd de benaauwdheid inde daad zoo hevig en gevaarlijk, dat de drie geneesheeren eensremmig eene tweede aderlating volstrekt noodza kelijk keurden. De ligte catarrhale aandoening die de Koning bij het vertrek uit de residentie gevoelde, was in een acuten toestand overgegaanen ging gepaard met het opgeven van slijmachtig bloedige stoffen. In dezen staat van zaken oordeelden de geneesheeren geene ver dere aderlatingen te mogen doen. Ook bevond de Koning zich nog aanmerkelijk verzwakt ten gevolge

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1