ALLERLEI UIT HET BUI TENLAND. Statistiek van Armen. Traan tot voortbrenging van stoom. Hei Tabakrooken. Een bijzonder Legaal. Zeldzaam versch ijnsel. Reddingstoestel. Een vrome ïf enscb. Spaarbanken in Pruissen. Vastendagen, Eene nieuwe Marmergroef. Statistiek van Misdadigers. De bevolking der Fransche galeijen. Paarden en W agens in Parijs. Landverhuizers. IJ shandel. Tentoonstelling van Kaas. F er schil van Steenkolen-verbruik. Huizen van IJzer. Het opdooijen van bevrozene Aardappels. ADVERTENTlEN. Botterdam den 14 Januarij 1S49. D. J. MO LI JA. I Ierland heeft 17 armen op 100 inwoners; daarop volgt Frankrijk niet 15 armen op de 100 inwoners. Onder de, met betrekking tot de armoede, beguns'iüde landen van Europa staat Zweden boven aan. daar liet slechts 1 arme op de 100 inwoners heeft; hierop volgt Denemarken met 4; Noorwegen en Wtirteniburg nut ieder 5 armen op de honderd. Voor eenigen tijd heeft een Fransch Ingenieur. Lkon hard genoemd een patent genomen voor erne uit» vinding, door welke eene aanzienlijke bespa'ing aan brandstof tot voortbrenging van den stoom ven" rzaakt wordt. Mij voert n.l. traan in den stoomketel u ct slechts een klein gedeelre water. Wanneer de olie aan het koken isdringt het water in het binnensteen de stoom wordt zoo snel voortgebragt, als mm slechts wensclien kanzonder dat de traan eenigzins van plaats verandert. De besparing aan brandstof zou 40 M 50 p<\ bed agen. Bij de Engelsche maiine is het tabakrooken onlangs streng verboden, en de in de Middellaiidsche zee be velvoerende admiraal liondt zich z6ó streng aan dit verbod, dar bij op zijn eskader geen' officier wil toe laten. die zich het tabakrooken niet geheel en al ontzegt. Op andere schepen moeten de officieren, die dezs ge wootite niet willen laten varen in het ruim bü de ma rozen gaan. Velen zijn er, die de cigaar met willen wegleggen en zich liever aan deze straf onderwerpen, hoe onaangenaam hun ook het gezelschap der matro zen moge zijn. De Daüy News verhalendat in Engeland een tes tament van iemand, onlangs overleden, de aanzienlijke som van 100000 ponden is uitgeloofd voor oiengene, die het quadraat van den cirkel volkomen kan voorstel len. De intressen zullen aan een der bestaande ge nootschappen te Cambridge uitbetaald worden tot dat zich een erfgenaam opdoet. De bewoners uit de omstreken van Loughbrielar.d, in het Engelsche graafschap Down hebben onlangs een hoogst zeldzaam verschijnsel waargenomen. Met water van een daar gelegen meer kreeg p'otseling eene bloedroode kleurbehield dezelve drie dagen lang en keerde toen weder tor zijne oorspronkelijke gesteldheid terug. Zoolang het water zich roodgekleurd voordeed, werd in liet midden van het meer eene draaikolk ge zien, welker werkzaamheid de roodklenrende bestand tieelen uit de diepte naar boven woelde en op het water drijvende hield. De eenvoudigste en goedkoopste zwem-en reddings» toestel voor schipbreukelingen, enz. is wel zonder te gmspraak de door den admiraal Tremlett uitgevon dene. Deze toestel bestaat uit een' zak in den vorm van een hoefijzer die van ongeveer 4 ponden stuk ken kurk voorzien is. De beide einden van den Z3k zijn van banden voorzien, om haar lüj het gebruik naardien zij verscheidene duimen over de heupen om het lijf geslagen is) zoo doende voor ep de borst te kannen bevestigen-, zoodat men van tenen kuiken gordel omgeven is. Onlangs klopte een bedeljongen 3an de deur eener hoogbejaarde jonkvrouw, welke wegens hare gierigheid in een' slechten reuk stond. Zij wees hem af. en hij antwoorder „ik wenschttedat gii Eva geweest waart! Waarom wenscht g'i dat? „Dewijl gij tien appel geheel zotidt geget n hebben 10 plaats van dezelve met Adam te deelen was het antwoord. •r Volgens een tabellarisch overz'gt, gegeven in den Pruissische Algcmeine Zeitung. bestonden in 'net jaar jS46 in 25 distrikten van Pruissen 172 Spaarbanken, die op liet einde van dat jo3i over de 14 028,582 th. iiOeggelden hadden ontvangen. Wat kan de utensch niet, zoo hij. maar wil In de eerste aflevering van den Breslauer Folks spiegel" wordt een voorstel gedaan, om algemeene vas tendagen in te voeren, en het door het vasten bespaarde tot,milde doeleinden aan te wenden. De voorsteller spreekt in scherts, berekent echter in ernst, dat Breslau jaarlijks 200.000 daalders te zameti brengeij kan, wan neer alle inwoners maandelijks éénen vastendag hielden. Hoe veie arme, hulpelooze broeders en zusters konden niet ondersteund wordendoor hetgene men zou be sparen indien men wekelijks twee onthnudingsdagen hield van den in Duitschlind tot eene behoefte geworden tabak Ongeveer 35 Engelsche mijlen van Livorno is inde Maremmen eene nieuwe marmergroef gevonden, welke reeds van de vroegste tijden misschien door de Etrusciërs schijnt bearbeid te zijn. Men heeft nameiuk in dezelve eeltige beitels en bijlen gevonden, tamelijk gelijkende op die, welke thans in gebruik zijn. Een Amerikaanscli beeldhouwer, ntr. Povers, prijst de voorin (lelijkheid van het daaruit gebroken marmer, alsmede deszeifs iagen prijs, daar het, zoo wel wegens Itet gemakkelijk uithouwenals het geschikte vervoer over zee, slechts de helft kost van dat uir de beroemde groeven van Carara, Het aantal der, door de hoven van assises in Frank rijk, gedurende het jaar 1845 tot den dood veroor deelde misdadigers bedroeg 55. Hiervan zijn 35 ver oordeeld wegens moord 3 wegens roof, vergezeld van moord, 4 wegens poging tot moord, 3 wegens oudermoord, 2 wegens kindermoord, 3 wegens brand stichting, en 5 wegens giftmenging. Van al dezen werden 41 ter dood gebragr, en de vonnissen der 14 overigen weiden veranderd. In het jaar 1844 kwamen 50 veroordeelingen en 42 ter dood gebragten voor alzoo 5 veroordeelingen minder en een ter dood ge bragte nteer dan in 1S45. I11 Portugal kwanten in het jaar 1844 265 moorden en 38 zelfmoorden voor; in het jaar 1845 250 moorden en 37 zelfmoorden. Volgens eene opgave van bet bestuur der marine waren er in de Fransche bagnos op den 1 Januarij 1845, te zamen 8964 en op den 31 December 1845 sltclus 7750 misdadigers, die hunne straf ondergingen, zoo lat er toen eene vermindering had plaats gevonden; 462 daarvan waren buitenlanders; 4386 misdadigers konden lezen noch schrijven; 2603 konden het onvol maakt, 652 volmaakt; slechts 118 hadden eene goede opvoeding genoten. Te Parijs zijn niet minder dan 148,000 trekpaarden in werkzaamheid. Berekent men nu het onderhoud van ieder paard op 3 fr. dagelijks, zoo kosten zij jaarlijks 162.060,000 fr. Dagelijks zijn te Parijs 62,259 wagens in beweging, welke, achter elkander geplaatst, eene lengte van 67 weg-uren beslaan. Gemiddeld wor den er in den loop eens jaars 4 tot 500 personen door overrijden gedood of gewond. Van den l Mei tot den 30 September zijn er 101,546 landverhuizers, naar Noord Amerika vertrokken. Het aantal Duitschers is het grootstehet bedraagt n. 1. 43 208, dat der Ieren 40,Sao, dat der Hollanders 2966, dat der Zwitsers 1506. In het jaar 1S45 werden te Boston 55.000 tonnen ijs ingescheept. De gemiddelde prijs, waarvoor het zelve aan boord geleverd werd is 2 doll. 26 c. per ton. Een enkel huis bevrachtte 101 schepen met dat artikel. Regelmatig gaan er ladingen van naar Bom bay, Canton. Madras, Calcutta, Mauritius en naar alle andere voorname havens in de warmere luchtstreken. Eene, o. a.naar Oost Indien gezondene lading werd pond voor pond tegen boomwol ingeruild dit naar Liverpool gezonden, en qp deze wijze eene aanzien lijk? winst uit deze Onderneming getrokken. Men heeft thans ook tentoonstellingen van kaas, nevens die van bloemen en vruchten. Zulk eene ten toonstelling vond niet lang geleden plaats te Rees aan den Rijn. Er waren 36 kazen aangebragt. Zij wei den aan een streng en naauwkeurig onderzoek onder worpen. De examinatoren monsterden ze volgens de kleurden vormhet gewigt en ten laatste volgens den smaak. De zoogenoemde Hollsndsche kaas van vrouw van Elsbrkge, in Grienfenbusch, droeg de prijs weg. Welke belangriilce bespaiingen door de wetenschap pelijke uitvindingen en verbeteringen der stoommachi nes op de spoorwegen hebben plaats gevonden, blijkt uit de enkele omstandigheid dar nog voor eenDe ja ren de Liverp lolsclie en Mauches'terSche spoorweg- compagnie voor ieder Engelsche mijl, 5060 ponden steenkolen gebruilte, nu echter slechts 1618 ponden. Hij, die nog een huis van hout of steen bez't, doet wél, te zorgen, dat hij het Kwijt raakt. Thans lat men de huizen van ijzer aan de heurr. De Belg jo- bard heeft huizen groot en klein van gegoten ijzer een van drie verdiepingen levert hij voor 8000 tin Zij zijn gerij fel ij k sterk, 's winters warm, 's zomos koel en binnen 8 dagen staan zij op de plaats. Men vindt daarin noeli rook noch stof noch kagchelde ijzeren muren zijn hol, zoodat de warmte nii de keu ken overal heen geleid kan worden. Als eene ondervinding van belang wordr opgegeven, dat bevrozene appels en aardappels wanneer zij in duisternis opdooijen. onveranderd blijven, terwijl zii. bij liet daglicht opgedooid zijnde, eene verandering ondergaan welke h -tl onbruikbaar maakt. MIDDEKPR IJZEN uaai bc woïgcubc CH'Itficïctt te (Soes*. Van den ,1 tot den dó Januarij d848. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe/ 737. Rogge 4,72. Vroege Gerst/3,58. Late Gerst ƒ3,43. Boekweit 0.00. Haver 1.90. Witte Boonen f c,oo. Witte Erwten/00,00. Groene Erwten 5,30. Graauwe Erwten i 00,0. Tarwe Meel f 9,37. Rogge Meel ƒ6,37. allen per Mudde. Boter f o 62. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- scheKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30^. Witte Brood 295 cs. Tarwe Brood 17 c>. Rogge Brood 1a5 cs. Osse- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kali's-Vleesch 60 cs. Schapeii-Vhesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vlcesch 90 cs. GerooktVarken-Vieesch 1,00 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen. f 2,50. Late Aardappelen 3,00. de Mudde. Jenever f 60,00. per Fat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout f 7,5c. per Wisse. Groote Takkebossen 14,50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 Ponden. Turf 70 de dubb. Mudde. Kool Oüe f 39,co. Lijn Olie 40,00. het Fat Koolzaad 00,00. Lijnzaad 0,00. de Mudde Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, MARIA NORTIËB geliefde Ëchtgenoote van PUBLIEK E VU» KOOP ING j.. ten overslaan van den Notaris J. G. Risseeüjeop Maandag 29 Januarij 1849, 's morgens 10 uren, te ffeinkenszand, voor JACOB SE11VAAS, op -zijn Hoeftje aan den Zanddijk, van PAARDEN, KOEfJEN', RENDERSVAR KENS, BOUW-, MELK- en STALGEREI, HOOI en STROO DR00GH0UT, eenige MEUBILAIRE GOEDEREN en 'tgeen meer zal geveild worden. Te Goes, bi? F. Ki rrowens Zoon. 4

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2