Donderdag 11 January JX*. 4. GOESSCIIE Z>e uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal 1 isf dj5; Franco per Post f d,90. f F Gewone Advertentièn worden a °J0 ets. /Ie regel I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doód[>erigten 1 van d --6 regels d f' d,20behalve het Zegëlregt. C O I R A N JN i K n wsT IJIMM; K.N DUlTSCFILANï'). Eisenach den a January. In verschillende kringen ulliier, meent men met zekerheid te weten, dat Lodewijk Napoleon aan de hier residerende herto gin van Orleans, liet speldegelddat laatstgenoemde in Frankrijk genoot, aangeboden en deze dit aangeno- men heeftechrer onder voorbehoud, dat de helft van het bedrag over lier afgeloopen jaar ten behoeve van de gewonden en de nagelaten betrekkingen der gesneu velden, inde revolutie van Maart, besteed zal worden. - Volgens reizigers, zou in den avond van 24 De cember geschut geplant, zijn voor het gebouw van den schouwburg te Warschau en waren al de troepen. 011 der het geweer, omdat men een opstand te gemoet zag. Beri.ijn, den 6 Jatiuarij, Er wordt hier van tijd tot tijd op de patrouilles geschoten; zij trekken daar om steeds met geveld geweer de straten door. Frankfort, den 6 January. Men verneemt, dat binnen eenige dagen een werk het licht zal zien, get; reld Lola Montes en bestaande uit gedenkschriften onuitgegeven brieven des gewezen konings van Bei- 3eren en van Lola Montes. het facsimile van beiden (her laatste van 4 Dec. 1848), tot nu toe ongedrukte gedichten en de portretten van beide personen. In weerwil van de oppositie, die de benoeming van den koning van Pruissen tot opperhoofd dts Duit sclten rijks van de zijde der Beijersche regering bij voortduring ontmoet, schijnt laatstgenoemde toch kracht dadig te willen bijdragen tot de verdediging der Duit sche grenzen, ingeval dezelve door Frankrijk tnogten bedreigd worden. Naar men verzekert zal op verlan gen ('er centrale magt ook een Beijersch legerkotps aan den Rijn zamensetrokken worden. Velen beweren, dat deze troepen bestemd zouden ziin, om deel te 11e men aan eenen nieuwen veldtogt in Sleeswijs-Holstein. Anderen willen hier echter veeleer een observatieleger zienbestemd om klein en nadruk te geven aan de oppositie van Beijercn tegen de Pruissische hegemonie. Naar men bijna algemeen verzekertzouden Beiieren en Hanover reeds aan de britsche regering verklaard hebben, dat zij even als Oostenrijk tegen liet benoemen van een opperhoofd des Dnitschen rijks ge stentd zijnen de voorkeur gever, aan een volksver bond, met de overige Duiïsciie staten te sluiten. Deze verklaring dier beide staten wordt heil zeer kwalijk ge nomen, daar men hierin een nieuw bewijs voor de reactiotinaire strekkingen derzelve zier en liet voorne men, om van lieverlede den vroegeren duitschen bonds oag, met den ouden staat van zaken weder te herstellen. Overigens wordt zeer gegispt, dat zoodanige verklarii tr re Londen is gedaan, omdat men hierin het voornemen vermeent te zien bij de verwezenlijking van dit 011 heilvolle plande ondersteuning van Engeland in te roepen. Lord Palmerston itad in de kwestie van Slees wijk voorgesteldom over de oude tractaten heen te stappen en als hieuwen grondslag aan te nemende onafhankelijkheid van Sleeswijk onder de souvereiniteit van Dénemarken, nagenoeg gelijk Noorwegen een (hel van Zweden uitmaakt. Rusland, Frankfort en Zweden, hebben dit voorstel aapgenomen. De lieer Ponsen werd uit Londen verwacht, om nieuwe ins'tuctien te ont vangen. .Men vindt hem een weinig te oorlogsgezind. Gedurende zijne afwezigheid zal de heer von IVittgcn steinsecretaris van ambassade, die den vorigen dag vertiokken was, Butsten als zaakgelastigde vervangen. ENGELAND. Londen, den 6 January. In het graafschap Wnr cester is zekere William Raybould in hechtenis geno men. onder beschuldiging van, waar hij kon, de graven te hebben geopend met het doel om de kortelings ter aarde bestelde lijken te ontvreemden en die aan ontleed- kundigen tegen hoogen prijs te verkoopen. Toen de opmerkzaam gemaakte policie de begraafplaatsen streng liet bewaken en dus het stelen van lijken onmogelijk of zeer gevaarlijk was geworden, had William Raybould, bijgestaan door zekeren Jewkezich niet ontzien, om herhaaldelijk op verschillende plaatsen menschen te ver moorden voor, wier ligchaam zij dan in den regel van dezen of genen ontleedkundige 6 pd. sterl. ontvingen. Gewoonlijk wisten zij zich langs wegen en straten meester te maken van door het overmatig gebruik van sterken drank bevangen lieden die zij dan het een of ander vergit lieten inzwelgen. De zaak is uitgekomen, doordien TVilliam Raybould zijne ijzingwekkende diensten aanbood aan den chirurgijn Johnson in voornoemd graafschap, die dezelve aannam en nog wel onder voorwaarde, dat hij het lijk vin een des noods vermoorden jongeling moest hebbenmaar na i.et vertrek des misdadigers gaf de chirurgijn onmid delnk aan de policie van het voorgevallene kennis en wees .ie woonplaats aan van den moordenaar. Volgens eene dezer dagen bekend gemaakte op gave worden te New-York 13 dagb'-aden uitgegeven 66 weekbladen en 9 bladen die eenige malen 's weeks verschijnen. Bovendien zien er 30 maandschriften 13 vierendeeljaarsschrifte», 1 zesmaandelijksch schrift liet licht, Bij elkander debiteren dezelve 69.247 86a ex.mipl. waarvan alleen voor de dagbladen 39,218,400 en voor de weekbladen 19 millioen. Eergisteren was een aantal liefhebbers bezig op d» digt gevroren vijvers in Hydepark en St, James puk schaatsen te rijden. Plotseling brak het ijs onder de voeten der rijders en een dertigral personenzoo wel mannen als vrouwen, vielen in het water. Daar de vijver slechts 3 4 voet diep waswas hier aan geen gevaar te deuken; onder het gelach der aanvvezi gen, keerden de liefhebbers van het schaatsenrijden, dan ook druipnat naar den oever terug. Op eenen verkoop van nagelatene goederen, de zer dagen te Liverpool gehouden, werd door zekeren heer Priceeen oude fraai gebeeldhouwde kist gekocht, welke hij onniiddelijk naar zijne woning liet vervoeren. Xoln hij haar openmaakte en doorzocht, bemerkte hij dat zicii een dubbele bodem- daarin bevond vvaaron der 240 p. st. verborgen was. Deze som gelds werd door den vinder onniiddelijk aan de erfgenamen van den overledene wedergegeven, van wiens nalatenschap de bewuste kist herkomstig was. FRANKRIJK. Parijs den 6 January. Men schat het aantal getransporteerde!! van den jnnij opstand, die dezer da gen op vriie voeten ges'eUi zijn. op verscheidene dui zenden. Er blijven niet meer dan 1600 k 1700 over, die te Breit en Cherbourg'"»] hechtenis worden ge houden. De Constilutio/we! tfeldt, dat 150 dier op vrije voeten gestelde instïraenten, op hunnen weg van Cher bourg naar Cae" zich zoo dreigend hebben uitgelaten, en zulke bedoelingen hebben aan den dag gelegd, dat de nationale garde van Caen uit eigen beweging onder de wapenen is gekomen om die gevaarlijke lieden te escorteren. Zij gedroegen zich echter zoo buitenspo rig dat de prefect hen heeft laten arresteren er in Parijs kennis van gegeven en instrnctiën, hoe hij ver der te handelen hebbe, gevraagd heeft. - 't Is bekenddat de heer de Lamartine een treurspel, getiteld Toussaint Louvcrturc, heeft geschre ven. dat hij tot nog toe niet ter opvoering had willen afstaan. Thans schijnt hij dar stuk voor de som van 20,000 francs verkocht te hebben. De bekende brochure van den burggraaf cTAr lincourtgetiteld Dien le veut (.God wil hef) is in bet Spaansch Italiaanscli Duitsch en Engelsch ver taald, en heeft reeds 18 oplagen beleefd. Tot nu toe zijn er 54.000 exemplaren van verkocht. B nnen weinige dagen zal het achtste deel der Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk van den heer Thiers het licht zien. De andere deelen zul len van acht tot acht maanden volgetfj tot aan de vol- tooijing des vverks, dat 14 deelen in octavo za! beslaan, in plaats van 10, zoo als aanvankelijk bepaald was. Deze meerdere uitbreiding is eelt gevolg van het groote gewigi der gebeurtenissen die met de oorlogen in Spanje en Rusland in verband siaan. Dezer dagen verscheen zeker heer Ambroise Gauffretbeschuldigd van landlooperijvoor de cor- rectionneele regtbank. Die man droeg een zwarte la- kensche rokbroek en vest van dezelfde stofmaar alles was tot den draad toe versleten; men kon het den armen drommel aanzien, dat hij betere dagen gekend had. De president vroeg hem of hij geene woonplaats had. daar men hem des nach-ts op den openharen weg had gevonden. De beschuldigde antwoordde dat de prefectuur van policie hem er eene verschaft had. De president vroeg hem toen wat zijne broodwinning was, waarop hij hernam; dat hij letterkundige was; maar ik vraag u zeiven, zeide hij, zich tot den pre sident wendendewar kan men tegenwoordig niet de letterkunde verdienen Op het aandringen van den president, dat hij toch zijn middel van bestaan zoude opgevenzeide hijdat hij zich bij de feestmalen geëngageerd hal. Toen de president hem vroeg war dit beteekende, stelde de beschuldigde zich in postuur en gaf de volgende vetklaiing: „De patriottieke, so cialistische, democratische, reformistische en andere feestmalen, trekken niet altijd veel volks, Somtijds rekende men op 2000 gasten en kwamen er slech's 200. Dit was vernederend voor het beginsel. Toen wierven die personen, die aan het hoofd van dergelijke manifestatiën waren gasten aan die een goeden wil en vooral eenen goeden eetlust bezaten en niets liever wenschen dan zich naar al deze bijeenkomsten te be geven. Ik ben van die gasten en ik durf zeggen een der meest gezochte, wegens mijne opvoeding en mijne welbespraaktheidwaardoor ik des noods een toast kan uitbrengen." Op de aanmerkingen van den president der regtbank dat dit geene middelen van bestaan waren, antwoordde hij, dat men hem op ieder feestmaal.hetwelk hij bijwoonde, zoo veel liet eten en drinken als hij maar wilde en hem nog daarenboven 3 francs gal. waarmede hij dan zijne woning betaalde. Verder zeide hij, dat men hem veroorloofde, indien er wa: ovei bleef, dit mede te nemen en dikwijls leefde hij daar acht dagen van. De president zeide daarop dat er toch al'e dagen geene feestmalen waren, en dat zij gelukkig, hoe langer hoe zeldzamer wierden. De beschuldigde veiklaarde dat dit juist de reden was van den moeijelijken toestand, waarin hij zich thans bevond maar dat hij niet twijfelde of de feestmalen zouden binnenkort weder eenen aanvang nemen. In dien gij ttiij in vrijheid wilt stellen." riep hij uit, „dan kan ik deze maand weder twee feestmalen bijwonen, zoo doen le 6 francs verdienen en voor een maand een klein kamertje huren. In dien tijd zou ik de gebeur tenissen afwachten, want misschien komt de letter kunde dan weder in trek," Op de vraag des presi dentswelk vak der letterkunde hij beoefende, zeide hij, dat hij alles schreef wat men verlangde, van minne' brieven tot gelegenheids gedichten. „Ik zou," riep hij uitzelf vaudevi les en romans willen schrijven, indien men ze maar van mij kocht, maar men koopt ze niet." In weêrwjj dezer fraaije verdediging, werd de heer Gauffret tot eene maand gevangenis veroor deeld. Parijs den 7 Januartj. Men verneemt, dat den president der republiek onlangs is aangeraden eene poging te doen om liet keizerrijk te herstellen, het welk hij echter ronduit heeft afgeslagen. Hij begrijpt weldat liet eenige middelom zicli tegenover alle partijen staande te houdenisstiptelijk binnen de grenzen der constitutie te blijven. Het nieuwe tooneelstuk van Lamartine zal binnen kort met groote pracht op den schouwburg van de Porte Sr. Martin worden opgevoerd,

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1