f( ffi3r GOËSSGHË O IJ R A N T. N°. IS. Donderdag 8 February. m WW* deter Courant geschiedt Maandags <s avonds. De Prijs per Kwartaal ■anco per Post f .1,90. pÏM' 1j f Gewone Adv er tentïèn worden a £0 ets. dé regel I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Dpodfierigten van J ~6 regels d f J ,20, behalve helV* NI li U WST1J O fi J\ Cs li N FRANKRIJK. Parijs den 3 FebruarySedert drie weken ver wonden men zich hier ter siede over een zeer zon derling voorval. Er wordt eene nieuwe straat aange legd, die de Sorbonne met het Pantheon zal vereenigen daartoe worden eenige huizen afgebrokenaan het einde der hierdoor ontstane opene plekvindt men de werf van een koopman in turf en kolen, op welke het woonhuis van dien man staat. Op dit huis dat op zekeren afstand ligt van de huizen die afgebroken wor den, wordt iederen nacht eene hagelbui van steenen en andere dingen geworpendie door hun gevvigt en de kracht die hen voortslingertzoo vele verwoestin gen in dat huisje aanrigren, dar de vensterramen, deur posten, daksparren enz. verbrijzeld zijn. Niemand weet van waar die voorwerpen komen 't zijn keisteenen, plinten, stukken puin enz., die èn om hunne zwaarte, èn om den afstand van waar zij komen, niet door eene menschenhand kunnen geslingeid zijn. Tot nog toe zijn alle nasporingen vruchteloos gebleven agenten onder bestuur van eenen commis saris van politie staan er dag en naclu op wacht; men heeft des nachts honden op de werf laten loopen niets kan het verschijnsel ophelderen, waaraan het volk eene bovennatuurlijke oorzaak toeschrijft. I)e steenen blijven op het huis regenen en beschrijven eenen uitgebreider» boog door de lucht, hoog boven de hoofden der lieden 'die van de daken der omringende huizen den bedrij ver poogden te ontdekken. De projectielen treffen onveranderlijk en met eene bewonderenswaardige juist heid het doel. Dit voorval herinnert aan den regen van klein geld, die voor eenige jaren iederen avond in de straat Mon tesquieu plaats had en alle ledigloopers derwaarts lokte of aan de nog verwonderlijker gebeurtenis, toen eene onzigtbare hand telkenmale al de schellen in zeker huis der Maltastraat in beweging bragt. Van deze beide laatste raadsels is de oplossing nooit gevonden. Het js te hopen, dat men gelukkiger moge zijn bij boven vermelden steenregen. Parijs den 5 Februarij. In geheel Parijs, in de .voorsteden, op Oe boulevards, rondom het Talais Na tional, heerscht volkomen rust. Men kan zeggen, dat de stemming der Parijssche bevolking nooit minder dreigend is geweest. De ellende neemt echter al meer en meer toe, doch wordt nog zooveel mogelijk gelenigd door de bureaux van weldadigheid, die wekelijks 8 pond brood en 2 pond vleesch per hoofd en de helft voor de kinderen, aan de behoeftigen uitdeelen. In de werkplaatsen heerscht nog geene levendigheid, de fa brieken danken nog steeds werklieden af, de hamlij kwijntterwijl het geld al schaarscher en schaarschêr wordt. En evenwel blijven die werklieden aan hunne republiek gehecht, en zouden zich liever tot den laat «ten man laten ombrengen clan er afstand van doen. Terwijl de provinciën de republikeinsche regering ver wenschen en naar het herstel der monarchie smachten, willen de mindere klassen te Parijs de republiek boven alles. Deze geven aan een greintje souvereiniteit, hoe gering ook, de voorkeur boven een stand van zaken, <iie weiligt meer welvaart verspreiden, maar tegelijker tijd haar van hare politieke regten berooven zou. Behalve deze ligt op te winden klasse van werklieden, js er nog eene hoogere en eene mindere burgerij. Deze laatste droomde tenige maanden geleden van den te rugkeer der familie Orleans. Zij heeft ingezien, dat dit niet zoo gemakkelijk gaan zou en verkeert thans in statu quo. De hoogere burgerij, die verder ziet, is iegitimistisch geworden; maar vermits de zuivere legi timisten in den iaatsten tijd hun spel bedorven hebben door te veel overhaasting, is zij weder teruggegaan en beeft zich voorloopig aan den president der republiek gehecht. Ook de zuivere legitimistische partij heeft in eene vergadering, eergisteren avond ten huize vaneen harer voornaamste leden gehoudenbeslotentot Lodewijk Bonaparte te naderen en hem te ondersteunen de verschillende partijen, omdat zij gezien heeft, alle verbond n et de ultra-democraten heeft afgewezen, ook willen zij daardoor hulde brengen aan de vé'stheid van karakter, die hij heeft ten toon gespreid in den kamp tegen de nationale vergadering. De tegenwoordige toestand zou bijzonder gunstig zijn voor de ontwikkeling tier constitutioneele repu bliek, zoo het parlementaire conflict, cfar alles in de waagschaal kan stellen, niet tnsschen beide ware ge komen. Bovendien is Lodewijk Bonaparte een geheel ander man geworden dan hij vroeger was. Bij zijne terugkomst in Frankrijk was hij een uitgewekene, die sedert vele jaren uit zijn land afwezig was geweest; hij was onbekend met de Fransclte zeden en gewoon ten, onwetend ten aanzien van de mannen van gevvigt en van den toestand des lands. Hij heeft het onvoeg zanie van dezen toestand begrepen, en zich daarom ontdaan van zijne vroegeie lotgenooten, dat Frankrijks begeerten en het openbaar gevoelen niet tot hein door drongen. Van daar die vastberadenheid, die geestkracht, die hij thans ten toon spreidt. NEDERLANDEN. Groningen den 5 Februarij. Men heeft naar het schijnt, met onedele bedoelingen, het gerucht ver spreid, dat H. K. H. Prinses Albert van Pruisseri ons vaderland weder voor korteren of' l&ngeren tijd zoude verlaten wij zijn echter van goederhar.d onderrigt, dat dit volstrekt geen geloof verdient. H. K. H. zal haar buitenverblijf te Voorburg niet verlaten. Daarop leeft zij thans stil en in zoo verre afgezonderd, dat zij zich weinig meer bemoeit met de zoogenoemde groote we reld die haar op den duur geene kalme vreugde, geen rein zielsgenot vermogt te schenken. Veeleer heeft deze haar in de laatste jaren het leven op eene grievende wijze verbitterd en menige teug uit den kelk des tij dens toegediend. Haar leven schijnt zij thans geheel te wijden aan de uitoefening van weldadigheid waar door zij zegen rondom zich verspreidt en vele tranen droogt. Hoe groot is het aantal lijders, dat de milde hand van haar zegent, die in stilte zoo vele aanzienlijke offers op het altaar der liefde brengt t hoe vele liefda- dige instellingen getuigen van hare mildheidZoo moge zij een voorbeeld blijven voor de grooten der aarde en het weldadige Nederland zich bij voortduring en nog vele jaren verheugen in baar bezit. (Gro«. Ct.) De drie Durgerdammer visscherswier schier wonderdadige redding wij gemeld hebben, bevinden zich nog te Vollenhoven, waar zij met zorg verpleegd worden en vele blijken van de algemeene deelneming ondervinden. Zij zijn nog zwak en lijden vooral aan zwelling der beenen, doch hun toestand is niet ver ontrustend de gezondheid van den oudste der beide zonen heeft het meest geleden. liet is opmerkelijk dat, toen de 3 personen nog op het ijs waren en de zware klompen nog aan de voeten hadden, zij toen nog gaan konden, doch se dert zij van het ijs kwamen was hun dit niet meer mogelijk. 4 v t- Middelburg, den 5 Februarij. Men meldt ons uit Vlissingen n Jongst). Zaturdag zijn hier eenige proefschoten uit een 80 pond. bom-kanon gedaan, als eene herhaling van diewelke vroeger uit een diergelijk kanon a 60 pondaan boord van Zr. Ms. stoomschip Cerberus zijn bewerkstelligd, met bommen, waaraan een door wijlen den zich noemenden hertog van Normandye (volgers zijn beweren tweede en eenig overgebleven zoon van Bodewijk XFIden 10 Augustus 1845 te Delft overleden), nieuw uitgevonden toestel tot sprin gen is aangebragr. Dit toestelwaarvan bet geheim door ons gouver nement van dien heer gekocht is bestaati°. om in plaats van de gewone buizen (wier lengte afhankelijk, is van den afstand waarop men schieten moet, ten einde het springen der bom noch te vioeg noch te laat te doen plaats hebben) eene percussie aan het. ;ojectiel te bevestigen dat de uitbarsting van her- Telve..onmiddellijk bij het treff.-n plaats heeften 20. om gedurende den tijd dat de bom hare loop aflegt, dezelve niet draait en het percussie steeds naar voren gerigt js. Het percussie is ook in andere rijken, onder anderen in Frankrijk, bekend, doch het laatste tot nogtoc niet; hetgeen echter een voornaam pur.tis, dewijl eene zijde 'lingsche aanraking der botn, dezelve veelal zal beletten te springenof een aanslag in hgre baan kan zulks te vroeg doen plaats hebben. Deze proeven, die in het bijzijn van een aantal offi cieren der zeemagr en artillerie geschied zijn, hebben, evenals de vroegere op de Cerberuszeer goede resul taten opgeleverd en blijken gegeven van de verschrik kelijke verwoesting, welke een dusdanige uitbarsting aan boord van een schip moet ten gevolge hebben ja men kan als het ware'vaststellen dar hij, die, bij vervolg, in actie met schip tegen schip, den eersten goed gerigten klap ontvang: der partij verloren heeft." CMiddelb. Cour.) In de gemeente U ien, arrondissement 'sHerto genboschbevindt zich een jonge schaapherderdie met een eenvoudig boerer.mes en priem de schoonste voorwerpen uit verschillende houtsoorten weet te snij den. Wij hebben gezien een hollandsche rijksdaalder door hem in hout gesneden., en dui ven verklaren, dat men te vergeefs in dezen iets zoude zoekenwaarin dezelve van den echten stempel verschilt. Ook een gewoon kinderhoofd, gedekt met een pet, heeft deze jeugdige kunstenaar al'.erverwonderlijkst uit een' blok gewoon hout vervaardigd. Een onzer vermaardste beeldhouwers verklaarde dit alles ondoenlijk waarop de jongeling aanbood, in tegenwoordigheid van dién beeldhouwer, het een of ander uit te snijden. Deze jongeling heef: noch voor het eene noch voor het andere eenige op'eiding genoten, ja kan zelfs niet lezen of schrijven. Eenige kunstlief hebbers hebben het hunne bijgedragen, en zullen dit kind in staar stel len te Leuven de beeldhouwkunst te gaan beoefenen. QArnh. Cour.) Wij ontleenen aan de altijd belangrijke Staatkundige Beschouwingen, voorkomende in.de Gids, uit het lamste Nummer voor Februarij, het volgende: als de inleiding en kortheidshalve eenige opmerkelijke ge zegden omtrent den toestand der meeste Staten van Europa. „liet merkwaardige jaar, het wonderjaar 1848, is heen- gevloden. Gebeurtenissen en omkeeringen zijn elkander opgevolgd met eenen spoed, die de verbazing van het nageslacht moet wekkenals eens de stift van Clio ze met getrouwheid vermelden zal. Maar is het waar- schijnüjk, dat ook haar invloed op de staatsgesteldheid van Europa, op de welvaart en het geluk der volken, duurzaam en heilrijk zal wezen? Zijn er kiemen uit gestrooid, waarvan het te denken is, dat wij een gun stig gewas zullen zien voortkomen? Nu we ons voor stellen om onder eenigzins gewijzigden vorm weder op te teekenenwat de geschiedenis van den dag aan onze beschouwing biedt, kan deze vraag niet meer ge zocht schijnen. „In 't voorleden ligt het heden." De ontwaking en strijd der nationaliteiten, de handha ving en overdrijving van het democratisch element, de woeste pogingen var. socialisten en communisten, zijn ze niet het natuurlijk en noodwendig uitvloeisel van handelingen en feilen, door de staatslieden en regelaars van Europa op het congres te Weenen en daarna ge pleegd Dat men de volken als eene kudde vee aan dezen staat ontnam, om ze bij genen te voegendat men beloften, inde ure des gevaars gedaan, dertig jaren lang onvervuld liet; dat eene dynastie uit de bar- rikaden opgerezen de toezegging vergatwaarmede ze was ingehuldigden de mannen kerkeren en kne velen liet, die de volkomen toepassing wilden der be ginselen, eens ook door haar voorgestaan; dat de vor ming en opvoeding der jeugd, van elk hooger beginsel losgemaaktgeen ijveriger behartiging vond, en stoffelijke welvaart en materieel genot als billijke vergoeding wer den voorgesteld van gemis aan staatkundig leven en hoo

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1