iV. 22. Donderdag 15 Maart. 1849. GOESSCIIE COURANT. NI E IJ VFSTIJDINGEN* De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De 'Prijs ■per Kwartaal isf J,7ó; Franco per Post f .1,90. (Gewone Adverlentiën worden d 20 cis. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks-en Doodberigten van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelr&gt DUITSCHLAND. Wef.nen den 8 Maart. Zoowel hier als in de omstreken dezer stad blijft alles rustig. Men verzekerde hedendat de wapenstilstand tusschen de Oostenrijltsche en Satdinische regeringen verlengd geworden is. Een bijzondere brief uit Venetie meldt, dat deze republiek, ten einde in den geldelijken nood te voor zienhet schoonste sieraad der akademie aldaarde beroemde Hemelvaart van Titiaan, aan een Engelsch man verkocht heeft. Frankfort, den ii Maart. Sedert eenige dagen loopt hier vrij algemeen het gerucht, dat er weidra een nieuwe cpstand van de zijde der republikeinen, in on derscheidene deden van Duitschland op til is. Men wil zelfs weten, dat den i8 Maart of den 5 April hiertoe bestemd waren. Hoezeer dit nu ook weinig of geen geloof verdient, schijnen de regeringen en bijzonder onze militaire autoriteiten op hare hoede te zijn. Gis teren hield ons garnizoen, ten getale van 4 5000 man, eene militaire promenade in de omstreken, waarbij evo lutien bijzonder met de artillerieplaats grepen. De vaardigheid en naauwkeurigheid waarmede de Oosten Tijksche artilleristen hunne stukken laadden en losten is algemeen bewonderd geworden. Heden nacht heb ben talrijke patrouilles onze stad in alle rigtingen door kruist. Hamburg, den 10 Maart. Heden middag was de Börsenlialle alhier aangeplaktdat trien te Lubeck hot stellige berigt uit Koppenhagen bad ontvangen, als zou Denemarken aan de vreemde mogendheden reeds re ken- nen hebben gegeven dat de blokkade der Oost- en Westkust der hertogdommen, den 27 Maart weder een aanvang zou nemen. Of met deze blokkade ook die der Elbe gepaard zou gaan was nog niet uitgemaakt. De regering te Rome heeft zich in het bezit gesteld van de archive» van het Heilig Officie, van het Vaticaan en van de Biblioteek. Tot dusverre waren de archieven van het Vaticaan voor de geleerde wereld gesloten. De berigten uit Rome van 28 Februarij houden in, dat bij de beraadslaging over de wet op de nieuwe regterlijke organisatie, welke in de zitting van de Ro meinsche Constituerende Vergadering van den 27, met 60 tegen 52 stemmen is aangenomen, een voorstel van den navolgenden inhoud bij acclamatie is aangenomen. Het geregtshof der inquisitie wordt voor altijd afge schaft. Ter plaatse, waar het paleis van hetzelve stond, zal eene kolom worden opgerigt, ten einde het nage slacht de afschaffing van deze schandelijk instelling te herinneren. ENGELAND. Londen den 10 Maart. Gisteren zijn twee sche pen met een groot aantal passagiersvan Liverpool vertrokken naar St. Francisco, in California. Een dier .schepen heeft ettelijke mijnwerkers uit Cornwallis aan boord en eene groote hoeveelheid van allerlei koopwa ren, ter waarde van 30.000 p. st. - De staat van her geschil tusscheu Denemarken en Duitschland, over Sleeswijk en Holsteitt, baart bier op dit oogenblik meer bezorgdheid dan het vraagstuk van de tusschenkomst in de ItaliaanseIte aangelegenhe- dm, en van verschillende kanten wordt de staatkunde van ons gouvernement ten aanzien van het eerstgemekle geschil openlijk en heftig bestreden, als weifelende en dubbelzinnig. Van den minis'eiiëlen kant voert men daartegen aan, dat onze bewindslieden duidelijk genoeg hunne toegenegenheid jegens Denemarken aan den dig gelegd hebben, maar dat het onvoorzigrig zou zijn geweest, indien zij daarbij een stap verder gegaan wa ren, want dat men dan groot gevaar zou geloopeu hebben van een Europeschen oorlog; dat ons ka binet wijsselijk, zoo wel in deze zaak, als in andere, zich bepaald heeft bij het tot stand brengen van een wapenstilstand, waardoor de opgewondene gemoederen in de gelegenheid gesteld zyn, om tot bedaren te komen en verstandig overleg in de plaats te doen treden van dolzinnige drift. FRANKRIJK. Parus den 11 Maart. Men leest het volgende in den Moniteur Met iederen dag neemt arbeid en crediet toe; het vertrouwen dat de regering he; land inboezemt, geeft levendigheid aan den handel. Echter maken de depêches der prefecten nog melding van eenige wanordelijkheden, die op sommige plaatsen zijn voorgevallen. Zoo heeft de loting te Nozay, Chateaurtriaud en Saint Girons tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. I11 de departemen ten Citer en Allier hebben vele werklieden den arbeid gestaaktdoch de arrestatie van sommigen hunner heeft de anderen in toom gehouden. Carpeutras is het too neel geweest van een bedroevend voorval; de jacobijn- sclie partij gedroeg zich zeer onrustig en de kolonel van het daar iu garnizoen liggende 13.1e regimen'» die haar tot orde wilde vermanen, werd beleedigd en door de volksmassa ingesloten. Zekere Martin vloog hem ter hulp, doch beiden werden door lier volk omgewor pen, Daarop rukten de soldaten uier gevelde bajonet op, en ongelukkiglijk was de eenige die letsel ontving, de genoemde Martindie den kolonel had willen red den hij kreeg een diepe bajonetstoot in de borst. De rustverstoorders gingen terstond uiteen. Beziers is ook door eenige onlusten geteisterd. Ten blijjce, hoe zeer de eerbied voor de algemeexie wet bij velen is verminderdhaalt het regeringsblad, le Moniteur, het voorbeeld.aan van zekeren grond eigenaar te Artoisdie op den 6den Maart jl. zich gewelddadig heeft verzet tegen het geregtelijk in beslag nemen van zijn roerend goed; zich had gewapend met vier pistolen en een dubbel geweer en op het terras voor zijn landhuis twee kleine stukken geschut had geplaatst. De zittingen van het hoog geregtshof van Bour ges van 8 en 9 Maart zijn, even als de eerste zitting, door eene groote uieniate toehoorders bijgewoond, waaronder vele hooggeplaatste personen. l)e beschul diaden Barbès en Albert hebben, overeenkomstig hunne in de eerste zitting afgelegde verklaringengeweigerd de zitting bijtewonen en ztin met geweld daartoe ge noodzaakt. Ook de beschuldigde Plotte is volstandig blijven weigeren om ti-r teregtzitting te verschijnen, en is niet zonder moeite voorgebragt. Raspail heeft de bevoegdheid van het hof tegengesproken, op grond, dat de wet, volgens welke dit geregishof was zamen- gesteld, gemaakt was na den 15 Mei, en alzoo niet op hen toepasselijk kon worden verklaard. Het Hof heeft al deze except jen verworpen. NEDERLANDEN. 'sGravenhage, den 13 Maart. In onderscheiden dagbladen verspreidt men het geruchtdat de wets» ontwerpen, welke door de regering bij de Tweede Kamer zijn ingediend zouden worden ingetrokken. Dit ge rucht is geheel bezijd< n de waarheid. Aan de intrekking zelfs niet van een enkel wets ontwerp is gedacht. De regering wacht de aanmerking van de leden der kamer; zij zal die overwegen en zoodanige verbeteringen in de ontwerpen brengenals uit de aanmerkingen van zoo vele kundige mannen kunnen en zullen voorrvloeijen. l)e ontwerpen.'a'zoo door wederkeerigoverleg gelouterd, ztrien aau liet votum der kamer worden onderworpen, en deze zal. gewisselijk alleen met het oog op het wel begrepen belang des vaderlandsdezelve goed- of af keuren. (Staats Cour.) In de afdeelingen der Tweede Kamer wordt heden de wet op de pharmaeopcea neerlandica onderzocht. Vijf apothekers, in 'sGravenhage gevestigd, hebben eene petitie ingediend tegen de voordragt, dat het regt van kopij aan den Staat zoude verblijven, Tevens zullen de beide andere laatstelijk ingediende ontwerpen in de afdeelingen worden overwogen. Men beweert, dar er reeds een ontwerp van wet op het openbaar onderwijs in gereedheid is, en eerlang zal worden voorgedragen. 'sGravenhage, den 14 Maart. Heden werd al hier het berigt ontvangen, dat Z. M. op II. D. reis plotseling ongesteld is geworden; volgens later ontvan gen tijding is Z. M. merkelijk beter door eene aderla ting, die de heilzaamste gevolgen heeft gehad. De heer Everard is heden naar Tilburg vertrokken. H. M. de koningin zal, ten gevolge van het nader ontvangen geruststellende berigtmorgen niet naar Tilburg ver trekken. Eenige der afdeelingen van de Tweede Kamer hebben lieden het onderzoek nopens de voordragt be trekkelijk de ministerieële verantwoordelijkheid voortge zet; de andere hebben liet ontwerp tot verleening van accijns-vrijdom op liet gemaal aan vermicelli- en macaroni fabrieken behandeld. Omtrent eenige ingediende wetsontwerpen van min belangrijken aard is de regering thans bezig te ant woorden op de aanmerkingen der kamer. Nopens de meer gewigtige voordragien is het verslag van het on derzoek der sectien nog niet uitgebram. Naar men met zekerheid verneemt houdt men zich thans bij liet ministerie van finantien onledig met de bewerking van een algemeen planom het aantal der kantoren van ontvangst der belastingen te vermin deren door ouderscheideue te supprimeren er. andere in een te smeltenhet doe! van dien maatregel is, om bezuiniging en vereenvoudiging in dezen tak van ad ministratie te verkrijgen. Rotterdam, den 14 Maart. Een arbeider, die onlangs te Hien, in de Betuwe, bezig was den grond 0111 te spitten heeft voor liefhebbers van zeldzaam heden eene werkwaardige vondst gedaan. Toen hij namelijk door het uitwerpen van een kuns tig en fijn porseleinen potje opmerkzaam werd, vond hij tw ee massive gouden penningen. Beide hebben de grootte van oude zestehalven. Het grootst een zeer gave stuk iieeft aan den eenen kant in het midden een schild links van hetwelk de letter C en regts van hetwelk de letter A staat, hebbende tot rand schrift Joanna et Karolus Rcx Aragon aan de andere zijde van den penning bevinden zich in het midden 2 gekroonde hoofden, zijnde een man en eene vrouw, tusschen welke zich mede de letter C bevindt, om welke hoofden staat Joanna et Kar: Dei: GraRA: R H A. De andere munt is niet zoo gaaf, heeft aan de andere zijde een kruis, met leliën aan de einden en een onleesbaar randschrift er om heen; aan de andere zijde in het midden een vlak veld, in vier dee- len verdeeldin twee van welker hoeken zich drie leliën bevinden, terwijl de andere hoeken hoornen van overvloed bevatten van het randschrift om dit veld heen is alleen leesbaar Franciscus Dei Gratia Rex. Jimmer is het, dat op geen van beide eenig jaartal te vinden is. Katwijk aan Zee, den 8 Maart. Heden is alhier de spiegel aangespoeld van het schip the Floridian kapitein Whitmore, op welk wrak twee lijken van het minnelijk geslacht zijn gevonden, en welk schip den 25 Februarij uit Antwerpen gezeild, met bestemming naar New-York, op de zan'bank Lang-Sands onder de Engelsche kust was vergaan. Van de lijken wordr nog nader berigt, dat het een ongeveer dertig en het andere o tgevetr veertigjarigen leeftijd scheen te hebben bereikt. Uit de kli eding maalue men op, dat zij tot de arbeidende klasse hadden behoordbeide hadden onderscheidene verwondingen waarschijnlijk door pogingen tot zelf» behoud bikomen. Bij liet eene lyk vond men eene lederen portefeuille met vergulde uitmonsteringen, be vattende een brief in het Hoogduitsch geschreven met het opschrift: Joseph Debetz te New York,'* in welk nog een in dezelfde taal geschreven brief, ge»

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1