JX". 19. Maandag 5 Maart. GOES S CHE I COURANT.. X j De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I \js'f djlö; Franco per Post f .1,90. J Gewone Jdverlcntièn worden a °20 nits. deregel\* c -j- - - j I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Aoodhérigtèn j van J 6 regels a f J,20, behalve hel jZegelregtdJ NIE U WSTIJ I)ING EN. DU1TSCI1LAND. Berlijn den 27 February. Men zegtdat de hper Meyendorf, de Russiscne gezant alhierdezer dagen door middel van een koerier eene nota van zijne regering heeft ontvangengerïgt aan alle Europesche mogendheden. In deze nota zou het kabinet van St. Petersburg verklaren, dat Rusland voornemens was, de tractaten van 1815 te handhaven, ten minste, in zoover dezelve niet op eene wettige wijzemet toe Stemming van de verschillende mogendheden gewijzigd zijn. De nota zou er bijvoegendat de regering des keizers dien ten gevolge als een casus belli zou be. schouwen elke nieuwe inbreuk op deze tractaten, zonder zijne toestemming of medewerking geschied. Berlijn, den 28 February. De wapenstilstand met Denemarkenis door de Deensche regering op gezegd. Reeds gisteren avond werd dit gewigtig nieuws, bij wijze van gerucht, verhaald en lieden verneemt men, dat de opzegging reeds eergisteren alhier ontvangen is; alzoo op denzelfden dagwaarop 111 de troonrede de hoop op eene spoedige, vreedzame schikking van dit Duitsche vraagstuk uitgedrukt werd. ENGELAND. Londen, den 28 February, De policie te dezer stede heeft een hartr schrandeiste beambten naar Parijs gezonden om denaar men vermoedtaldaar vertoe vende daders op te sporen van eenen diefstal, die voor eenige dagen hier ter srede bedreven is ten huize van den graaf Pepoli. die eene dochter van koning Joachim Murat tot echtgenoote iieeft en derhalve een bt-huwd- neef is van den tegen woordigen president der Fransche republiek. De dieven (wier spoor men heeft kunnen volgen tot op de plaats hunner inscheping) zijn in het hotel van den graaf binnengedrongen, door den muur van een daaraan belendend huis door te breken. De ge stolen voorweipen zijn zeer talrijk en kostbaar, hetzij door innerlijke waarde, hetzij door de oudheid, hetzij door de keurige bewerking. Onder dezelve bevindt zich voor een aanzienlijk bedrag goud en banknoten verder Romejnsche, Toskaansche en Fransrhe munten en gedenkpenningen, waaronder eene unieke medaille ter gedachtenis van koningin Carolinamet haar por tiet aan de voorzijde en een treurwilg aan de keerzijde. Overigens verscheidene horologien. waarvan eenige uit de eerste tijden der uitvinding, met kunstig gedreven kasten Venetiaansche gouden kettingen, spelden met eclite cameeën, v?le ringen met geitbeden steenen van groote waarde; verscheidene bracelettenwaarvan een met zes carneeën voorstellende portretten van Napo leon en andere leden der keizerlijke familie; tabaks- döozen, kleinoodiën, enz., enz. FRANKRIJK. Parijs den 28 February. Men spreekt van een geschil,, dat in ons kabinet, ter oorzake van de ge beurtenissen in Midden-Italie zou ontstaan zijn. Drie ministers, de heeren LacrosseTracy en Bipjfet zouden gewild hebben, dat men zich niet tegen de Italiaansclie republikeinen moest verklarenterwijl het meerendeel hunner anibtgenooren van een ander gevoelen zou we zen. Wat hiervan zijzooveel schijnt zeker dat de meerderheid van den ministerraad schijnt over te hellen, om. naarmate van de omstandigheden, mede te werken tot de herstelling van den Paus op den wereldlijken troon van Rome. Bij gelegenheid der viering van dep eersten verjaar dag der republiek, zijn in verschillende departementen onlusten voorgevallen. Vooral waren die ongeregeldhe den van vrij ernstigen .aard in liet departement du Gard. Te Uzes en te Roquemaure hebben bloedige botsingen plaats gehad en men vreest inderdaad, dat men in dit departement, waar de geestdrift der partijen zoo spoedig tot gewelddadigheden overslaat, de verschrikkelijke en bloedige tooneeleu van 1815 zal zien herhalen. Te Uzes was eene legitintistische manifestatie de aanleiding tot de wanorde. Slechts met behulp van het garnizoen konden de feitelijkheden gestuit worden, terwjjl een aantal personen in hechtenis genomen werd. De nationale garde begunstigde, vooral door werkeloosheid, de partij der wanorde. De onlusten te Roquemaure waren, gelijk de berigten luiden veroorzaaktdoordien een aantal legitimisten, nadat zij een groot f. estmaal gevierd hadden, onverhoeds een gezelschap jonge lieden aanvielen, die aan het carneva! hun afscheid bragten. De bijzonderhe den omtrent de ongeregeldheden te Sr. Jullen de Pey- rolles zijn nog niet bekendalleen weet mendat onderscheidene personen gekwetst zijn geworden. Te Crrmecy liepen 3 a 600 man de stad door, met slaande trom en vliegende vaandels, nn Ier de kreten'vanleve Raspail leve de guillotine l weg met de lyrannen De prefect en al de andere overheden werden gehoond, zoowel als de publieke magr. Eerst toen een bataljon van Coulanges aanrukte, bedaarde de wanorde. Te Toulouse moest de prefect twee compagnien der na', garde, die de roode muts verdedigd hadden, schorsen. Te Auch werden de wanordelijkheden door een deel der nat. garde zelve, met de officieren aan het hoofd, begonnen. De militaire roagt beteugelde eclver de onruststokers, en de nat. garde werd door den pref.ct geschorst. Te Dyon heeft men nieuw gegoten kogels en buskruid in beslag en twee personen in hechtenis genomen. Te Guilotière werd de ronde muts als banier opgestoken, en moest het bestuur die met geweld doen nederhalen. Daar de tnaires in het departement der Dróme, dit zinnebeeld der wanorde weigerden te doen wegnemenheeft het de prefect irf persoon gedaan onder geleide van onderscheidene detachementen van het A'pen leger. Ditzelfde had te Carcassone plaats, waar echter de goedgezinden reeds dadelijk de overhand had den. Te Natbonne beschimpten de clubs der roode partij de president der republiek door middel eener maskerade. Deze tentoonstelling, welke de wetten be ledigde duurde langer dan twee urenzonder dat de onderprefect en de maire, of de policie zich venoonden. De minister van binnenlandsche zaken, die door de telegraaf van deze gebeurtenis kennis kreeg, zond onn iddelijk bevelen, om een baiaillon linietroepen naar Narbonne te zenden. Zoodra dit bataillon verscheen, was ook de rust hersteld. De onderprefect is van zijn post ontzet; maar ook ten aanzien van het gemeente bestuur en van de nationale garde zullen strenge maat regelen genomen worden. De Moniteurdeelt de gemelde bijzonderheden mede, doch voegt'er tevens bij, dat het gouvernement nergens voor de vervulling zijner moeijeiijke pligten zal terugdeinzen. Parijs, den 1 Maart. Te Lyoti voeren de twee republikeinsclie dagbladen steeds eene zeer buitenspo l ige raai, Men vreest, dat vroeg of laat daar ter stede weder ernstige 'verwikkelingen zullen plaats hebben. Niettegenstaande de overheid, in overeenstemming met den maarschalk Bugeaudy al wat mogelijk is aanwendt, om de kwade drukpers te beteugelen, leest men in een der voornaamste daar ter srede uitkomende repu blikeinsclie dagbladen nog dagelijks zinsneden als de navolgende: „Ja, de Republiek, namelijk de demo cratische en sociale Republiek zal ten laatste zege vierenof Frankrijk zal vergaanhet zal onder zijne eigene puinhoopen bedolven worden, en in zijnen val die schandelijke aristocratische bende, die nietswaardige booswichten, medeslepen, die altijd hebben getoond te zijn de slaven en oogendienaren der Koningen en dwin gelanden." De menigte te Lyon leest deze en derge lijke buitensporigheden met gretigheid, en het ontbreekt niet aan volksleiders, die haar beduiden, dat schrijvers, die eene zoodanige taal durven voeren, de ware vrien den des volks zijn. BELGIE Brussel, den 1 Maart. Aan weinigen heugt het hier, den plautengroei op het einde der maand Febru ary zoo ver gevorderd te hebben gezien als thans. Eenige landbouwers in de omstreken dezer stad, heb ben van dezen stand van zaken dan ook gebruik ge maakt oin eene proefneming te doen, die, wanneer zij gelukt, zeer voordeelige gcvo'gen voor hen hebben kan. Zij hebben namelijk aardappelen geplant, van eene soort die liet vroegste rijp wordt, welke aardappelen in her midden der maand Mei zullen kunnen worden gerooid. Van belang is het daarbij echter te achten, dat het in de eerste dagen niet vriezen gaat. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den t Maart. Naar men ver neemt, is het wets ontwerp betrekkelijk, de ministerieelc verantwoordelijkheidreeds door den Raad van State onderzocht en alsnu in gereedheid om aan de Tweede Kamer te worden aangeboden. Groningen den 26 February. Eenige zeer kunstig nagemaakte biljetten der Nederlandsche bank zijn in deze stad en provincie in omloop gebragt; de meesten zijn van honderd gulden. De vervalschers hoe volkomen juist zij ook de naamteekeningenhet randwerk en het overige nabootsenslagen evenwel niet in de watermerken; vooral mislukt hen het water merk der waarde, hetwelk onder aan de biljetten te vinden ishet echte toch is doorschijnend en helder, het valsche, wanneer het biljet tegen het licht wordt gehouden, is bijna niet zigtbaar; het schijnt met eene donker kleurige, vetachtige zelfstandigheid, door mid del van een penseelop het papier te zijn getrokken. Mogt de opwekking, onlangs door den minister van justitie aan alle Nederlandsche staatsburgers gerigt, uit- werkendat ieder zich beijverdeom die gevaarlijke vervalschers aan de justitie bekend te makenhoe ijverig ook de regterliike ambtenaren hiertoe hunnerzijds werkzaam mogen zijn, behoeven zij toch ten sterkste» bij zoodanig, de gelieele maatschappij bedreigend mis drijf, de medewerking van het algemeen. De policie in Nederland is niet op dien voet ingerigt, zoo als wel in andere landenmaar waardoor zij ook tevens daar zoo gehaat en uiterst kostbaar is, dat zij het meer beschaafde gedeelte der natie gadeslaat, en deszelfs onderlinge betrekkingen bespiedt hierdoor is het in ons land moéijeliiker om een misdrijf te bestraffen waarvan de daders onder beschaafde lieden moeten ge zocht worden, maar dat thans getoond worde, dat eene alleszelfs de fijnste verwikkelingen van de be schaafde maatschappij, bespiedende policie in Nederland ncodeloos is, en alhier ruimschoots vervangen wordt door eene krachtig, tegen liet bedrog werkende afschuw var. ieder burger. Hoe droevig zoude het zijn dat het Nederlandsche bankpapier, hetwelk niet alleen bin nenslands, maar ook buiten liet rijk zoo algemeen ge wild is, door welligt een enkel falsaris zijn crediet ver loor, waardoor onzen geheelen handel een zware slag zoude zijn toegebragt. (Gro/z. Cour.) Rotterdam, den 3 Maart. Men verneemt, dat, behalve de reeds vroeger te Groningen in omloop ge- bragte valsche bankbiljetten van 100 gulden, op den 28 Februarij er een dergelijk valsch bankbiljet van 60 gulden aldaar in betaling aangeboden is. Gelijk bij de overige, was ook bij dit biljet de onechtheid daar aan kenbaar, dat het witte watermerk (aan den voet geplaatst) tegen het licht niet, of ter naauvvernood zigt baar was, terwijl dit merk bij de echte, tegen het licht I gehouden, duidelijker te voorschijn treedt. Naar men zegt, heeft Onze Regering een nieuw ontwerp beraamd, 0111 de bevolking in onze Africaan sclie bezittingen te beschaven. Zij is van 'tgezigts punt uitgegaandat men onder die half of nog geheel woeste borden 'i liclu der godsdienstwier pligten zij naauweüjks beseffen niet dadelijk in volle helderheid kan ontsteken. De Regering had reeds door weten schappelijke expeditien, door eene meer naauwkeurige opneming van den africaanschen bodem de natuur lijke hulpbronnen dier landen en de zeden en gewoon ten der volken meer leeren kennenhet wilde nu die

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1