Staats-Loterij. ÖPËKB1BÏ VERKOÖPING ZOUTKEET. X. X. Besturen en Administratien. H0TIFICSATIE. nailer nridxrzoek dienaangaande plaats gehad. Tot nog toe is alles bij het oude gebleven Bij die gelegenheid liét X. X. zich een woord ont vallen over de menigte gebrekendie luide om. ver- beiering roepen en dit noopte de Regering, on de uitgevers der Stads Courant te magrigen tot liet verzoek aan X. X., „om die gebreken schriftelijk en onder» „teekend aan haar op te géven, opdat daarin, zoo „mogelijk, zou kunnen voorzien worden." Aan die ntagtiging van hooger hand is door de uitgevers vol daan, in hunne Courant van aö Febr. jl. Déze stap van lie: Stedelijk Bestuur heeft opzien gebaard. Geen wonderDe eenigzins zonderlinge vorm der uitnoodiging; het ongewone van zulk eenc toena- dering tot eene algeuieene opmerking; de eikentenis der mogelijkheid dat er werkelijk verkeerdheden in menigte bestaan, dat er werkelijk op vele punten ver betering hoog nodig is, die daarin hoe bedekt ook opgesloten was; de schijn, alsof nu reeds het Stedelijk Bestuur zgn oneigenlijk standpunt van regeren en heer schen over de burgerij en bare belangen zon beginnen te verwisselen niet dat veel eigenlijken, j.i voonsan nan de nieuwe Grondwet geheel overeenkomstig standpunt van besturen en beiteenn der stedelijke aangelegenhe den overeenkomstig het belang der ingezetenen dit alles en nog meer moest tor allerlei beoordeelingen aanleiding geven. Doch, wat hiervan ook zij, X. X. deelt liefst het gevoelen van hen, die daarin liet beg:n nieenen te zien eener voorwaarrsche beweging, eener beweging, in den welbegrepen geest onzer dagen, tot herziening en verbetering van het huishouden onzer stadeener beweging, diemogt zij uitgaan van hen, aan wie de belangens der stad zijn toevertrouwd, des te zekererzal leiden tot lang gewenschte verbeteringen. Hij houdt zich voorts met hen overtuigd, dat althans sommige leden van het Stedelijk Bestuur evenzeer als zij bekend zijn met de vele misbruiken en verkeerd- hedendie luide om opheffing en verbetering roepen, en dat zij, bij de grome moeijelijklieid, om, bij eenen gevestigden stand van zaken, eene algebeele herziening en verbetering van liet stedelijk huishouden met kracht door te zetten, behoefte er aan gevoelenom bekend re worden met den geest en liet gevoelen dér burgerij, waarin namelijk voor hunne daarhenen strekkende po gingen alleen steun en kracht ie vinden is. Ddiv'om zal X. X. gaarne aan het verlangen van liet Stedelijk Bestuur voldoen, edocli op eene andere, als de voorges'agcne wijze. Hi t indienen eener on derteekende memorie schijnt hem toe ondoelmatig en nutteloos te zijn. Vooreerst n ch is liet zijne bedoeling niet, óm zijne peisoonlijke iiizigten aan liet Bestuur open te leggen of om aan hetzelve niededeelingen te doen van bijzon tieren aard, ol' van aangelegenheden die hem persoon lijk raken (in dit geval zou de voorgeslagene wijze van mededeeiing de beste zijn); maar liet is veeleer zijne bedoeling beschouwingen mede te deelen die in verband staan tot misbruiken, ondo lmatige en doel loze verordeningen, schadelijke instellingen, enz.die grootendeels van algemeene bekendheiden zeker alle van algemeen belang zijn, en voor deze kan en mag, naar zijne overtuiging, thans geen andere weg van be handeling worden gekozen, als de openbare. Maar het is bovendien zijne bedoeling, dat 'eder burger de bevoegdheid tot een zelfstandig oordeel over aangele genheden die in het naauwste ve-band staan tot de goede orde cn de stoffelijke en zedelijke wVivaart der stad, door onderzoek moet trachten te verwervenen dat niets dit zoozeer kan bevorderen, als openbare behan deling barer belangens. Et; daar het dus boven alles daarop aankomt, om vaarheid te zoeken en die te erkennen, waar zij gevonden mogt worden, zoo spreekt liet van zelve dat namen niets ter zake doen. Met zou zelf te vreezen zijn dat namen dat, onderzoek van zijne onpartijdigheid zónden berooven, en dat zij, wel verre van hetzelve te bevorderen, spoedig aanlei ding zouden geven tot ontaarding <l«r algemeene in eene bijzondere, persoonlijke zaak. Vooral ook dasFoin zullen de gevraagde inlichtingen aan het Stedelijk Be stuur naamloos worden medegedeeld, omdat, bij ver schil van gevoelen, de inzender als persoon tegenover liet Stedelijk Bestuur als zedelijk ligchciamhij als eenvoudig burger tegenover het gezag der Regering een te ongelij.ken stan-J zou hebben, en het er in dit ge val meer op aan zou komen, om tnssehen beide partij te kiezen dan om zich door hunne gronden te laren overtuigen; de waarheid zou daarbij niets winnen, inoir door partijzucht verduisterd worden. Het beweren eindelijk van ridderlijkheid of loyaliteit, die in het met zijnen naam enderteekenen zou gelegen zijn van stukken, die, als de toegezegde, alleen zaken bèirojfenen niets met personen te doen hebben, is uit de lucht gegrepen en valse!?. De ware loyaliteit openbaart zich veeleer in de blijken van een onbe vooroordeeld onderzoek, van eene juiste b e oord eel ing t» van eene nadrukkelijke handhaving vart 'cgeen zóó- doende bevonden is waar. en goed-em van algemeen belang te zijn. De bedoélde niededeelingen zullen uit dien hoofde van tijd tot tijd ter plaatsing aan de Goessche Courant ingezonden eii dus onderteekend worden Voor weinige dagen zou ik een Varken slagten. Hiervan kennjs.-gegeven hebbende en 's Rijks Schatter 'érbij gekomen zijnde., werd hetzelve, naar mijne gedachtenj-Jte hoog aangeslagen. Ik nam de vrijheid zulks dien ambtenaar onder het oog te brengen, doch fBh'if'giggif' jplïöor, en het moest zoo blijven. Ik kon echter, daar ik niet gaalrrie te veel betaal, moeijeiijk in deze uitspraak berusten en besloot het varken naar,de vraag té.bre'pgen en te doen wegen. Dit scheen den scjiatter ujgi. te bevallen althans, toen hij hier omtrent mijn 'Vast h'eslnii vernamzou de belasting met gen gulden verminderd worden. Déze aanbie ding ergerde mij want dus moest de schatter zelf overtuigd zijn, dat zijn aanslag te hoog was. Ik zetle dustmijn plan door en voerde het varken naar de waag, met dat gevolg dat ik centen minder moest be talen dan ik door den schatter was aangeslagen. Ik breng deze daadzaak eenvoudig ter kennis mijner medeburgers, daar ik overtuigd ben, dat sommigen nog wei eens meer dan 44 centen te veel betalen, en ik raad hun mijn voorbeeld te volgen, daar ieder mij gaarne zal toestaan dat het hoogst onaangenaam is, eene belasting te moeten heialen voor spek, dat niet aan het varken gevonden wordt. Goes, 10 Maart 1840. J. de DEKEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de PROVINCIE ZEELAND, brengt bij deze ter ken nis van de belanghebbenden dat door Zijne Excel lentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbare» de Ged pureerde Staten, is bepaald het navolgende i°. Dat de fagt op Ganzen e» Eendvogels binnen deze provincie, op den oosten Maart aanstaande zal gesloten zijn, terwijl die op Watersnippen tot den isten April daaraanvolgende wordt open gelaten, met dien verstande echter, dat de laatste, wat de Publieke Jagt aanbelangtalleenlijk geo pend blijft op het water, langs de stranden en oevers van Waterplassen en op lage moerassige landen, en bepaaldelijk is gesloten in en langs bos schen alsmede op bouw- en weilanden tot hu .gewone jagtvcld behoorende. 2°. Dat het weispel van icwartelen alleen van den \sten Mei aanstaande tot en met den 15den July daar aanvolgende zal mogen worden uitgeoefend, zul lende bij dat Jagtbedrijf geene andere netten mo gen worden gebruikt dan steekgarenssprei- en vliegnettenterwijl de twee laats.'gewelde soorten nimmer tot het slepen (tirasseren) der kwartels zulh n mogen worden gebezigd. 31. Dat de Visscherij binnen deze provincie, van den 1yltn April aanstaande tot en met den t ylcn Met daaraanvolgende zal gesloten wezenterwijl het visschen met dezegen of het sleepnet niet geoor looki zal zijn van den 1 sten April aanstaande tot en met den <$\sten Mei daaraanvolgende. 40. Dat var, de bij de 3de bedoelde sluiting is uit gezonderd de Paling visscherijwelke echter ge durende den gesloten viscluijd niet anders dan met aalkorven, van wisschen of teenen gevlochten en met liet kruisnet zal kunnen uitgeoefend wor den; vermogende nogtaiis die vischttiigen alleen dkar te worden gebezigd, alwaar het gebruik der zelve, niet bij de politie-reglemenien is verboden. 5°. Dat de visschers van beroep den door hen. vóór den 1 ylen April aanstaande gevangen visch Mt op den laatste» dier maand zullen mogen verkoopen. 6°. Dat een ieder die zich, aangaande het bij de voor gaande bepaaldeeenige overtredingen mogt veroorloven, tot de straffen, bij de wet bepaald, zal worden vervolgd. Wijders worden de belanghebbenden nader herinnerd: A. Aan het reglement op het zoeken en rapen van eijeren van wild gevogelte, medegedeeld bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 31 sten October 1845, No. Provinciaal Blad No. 110), waarbij, op de straffen daarbij bepaald, het zoeken "en rapeq van eijeren van Eendvogels Kievitten en ander Wild gevogelte, anikrs dan op eigen of gehuurden grond, in weiden, velden, duinvalleijen, zeeduinen of moerassen, jaarlijks na den 30sten April is verboden. (Slot hierna BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES verwittigen een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan Dat Hun Ed. Groot Achtb. Heeren Gedeputeerde Staren dezer Provinciebij besluit van den 2 der loopende maand, No. 34, (Provinciaal Blad No. a6)mededeeiing hebben gedaan van een Supplement op de Lijst der bevoegd erkende Beoe tenaren van de onderscheidene takken der GENEES. KUNST in deze Provincie, over hef jaar 1849, en dar hetzelve van lieden af ter Stads-Griffie voor de belanghebbenden ter visie zal liggen, dagelijks uitgeno men Zon- en Feestdagendes voormiddags van tien tot twaalf uren. Gedaan ten Sradhuize van Goes,, den 10 Maart 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelve» De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. prijzen van f iooc en daarboven. Trekking der Vierde Klasse 4de Lijst. Geene. ADVERTENTIEN. Heden beviel van twee welgeschapene DOC PI TERS, A. K. SONNEVILLE, geliefde Echtgenoot van Goes M. A. RAMONDT. den 12 Maart 1849. Eenige Kennisgeving. R'j Brieven van Meerderjarig-Verklaring door den Hoogen Raad der Nederlanden, op den 7 Februarij 1849 verleend goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 22 Februarij 1849, No. 82 en geregistreerd te s Gravenhage den 6 Maait 1849, zijn aan WABEïtE, regtens ge domicilieerd in de Gemeente van 's Heer Arende- kerkegegeven al de regten bij de wet aan meer derjarigen toegekend behoudens de bepaling van art. 478 van bet Burgerlijk Wetboek. Geschiedende hiervan openbare aankondiging ter Voldoening aan bet voorschrift in art. 486 van gemeld wetboek vervat, 's Gkavenhage den 8 Maart 1849. A. F. de BAS. Procureur bij den Hoogen Haad voornoemd. van eene Op Zaturdag den 17 Maart 1849, om 7 uren des avonds in het Logement de Oude Zoutkeette Goesten overstaan van den Notaris L. LANKHOlisrzal Mejufvr. de Weduwe van den Heer J. VAN DEM TIIOORM, Zoulziedster aldaarpubliek presenteren te verkoo pen, hare van ouds welbekende en iu volle werking zijnde O U T li 13 S T, met annex ruim, dub- beld PAKHUIS, GEVOLGE en TOEBEHOORKN, volgens Inventaris staande aan de Oostzijde bij en aan de Haven der Stad Goes voormeld Kadastraal Seclie B. Numero 178, 5 Roed. 30 Ellen Gronds, waarop de Gebouwen staan. Intusschen UIT df, HAND te KOOP. Informa- tien te bekomen bij de Heeren Mr. M. P. Blaaubeen Advocaat en P. vatt Da lev Subst. Griffier bij de Arrondissements-Regtbank te Goes. D. EllüLU, van Amsterdam Kalverstraat No. 107, heeft de eer te berigten dat bij hier uitgepakt is ten huize van II. PP err imet een fraai assortiment BAROMETERS, THERMOME TERS, YOCHTWËGERS enz. en repareert alles wat tot dit vak behoort. Verzoekt eens ieders gunst. Te Gors. bii F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2