IV. 3. GOES8CHE C O I R A A T. n 18<: u wsr u o i iv o v. Maandag 8 f De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf J,75; Franco per Post .IfiO. i-1 Gewone Adverlenti'ên worden a i%0 c/s. de rege/\ I geplaatst. Geboorte-. Huwelijks- etr-Dgodberigten I \wt» J --6 regels d f d,@0. behalve h^i^ggplfegt. DUITSCHLAM'. Berlijn. den j Januari;. Inden moreen van den oo December, ten 7^ ure, verbreidde e n kanonschot niet geringen schrik in de s;ad Erfun Een kanon nier die wegens de eene of andere overtreding was gedegradeerdbevond zich namelijk op her een vierde uur van de stad verwijderde fort Petersburg, laadde een kanon van groot kaliber, ging voor den mond van liet sink staan en gaf, door middel van een langen stok waaraan de lont bevestigd was, vuur. De kogel vloog in de stad, beschadigde daar een viertal huizen en ver» brpzelde ten gelijken tijde het ligchaam des soldaats. Een arm van den ongelukkige werd te Erfurt op het Willemsplein en zijn hoofd en voeten bij de stadsmuren gevonden van her overige gedeelre des ligchaams wa6 geen spoor te vinden. Frankfort, den January. Uit Straatsburg wordt van den <29 December gemeld, dat er in den Elsas eene zeer goede stemming iuerscht, en dat hetgeen sommige uagbiadtn gezegd lubben, nopens de weigering van de zijde der ingezetenen om de belastingen te betalen, van allen grond ontbloot is. Tot dit gerucht schijnt aan leiding gegeven te hebben de omstandigheiddat op de inning der door ae voorloopige regering gevorderde 45 'opcentenniet sterk aangedrongen wordt. Te Stuttgardt heeft eene gebeurtenis van zeker belang plaats gehad. De Prcsse verhaalt die als volgt: David Straussschrijver van het Leven van Jezus, t>t lid der kamer van afgevaardigden, met 303 van de 404 stemmen, gekozen zijnde, heeft zijn ontslag inge zonden. Reeds bij het begin viel Straussdien men radicaal geloofdemet een schitterend talent de revn lutioonairen van Duitschland aan die hij magteloo Zeil, kwakzalvers en intriganten" noemde. Ten aan zien van de kwestie van Robert Blum zeide Strauss I* nat hij, door zich aan het hoofd iter opstandelingen te stellen en het schrikbewind te prediken, zijn man daat van afgevaardigde mei voeten getreden had eri dat hijStramshem almede tot den dood veroor deeld zoude hebben." Toen op deze woorden een aigemeene kreet van aflteining in de kamer zich ver hiel riep Strauss uit: „Hoe! gij hebt mij toege juicht, iagi.' hovelingen van de onwetendheid en den hoogmoed, toen ik d- Goddelijkheid van Jezus Chris, lus aanviel, en gij veroorlooft niet. dat ik aan tie God delijkheid van Robert Blum twijfel?" Deze uitroep toonde genoegzaam het gevoelen aan, hetwelk Strauss ten aanzien van zijne ambrgenooten der linkerzijde koes terde. Eenige dagen geleden zeide Strauss, bij gele genheid van het rapport over de constitutie dat de rapporteurs onwaardige goochelaars waren. Men riep hem tot de orde terug, en de president verzocht hem, zone meening te willen verklaren Deze constitutie moet constitutionneel zijn," antwoordde hij. De ver- vaardigevs verklaren het herhaaldelijk. Maar qp diet einde van dit rapport doen zij gevoelen, dat de Kamer zonder den Koning, de constitutie alleen zoude kun nen vaststellen en de conventie naapen. Wel ver nlzoo van mijne oiidrukking terug te trekkenhei haal ik, dat deze mannen slechts goochelaars zijn 'Lffe noja <jers van populariteit, dat zij. onwaardig zijn, om met de aangelegenheid des lands heiast te worden." Daarop werd Strauss tot de orde geroepen. VT .U die gelegen heid uiaakte hij gebruikoai zijn ontslag te geven zeggende, dat zijne taak vervuld was, daar hij de ware «•banden des lands had ontmaskerd. Behalve de regeringen van Wurtemberg en Nassau hebben de liberale vereenigittgen van Stuttgardt, Mentz. Giessen en Darmstadt zich verklaard vóór een erfelijk en keizer en voor Pruissen. De staten van Brunswijk hebben hetzelfde verklaard. De taal van Hanover wordt verzoenender. Misschien omdat de kamers van dit land weidra bijeenkomen zullen. Bre men is geheel keizerlijk gezind. Thans blijft nog de Oostenrijkscite kwestie over, welke waarschijnlijk alies in de war zai sturen. - Men wil, dat de staat van beleg opgeheven zal worden, zoodra de voorloopige wetten, ter voorkoming van de misbruiken der drukpers, en op het regt van vereenigtng welke de ministers thans in behandeling it bbej), 's kottings goedkeuring verkregen zullen hebben. - Men verzekert, dat de op 20 Mei 1830 gebo rene prinses Am alt a v. Saxen Weimarjongste dochter van den liertoc Bernhard, tot gemalin aan den keizer vau Oostenrijk is voorgeslagen. ENGELAND. Londen den 3 Januarij, Op den Great Wes tem spoorweg zijn van den trein, die des namiddags van Plymouth naar hier vertrekt, eergisteren verschil lende brieven uit de zakken, waarin zich die brieven bevonden vooral die we'ke bankbiljettenwissels of aanwijzingen ter betaling voor verschillende postkan toren enz., bevatien, gestolen geworden. Dit werd eerst ontdekt toen de trein van Plymouth te Bristol was aangekomen. De zakken, waarin zich de brieven bevonden, had uien in den wagen geplaatst, die ziclt dadelijk achter de locomotief bevond. Men gaf van deze diefstal onmiddeiijk aan de politie kennis. Dien zelfden middag bemerkte men. dat men de brievenzak ken van den trein, die ten 8 11. 55 m. des avonds van deze srad naar Plymouth vertrokken was, insgelijks iiad geplunderd; onmiddeiijk hield men van deze dief Stal 1 wee welgekleedde en fatsoenlijk uitziende heeren verdacht, die in, eenen wagen van de eerste klasse, achter den wagenwaarin zich de brievenzakken be vonden, geplaatst waren. Onmiddeiijk onderzocht men hen en vond inderdaad verscheidene brieven, die met geld bezwaard warenof waarin zich wissels bevon den, bij hen. Men vermoedt, dat deze beide gaauvv dieven ook de bedrijvers van eerstgemelde diefstal zijn. Londen, den 4 January. De koortsachtige be weging in de Vereet iade Staten, ter zake van het vin den van goud ut California, neemt steeds toe. Volgens de Philadelphia Inquirer zou het gouver nement der Vereenigdé Staten besloten hebben een aantal kleine oorlogsvaartuigen uit te zenden, teneinde alle koopvaarders, gaande naar MontereySan Fran cisco en andere havens aan de kust van Californie ge legen, aan ;e houden, en hen te gelasten geen gouderts uit de mijnen aan de Sacramento of aan andere gedeelten van de goudstnek in Oud Californie gelegen, ter verder vervoer in te nemen. Dit besluit is ongetwijfeld ge nomen ten einde te voorkomen, d3t Europesche en Zuid Anterikaansche schepen aanzienlijke hoeveelheden gouderts vervoeren, zonder daarvoor wettige belasring aan het gouvernement der Veretnigde Staten te betalen. FRANKRIJK. Parijs, den 31 December Volgens alhier ontvan gen berigten uit Romevan den a8 December werd de staat van zaken aldaar meer en meer ingewikkeld. Den 2Ósten liaci het ministerie, toegevende aan de met aandrang herhaalde eisdiejijl.es volks, aan de kamer van afgevaardigden een ontwerp van wet tot bijeen roeping eener constituerende vergadering ingediend. Dit ontwerp was echter d >or de meerderheid verwor- pen, welk'besluit onder het volk de grootste verbit tering en gisting had doen ontstaan, waarop de ministers in gemeen overleg met destaats-junta zouden besloten hebben de kamers te ontbinden. Men was te Rome zeer bevreesd voor nieuwe oproerige bewegingen. Parijs den a Januarij. De Resorgimentoeen dagblad van Rome. deelt een protest ven PiusIXmedes i tegen de instelling van eene opperste junta te Rome. In dit belangrijk stuk, gedagteeltend Gaëta, 17 Decem ber zegt de Paus dat de weldadenwaarmede hij van zijne komst-op den troon af. zijne onderdanen over laden heeft en de liberale instellingen die hij op hun wensch onbekrompen verleende, in plaats van dank baarheidslechts ondank hebben ten gevolge gehad dat men misbruik gemaakt heeft van zijne concessie» en den zin zijner woorden verdraaidom de menigt te misleiden; dat naden 15 November, de dag, waarop de ministerdie zijn vertrouwen bezat, op de open bare straat vermoord werd eene reeks van misdaden is gevo'gd, die ,hem noodzaakte zich te verwijderen van eene plaats, waar het geweld iiein verhinderde eenige verbetering in dien treurigen toestand te bewerkstelligen. Met hulp van de Voorzienigheid eene veilige wijkplaats te Gaëta gevonden hebbende en hier geheel vrij en on belemmerd in zijne handelingen zijnde, verklaart de Paus van nul en geener waarde alle regeringsdaden te Rome, die een gevolg zijn geweest van den staat van geweld, dat aldaar heerscht, alsmede alle besluiten door de pas benoemde Junta genomen of nog te nemen, daar geene andere wettige autoriteit re Rome bestaat, dan de tij delijke kommissie, benoemd bij het moto proprio van 27 November, tot tijd en wijle daaromtrent door den Paus nader zal zijn beschikt. Met nieuwe ministerie te Rome is nu volgenderwijze zamengesteld Muzzarclltpresidentminister van openbaar onderwijs en fa I interim) buitenlandsclie za ken; binnen!, zaken, /hrnellinigratie en justitie, Galeottifinanciën. Lev ie Marianihandel en open bare werken, Sterbinioorlog, Fompeo di Campella. Overigens is uit Rome heden geen nieuws van eenig belang. Op Kersdag, ren 2 ure na den middag, gaven de aanhangers van Lodcwijk Bonaparte zich te Badon- viller aan de buitensporigsre manifesrarien over. Vier g vijfhonderd personen droegen het borstbeeld van Napoleon rond terwijl hunne oorverdoovende kreten van leve de roode republiek! door muziek begeleid werden. De ntaire eu de komniandanr der nationale garde, die met de gendarmerie de orde poogden te her stellen, werden mishanden. Des avonds werd er een groot vreugdevuur aangelegd, en de dronkenschap der meeste deelnemers aan dit tooneel was zoodanigdat men voor ernstige ongeregeldheden beducht was. De onderprefect te Luneville en de procureur der repu bliek aldaar zijn terstond van hec voorvallende verwit tigd. In den morgen ten 4 ure kwam eerstgenoemde met een eskadron huzaren. Ofschoon er eenige arres tatie» beraamd waren, zijn zij niet ten uitvoer gelegd» dan* het re vreezen was, dat het alsdan tot een bloed- had zou zijn gekomen. De ma ire heeft zijn ontslag genomen. Bij iiet afzenden dezer berigten was de rust nog niet hersteld. NEDERLANDEN. Rotterdam den 6 January. De agitatie, die in Noord Amerika heerscht wegens het vinden van goud in Californie, schijnt ook naar Duitschland over te slaan, althans te Bremen-wordt, naar men verneemr, eene paketvaan naar dat oord ingerigi en zai reeds in de maand Maart een schip derwaarts vertrekken, indien slechts 100 passagiers zich aanmelden. Utrecht, den 5 January. Indien men de sedert een paar dagen hier ter stede verspreide geruchten ge- looven mag. zou er werkelijk aan het ministerie van bmneniandsChe zaken aan een ontwerp van wet gear beid worden, strekkende tot opheffing van de Utrecht, sclie academie. - De Utrechtsche Courant vermeldt in een bijzon dere correspondentie uit Curacao dd. 7 Nov. liet vol gende Als eene bijzonderheid vernemen wijdat een visscher onlangs aan de oostzijde van het eiland Aruba, nabij dat gedeeltewaar de roode berg door de zee bespoeld wordtzijne lijnen willende ophaleneene derzelve bleef vastzittenhetgeen hem bewoog onder te duikenten einde den haak los te makendeze beweging schonk hem een aangename en zeer zeker hoogst welkome vondst, aangezien hij boven kwam met eenen gouden Johannes; zijne proeven herhalende, bragt hij tweedrie van dezelfde muntstukkenen ook eene Spaansche dubloen boven. De aanwakkerende wind verhief echter den golfslag zoo zeer, dat hjj zijne sub-marine togten moest staken. Zij» geheim werd

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1