184». GOESSCIIE CO URAN T. JS\ 16. Donderdag 2 SA M - Am' f "'-- V'vV bW \\t"Vk.y>^r X .1 u* 'Apf (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandtrg*\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f d,75; Franco per Post f -1,90. J iXfósir ~tv <-*• Gewone Advert entiën worden it 20 ets. de reg geplaatst. Geboorte-, ffv welijhs- en Doodhcrigtèn - van J --6 regels d f J ,~0, behalve het Zegelr êgjij MEU WSTIJIMINGEN. ITALIË. De heden langs den gewonen weg ontvangen berigten uit Rome bevestigen de tijding van de pro- c amatie der republiek aldaar en deelen een aantal bij zonderheden deswege mede. Met overgroote meerderheid heeft men de volgende besluiten genomen De Paus is feitelijk en regtens vervallen van het wereldlijk gezag in den Romeinschen Staat. Den Romeinschen Opper priester zullen alle waar borgen worden verleend, noodzakelijk voor zijne onaf hankelijkheid inde uitoefening van zijn geestelijk gezag. De regeringsvorm van den Romeinschen Staat is de zuivere demokratiehij zal den roemrijken naam van Romeinsche republiek" voeren. De Romeinsche republiek zal met liet overige Italië de betrekkingen onderhouden, welke 'de gemeenschap pelijke nationaliteit vereischt. Dit decreet is in den morgen van den 9 van het terras van het paleis, waar de vergadering hare zitting houdtden voike plegtig verkondigd. De berigten uit Rome Iropen tot den 11, als wan neer het in die stad rustig wasden vorigen dag had aldaar in de open lucht een groot banker plaats gehad, ter vieting van de afkondiging der republiek. Door net ministerie was de volgende proclamatie aan het Romeinsche volk uitgevaardigd: „Eene gioote gebeurtenis heeft plaats gehad. De nationale vergadering van uwe vertegenwoordigers ver eenigd en de souveretiiiick des volks erkend zijnde, was de eenige regeringsvorm welke ons voegde die welke onze vaderen groot en roemrijk gemaakt heeft. „De vergadering heeft dien aangenomen, en heden is de Romeinsche republiek op lie: Capitolium gepro clameerd. Elk burger, die geen vijand van zijn vaderland is, moet zich onverwijld en opregt aan die regering aan sluiten, welke, ontsproten uit lier vrije en eenstem mige votum der volksvertegenwoordigersde gewone regelen van orde en regtvaardigheid zal volgen. „Na zoovele eeuwen hervinden wij een vaderland en de vrijheidlaten wij ons liet geschenk dar God ons verleent waardig betonnen, dan zal de Romeinsche republiek onvergankelijk en gelukkig wezen." De te Rome ingestelde voorloopige commissie voor de openbare veiligheid had het bevel uitgevaardigddat het pauselijke wapen en andere teekenen van het pause, lijk bewind, binnen drie dagen van alle openbare en bijzondere gebouwen zouden moeten worden wegge nomen. Alleen de kerken en de huizen, waar deleden van het corps diplomatique bun verblijf houden wa ren van dien maatregel uitgesloten. Min beweerde te Rome dat de constituerende vergadering zich niet vereenigen zou met het ontwerp om eenen president der Romeinsche republiek te benoemen, maar het uit voerend bewind zou opdragen aar, drie consuls. In een door de Augsburger Algcmeim Zeitung medegedeeld schrijven uil Rome van 9 Februari) waarin de proclamatie der republiek wordt aangekondigd, leest men het volgende: De Romeinsche republiek is voorzeker een groot woord maar die weidsche naam, die zooveel herinne ringen opwekt, is hier slechts de titel van een kort stondig kluchtspeldat waarschijnlijk niet tot aan het tweede bedrijf zal uitgespeeld worden. Door brieven uit Gaëto, ontvangen wij uit zeer geloofwaardige bron nen het berigt, dst de interventie, waartoe in beginsel reeds besloten was, ten gevolge van nieuw opgeko men verwikkelingen eenige dagen zal moeten uitgesteld worden. Intusschen heeft tnen reden om te gelooven, dat door de aankomst van den graaf Esterhazy bij den Paus, nieuwe moeijeiijkhsden reeds uit den weg geruimd zullen zijn. Rusland volhardt bij zijn gevoe len dat, op grond der verdragen van 1815, Oostenrijk de hoofdrol bij de tusschenkqmst in den Kerkdijken Staat op 2ich moer nemen. Gisteren verspreidde zich het gerucht dat 20,000 Oostenrijksche troepen reeds over den Po getrokken ware», dat bij Terracina 12 000 man Napolitanen onder generaal Filangieri en bij Sora een gelijk getal onder generaal Zucchi waren verschenen. Reizigers verzekeren, dat de we gen aan gene zijde der Napelsche grenzen van troe pen wemelen." DIJITSCHLAND. Hamburg, den 16 Felruarij. Volgens de Schlesw* Ztg. zou tiet berigt, da: Denemarken den wapenstil stand stellig zou opzeggen van a'len grond ontbloot en daaromtrent nog niets beslist zijn. Naar luid van dit blad drukken deze geruchten alleen uit, wat men hoopt of vreest. Intusschen trekt het de aatuiach', dat alle Deensche zeeliedendie met verlof afwezig zijndoor eene bekendmaking van het Deensche ministerie van Marine, opgeroepen worden 0111 zich op den bepaalden lijd en plaats beschikbaar te stellen. Frankfort, den 16 Fcbruarij. Uit Straatsburg schruft men, dat de legitimistische voorspellingen we der 'buitengewoon toenemen. De bekende zienster te Niedetbionn kondigt andermaal eene om wenteling aan* welke Hendrik F naar Frankrijk zal terugbrengen. Ui' alle deelen van den Elzas en Lotharingen trekken gcloovigen naar die plaats om de profetes een sedert vele jaren in' ziekelt'jken toestand zich bevindend boe renmeisje, te zien en te hoorenzij wordt aanhoudend door geestelijken bewaakt. In zuidelijk Frankrijk be gint de legitimistische stemming tier bevolking al meer en meer duidelijk te worden zoodar de regering, om een opstand der boeren in die streken te verhoeden, de tegenwoordigheid van eene aanzienlijke krijgstnagt noodzakelijk ach;. De verbinding van Berlijn en Frankfort, door middel van de electrisciie telegraaf, zal waarschijnlijk eerlang voltooid zijn. Men gelooft, dat dan in minder dan een kwartier uurs de tijdingen var, de eene naar de andere st2d kunnen overgebragt worden. Frankfort, den 17 FebruaryTen gevolge van geruchten dat hier weder oproer zou uitbarsten, zijn er in de laatste dagen vele maatregelen van voorzorg voornamelijk van militairen aard, genomen; men wil ook pogingen tot brandstichting hebben opgemerktde kanonnen zijn op een veilige plaats gebragt en de wach ten versterkt. De troepen hebben aanzegging gekregen, om zicli steeds strijdvaardig te houden en doen dikwijls verkenningen in de omstreken. Berlijn, den 17 February. Er is hier een ge nicht in omloop dat veel sensatie maakt. Men be weert namelijk, dat een verbond zou gesloten zijn tus- schen Rusland, Oostenrijk en Beijeren, da: niets minder ten doel zou hebben, dan de herstelling van den Duit schen Bond, zoo als die voor Maart II. bestond. Hoe wel iets van dezen aard niet als eene onmogelijkheid kan beschouwd wordenheeft men echter alle reden dit gerucht te wantrouwendaar de democratische partij maar al te vaak dergelijke berigten uitstrooit om de gemoederen in eene zekere spanning te houden. Berlijn, den 19 February. De staat van beleg, dien men vermoeddedat voot de opening der kamers zou opgeheven worden blijfr voor onbepaalden tijd uitgesteld, daar zulke bedenkelijke berigten ingekomen zijn, dat men vooreerst daar nog niet aan denken kan. ENGELAND. Londen den 17 February. De bladen der Ier- sche graafschappen Clare en Limerick hangen een be droevend tafereel op van de groote sterfte in dezelve, tengevolge der ellendewaaraan het grootste gedeelte der bevolking ten prooije is. In Clare ziet men de ongelukkigen bij menigte aan den weg sterven. Allen die iets bezitten, maken zich gereed om die noodlottige streken te ontvlieden. In de Times komt eene advertentie voor, waarin ieder die lust heeft, om de paaschweek in Frankrijk door te brengen, wordt uitgenoodigd zich bjj zeker kantoor, in Charing Cross aan te melden. De reizi gers worden in twee klassen verdeeld; voor de eerste klasse betaalt men 5 guiujVs, voorde tweede 3f guinje. Hiervoor heeft men te Parijs zes dagen logies en ontbijt. Mep verwacht algemeen, dat vele personen aan dezen togt zullen deel nemen. FRANKRIJK. Parijs, den 13 February. De staatsmannen van de republiek schijnen, wat hunne gezondheid betreft, sRcht te varen bij den staat van zaken. Zonder te spre. ken van den lieer Marrastwiens graauwe haren het laatste jaar geheel sneeuwwit geworden waren is de heer Bethmont wegens ziekte genoodzaakt geweest af te treden. De lieer Lamartine is weinig meer dan eene schim; de lieer Franfois Arago heeft bijna ge heel zijne mannelijke veerkracht verlorende heer Gar- nier' ragès is zijne gezondheid onder het zuidelijk kli maat gaan verbeteren; de h-er Goudchaux moet zich bijt a geheel van de beiuoeijihg niet staatkundige zaken onthouden. Eindelijk is zelfs de krachtige en forsche tribuun de heer Lcdru-Kollinaan het ziekbed ge kluisterd en geeft bloed op. Parijs, den 16 Fcbruarij. Bijna twee jaren ge leden verdween een tweejarig kind op zekeren feestdag uit Guise. A'le aangewen ie nasporingen bleven te vergeii's; men kon hei kind niet terug vinden. Dezer dagen kwam het <'er moeder ter oore dat zij haar kind bij de aanstaande kermis te Guise zou zien onder een troep koorddansers; der policie werd kennis daarvan gegeven, en toen de troep aankwam werd de directeur bij den commissaris van policie ontbodendie hem over dat kind (dar werkelijk bij den troep werd opge merkt) ondervroeg; de directeur toonde eene geboorte- acte van het kindalsmede andere papieren waaruit bleek dat hij het gehuurd had van een persoon, aan wie hij regelmatig huur voor het kind betaalde. Daar die papieren in orde warengaf de commissaris hem volkomen vrijheid 0111 zijne voorstelling te doen plaats hebbel}. liet volk, waaronder het geval ruchtbaar was geworden, toonde echter eene zeer vijandige hou ding tegenover de kunstenaarsde moeder had haren arts de vroegere voedster, enz. doen komendie de identiteit van het kind konden bewijzen door eenige teek ene:;, die men wist dat her kind aan het ligebaatn had. De directeur zag zich genoodzaakt een onder zoek toe te latenwaarbij de identiteit van het kind volkomen bewezen werd. Toen waren de omstanders niet meer tegen te houdenzij maakten zich van liet kind meester en voerden het de moeder in de armen. Het kind droeg nog de sporen der mishandelingen, die her bij den troep had moeten ondergaan. Parijs, den 17 February. Men zegt, dat de aan staande verkiezingen groorenJeels in legitimisrischen geest zullen uitvallen, en dat de gematigde republikei nen den minsten kans hebben van vertegenwoordigd te worden. Uit een Rijsselsch blad verneemt men, dat zich te Rijssel een jong Perziaanattaché bij de Perzische ambassade te Parijs, bevindt. Hij tracht er de bereiding van de beetwortel-suiker te leeren welke de schach van Tetzie in zijne staten in wil voeren, ten einde zich minder afhankelijk te maken van de Engelsche koloniën. In het departement Cóte d'Or gaan thans zende lingen der democratische partij rond en laten ten platten lande petitiën teekenen, waarin gevraagd wordt oin te ruggave van de 1000 millioen francs, die bij buiten- gewone belasting geheven zijn. Parijs, den 18 February. Gisteren deed de poli cie huisbezoeking bij een graveur in de wijk van het stadhuisen nam een aantal medailles van verschil lende afmetingen in beslag, alsmede de stempelschroef, waarmede zij vervaardigd waren. De medailles dragen hel borstbeeld van den hertog van Bordeaux aan de voorzijdemet het omschriftHendrik van Frank rijk; aan de keerzijde vindt men een kruis, omringd door lelietakken, met het omschrift t Fides SpesDe

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1