JV. 9. Maandag 39 January. GOESSCIIE CO Uil A NT. NIEUWSTIJDING EN. DUITSCHLAND. Beri-ijn den 22 Januarij. De Frankforter na tionale vugadering iieeft den 23 dezer hare beraadsla gingen over liet vraagstuk wegens de erfelijkheid der waardigheid van Rijks opperhoofd ten einde gebragt. Er is echter geen besluit tot srand gekomendaar de onderscheiden voorstellen, welke te dier zake gedaan waien, verworpen zijn. Het eerste vomstel, om de waardigheid van Rijks-opperhoofd erfelijk te verklaren in het geslacht van den vorst, aan welken zij zou wor den opgedragen, werd mei 263 regen 211 stemmen verworpen. Onder degenen, die voor hetzelve stemden, bevonden z chop weinige uitzonderingen 11a al de afgevaardigden uit Prmssen Hannover en de andere noordelijke Statenalsmede uit Hessen Kassei en de kleine vorstendommen; terwij, evenzeer met eenige uitzondelingen, de afgevaardigden uit Oostenrijk, B-ije ren, Saksen, Wurten burg en Baden tegen de erfelijk huid stemden. Hannover den 22 Januarij. Een artikel in de JJann. Zlg over de Dnitsche eenheidtracht te be wijzen, dat elke vaststelling der Duitsche centrale magt, thans ondoelmatig zijn zou, en oordeelt het beter, om de belangen der Duitsche eenheid op nieuw aan een voorloopig bestuur op te dragen. Dit voorloopig be stuur moest, volgens dit blad, bestaan in eene volks vertegenwoordiging van tweekamers te Frankforr, een rijksgeregishof, alles onder het voorloopig centraal be stuurdat de handelseenheid, de aangelegenheden van den oorlog en der marine regelen moest. Eerst dap wanneer Fruissen zich inwendig versterktOostenrijk zijne stelling op nieuw ingenomen had, moest de kroon op het hoofd van hem gezet worden, op wien zij het best voegt. Frankfort, den 22 Januarij. In bare zitting van heden heeft de nationale vergadering hare bi-raad» s'agingen voortgezet over de erfelijkheid of niet erfe lijk beid der nieuwe Duitsche waardigheid. Er war<n niet minder dan 45 redenaars ingeschreven, van welke 7 aan liet woord kwamen. De heeren Dahlmanv. Vtneke en Rumclin spraken voor de erfelijkheid der keizerlijke waardigheid, aan Pruissen op te dragen; daarentegen spraken Uhland, FröbelAhrcns en Beela. Weber(uit Tyrol) vooreen rijks opperhoofd, telkens voor 6 of 12 jaren uit het midden der Duitsche vor sten te kiezen. Beda Webereen bekend ultramontaan, verklaarde zich met veel nadruk tegen een Pmissisch Frankfort, den 25 Januarij. De nationale ver gadering heeft lieden de bepaling, dat het rijksopper ff'oldden titel van keizer dragen zal, slechts met eene majoriteit van 9 stemmen (214 tegen 205) aangenomen. De b paling, dat hij over eene civile lijst zal hebben te beschikken waarvan het bedrag door den rijksdag b paald wordt, werd met eene groote meerderheid van stemmen aangenomen. Nog werd met eene meerder beid van 282 tegen 136 stemmen de bepaling aangeno then, dat de keizer de bevoegdheid zal hebben oorlog te. verklaren en vrede te sluiten. Wijders zijn heden r.og de volgende besluiten genomen: De keizer is gi honden, ten minste gedurende den tijd dat de rijks dag bijeen is, ter plaatse te resideren, waar dezelve zijne zittingen houdt; indien hij zich naar elders he geeft, moet hij van eenen rijksminister vergezeld zijn de keizer is onschendbaar; zijn ministers zijn verant woordelijk hij handhaaft de iuternationale regten van Dtiitsehland en de afzonderlijke staten in hetzelve te get over het buitenland; benoemt rijksgezanten en con suis; sluit verdragen en verbindtenissen met buitenland sclie mogendheden, en wel met medewerking van den rijksdag, in zoo verre deze zich dezelve op constitu tionele wijze gereserveerd heeft; hij kan de kamer der volksvertegenwoordigers uiteen doen gaanhij oefent de rijksmagr in gemeenschap met den rijksdag uit; hij heeft regt van gratie vermindering en kwijtschelding van straf; echter mag hij dit regt ten opzigth van ministers die wegens hunne ambtshandelingen ver- oordeeld zijn, enkel met goedkeuring des rijksdags uitoefenen. De keizer beschikt over de gewapende magthandhaaft den vrede binnen het rijk en oefent de rijksmagt uit overeenkomstig de bepalingen der rijks- constitutie. Frankfort, den 26 January. Voor den koning van Pruissen schijnt de kans steeds te vermeerderen om ingeval er een rijksopperhoofd benoemd worde aan het hoofd der Duitsche aangelegenheden te komen. Het is waardat de nationale vergadering nog steeds draaltom tot dezen gewlgtigen stap over te gaan daar dezelve steeds hooptdat Oostenrijk nog in tijds zoodanige concessien ten aanzien van zijne Duitsche provinciën zal doeu^ als waardoor het mogeljjk kan wordenbij de verkiezing deszelfs keizer in aanmer king te nemen. Wij voor ons geloovendat dit een ijdele hoop isen dat er van de zijde van Oostenrijk geene werkelijke toenadering, althans in dezen zin, te verwachten is. Voor dit gevoelen vinden wjj een nieuw bewijs in den reactionnairen geest en de strekking, om zoo veel mogelijk aan den vroegeren staat van zaken vast 3 te lioudendie men titans weder in Oostenrijk ziet doorstralen. Een voorbeeld van dien aard is hel be sluit betreffende de Duitsch Katholieken, hetwelk eenen zeer ongunstigen indruk in Duitschland heeft verwekt en de vrees inboezemt, dat onder een Oostenrijksch rijksopperhoofdde nieuwe liberale instellingen en grondregteti van lieverlede aldaar beperkt en eindelijk weder geheel vernietigd konden worden. Ook van de Parijs den 25 Januarij. Bijzondere berigten uit Parijs gewagen van eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten der depar tementen, waarbij dezen gelast wordt te waken tegen de oprigting van vereenigingen, in verband staande niet de Parijssche vereeniging, hekend onderden naam van 'solidaritó tépublicaine. De minister geeft te kennen, djt de plaats waar deze vereeniging hare vergaderingen hield, door de politie gesloten was geworden, daar zij als strijdig met de wetten en als gevaarlijk voor den Staat beschouwd werd. Men vreesde intusschen, dat dezelve nog niet opgehouden had te bestaan, en meende reden te hebben om te veronderstellen, dat zij in de departementen bare vertakkingen had. De minister verlangt dat de prefecten, ten einde den hun opgedra gen last te volbrengen, des nooJs de hulp der regter- iijlte magt inroepen. NEDERLANDEN. lp De uitgave deter Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f .1,90. J i'/ i Nrfijr.- Gewone Advertenti'èn worden a HO ets. de pegel V' geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten 1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegëlregt. 1 Het tweede voorstel, strekkende om de waardigheid van Rijks opperhoofd aan een der Vorsten voor zijn leven op te dragen, werd met 413 tegen 39 stemmen verworpen. De voorstellen 0111 die waardigheid tel kens, volgens het eene voor 12, volgens het andere voor 6 jaren, aan een der regenten van Pruissen, Oos teiirijkBeijeren, Saksen, Hannover en VV'tntembe'rg op te dragen, werden mede afgestemd, het. eerste met 442 tegen 14. het laatste met 264 tegen 196 stemmen. Eindeliik werd met groote meerderheid een voorstel van den afgevaardigde Ncugebatier verworpen strek kende om het Rijks opperhoofd telkens voor drie jaren te doen verkiezende eerste maal door de nationale vergadering, en later door beide huizen in eene ge meenschappclijke zitting. Sommige leden hebben daarop voorgesteld de tot dit onderwerp betrekking hebbende paragraaph der staatsregeling weder aan de commissie te verzenden mi einde de zaak andermaal in overweging te nemen en rapport deswege uit te brengen. De meerderheid heeft evenwel begrependar het in de tegenwoordige omstandigheden er. bij de bestaande onzekerheid nopens den uitslag der onderhandelingen met Oostenrijk, hoogst mpeijelijk zou wezen ten deze tot een bepaald resul taat te komen, en derhalve besloten de beraadslagingen over de staatsregeling voort te zetten, en de vraag wegens de erfelijkheid voorloopig te laten rusten. keizerschap en schaarde zich ten deze aan de zijde der uiterste linkerzijde, ofschoon hij bij alle vroegere gelegenheden met de^ uiterste conservatieve partij ge stemd heeft, tot welke hij beltoon. De gewone po sitie der partijen is over het geheel door déze en de Oostenrijksche kwestie geheel veranderd geworden, en is op verre na niet meer zoo scherp afgebakend als vroeger. Hoogst waarschijnlijk zullen de beraadslagin gen over deze kwestie morgen gesloten worden. Van zekere zijde wordt beweerd, dat de koning van Pruissen wel degelijk de keizerskroon zal aanne men, indien het parlement hem die, op verzoek van de andere Duitsche vorstenaanbiedt. Men gaat zelfs zoo ver van te verzekeren, dat liet Pruissische kabinet voornemens zou zijn eene verklaring in dien geest aan her rijksministeiie te zenden. Intusschen kan alleen de erfelijkheid van het keizerschap garantieu aanbieden, voor welke Pruissen zijne onafuankelijkheid kan op off ren en op grond van welke Dtiitsehland deze op off. ring kan vorderen en daarvan het genot hebben. zijde der kleinere vorsten sciiijnt men, uit een politiek en militair oogpunt beschouwd, met meer goed gevolg op Pruissendau op Oostenrijk te kunnen bouwen ingevalle Duitschland in eenen bttitenlandschen oorlog mogt gewikkeld worden. Van daar dan ook, datalsnu de groothertog van Oldenburgde hertog van Saxen Weimarde hertog van Altenburgenz. zich onbe wimpeld en officieel voor den koning van Pruissen zelfs als erfelijken keizer der Duiischersverklaard hebben. Het groote struikelblok is en blijft intusschen Beijeren dat zich zooveel mogelijk aan Oostenrijk en deszelfs stelsel aansluit, waarvan de troonrede des ko. nings een overtuigend bewfjs heeft opgeleverddaar in dezelve met geen enkel woord van een opperhoofd des rijks onder welke benaming ook gewag is ge maakt. FRANKRIJK. Den 24 had de regering de zaal, waar de club der straat Martel hare vergaderingen houdt, doen slui ten. Aan net hoofd van die club, stond de bekende Bonnarddie zich op het oogenblik van den inval der politie, met ongeveer 150 leden in de zaal bevond. Er werd intusschen geen de minste tegenstand geboden, waarschijnlijk omdat in de nabijheid der zaal troepen gereed stonden om de politie in geval van nood te hulp te komen. Deze club had de proscriptie bepaald van de 466 leien der nationale vergadering, diè ge stemd hebben voor de verwijzing der beschuldigden wegens de gebeurtenissen van 15 Mei naar den natio- nalen hoogen raad. De tegen dezelve genomen maat regel die als een nieuw bewijs werd aangemerkt dat de geruchten aangaande het voornemen der regering o alle clubs te sluiten niet ongegrond waren, had bij een deel der bevolking vrij wat verbittering verwekt. In den avond van den 24 hadden er talrijke zamen- scholingen plaats en de nationale garde was den geheelen nacht op de been gebleven. Men was niet zonder vrees voor nieuwe oproerige bewegingen van de zijde der clubs en meende dat zij slechts wachtten op een sein van de leden der nationale vergadering die tot de Bergpartij behooren. Door die leden was thans in de dagbladen de oprigting aangekondigd van eene nieuwe club, die mede in de straat Martel hare vergaderingen zou houden en waarin zij hunne politieke beginselen wenschten te ontwikkelen» In den staat "an zaken te Rome is geene ver andering van belang gekomen. De Contemporaneo maakt eene publicatie van de provisioneeie regering bekend, strekkende om te verklaren, dat de Romein- sche constitueerende vergadering de hoeksteen behoort te zijn van de Italiaansche. Als bevestiging van deze stelling, verklaart de proclamatie, dat de Romeinsche gevolmagtigden voor de Italiaansche constitueerende vergadering behooren gekozen te worden uit de leden der Romeinsche. Rotterdam den 28 Januarij. Men verneemt dat dezer dagen ook aan het station Delft de electro- magnetische telegraaf is geregeldzoo dat thans van de geheele telegraphische lijn langs den hollandschen

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1