3V". Donderdag 25 January, GOESSCHE CO DRAMT. i De uitgave dezer Courrrnt geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is/ J,75; Franco per Post f J,90. J M" %- i^ S 1 f Gewone Jdvertentiën worden a 20 ets/de regel\ I geplaatstGeboorte, ffuwelijks- en Doodberigfen van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegclregt. J NI KIT WSTIJDINGEN DUÏTSCHLANI). Frankfort, den 19 Januarij. In liet groothertog dom liessen-Darmstadt hebben eenige volksvrienden op hunne kosten veie duizende exemplaren van de grondrenten des Duitschen volks doen drukken, bestemd 0111 gratis onder de onbemiddelde klassen uitgedeeld te worden. In eene daarbij gevoegde inleiding wordt on- der anderen dit zeer juiste denkbeeld geuit, dat hoe meer de regten eens volks bij hetzelve bekend zijn des te minder de regering in staat is dezelve te bekor ten. Men verwacht, dat deze uitbreiding van afdruk ken der grondregten mede in andere Duitsche staten zal bevorderd worden daar de 000,000 exemplaren op last der centrale magt tot dat einde gedrukt, gewis niet toereikende zijn voor eene bevolking van 36 mil- lioen zielen. Frankfort den oo Januarij. Naar wij verne men bevindt de commodore Parker zich sedert giste ren binnen onze muren. Men vleit zich, dat deze er varen zeeman, die met de toestemming der Noord Ame- rikaansche regering in de dienst der Duitsche centrale magt is overgegaanen aan wien het opperbevel over de Duitsche flottille zal opgedragen worden, zich bij e.ene mogelijke hervatting der vijandelijkheden met Dene marken in siaat zal bevinden de Duitsche kusten en havens tegen eenen vijand zoo veel mogelijk te bescher men. Men beweert, dat de Duiische handel daardoor voortaan niet meer blootgesteld zal zijn aan verliezen, zoo als dezelve die in het vorige jaar heeft ondergaan. De nationale vergadering heeft hare beraadsla gingen, over het ontwerp betrekkelijk de benoeming van een rijks-opperhoofd, den 18 en 19 dezer voort* gezet. In de zitting van den 19 is het tot eene stem ming gekomen, en is bet voorstel van de meerderheid der commissievolgens hetwelk de waardigheid van rijks opperhoofd aan een der regerende Duitsche vor sten zal worden opgedragen, met 058 tegen 112 stem men aangenomen. Vooraf waren onderscheiden andere voorstellen, strekkende om het gezag, hetzy aan een directorium hetzij aan eenen presidentwaartoe elk Duitscher verkiesbaar zou wezenhetzij aan de re genten der twee magtigste Staten beurtelings voor zes jaren op te dragen met eene groore meerderheid ver worpen. Den 22 zouden de beraadslagingen worden voortgezet, en wel over het vraagstuk wegens de erfe lijkheid der waardigheid van rijks opperhoofd. Berlijn den 21 JanuaryOnder de geruchten van den dag behoort ook, dat de regtbank alhier eerst daags over een zonderling feit zal hebben te vonnissen. Het komt op het volgende neder In eene der laatste zittingen van de fractie Unruh in Milius Hotel, bemerkte de vergadering dat zich een vreemdeling in haar midden bevond, die zelfs reeds tweemaal deelgenomen had aan eene stemming. Men maakte zich van zijn persoon meesteren perste hem door bedreigingen de bekentenis af, dat hij Muller heette, dat hij een policie-agent waa, en op bevel van zijne chefs in de vergadering was geslopeu, ten einde rapport te doen van hetgeen hy had zien gebeuren. Naauwelijks had Muller deze bekentenis afgelegd, toen dr. Eichlereen der hevigste democratenbijgestaan door sommige zijner vriendende gallerij verlietden policie-agcilt greep en in eene zaal op de eerste ver, dieping van het hotel bragt. Daar hielden deze perso- n n een soort van krijgsraad en verklaarden Muller schuldig aan schending van Naiionale vergadering en bespiedingwaarna zij den ongelukkige!) veroordeel, den, om op staanden voet gehangen te worden. Zij bragten hem daarna op den zolder, voorzagen zich van een koord, en maakten zich gereed hem aan een balk op te hangen. Muller wierp zicli voor zijne beulen op de knieëndoch kon geen? genade en alleen de vrijheid verwervenvan zijn huisgezin van zijn dood berigt te geven. Gelukkig werd hjj op dat oogenhük door twee ge deputeerden ontzet, die echter niet konden verhinderen dar de straf des doods in eene bastonnade veranderd werd. Dr. Eichler en zijne vrienden gingen dan ook on* middelijk tot de uitoefening van de straf over, waarna men den armen Muller in eenen deerniswaardigen toestand naaT een heelkundige liet brengen. Het is deze laatste die de politie kennis moet gege ven hebben van de mishandelingen welke Muller on dergaan heeft. Men heeft lang naar de daders gezocht, doch tevergeefs, daar zij allen naar liet schijnt de stad verlaten hadden. Dezer dagen moet dr, Eichler ech ter te Coblentz by een zijner ouders ontdekt zijn, en men zegtdat hij ten spoedigste naar Berlijn zal ge tiansporteerd worden. - Volgens eene mededeeling, die alle geloof ver dient, zouden reeds meer dan twintig personen, uit honfde van uitdrukkingen in de voor!o<>pige kiesverga deringen gedaan, gedagvaard zijn. De eigenaars onzer macliinen fabrieken moeten, zoo men zegt, voornemens zijn, de in Maart aan hunne werklieden toegestane daggelden weder te verminderen. Ook zou de werktijd, die toenmaals verkort was, we der verlengd worden. Het spreekt van zelf, dat de werklieden hier zeer ontevreden over zijn. Men hoopt echter, dat men zich van weêrszijden in der minne zal verstaan. ENGELAND. Londen den 20 January. De in Engeland aan- gebragte berigten uit New-York, tot den 3; December, behelzen geen staatkundig nieuws. In New-Orleans heersehte de cholera zeer sterkverscheiden schepen hadden aan die ziekte zooveel volks verloren, dat zij, uit gebrek aan manschap, niet van daar konden ver trekken. De zucht om naar Californie te verhuizen scheen in den laatsten tijd eenigzins verminderd te zijn; in de dagbladen werden ook minder uitvoerige berigten omtrent dat land en de aldaar aanwezige goudmijnen gevonden. Londen, dcni\ Januarij. Gisteren liep te Dublin het gerucht, dat de heer Smith O'Brien en zijne mede veroordeelden, nu dat hun verzoek tot cassatie van het tegen hen gewezen vonnis door het getegtshof te dier stede verworpen is, onverwijld naar de eene of andere plaats buitenslands overgebragt zouden wordenten einde op deze wijze een beroep op de hoogste regts- magt, te weten het Huis der lordszou worden ver hinderd. Dit gerucht is echter, naar men verzekert, ongegrond, en men voegt er bij, dar de lord luitenant van letland, wiens toestemming daartoe vereischt wordt, aanstaande maandag liet verlof tot het instellen van het bewuste nadere beroep zal verleenen. FRANKRIJK. Parijs den 20 Januarij. Generaal Laydet heeft gisteren in een der bureaux van de nationale vergadering, bij de beraadslagingen over de te regelen rekeningen der provisioneele regering, gemeld, dat de echtgenoot van een der leden van dat gouvernement, toen bij aan het bewind kwam, op een vliering woonde en van de open- bare liefdadigheid leefde. Dit was de vrouw van den bekenden Albertthans te Vincenncs gevangen ter zake van deelname aan den aanslag van 15 Mei. Hare kort stondige welvaart is echter voorbijgegaanwant nu woont zij weder in een dergelijk optrekjejaarlijks 60 francs huur doende in de straat Popincourer. is bjj een der weldadigheids-bureaux ingeschreven. De Asscmblée Nationale geeft nadere mededee ling over hetgeen dit blad onlangs zeidebetreffende de vorming van eene groote republikeinsche associatie, en zegtdat eene geduchte vereeniging in Frankrijk georganiseerd wordtwelke reeds in een groot aantal departementen vertakkingen heeft en dat de ultra repu blikeinen hunne aanstaande komst aan het bewind als zeker beschouwen. Parijs den 20 Januarij. In de zitting der natio nale vergadering van heden is beraadslaagd over de be zoldiging van onder-voorzitter en over de woonplaats, welke hem van wege den Staat zal worden verstrekt. De heer Gouin heeft, namens de commissie, die belast is geworden met het onderzoeken dezer beide onder werpen voorgesteld, om de bezoldiging vast te stellen op 60,000 fr., en den onder-voorzitter tot woning aan te wijzen het gebouw, bekend onder den naam van Petit Luxembourg. Niettegenstaande velen, ook buiten de vergadering vermeenden dat het voorstel der com missie niets overdrevens in zich bevatte, heeft de meer derheid der afgevaardigden hetzelve verworpen, en de bezoldiging gesteld op 48,000 fr.; voorts, onder be paling echter, dat de onder-voorzitter op staatskosten zal worden gehuisvestde voordragtbetreiFende de residentie van le Petit Luxembourgafgekeurd. Zoo als de zaken thans staan, heeft de heer Boulay de la Meurthe de meeste kans, om in de zitting van morgen te worden verkozen. Bij geruchte wordt ver breid, dat de benoeming van dien candidaat door Lo- dewijk Napoleon wordt gewenschten dat een aantal alge vaardigden hunne stemmen ten gunste van dien heer zullen uitbrengen, om zich op die wijze bjj den Voorzitter zeiven aangenaam te maken. De heer Bou lay is echter alles behalve een republikein van den vorigtn dagen de bewustheiddat een heimelijke tegenstander van de republikeinsche orde van zaken tot Onder voorzitter zal worden benoemdmaakt op de warme voorstanders van dien regeringsvorm een zeer pijnlijken indruk. Men schrijft hieraan de uitslag der beraadslaging van lieden toe, en men houdt zich over tuigd, dat, indien-een republikein van den vorigen dag kans had, om tot onder-voorzitter te worden be noemd, de meerderheid der afgevaardigden zich niet zou hebben verklaard tegen dé voorgestelde bezoldiging van 60,000 fr.dat integendeel van alle zijden pogin gen zouden zijn aangewend gewordenom die bezol diging te verhoogen. Ditmaal weder hebben de afge* vaardigdenzooals meermalen is geschiedgeenszins de zaak in het oog gehoudenmaar uitsluitend den persoon. Zoodra het besluit betreiFende het steller, der bezoldiging op 48,000 fr. bekend was gemaakt, heeft de heer de Lamartine meesmuilend uitgeroepen Zoo zal men dan de Republiek van honger en ge- brek doen omkomen." Dit gezegde heeft op de om standers een diepen indruk gemaakt, omdat het, naar het oordeel van velen, de juiste uitdrukking is van den tegenwoordigen toestand des lands. Het werd dan ook heden van mond tot mond herhaald. Onder de meikwaardige teekenen des tijds verdient gewag te worden gemaakt van hetgeen thans geschiedt in den schouwburg, genaamd Ie Théiltre du Vaudeville. Het is bekend, dat voor eenige maanden in denzelven is opgevoerd het stuk: de eigendom is diefstalin 'twelk Proudhon en de overige communisten en socia listen opzettelijk in een belagchelijk daglicht worden voorgesteld. Ditmaal is het bestuur van dien schouw burg verder gegaan, en heeft liet ten tooneele doen opvoeren een zeer geestig stuk genaamdde kermis van denkbeelden in 't welk de Republiek de Con stitutie de Nationale Vergaderingenz-, op eene zeer scherpe wijze worden gehekeld en bespottelijk gemaakt. De republiek komt daarin voor als eene onmogelijkheid; de nationale vergadering als hare ontbinding nabij, ei) de monarchie wordt daarin zonder omwegen en in zeer bepaalde bewoordingen voorgedragen als het noodwen dig gevolg van de tegenwoordige staatkundige verwik kelingen. De menigte schijnt ongemeen veel genoegen in het bedoelde tooneelstuk te scheppen en de vele daarin voorkomende geestige zetten worden eiken avond met de uitbundigste geestdrift door een talrijk publiek toegejuicht. Parijs, den 21 Januarij. Vele lieden betreuren thans het gemis van het krachtige en gelijkvormige be. Stuur van generaal Cavaignacdie bijna steeds een- Stemmig was, met de groote meerderheid der nationale vertegenwoordiging; daarentegen' is hes tegenwoordig

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1