gere volksontwikkeling; dat men de mogendheden /.five traktaten en volkenregt met voeten zag treden, zoo vaak vrees voor een' krijg ofj vuige baatzucht hen dreef om de toekomst aan het oogenblik op te offeren; dat de on derdrukkingen het verachtelijk juk der Europesche pen- tarchie (regering der 5 Groote Mogendheden) eindelijk niet meer goedschiks gedragen werd; ziedaar feiten over. bekend, bij wier beschouwing men zich enkel verwon» deren moet, dat niet de ontploffing veel vroeger en bijkans voegen wij er bij niet nog met meer geweld heeft plaats gehad. Maar volgens den dichter Hm nok in het nu wat worden zal." En wie kanbit bet aanschouwen van al wat onkunde en overmoed vernield en verwoest hebben, liet nieuwe tijdperk binnentreden, zonder te wenschendat het een jaar van herstel zij. herstel van wezenlijke grieven, waar die bi stonden of nog bestaan; herstel ook van zoo veel wat revolutionair geweld in blinde woede afgebroken en vernietigd heeft. Misschien zal voor vele staten van ons wereld leel de hoop op geurige vruchten verijdeld worden omdat men de les der Grieksche zangster in den wind sl"eg. die zeide, dat men „met de hand en niet me* vn'le zakkin „zaaijen moet." Behartigenswaardig vooischrift, ook op het gebied der staatkunde! Vorsten en volken mo gen door dp dure ondervinding van her afgelopen jaar hebben geleerd, dat geene on lo ering schenkt, wat zij belooften dar toch liet snoeijen en zuiveren van tien boom boven het omhouwen en afkappen der wortels te kiezen is. Tijdige hervorming alleen is het, die tegen revolutie behoudt en behoedt." NEDERLAND. Gelukkig daarom Nederland waar de wijsheid des Konings liet gevaar voorzag en voorkwam; en ofschoon wij de overtuiging hebben, dat ook deze herziening en wijziging onzer staatswet niet aller wenschen poch verwachtingen bevredigen zal, wij gelooven zeker, dat daardoor eene betere toekomst voorbereid en mogelijk geworden is. ROME. Romeis thans verlaagd tot een brandpunt voor re- volutionaire woelingen. De laaghartige moord van Graaf Rossi is slechts voorspel geweest van gruwzame too- neelen. Maar de dood des ministers heeft den Souverein Diet gered; hem, wien geen beminnenswaardig karak ter, geene volklievende bedoeling, geen eerbiedwaardige stand voor de aanslagen van woeste horden konden beveiligen. Gelijk al'e demagogen werd hij weldra door het volk voorbijgestreefd. Pogingen, om zich met den veedieven P.itts te verstaan, zijn herhaaldelijk mislukt; van zijnen kant houdt deze niet op uit zijne wijkplaats Gaëta te protesteren tegen alle onwettige maatregelen te Romeen lier geweld hem aangedaan. Maar hij weigert, om door middel vati buitenlandsche wapenen op den troon te worden hersteld: een tweede voorstelom het Ca'liolieke Europa te doorreizen, en daarna een groot Europeesch concilie bijeen te roe pen heeft Fius evenzeer afgeslagenzoodat nu nog liet plan der diplomaten overig is, die hem willen bewegen tot eene verplaatsing naar Civiia-Veccbia Bologna of Ancona onder beschermingzegt men eener Fransche vloot. overig ITALIË. Uit Gefcuawaar de revolutionairen hunnen zetel haddenwerd de hoofdstad Turin onophoudelijk be stookt. De bevrijding van vreemde overlieerscliing werd steeds voorgesteld als het groote doel, De Gedepu teerden keurden een wets-ontwerp goed, waarbij Parma, Piacenza en Modena, thans nog door Oostenrijksche troepen bezet, met Piemont worden vereenigó. Hag chelijker zal de taak zijn het besluit ten uitvoer te leggen. Na lang de interventie slapende en slepende te hebben gehoudentoont Oostenrijk zich ongezind een duim gronds van het Italiaansch gebied af te staan. OOSTENRIJK. Na het bedwingen van YVeenen. is prins JVindisch nralz de redder van Europa en van Oostenrijk" genoemddoch Oostenrijk's heil is niet in liet dem pen van den October-opstand gelegen, maar in dereor ganisatie van de monarchie. Kan liet gelukken, gelijk wij opregt wenschendat eene inniger zamensnielting der verschillende bestanddeelen van Duitschland tot stand worde gebragt, wordt liet werk der staatsregeling behoorlijk voltooiddan zal Oosretmjk in dit nieuwe sraatsligchaam zjjne plaats weren te handhaven. ENGELAND. Dijde voortdurende schorsing derBritsche parlemen taire beraadslagingen, werd de aandacht meer op bet buitenland gevestigd; maar inzonderheid wekte belang stelling het opkomen, eener nieuwe partij, die door het aandringen op financiële hervorming en bezuiniging eene snaar deed trillen, welke altoos weê klank vindt. De aloude, erfelijke wijsheid der Etlgelsche staatslieden doorzag liet gevaaren haastte zich door het weg nemen van misbruiken en het voorkomen van billijke wenschende kracht van dien magtigen hefboom te breken. FRANKRIJK. De keuze vanden Voorzitter der Fransche republiek was overeenkomstig met de algemeeiie verwachting. Prins Lodewijk Napoleon vcrecnigde vijf millioen stemmen op zich. Wij willen de onwaardige, schan delijke middelen niet ophalen, waarvan de partijzucht zich bediend heeft. Blijkbaar was li i een protest van de meerderheid der Fransche bevolking tegen de gebeur tenissen en handelingen der laatste maanden liier en daar nog een flikkerende weerschijn van de oude glorie en van dankbare herinnering aan den man, die, om met GüIZ'it te spreken twee wekiaden aan Frankrijk ackpnk „deuxchosts d'un prix immense: au dedans, 'Ü^fordre civil solidement cunstituéau dehors, l'in- dépendance nationale fortement établie paria gloire." O'Ht bij had menigmaal met zelfvoldoening gevraagd; „Qui est comme moi l'élu de la nation, de seize mil lions d'homines?" Opmerkelijk en ook niet onop gemerkt gebleven is de groote invloed, het overwigt der departementen bij deze verkiezing. Doch overal boort men zeggen: „de rt publiek zal ons even duur te staan komen als de invasie reeds heeft ze in tien maanden een hatf miliar,! gek<>sr." De lievige dreigende taal der clubs heeft de regering een wets voorstel tot ver bod en opln ffing doen voordragenwaarop de berg- partij eene acte van beschuldiging tegen haar grondt, door Leeru Rollin ingediend. Merkwaardige over eenkomst Elf maanden geleden werd gelijk voorstel op soortgelijke aanleiding door den voorzitter des mi - nisterraads tegen den toenmaligen presi,lerenden mi nistèren zijne ambtgenooten overgelegd! Tijd.nshet bewind van generaal Cavaignac bad de gematigde minister Dufaure meermalen zijn voornemen aange kondigd om dergelijk verbod tegen de clubs aan de vergadering voor te slaan. Aan de dringende noodza kelijkheid van den maatregel, liet volkomen uitroeijen dezer broeinesten van muiterij en opvoer, valt dus wel niet ie twijfelen. En toch, kan men gelooven, dat Frankrijk den cyclus zijner omwentelingen beeft afge- loopenwanneer men zoodanige uitkomst vergelijkt bij de zegeningen en beloften, die men zich van den veranderden regeringsvorm en van nieuwe instellingen had voorgespiegeld BELGIE. Met hoeveel bedachtzamer tred gaat België voort aan liet verbeteren hervormen en vereenvoudigen te arbeiden. Daar is het geen gewelddadig omkeeren. Een jeugdige staatdie tien jaren lang een leger op den voet van oorlog moest houden 250 millioen aan ondernemingen en openbare werken ten koste legde voor oude en nieuwe schulden te zorgen hadnu laatstelijk misgewas en invallen van buiten had te ver- duren, en tocii zonder deficit bleef, mag zijne bestuur ders roemen. Eene staats regeling, die zulke uitkom sten mogelijk tnaakt, kan wel niet zonder eene aan bevelenswaardige zijde zijn. Bemoedigend verschiet voor Nederland INGEZONDEN. Uit no. XI der verzameling van stukken, betrekkelijk iter Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, hetwelk erkend is bij Koninklijk Besluit van 15 Maart 1844, en zich de voortgaande verbetering van het Lager Onderwijs en de behartiging van al de belangen der Onderwijzersaan het Lager Schoolwezen verbonden ten doel stelt, ontleenen wij het volgende, voorkomende in eenen brief van den Moogleeraar Ackersdjjck te Utrecht, aan de Hoofdvereeniging van genoemd genoot sciiap, toen deze in hare laatst gehoudéne Algemeene Vergadering te Utreclr, den 10 en 11 Augustus 11. de leden had nitgeiioodigd om pogingen aan te wenden, ter vermeerdering van het getal Donateurs. Sommige leden vonden er bezwaar in, dat het Ge nootschap ondersteuning van buiten verlangde en ont ving en keurden het daarom niet goed donateurs toe te laienf*). De redenen van hun bezwaar kwamen mij zeer eerwaardig voor, doch tevens vermeen ik, dat zij alleen voortsproten uit den naam van donateurs en den schijn als of het Genootschap een geschenk ontvangt Zonde men niet wel doen dien naam te veranderen, en aan de zaak een geheel ander karakter te geven? Het volksonderwijs verdient in ons land nog veel meer op prijs gesteld te worden, en de diensf, door de onderwijzers bewezen, wordt, naar mij toe schijnt, nog op lange na niet genoeg erkend. Het zoude te wenschen zijndat allendie dit inzienopenlijk hunne belangstelling toonden en zich vereenigden om het onderwijs te bevorderen. Daartoedunkt mij zoude het Genootschap de gelegenheid aanbieden, wan neer her, in plaats van donateurs, voorstanders van het volksonderwijs opnam. Juist nu die soort van bescherming, welke men met den naam van monopolie bestempeld heeft, wegvalt, zoude bet goed zijn, dat zich de mannen, die eetiigen invloed hebben, in liet gansche land aan het Genootschap aansloten, en daar door toonden dat zij liet goed openbaar onderwijs wenschen in stand te houden en vooruit te doen gaan. Het Genootschap zoude Inerdonr in zedelijke kiacht toenemen, en door de kleine bijdiagen der voorstanders meer in staat gesteld worden zijnen nuttigen werk kring uit te breiden. De toetredingvan vele voor standers zoude dan verre van iets vernederends re kunnen zijn, vereeiend voor den onderwijzersstand worden. Ik zonde verlangen, dat het bijna een blaam wierd geen voorstander van liet volkson Icrwijs te zijn. Indien mijne wijze van zien hieromtrent algemeen nmgt gedeeld worden, zoude het onderwijs ook rijzen in de achting van het voik, en hierdoor zoude zijn heilzame invloed nog zeer toenemen. Zoude het daarom niet juist nu een gunstig oogenblik zijn. om de beschaafde en verlichte mannen in aller streken van liet Vaderland uit te noodigen. zich als voorstanders van het volks onderwijs aan het Genootschap aan te sluiten Velen hebben dit reeds gedaan en no. 5 van het weekblad de Wekker van den a d zer, geeft, behalve 5 Departementen der Maatschappij tui Nut van Al gemeen weder de namen van eenigc hooggeplaatste lieeren te Utrecht op, welke zich als Donateurs bij genoemd Genootschap hebben doen inschrijven. 2&l'is Stauts-Loterij, prijzen van f iooc en daarboven. Trekking der Tweede Klasse. lste Lijst. No. 1454 een Prijs van ƒ20,000. No. 1503, I633en 9952, ieder een Prijs van 1000. 2de Lijst. No. 5823 een Prijs van f 5000. No. 11413, een Prijs van ƒ2500. No. 17005 en 11314, ieder een Prijs van f 1250. No. 5790 en 14129, ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 10572, 4822 en 4792, ieder een Prijs van f 1000. Deze meening was geuittoen de Hoofdeer eeniging in de Algemeene vergadering te Utrecht alle leden des Genootschaps uitnoodigde, om pogingen aan te wenden ter vermeerdering van het getal Do> nateurs. ADVERTENTIES. lieden trof mij de gevoeligste slag mijns levensdaar het den Almagtige behaagdemijne veelgeliefde EcbigenooteCORNELIA JOHANNA BAKKER met welke ik slechts tien maanden in een genoegelijken echt mogt vereenigd zijn, na eene allersmartelijkste verlossing van een welgeschapen doch dooden Zoon in den ouderdom van ruim 28 jaren uit mijne liefde armen weg te rukken. Zwaar valt aan mij en mijne betrekkingen, wier levensvreugde zij wasdit verliesmaar vooral is zulks het geval met haren hoogbejaarden Vaderden Heer Commissaris van Policie te Goes, wiens eenige troost en levensgenoegen zij uitmaakte. God schenke ons de noodige krachten om dit zoo zwaar verlies met gelatenheid te mogen dragen. Wilhelmixa-Dorp, Uit aller naam, den 4 Februarij 1849. LEENDERT BOSHOFF. Algemeene en bijzondere kennisgeving aan vrienden en bekenden. M Op heden in den vooravond overleed tot mijne en mijner Kinderen groote droefheid mijne geliefde huisvrouw CORNELIA ADRIANA B0D- B1NG1CJS in den ouderdom van 51 jaren, na eenè genoegelijke cclit verbind ten is van ongeveer 30 jaren. Maar voorbeeldeltjk Christelijk leven schenkt mij aan vankelijk eenigen troost, en doet mij hopen, in Gods wil te kunnen berusten, en mij aan Zijn wijs bestuur met gelatenheid te kunnen onderwerpen. 7 February JS49. G. STERK. - BOK!- BLOEMZADEN Te bekomen in alle soorten, tegen civiele Prijzen, bij C. R0MEIJN, Tuinier te Goes. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2