JS\ 17. Maandag 20 Fehruarij GOESSCIIE NI E IJ WST 8 J DIN V E N (Gewone Adverteiïlièn worden a 20 cis. de regel\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- én Doódfunigten van J '6 regels d f J,20,behalve*het Zegelregt. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf 5; Franco per Post f .1,90. J ITALIË. Rome den 14 Februari'j, Den 11 dezer is alhier in de St. Pieters kerk een plegïïg Te Deum gezongen ter eere van de Republiek. De geestelijkheid heeft geweigerd daaraan deel te nemen. De aalmoezenier van het leger heeft de dienst waargenomen. D - volksver tegenwoordigers waren bij deze godsdienst oefening aan wezig. Volgens berigten uit Gaëtawelker ge'oofwaar digheid echter voor als nog in twijfel moet w rden ge- trokken, zou, tusschen Oostenrijk. Napels. Spanje en Frankrijk een verbond zijn gesloten, om Z. H. weder op den troon van den Kerkelijken-Staar te herstellen. DUïTSCH LAAD. Hamburg, den 19 February. In berigten uit Ko penhagenin Sleeswijk ontvangen, wordt verzekerd, dat de Deensche Regering den wapenstilstand zoude hebben opgezegd. Frankfort, den 10 February. De eerste Beijer sclie kamer heeft zich den i7den dezer met eenparig beid van stemmen "verklaard tegen de uitsluiting van Oostenrijk van DuitscMand, en tegen het keizerschap van Pruissen. Eene notadoor de Beijersclie rege ring aan de centrale magt te rigten zal in denzelfden geest vervat zijn. D'aan-nregen hebben 160 leden der nationale vergadering een programma onderteekend, waarbij zij het denkbeeld van eenen bondstaat trachten te handhaven. Berlijn den 22 February. Over YVeetien zijn hier zonderlinge geruchten in omloop. Men wil, dat de troepen door de burgers uir de stad zijn gedreven, waarbij weder de Dtiitsche militairen voor een groot gedeelte partij voor de burgers zouden getrokken heb ben. Brieven uit Flankfort a/Ml. spreken mede van dergelijke geruchten. ENGELAND. Londen den 22 February. De volgende brief, die door een reiziger van New Y"rk, den 5 Januarij jl. geschreven is uit Gorgona, halfweg tusschen Oa- gres en Panama, bewijst dat, schoon California ook al bet goudland zij het goud evenwel op den weg der waarts niet gestrooid ligt. Men oordeels- „Ik dank den Hemel, dat wij het tot hiertoe gebragt hebben; ons vaartuig is er liet eerst aangekomen en heeft al de anderen achter zich gelaten. Wij zullen ontbijten en daarop den weg inslaan naar Cruces, waar wij ongetwijfeld ook het eerst zullen aankomtH. Dan zullen wij onze fortuin dwars over de bergen beproe ven. Wij hebben groote gevaren doorstaan de s'.rnoiïi is op sommige plaatsen zoo sterk, dat hij zes mijlen in het uur gaat; twintigroalen stonden wij op her punt van voorbij ie drijven. De helft der passagieis, die naar Caiiforiiïë vertrekken, zal er gewis niet komen de wegen zün bijna onbruikbaar; men reist vrij wel te water. De thermometer stond heden morgen op 99 graden. Ik ben 22 uren zonder eten geweest, en In b sedert mijn vertrek van Chagres steedsdoornatop den bodem der boot vertoefd. Wat ik u schrijf is zuivere waarheid, zonder overdrijving." Dezelfde reiziger schreef den 7 January uit Panama maar een voorafgegane brief schijnt verloren re zijn geraakt. Een gedeelte uit dien brief van den 7 luidt aldus „Mm zegt, dat weder drie anderen overleden en den vorigen nacht in hei gebergte beerav. n zün. Het is God^ bekend hoe dit zal afloopen Er is sptake van twee cholera getallen in het hotel waar ik woon; ik verwagtdat de alcaden morgen alle gemeenschap tus schen Panama en Cruces verbieden zullen. In dat geval ziilien wij hier hartbrekende tooneelen hebben. Ondc-r de nieuw aangekomen passagiers zijn velen ziek en enkelen stervende. Nogmaals bezweer ik de goede burgers van New- York niet toe te laten, dat één enkel schip naar €ha gres vertrekke. De ellendeling, die er een laat uitzeilen, is waardig gesteenigd te worden. Laat de postdienst geregeld voortgaan, maar in 's Hemels naam, veroor loof niemand, zijne vreedzame haardsteden te verlaten en herwaarts te komenom deel te hebben aan too neelen van droefheid en ellende, die eenen duivel zou den doen weenen." De Bombay Telegraph and Coerier van 11 Sep tember II. veruuldt de bijzonderheden van een hoogst zeldzaam voorval waarvan misschien g-en wederga bestaat. Luitenant Green te Porebunder was belast met de bewaking van drie gevangenen, beschnld'g i van den luit. Lock van het ade reg. kavailerie te b bben vermoord. Deze gevangenen hekben de op wacht staande soldaten neergeslagen en daarna zich in ene ammunitie kamer geposteerd, alwaar zij aan de gansche, onder' hef bevel van luit Green staande krijgsmagt welke uit een honderdtal manschappen bestond het hoofd geboden, en zes man gedood ht-bb n. Het ge schnt is moeten worden in werking gelvaet, doch ge ruimen tijd vruchteloos. Den volgenden morgen heb ben deze drie gevangenen eenen uitval op het detache ment gedaan doch toen werden zij onmiddellijk ver slagen. Londen, den 24 February. De bladen maken thans 'nut ophef gewag van een werkje dat getiteld is de Parel der Dagenen dat door de dochter van een werkman geschreven en aan koningin Victoria opge dragen is. De aanleiding tot het schrijven van dit werkje is de volgende: den voorstanders van het vieren van de» Zondag was het voor eenigen tijd geluktopdien dag de dienst op de spoorwegen in Schotland te doen staken; in liet vorige jaar scheen men van dezen regel echter te willen afwijken, onder v. orwendseldat de ai beidende klassen hunnen Zondag voordeeliger dan al'een tot waarneming barer godsdienstplegtigheden gebruiken kondeneen Schotsch heer kwam op de gedachte om de werklieden zeiven over dit punt te laten spreken en daartoe loofde hij drie prijzen uit (25, 15 en 10 p. st.) voor de drie beste verroogen over het gebruik van den Zondag, van een wereldlijk en materieel standpunt be scbouwd. Alleen werklieden mogten mededingen en d: termijn van bewerking voor de mededingers, was sUclits drie maanden. En evenwelin weerwil van dit korre tijdsbestek kwamen 950 antwoorden op de prijsvraag in.' Het thans'uitgegeven werk werd het besfe geoordeeld, maar mogt den prijs niet erlangen, omdat eene vrouw het geschreven had en alleen man nen mogten mededingen; maar de beoordeelaren wilden dien verdienst lijken arbeid aan de. vergetelheid ontruk ken en gaven hem dus, nut bewilliging der schrijfster, uitna verlof bekomen te hebben om hem aan de koningin op te dragen. Thans is de tiende druk van dat werkje reeds ter perse. Het aantal ingezonden antwoorden heeft de beoordeelaren doen trachten om eere som bij inschrijving bijeen ie brengen, ten einde 50 'acccssmrn, ieder van 5 p. st.-, .uil te reikendeze poging is met goed gevolg bekroond. Er is sprake van om een hlad voor de arbeidende klassen op te rigten, dat uitsluitend door en voor Werklieden geschreven zal worden. - Sedert eenigen tijd zijl alhier een aantal volks- athenea gevestigd, waar de werklieden des avonds van de ver-noeijenissen van hunnen arbeid kunnen uitrusten, dagbladen kunnen lezen lessen kunnen aanhooren en theedrinken. Reeds in 1846 telden deze athenea mechanici Institutions genaamd, meer dar. 80,000 in teekenaren, allen tot de arbeidende klasse behoorende, welke daar hunne opvoeding gaan voltooijen en zoo doende hunnen tijd niet in de jenever paleizen door brengen. De eerste beginselen der staathuishoudkunde, van de geologie, ontleed- en werktuigkunde, worden daar onderwezennu en dan houdt men er zedekundige lessen of leest er reisbeschrijvingen voor; somwijlen maakt men er ook muziek en bij enkele gelegenheden wordt er zelfs een bal gegeven. Mannen en vrouwen kunnen daar, tegen betaling van eene kleinigheid, toe* gang verkriigèf,en allen bewaren daar eene uiterst voegzame houding. Beroemde kunstenaars, letterkun digen, leden van het lagerhuis, achten het niet bene den zich de medewerking-hunner bekwaariiheden aan deze instellingen te schenken, waar het volk de vruch ten der beschaving leert kennen', Zoo hield dezer dagen in eene dergelijke mechanic institution te Bi>- mingham, de bekende romanschrijver Charlós Dickens eene redevoering, en dikwerf voert eender kaïnpioenen van her vroeger verbond ter afschaffing van de koren- wetten, de heer Fox, in deze voiksvereenigingen het woord Volgens zeker dagblad van liet graafschap West moreland zon dezer dagen ten gevolge van eenen dwarlwind die zich dikwerf op de beraen en in de vlakten van het noordelijk gedeelte van Engeland doet gevoelen, een kudde schapen zoo hoog in de lucht zijn opgeheven, dat verscheidene dezer dieren, toen zij 11e- dervielen, gedood werden. De herder was voorzigtii; genoeg geweest, toen de wind opzette, zich plat op den grond te werpen. Dit b'ad deelt nog mede, dat dergelijke voorvallen herhaalde malen in die streken plaats hebben. FRANKRIJK. Parijs, den 21 February, Te Niort zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken. Een eskadron van een daar in garnizoen liggend regiment kavailerie moest vertrekken; de anarchisten wilden gebruik maken van die gelegenheid 0111 verwarring te stichten. Er wer den barricaden opgeworpendoch 11a krachtige maat regelen van de autoriteiten werd de orde spoedig we derom hersteld. Parijs, den 22 February. Men verneemt de vol gende nadere bijzonderheden over de ongeregeldheden te Niort Een tskidron van het tweede Tegiment jagers te paard, te Niort in garnizoen moest naar Saintes ver legd worden. Her zou den 18 February vertrekken en op den middag hield de kolonel, de Cotte genaamd, eene revue over het geheele regiment, toen er eenige lieden van een zeer verdacht voorkomen naderden en den kreet aanhieven Weg met den kolonel! de jagers moeten niet vertrekken! Van den anderen kant hoorde men: leve de ultra-republikeinen leve de democrati sche en socialistische republiekDe kolonel bekreunde zich niet om deze manifestatiemaar plotseling trad een man voor zijn paard en bedreigde den kolonel met de vuist, terwijl hij hein smadelijke woorden toevoegde; te gelijkertijd werden steenen geworpen. De kolonel, zich aldus aan de spits van zijn regiment gehoond ziende, gaf zijnen aanvaller eenige slagen rnet het plat van den sabel, waarbij de kling op diens hoofd brak. Terstond trad een commissaris van politie op hem toe en zeide: Ik arresteer u in naam des volks Maar de kolonel bekreunde er zich niet om en gaf bevel om op te rijden; het geheele regiment zette zich in beweging; maar men voncl de stadspoort gesloten en eene barricade er voor opgeworpen. De kolonel liet er berigt van brengen aan den prefect en de burgeilijke overlieden, terwijl hij nog twee compagnien infanterie, ook te Niort in garnizoen, onder de wapenen iiet komen. Er werd nog eene bar ricade opgeworpen om den militairenden terugtogtnaar hunne kazerne te beletten, doch dit mislukte; de ko- lonel trok met zijn geheele regiment de barricade over en kwam aldus terugzijn luitenant-kolonel was er bij gekwetst. De commissaris var. policie wildeden kolonel daarop weder gevangen nemenwaartegen deze zich, in weerwil der vertoogen van den prefect, verzette. Ondertusscben kwam er tegenbevel uit Parijs, dat het bovengemeld eskadron niet moest vertrekken. De zaak had voor het tegenwoordige geen gevolg. Volgens berigten uitLyon van 21 dezer, heerschte daar in de laatste dagen eene groote gisting en trachtten de rustverstoorders de troepen te tergen. Na verschei, dene aanvallen met steenen en andere voorwerpen, gerigt tegen de kazerne der dragonders, trok een detachement

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1