Donderdag 18 January. GOESSC1IE C O 11IV A N T. /CT-;.0 DU1TSCHLAND. Frankfort, den 13 Januari/. Met genoegen bemerkt men den meer vredelieveiiden geestdie zicli in Zwitserland, ten aanzien vandeszelfs betrekkingen met Duirschland en bijzonder met Oostenrijk thans openbaart. Inderdaadzijn ten gevolge der algeheele verwijdering der Duitsche vlugtelinam nir de grens- kantons de vroegere vriendschapprlijke betrekkingen roet" Baden, Wurtemberg en Betieren weder op den ouden, goeden voet hersteld. Ten zelfden tijde heeft de Zwitsersche regering de nadrukkelijkste maatregelen genomen om te verhinderen^ dar voortaan de openbare rust en orde :n de naburige Duitsche staten niet meer door eenen gewapenden inval uit de Zwitsersche grens- kantons gestoord worden. Zeifs het kanton Tessiti waar vroeger zoo vele sympathie voor de Italiaansche en andere staatkundige vlngtelingen aan den dag werd gelegd, heeft dezelve thans van zijn gebied .verwijderd, en het verschijnen van vlugschriften tegen de Oostcn- rijksche regering in Lombardijeis ten strengste ver boden. Het is enkel door eene overhaaste vlugt, dat de bekende republikein Mazzinïdie in dit kanton eene schuilplaats had gezocht, zicli heeft kunnen nut- tukken aan het bevel der regering, om hem in heelt Kuis te nemen. ENGELAND. Londen, den 13 December. De Chapel hill kolen mijnen behoorende aan de Britsche ijzer compagnie zijn thans bevrijd van de onrzagcheïijke hoeveelheid waters, die zich daarin gedurende het tijdsverloop van vele jaren heeft vergaderd. Twee jaren geleden, begon men de droogmaking; toen stond het water daarin 84 yards diep; de kosten hebben 10,000 pd. sr. 120,000) bedragen, welke soia grootendeels besteed is aan ma chineriên. De mijnen waren echter reeds vroeger he werkt en men wist dat de opbrengst, zoo zij eenmaal droog waren ruimschoots de kosten kon dekken. FRANKRIJK, Parijs, den 13 December. De ultra democratische beginselen die de heer Pierre Bonoparte heeft aan den dag gelegd hebben de tusschen hem en den pre sident der republiek bestaande betrekkingen niet inniger gemaakt. Men zegt, dat deze lasrsre in zijne familie eerder eene reden van bezorgdheid dan wel een steun ziet; zelfs hebben tusschen beiden heftige woorden wisseling plaats gehad, die spoedig tot eene openlijke vredebreuk zullen leiden. Parijs, den 14 Januarij. Zoo als veeltijds op een storm eene doodsche stilte volgtzoo is ook na de zitting der nationale vergadering van li, vrijdag eene buitengewone kalmte gevolgd. De president heeft bij de opening eene rectificatie gegeven omtrent de stem ming over het rapport van den heer Grdvybetreffende het voorstel van den heer Kate,duwaaruit echter bleek, NEDERLANDEN. Rotterdam, den 15 Januari/. De vroeger uit gestelde pleidooijen voor oen hoogen raad, in de zoo belangrijke en uithoofde der personen van de gedaag den zoo veel geruchrs makende zaaktusschen den aannemer G. van Bcrkum en de erfgenamen van Z. M. Koning IVilltm Frederik graaf van Nassau, over den ophouw der Apekioornsche kerkzijn thans be paald op Donderdag aanstaande, 18 fanuarij ten u ure. Gelijk bekend is, is air. Blussé de advocaat des eischers en mr. Delprat die der hooge gedaagden. Goes den 17 fanaat ij, Door Z. M. den Koning is eene Staats-Coirtmissie ingesteld, om een uitvoerig verslag op :e maken over den tegenwoordige stand van het honger onderwijs, en aanwijzing te doen der mid delen die, behalve eene doelmatige wet, de behoorlijke akademisclte vorming en ontwikkeling der studerende jongelingen kunnen verzekeren. Daartoe zijn benoemd I f\°. 6. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De 'Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Jdvertentten worden it °20, ets.'■de rege/\ J geplaatst. Geboorte', Huwelijks- en Doodherigien I van J 6 regels a f J,20, behalve het iKegelregt. JVIEL WSTIJDlNG KiV In weet wil der geruchten s die in omloop ziin nopens liet hervatten der vijandelijkheden door Karei Albert tegen de Oostenrijkers in Lombardijeschiint dit voor 's hands niet het geval te zullen zijn. I:t de politie 1%e kringen alhier, houdt men het integendeel daar voor, dat Karei Albert in geenerlet geval aan- v iUenderwijze zal te werk gaan, en dat hij slechts tijd tracltr te winnen om zich weder met Oostenrijk te kunnen verzoenen. Hij weet, dat hij van de zijde der Fransciie repub'itk geenerlei hulp heeft te ver wachten, na de verklaring van Rusland, dat dit rijk het verschijnen van Fransciie soldaten op het Italiaansche grondgebied als eene oorlogsverklaring zal beschou wen. Overigens zal Oostenrijk, na de ophanden zijnde onderwerping van Hongarije, volkomen in staat zijn, niet alleen om eiker) aanval van Karei Albert roet na druk af te slaan, maar zelfs om dezen trouweloozen vorst in zijne eigene hoofdstad de vredes-voorwaarden voor te schrijven. Hooggeplaatste personen uiten zelfs liet gevoelen, dat de vrede tusschen Karei Albert 11 Oostenrijk binnen twee maanden zal gesloten zijn waartoe krachtig bijdraagt de ontevredenheid, die in de Sardinische staten, bijzonder in Savoije heerscht, uit iioofde van de verspilling van 's lands hulpmiddelen in een twist, die toch eindelijk hoogst noodlottige ge volgen voor hetzelve moet 11a zich slepen. Sedert eeniaen rijd hebben re Hull op de scheeps timmerwerven van de HH- Brown'ow Comp. her haalde vechtpartijen plaats, doordien genoemde lieeren, eenige Hollandsche scheepstimmerlieden in hunne dienst hadden genomen hetgeen de Engelschen niet konden dulden; 11. Donderdag werden drie Hollanders door 30 ft 40 Engelschen onverhoeds overvallen en zoo jammerlijk mishandelddat hun leven in gevaar ver keerde. De schuldigen zullen voor de eerstvolgende assises te regt staan. In het departement der Indre is een legitimist benoemd tot lid der nationale vergadering, namelijk tie markies de Barbatigois die verkozen is met 14,235 stemmen; die zijner mededingers, die Item het naast b!i kwam is de heer de Lancosme Brevesdie o<>k voor een aanhanger dier partij gehouden wordt. De kandidaat der republikeinen heelt sléch's 5000 stemmen verkregen. In liet depaitemetit ia Mariene is graaf Napoleon Dura oud pair van Frankrijk gekozen. Men verzekert, dat de heer Duchdtel, gewezen ministgr onder Lodtwijk Philips, in de aanstaande maand Feb.ruarij hier ter stede zal komen. Een zijner eerste bezigheden zal zijn van de regtbank de middelen te Vorderen om weder in lier bezit te komen eener som van 100,000 francs, zijnde de approximatieve waarde van eene groote hoeveelheid wjjndie tijdens het uit b eken der Februarij-onlusten in de kelders van liet hotel van het ministerie van binnenlandsche zaken (waar hij als minister van dat departement woonde) aanwezig was en er zich thans niet meer bevindt. Die hoeveel heid wijnschijnt het persoonlijk eigendom van den heer Duchdtel geweest te zijn. Men kan zich bij geene mogelijkheid een begrip vormen van bet aantal brieven dat de president der republiek dagelijks ontvangtmen schat dat getal op 2500 stuks daags, vier soldaten van liet batajljon jigers van Vincennes zijn van des morgens negen tot des namiddags drie ure onophoudelijk bezig ntet het verbreken der cachetten. De meeste, hevatren aanvra gen om geld of om posten. Tot heden telt men 7561 aanvragen om bureaux tot het verkoopen van tabak 5831 om bureaux voorden verkoop vin gezegeld pa pier en 4735 om post-btireaux te mogen oprigten. Er zijn sollicitanten die rot 100,coo Irancs te leen vragen. Om aan al die aanvraten te voldoen zou de president der republiek rijker dan Cresus en maatiger dan. drie Cesars moeten zijn. Van des morgens zeven me af zijn de anti chain bres van zijn hotel opgevuld met bezoekers. De boekhandelaar Matsende uitgever van het werk des heeren Guizot, over de democratie in Frank ri/kheeft er heden eene derde oplage van moeten maken, dewijl de twee perste oplagen, ieder van 5000 exemplaren gisteren en eergisteren gelfeel zijn ver kocht. Onder de vele geruchten, die door de Italiaan sciie dagbladen verspwid worden, behoort ook, dat de paus werkelijk genegen zou zijn, om zich naar Frank rijk en Duitscliland te begeventen einde daar het godsdienstig beginsel te herstellen, aan de Voorzienig heid het lot van den K ettelijken Staat en Italië over latende. De kardinalendie personeel en onmiddelijk belang hebben bij liet behoud van de tijdelijke opper heerschappij hebben besloten te overwinnenterwijl zij aan de anderen de wet voorschrijven en zijn voor nemens liet uiterste te wagen. Daarentegen zou het corps diplomatique dat geen voldoend voorwendsel vindt tot eene inrerventieden paus radende zaak met de romeinsche regering in der minne bij te leggen. dat slechts ééne stem het in deliberatie nemen van liet voorstel had beslist, liet overige der zitting werd aangevuld met de beraads'agingen over dewet op het zout. Op de openbare meeniug heeft hst voorstel van den heer Rateau weinig induik gemaakt. De aandacht is meer gevestigd op de uitrusting en wapening welke in de zeehavens voornamelijk te Tdtrlonzijn bevolen. Deswegens loopen er allerlei geruchten dan eens hoort men dat Frankrijk met Oostenrijk en Napels den paus op zijnen zetel zullen herstellendan weder moet Oivi» ta Vecchia door eene afdeeling onz-er troepen, volgens sommigen van 15,000 man, bezet worden. Zoo veel vuldig die geruchten zijn, zoo tegenstrijdig zijn ook de opgegevene bedoelingen. Dat er evenwel in de militaire zeehavens buitengewone beweging heersch:, is zi-ker. Overigens zijn hier door Italiaansche dagbladen tijdin gen ontvangenvolgens welke er reeds op dè grenzen schermutselingen tusschen de Oostenrijkers en de Ro meinsche krijgsbenden zouden hebben plaats gegrepen. Men verhaalt de volgende anecdote nopens het laatste werk van den heer Guizot over de Democratie in Frankrijk. Er wordt namelijk verzekerddat Louis Blatic de bemiddelaar zou geweest zijn tusschen eerstgenoemde en den uitgever MattonLouis Blatic was, gelijk bekend is, zeer bevriend met dien uit gever, ten wiens huize hij in den avond van 15 Mei na de voorvallen in de nationale vergadering en op het stadhuis van kleederen verwisselde. De toenadering van Guizot en Louis Blanc in liet land van ballingschap, is voorzeker eene zeer zonderlinge gebeurtenis. - De gezusters Anna, Berendina en Margaretha van Kenncs werden den x 3Jen Januarij 1779 jn liet dorp BeiiueUom in Gelderland geboren, en na liet vroeg tijdig verlies van hare ouders door haren oom Hen drik van Kenncste Wageriingen, groot gebragr. Deze drielingen hebben thans hun 7osten verjaardag gevierd. Mr. D. J. van Ewijck van Oostbroek en tot de Bildtstaatsraad, gouverneur van Noord-Holland, curator der lioogeschool te Leijdenvoorzitter; mr! J. K. Baron van Golts'ein, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, curator der hoogescliool te Utrecht* mr. A. J. Duymaer van Twistlid van de Tweede Kamer der Staren-Generaalmr. F. de Greve, raads heer in den Hoogen Raad, voormalig hoogleeraar te Franeker; J. Bakehoogleeraar te Leijden; R. van Reeshoogleeraar re Utrecht; dr. P. Hofstede de Groothoogleeraar re Groningen; mr. J. de Wal hoogleeraar te Leijden, laatstelijk secretaris generaal bij liet Departement van Binnenlandsche Zaken dr. G. Simonsdirecteur van de Koninklijke Akademie té Delft; mr. C. IV. Opzoomer, buitengewoon hooglee raar te Utrechten aan het laatstgenoemd lid dezer staat-commissis, nir. C. W. Opzoomeris tevens op gedragen de funtien van secretaris bij dezelve. Gemelde staats-cormr.issie zal hare bijeenkomsten houden te Haarlemen van de uitkomsten barer werkzaamheden vóór 1 September 1849 verslag doen.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1