GOESSCIIE COEHAN N". 7. Maandag 22 U.f wt De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I V is f J,75; Franco per Post f J,90. J (Gewone Advetlentiën worden a _Y geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doonberigteti van J 6 regels a f J,20, behalve héf Zegelregt, NIKUWSTIJOIIN^KjN. ENGELAND. Londen, den 17 Januarijdf Londensche bladen maken gewag van nieuwe p.'gingen der chartisten om onrust te stoken. Den 15 is te Londen eere vrij tal rijke vergadering van lieden uier par ij gehouden, onder voorzitterschap van den bi kenden Fergus O'Connor en andere volksmenners, waarin onderscheidene sprekers, met vei wijzing op de veroordeeling der leiders van den Ierschen opstand en op de pogingen van Cobden en anderen, 0111 eene finantiële hervorming te bewerken, de noo(zakelijkheid betoogd hebben om den strijd voorde zoogenaamde regten des volks te hervatten. Deze ver gadeting is zonder stoornis der openbaie orde afgeloopen. Indien men alle berigten gelooven wildan is Californië thans het landwaar de klompen goud van de boomen vallen, zoo men er maar even aar. schudt. Weinigen iimtsschen weten nog, dat het een schier, eiland is op de Noord Westkust van Amerika, tusschcn de Furperzee of den Califorr.ischen zeeboezem en den Stillen Oceaan, en dat het zich uitstrekt van Allerhei ligenbaai tot aan kaap St. Lucas. San Francisco ligt aan de Can -pGclubaai in Yucatan, welke baai aldus genoemd wordt, omdat de Campêche. boom er het menigvuldigst groeit. Californië werd in 1535 door Ferdinand Cortez ontdekt, later, ir. naam va.i Koningin Elisabeth van Engeland, door Francis Drake in bezit genomen en Nieuw Albion genoemd. Naderhand kwam dit gewest weder onder Spastische heerschappij, of liever, even als Paraguay, onder die der fezuiten. Na de vernietiging hunner orde in 1767, leerde men eerst regt dit land kennen, hetwelk scheeps timmerhout, madera wijn, granen, vele aloë en cactus, soorten, zeeotters en andere pelsdierenzilver en pa reien oplevert. De steden of dorpen zijn öf zende lingschappen of militaire posten. Het wordt in oud- Co ifornië, 2626 vierkante mijlen groot, met 15 zen delingschappen en de hoofdplaats Lovetto, en nieuw- Cal fornië 766 vierkante mijien groot, met 10 zende lingschappen en 4 militaire posten, verdeeld. De be- volking bestaat uit circa 25.000 inwoners, meest wil den van onderscheidene stammen, onder welke de zen delingen tot dusverre niet veel proselieten hebben gemaakt. Londen, den 18 januarij. Een aantal schepen wordt thans in de Times aangekondigdals naar Cali fornië in lading liggende. De overtogt wordt tegen 25 p. st. per persoon berekend. Ook ziin reeds vijf maatschappijen ter delving van goud in Californiëin dit zeilde bladaangekondigd uiet een gezamenlijk kapitaal van ij. millioen p. sterl. De proeven om eene electro-magnetische tele graphische communicatie onder het water te doen door gaan, welke 11. Woensdag bij Folkestone zijn genomen, zijn welgeslaagd. Men had rwee mijlen koperen do a i, met gmta percha overdekt, in zee doen zinken. Het eene einde van den draad stond in verband met een eleciro-magnetischen telegraaf, op het dek van eene stoomboot geplaatst, het andere einde met een derge lijk werktuig te Londen. De electrische cominunica. tie had met den besten uitslag plaats. In Klein Azieop de grenzen der voormalige Koningrijken Ponrus en Cappadocie zijn de ruïnen van een oude stad ontdekt; zij telr zeven tempels en meer dan 200 huizen zijn nog staande gebleven of schoon zij half vervallen zijn. Doctor Brenner die deze gebouwen heeft onderzochtvond er geenertei opschrift of basreliëf, dat op het spoor van den naam of de geschiedenis dezer stad zou bunnen leiden. FRANKRIJK. Pariis, den 18 Januarij. Tot nu toe heeft de president der republiek 140,000 brieven ontvangen zoo wit deze stad als wit de departementen, en meestal aanvragen om posten of onderstand behelzende; meer dan 500 bielden lombardbriefjes in, die door ongeluk kige werklieden gezonden werden, welke hoopten, dat Bonaparte de panden zou doen lossen sommigen heeft hij dan ook inderdaad betaald maar 't is hem natuur» lijk onmogelijk aan alle verzoeken van dien aard te vol- doen. Parijs, den 19 Januarij. In de straat Moufe tard hebben in den avond van den 15 dezer, ernstige vechtpartijen plaats gehad tusschen mobiele nationale gardes en arbeiders, waarbij van weerskanten vrij be- denkenlljke verwondingen zijn toegebragt. Over het algemeen bespeurt men eenige meerdere beweging on der de menigte en worden de mobiele garden weder meer dan vroeger lastig gevallen. BELG IE. Bhussel, den 18 Januari'f. Ds burggraaf Edouard Walsh heeft in de Indépcndance Beige eer. brief doen opnemen, waarin hij eenige uitdrukkingen wederlegr waarvan de schrijver van een aan dat blad uit Pariis toegezonden Correspondentie-artikel zich bediend heeft. De bedoeling van den burggraaf, een bekend ijverig legitimist, is te betootren dat de gezondheid van den graaf van Chambord Hendrik l die te FrohsdortF in Oostenrijk woont, zoo goed is als ooit, en dat die p'ins in geduld den dag afwacht, waarop zijne regten erkend zullen worden. De heer Walsh besluit zijnen brief aldus De graaf van Chambord is geen pretendent, maar de vertegenwoordiger van een beginsel, dat, gedurende eene reeks van eeuwen, Fiankrijk tot eer en roem heeft gestrekt. Verre van Frankrijk verwijderd, volgt hij met eer. oplettend oog en een meêwarig hart, deszelfs lotgevallen; onze ongelukken maakt hij tot de zijne; niets is hem onbekend van wat in Europa omgaat hetwelk hij leert uit dagbladen van allerlei kleur, uit goede correspondent» en door ware vrienden die vol opofferende liefde en trouw, hem de ronde waar beid over lieden en zaken mededeelenwant hij heeft alken trouwe dienaren en niet een enkelen hoveling bij zich. Hij heeft besloten niets te doen dan door en voor Frankrijk. Ofschoon hij zich niet in staat be vindt een enkelen stap uit eerzucht of eigenliefde te doen zal hij evenwel voor geenerlei overweging en voor geen hinderpaal terugdeinzen, wanneer Frankrijk hem gebiedt te handelen," NEDEB LAIN DEN. 's Gravenhage den 18 Januarij. Heden is bij den Hoogen Raad tier Nederlanden, kamer van bur gerlijke zakeneen aanvang gemaakt met de nieuwe behandeling der zaak van den aanilemer der Appeldoorn- sche kerk G. van Berknmtegen de erfgenamen van wijlen den graaf van Nassau, strekkende deze vorde ring thans om den aannemer betaling te doen erlangen, i°. van eene som van 24,935, a's restant der ver schuldigde aannemings penningen; 20. f 32,961 aan hein, wegens wijzigingen en bijvoegingen van het werk, ingevolge art. 28 van het besrèfc verschuldigd; en 30, 23,173 tot vergoeding van schade den aannemer be rokkend, door eigendunkelijke naasting van materialen en gereedschappenalles met de intressen volgens de wet. De heer mr. Blussd heeft deze vordering heden bij pleidooi breedvoerig toegelicht, Mr. Delpratt voor de gedaagden, heeft een gedeelte zijner tegenspraak voor gedragen, terwijl het vervolg bepaald is op aanstaanden Zatutdag. Ingevolge art. 5 der additionele artikelen van de Grondwet, worden thans, tiaar men verneemt, bij het ministerie ontworpen de organieke wetten, die aan de Staten generaal, in hunne eerste zitting, zullen worden aangeboden. Daartoe behooreni°. het ontwerp van wet, regelende het kiesregt en de benoeming van af gevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer; a°. een ontwerp der provinciale en gemeenle-wet3*. een ontwerp betreffende de verantwoordelijkheid der minis ters 40. een ontwerp tot uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering, enz. Er zijn bovendien een aantal andere ontwerpen van wet in bewerking; zoodat de aanstaande zitting der Staten Generaal, naar men verwacht, een geruimen tijd zal duren. *s Gravenhage den 20 Januarij. Sedert eenige dagen vernamen wij, dat bij Z. K. H. den prins van Oranje het voornemen bestond om de residentie te verlaten en zich naar Londen te begeven ten einde aldaarzoo men verzekerd» voor geruimen tijd te verblijven. De onbestemdheid evenwel Vatl die ge ruchten gevoegd bij de mogelijkheid dat Z- K. II. dat voornemen nog zou hebben kunnefl opgeven maakte het raadzaam 0111 voor als nog het stilzwijgen te bewaren. Heden morgen evenwel heeft Z. K. H. vroegtijdig die reis aanvaard en is met de Stoomboot de Ocean van Scheveningen vertrokkenvergezeld van twee van 11D. adjudanten. H. K. H. mevrouw de prinses xan Oranje heeft den prins tot Scheve ningen uitgeleide gedaan. Groningen, den 18 Januarij. Men zal zich herinneren, dat in den vorigen herfst aan het Nieuwe kerkhof te Groningen, eene vooronderstelde betoovering van een kind aanleiding heeft gegeven, dat een voorbij ganger als tnovenaar is aangezien in de woning v?n een' fiarbier gesleurd, en aldaar mishandeld. Spoedig daarop zijn drie personen, ter zake dier mishandeling, voor de correctionele regrbank gedagvaarddoch uit hoofde der ziekte van een' hunner is destijds de zaak uitgesteld. Heden zijn zij wegens deze gewelddadig heden ieder tot gevangenisstraf van eene maand ver oordeeld. Op de teregrzitting werden onder de getuigen eenigen opgemerkt, welke in hunne domme verblindheid tegen den vermeenden toovenaarmet terzijde stelling van hunne godsdienstige en burgerlijke verpligtingen, van de waarheid afweken,- om aan de regtmatigste straf diegenen te onttrekken welke de voor elk nondige persoonlijke zekerheid ergerlijk hadden geschonden. De menigte toehoorders was zoo groot, dat de ruime zaal der regtbank ze naauweüjks kon bevatten. Men scheen te verwachten, dat een heksenproces zou wor den opgevoerd gelijk aan diewelke vóór eene, twee of drie eeuwen tot schande der menschheid hebben plaats gehaddoch de menigte was zeer teleurgesteld, daar de regrerlijke autoriteit in dier voege de zaak heeft behandelddat over de toovenarij slechts zeer weinig werd gesprokenmen heeft alzoo gezien, dat de regter in 1849, hoezeer de toovenarij als een niets waardig verzinsel beschouwendedaarentegen iedere persoonlijke aanranding strengelijk te keer gaat. Middelburg, den 18 Januarij. Men schrijft ons heden uit het vierde district dezer provincie. Wij vernemen dat gister en eergister te Biervliet eenige pogingen tot wanorde hebben plaats gehad. De kerktoren, voor drie vier jaren nieuw gebouwd, voldeed zoo weinig aan deszelfs vereiscluen, dat mett sedert zijne voltooijing nog niet had opgehouden daaraan te repareren en te lappen. Het gemeente bestuur van Biervliet, daaraan een eind willende maken, vond goed het geheeie werk te doen herzienen besteedde het zelve uit de hand aan een' Belgischen molenmaker. Hierover betoonden zich de Biervlietsche timmerlieden zeer gebelgd, daar zij meenden tot dat werk even goed als iemand anders In staat te zijn. Het gevolg hiervan wasdat toen die molenmaker eergisteren zijn werk met eenige Belgische werklieden zou aanvangen, eene zamenscholing van timmerlieden en ander werkvolk plaats had, met het doel dat werk door geweld te be letten. De veldwachter niet in staat zijnde om hen te doen uiteengaan, heeft men de hulp der marechaus- sées te Yzendijke moeten inroepenwelkezoo als gezegd wordt, ook de handen vol hadden om hen te beteugelen. Dadelijkheden schijnen er evenwel niet te hebben plaats gehad, doch tegen de voornaamste bel hamels is proces verbaal opgemaakt en aan de justitie ingezonden.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1