W. 30. Donderdag 8 1840, GOESSCHE COURANT* m JX1 i;u YVSTIJDING EN. f De uitgave de*er Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post f d,90. J Gewone Advertenti'èn worden a 20 cisde!regel en I geplaatste Geboorte-, Huwelijks- en \van J 6 regels a f J,20behalve het Zefémgt, ITALIË. De Augsburgcr Allgemeine Zeitung meldt onder dagteekening van 21 Februarij het volgende uit Rome: „Uit eene zeer goede bron kunnen wij berigten, dat de Paus dezer dagen een schrijven van den Keizer van Rusland ontvangen heeft, waarin deze verklaart, dat hij de zaak van den Paus als die der orde en wettigheid, tot de zijne maakt, en hem ondersteuning in tiotpen, en vooral in geld, aanbiedt. Dit berigt kan als officieel beschouwd worden. Voorts zegt men, en zoo het schijnt niet zonder gronddat Pius IX met den Keizer eene leening van 6 millioen scudi ge sloten heeft," DUITSCHLAND. Te Weenen was den 1 dezer het gerucht in om loop, dat in Krakau een opstand uugebarsten was, ten gevolge waarvan de Russische troepen uit Polen aldaar binnengerukt zijn en de gansche landstreek tot Bochnia bezet zouden hebben. Ook dé Frankfurter Deutsche Zeitung meldt, onder dagteekening van den 3 Maart, dat, volgens te Frankfort regtstreeks uit Gallicie on: vangen tijdingen, in Krakau eene omwenteling had plaats gehad, en dat de Russen in Gallicie binnengerukt waren. Intusschen wordt van zoodanige gebeurtenis in de Bres lausche bladen nog geen gewag gemaakt. Berlijn, den 3 Maartliet Slees wijk Ffolstein. sclie vraagstuk trekt tegenwoordig in alle kringen de aandacht in eene hooge-mate en gi-eft aan de dip'oma tie de handen vol werks. Men wil vrede tot eiken prijs en Denemarken zal denkelijk van deze stemming een goed gebruik weten :e maken. Waarschijnlijk ech ter zal Sleeswijk-Holstein geen genoegen met dezen vrede nemen en zoo zullen beide mogendheden troepen derwaarts moeten zenden om iedereii opstand re 011 derdrukken. In Krakau is de rust weder hersteld; het wer pen van eenige bommen in de stad en h°t toepassen der bepalingen van het standregt op d? raddraaijers waren genoegzaam urn de inwoners weder tot de 01de terug te doen keeren. Bbrli|N, den 4 Maart, De Frankfurter Ober Post Amts Zeitung, van den 3 dezer, behelst het vol geilde Wij zijn in s'aat uit eene goede bron te melden, dat het door de Köllnische Zeitung gegeven berigt volgens hetwelk Rusland dezer dagen eene circulaire nota aan de grooie Eutopesche Mogendheden zou ge- rigt hebber, geheel en al ongegrond is, en dat erover liet algemeen geene reden schijnt te bestaan, welke de Keizerlijke Russische regering op dit oogenblik tot eenigerhande verklaring zou kunnen nopen." Men zegtdat de echtscheiding tussche'n prins en prinses Albert definitivelijk is uitgesprokende prinses moet voornemens wezen herwaarts te komen ter regeling harer zaken. Sedert eenigen tijd brengt hier een meisje de volksmenigte in geen geringe beweging. Zij beweert bet vermogen- te bezitten, om alie kwalen te genezen, indien men slechts op God en haai vertrouwr. Niet alleen uit deze stad, maar zelfs uit de naburige steden en dorpen, trekken duizenden naar hare woning, en de wanorde, die daardoor ontstaat, is dikwijls zoo groot, dat de policie tr.oet tusschen beiden komen. Frankfort, den 3 Maart. Van eenen afgevaar digde, behoorende tot de linkerzijde der nationale ver gadering, is dezer dagen eene brochure verschenen onder den titel vinOntwerp eener democratisch re publikeinsche constitutievoor de vereenigde staten van Duitschland. De hoofdzakelijke inhoud van dit ontwerp komt op de volger.de punten neder: afschaf fing der regerende Duitsche vorsten; verdeeling van Duitschland in 22 statendie te zamen eene federa tieve republiek zullen vormen; elke dezer staten zal een bijzonderen landdag en gouverneur hebben voor de regeling en leiding zijner huishoudelijke aangelegenheden; alle deze staten zenden afgevaardigden ter vorming van een nationaal congres, bestaande uit slechts ééne Ka- roer; aan het hoofd van dit getneenebest zal een pre sident, alsmede een vice-president, telkens voor den tijd van 4 jaren geplaatst worden. In een woord de schrijver heeft in aile deelen de Noord-Amerikaan sche constitutie gecopïeerd en schijnt de overtuiging te hebben, dat deze regeringsvorm de eenigst voegzame voor Duitschland is. Berlijn, den 5 Maart. Volgens een brief uit Frankfort, zou in de diplomatieke kringen aldaar sprake zijn van wijduitgest,rekte intrigues, weike niets minder ten doel hadden, dan Denemarken te bewegen, om den wapenstilstand op te zeggen. Men kent thans de 011 derhandelingendie deswege lubben plaats g<-h*d en reeds zijn dezelve ter kennis van de Pruissische rege ring gebragt. Het doel van deze intrigues zon twee ledig zönvnoreers', om Scandinavisch Europa tegen Duiischland in het harnas te jagen en ten an leren, om Pruissen te noodzaken, de marken van troepen te nnt b'ooten, en zoodoende de republikeinse!)? partij aldaar de handen ruim te geven en tot volksbeweging uitte lokken. FRANKRIJK. Parijs, den 3 Maart. Het gerucht is heden in omloop, dat de president der republiek, in overeenstem ming met den ministerraad, besloten heeft, dat Frank rijk zijn contingent zou voegen bij de troepen der overige Katholieke mogendhedenwelke den paus in zijn wereldlijk gezag zullen herstellen. Men is thans bezig aan eene baart van het oh» deraardsche Parijs, namelijk van de catacomben, steen, groeven, enz., met aanwijzing van de straten, gebou wen enz. die zich daarboven bevinden. Die kaart zal 45 bladen beslaanreeds zijn er 30 voltooid. In 1844 werd er eei? aanvang medegemaakt en men ver wacht dat zij in het volgende jaar voltooid zal worden, Op liet einde der afgeloopene maand begaf de bekende millionair. prins Dyce-Sombrewiens gewoon verblijf in Engeland is, zich naar Frankrijk (waaruit hij eenigermate afkomstig is, dewijl zijne moeder, de koningin Bougoumden eenvoudigeh Franschen sergeant Franpois Sombrehuwde); doch toen hij van Folke stone te Boulogne kwam, werden uit zijne bagage ver scheidene voorwerpen vermist en onder anderen eene casst ttc. die voor eene waarde van meer dan 100,000 francs inhield. Tengevolge eener aangifte bij de policie, die echter wat laat geschieddewerd een onderzoek ingesteld, waaruit voortvloeide dat twee bedienden de verklaring aflegden, dit zij door. eene vergissing die vermiste voorwerpen langs den spoorweg naar Rijssei hadden gezonden, in p'aafs van ze naar Parijs te doen vertrekken. Deze verklaring is echter niet bewaarheid door het meëSt naaiiwgezerre onderzoek langs de ge- heele spoorweg linie. Derhalve bestaat er reden om ech diefstal te vermoeden. Onder de vermiste voor- werpen telt mén een gouden armband, behoord heb bende aan de koningin. Bougoumbezet met acht smaragden, tusschen wélke zich groote diamanten be vinden; de waarde wordt-geschat op 50.000 fres. twee groote spelden, de eene bezet met een smaragd, de andere met diamanten, die beiden geplaatst zjjn in den vorm van een paauw, enz, Op den spoorweg van Saint Etienne had een treurig voorval dezer dagen plaats, De heer Thaddcus Ornanoinspecteur der hosschen begaf zich langs denzelven van Parijs naar Lyon, en had de onvonrzig» righeid nabij een der tunnels bij Givors het hoofd uit het rijtuig te steken. De trein was echter digrer bij dien tunnel dan de ongelukkige man vermoedde, en bijna oogenblikkeljjk werd het hoofd van het ligchaatn gescheiden. Parijs, den 3 Maart. Gisteren verkondigde het dagblad 't welk bekend staat, als liet orgaan van de Thiers-partij, dat de Paus de interventie der katholieke mogendhedentot herstel der vorige orde van zaken te Rome, heeft ingeroepen. Heden wordt van eene andere, doorgaans goed onderrigte zijde verzekerd, dat die officiële aanvraag werkelijk dezer dagen bij de re gering is ontvangen.: Men voegt daarbijdat de tus - schenkosnst van al de katholieke mogendheden is inge roepen, met uitzondeiing van Sardinië en Portugal; dat Portugal is uitgesloten, omdat aan dit land de ver eischte hulpmiddelen ontbrekeno n de Paus te onder steunen; eindelijk, dat de Koning van Napels de eerste hulp zal verkenen en zal' beginnen niet het zenden van een expeditie corpsten bedrage van 20,000 man. Men is, in de veronderstelling dardit berigt gegrond is, zeer verlangend om te weten, welke houding de Sardinische regering zal aannemen, die vroeger heeft ge proteateerd tegen eiken maatregel, waarbij zfi mogt wor den uitgesloten, doelt tevens tegen elke interventie van het buitenland in den Kerkelijke!) Staat. Bij de locomotieven die op den jl. Zondag ingewijden spoorweg van Compiègne naar Noyon dienst doen zijn belangrijke wijzigingen toegepast. De be weegraderen, die tot nu toe onder den ketel geplaatst waren, zijn bij deze nieuwe inrigting zoodanig gesteld, dat hun diameter zeer kan uitgebreid worden, zonder het zwaane-middelpunt der machine hooger aan te brengen. Er bevinden zich onder den ketel niet meer dan twee paar raderen, die van klein diameter zijn en daardoor veroorloven bet zwaarte-middelpunt veel min der hoog boven de rails te stellen dan bij andere ma chines het geval iswaardoor de locomotief dus veel vaster s'aat, zelfs bij eene snelheid van meer dan 20 mijlen per uur. De cilinders en het overige mecha- nismuszijn aan de buitenzijde geplaatstzoodat de machinist er voortdurend het oog op kan hóuden? Alle raderen zijn geheel van geslagen ijzeren ver? eenigen aldus iigtheid met stevigheid. Parijs den 4 Maart. Heden morgen ten 3 ure kwamen 250 man der mobile gendarmerieals voor een niarsch uirperust, aan het station van den spoorweg van hier naar Orleans aan. Een oogenblik daarna ver scheen de kolonel van het 41ste regiment, door twee bataillons vergezeld. Ook bevond zich daar een veer tigtal politie aaenten onder de bevelen van een commis- saris van politie. Ongeveer eer. uur later kwam de prefect van politie en ten half vijf ure, het eerste rijtuig van St. PeLigie waarin zich twee der personen, be schuldigd van aan de ongeregeldheden van Mei jl. te hebben deel genomen, bevonden. Daarop volgde een ander rijtuig, waarin zich weder vijf der beschuldigden bevondenwaaronder de gewezen opperbevelhebber der nationale garde, de heer Courtaiswiens gemalin verlof had gekregen zich in liet rijtuig bij haren echtgenoot: te mogen begeven. Dit rijtuig werd door een eskadron laneiers geëscorteerd. Ten vjjf ure kwam een derde rijtuiginsgelijks goed bewaakt, waarin zich Barbès. Albert, Blanqui, SobrierRaspail, QuentinFlotte en de andere gevangenen van Vincennes bevonden, aan het station. Raspail moet, toen hij het rjjtuig, dat hem naar den spoorweg bragt, binnen trad, in hevige bewoordingen tegen deze wijze van vervoer geprotes teerd hebben. Sobrier heeft, naar men zegt, uitge roepen Indien ik al deze burgers bad laten gevangen nemen, tijdens ik prefect van politie was, zouden wij ons thans niet hier bevinden," waarop een zijner medebeschuldigden moet uitgeroepen hebben Heb „slechts geduld, die tijd komt wel eens terug. Ook wij zullen onze beurt krijgen." Behalve nog eenige kreten van leve de democratische en socialistische re publiek, zijn deze woorden de eenige, door de beschul digden geuit. Barbès en Albert schenen zeer ter neder geslagen te zijn. Toen de drie rijtuigen aan het station van den spoorweg waren aangekomenwerden zij on- middeüjk op trucs op den spoorweg gezetterwi.il de noodige maatregelen waren genomen, om iedere poging, om de gevangenen te bevrijdente verijdelen. Daarop vertrok de treindie ten 8 ure te Bourges aankwam. De onder-prefect van het arrondissement Vienne in het departement van den Iser, schreef den 23 Fe bruary aan den maire van Desines eenen brief, waarin

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1