OE Sm miSU WS1H.JIMNG EJ\. De uitgave de*er Courant geschiedt Maandags I en Donaerdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J Franco per Post f .1,90. f Gewone Jdvertentiën worden a 20 cf($. de regelv I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigttn van J6 regels a .1,20, behalve het Zegelregl. Uit hoofde van het Kersfeest, zal de ge wone MAANDAGSCIIE COURANT, op DINGSDAG worden uitgegeven. DUITSCHLAND. Frankfort, den 16 December. Het schijnt, dat de Sleeswijk-Hnlsteinsche kwestie tot nieuwe verwik kelingen zal aanleiding geven. Naar men verneemt, heeft hei stellige berigrdat de Deensche regering het plan heeft om de bezetting van liet eiland A'sen tot op 8ooo man te vermeerderen, ten gevolge gehad een bevel van bet rijksministerie, dat de rijkstroepen in dezelfde even redigheid aan de Holsteinsche grenzen zullen vermeer dertl worden. Naar men verneemtis men willens de werk raamhedën aan de vesting Rastatt te bespoedigeneen atreé.eï die, uithoofde der mogelijke gebeurtenissen in Frankrijk ook ten aanzien van andere bondsvestingen zal genomen worden. Berlijn, den 17 December. Het gewigrigste vraag stuk voor Duitschlani, de verkiezing van een rijks opperhoofd, zal thans heslist worden. Sedert het schijnt uitgemaakt te zijndat de meerderheid der nationale vergadering te Franklwt zich voor eene monarchale staatsregelingvertegenwoordigd in den persoon van een erfelijken Keizer verklaard Imeftworden aan de boven van Weenen, Berlijn en Munchen zeer fijne dra den gesponnen, mer welke men de heeren te Frankfort hoopt te leiden. Zoo als de zaken op dit oogenbiik staan, schijnt Berlijn Weenen en Munchen den loef af te steken. Hoewel het niet te denken is, dat Ons tenriik zich aan een' Duitschen Keizer uit het huis der JlohenzoHern zal onderwerpen, zoo kon men dit toch van de kleinere en middelbare Duitsche Staten te g» moet zien. Uit eene doorgaans goed onderrigte bron verneemt men echter, dat de bedoelde centralisatie van liten kant moeiielijkheden ondervinden zal. waarop men i.i Frankfort gewis niet rekent. Onder de leiding van het hof van Munchen schijnt eene alliantie voorbereid ie worden, waaraan, zoo men zegt, behalve Beijeren, ook Wnrtemberg, Hessen en Hanover zouden deelnc- men. Onder zulke omstandigheden zal de Koning van Pruissen in alle gevallen zoo lang wachten met de aan neming van de Duirsche Keizerskroon tot dat zijn kabinet in de mogelijkheid zal zijn eene overeenkomst niet de andere Duitsche regeringen daaromtrent te treffen. ENGELAND. Londen, den 17 DecemberDe Times van gis teren bevat een zeer uitvoering leading-artikel over de benoeming vaneenen president van Frankrijk, en zegt, .iat eene zoo algemeene en beslissende meerderheid voor Lc dew ijk Napoleon iv c\\ dooi de vrienden, tiach door de tegenstanders van Bonaparte verwacht werd. Eene dergelijke meerderheid kan alleen verktegen wor O 11 door de wezenlijke verdienste van het genie of door eenen toevalligen zamenloop van omstandigheden. Dit blad zegt verder, dat het er biet aan twijfelt, of de hoofdoorzaak lag niet in den persoon van den kandidaat zeiven. en dat trier, even zoogoed den prins van Joinville of iederen anderen erkenden anti republi keinschen kanóidaai zou benoemd hebben. De ver kiezing van Lodewtjk Bonaparte is eene klaarblijkelijke protfstatie van de zijde der Fransche natie tegen de icpub'iek de rêpdblikeinsche partij en tegen de om wenteling waardpqr .deze pari ij de Orleans dynastie onttroonde, en zich van de oppermaai meester maakte. Dit blad zFgt verder, dal Lodewijk Napoleon niet alleen weg nis- ziinen naam veel aanhangers heeft ver wnrvcn, waar ook omdat alle gouvernementen, en dus ook het Fransché, verantwooidelijk worden gesreld voor iter grootste gedeelte, der bestaande rampen, die zij niet kunnen verheipen, omdat alle gouvernementen kunne teleurgestelde sollicitanten hebben en omdat zij vele wanordelijkheden moeten onderdrukken. Het is dus tiiet te verwonderen dat generaal Cavaignacder halve, 11a een bestuur van 5 maanden, meer vijanden heeft dan hij verdient. Het is klaarblijkelijk, dat thans een aantal ultra republikeinen „voor Lodewijk Napoleon gestemd heeft, en wel om dezelfde redenen als waarom de royalisten voor hein gestemd hebben, namelijk ten einde de-n bestaanden regerinsvorm omver te werpen. Zij hebben dus de verkiezing van Lodcwtjk Napoleon bevorderd, hetzij als een overgang tot de monarchie of om daaruit aanleiding te vinden om eenen nieuwen ops'and te doeti uitbarsten. Wij hopen, zoo eindigt de Timesdat prins Na poleon ai het mogelijke zal aanwenden, om de orde te herstellen en den vrede te bewaren. Hij staat voor den tempel der Faam maar hij staat daar, omgeven door verzoekingenheen en weder geslingerd door verschillende factiën eri bedreigd door misdrijven. Hij keert in bet paleis E'ysée Bom bon terug, waaruit de keizer 33 jaren geleden de vlugr nam maar hij keert daar weder, onder de algemeene toejuichingen van het Fransche volk en met geen enkelen vijand in Europa, vlngteüng van Straaisburg en de gevangene van het kasteel Ham is de meester van Frankrik; en hoewel wihmogen glimlachen over de wonderbare veranderlijk beid van de besremmingen van het Fransche volk, kun tien wij alleen wenschen, dat Lodewijk Napoleon slage, in al, wat in zijne voornemens prijzenswaardig is. FRANKRIJK. Parijs, den 13 December. Volgens een Fransch schrijver, zou de heer Thiers, op de vraag: „waar- trui hij en Mol6 en Bngeaud en Montalembert de kandidatuur van Louis Napoleon zoo ijverig onder» stenden zeker hoogdravend genoeg hebben ge antwoord': „Wij behoeven een' naam!" „Een' volksnaam, verbeven en groot genoeg 0111 den gapenden afgrond te vullen elk ander geluid verdoovenden sterk ge noeg 0111 eene nieuwe wereld te dragen. Een' naam, wiens gewigt alleen als het volk dien opheftde onzekere balans tot zijn voordeel doet overslaan. Een' naam die de geheele Geschiedenis beheerschten uitmaakt de glorie van 't verleden, de verwachting der toekomst." Moe hef zij na eene moeijelijke en smartelijke zwangerschap van ongeveer negen maanden, bragt alzoo de Republiek zijn' eersten President ter wereld. God geve, dat men op den negenden dag aan eiken belang stellenden vrager kan antwoorden: moeder en kind zijn naar omstandigheden zeer welvarende.'''' Pari|S den 17 December. Het blijft alhier steeds rustig bij velen bestond echttr de vrees, dat die rust niet lang ongestoord zou blijvenen er waren allerlei doffe geruchten van op har,den zijnde volksbewegingen in omloop. Daarónder belt mrde ook, dat zekere pattij, die in den laa'sien tijd veel in sterkte toegenomen schijnt te zijnhii gelegenheid der 'proclamatie van den heer Lodcwijk Bonaparte als president, eene poging zou wa gen out hem als Keizer te doen uitroepen. Sommige berigten gewagen zelfs van het hiermede in verband staande voornemen des generaais Cavaignac en der ove rige ministers, om nu reeds hun ontslag re nemen, en de nationale vergadering te verzoeken het bewind toe te vertrouwen aan de mannen, dis geacht worden het vertrouwen van den aanstaanden president te bezitten, als welkeingeval werkelijk eene beweging van de bedoelde strekking mogt plaats hebben, beter geschikt zouden zijn om haar te onderdrukken, dan de tegen woordige bewindslieden. Her aantal nitaebragte stemmen bedraagt thans j voor Lodewtjk Napoleon 4,857,101 voor den generaal Cavaignac 1.273 93^* Men verwacht dagelijks berigr uit lift departement der Boven-Alpen en van Corsica, nopens den uitslag der verkiezing alsdan zal men be kend zij" met de gezindheid van de meeste Itiesbevoeg d°n var- Frankrijk voor zooveel het in Europa gele gone at mdgebieö aanbelangt, Hg: is volstrekt niet noo- dig, dat de regering berigien uit Algerie en de overige koloniën afwachteom den verkozen voorzitter te pro clameren. Naar men verneemt, houdt de commissie der afgevaardigden zich thans ijverig bezig mer het op maken van liet officiële verslag der verkiezing. Reetis is zij gereed met een twintigtal departementen. Men stelt zich voor. dat Lodewtjk Napoleon nog tegen h<r einde dezer week zal kunnen worden geproclameerd en in de zitting der Nationale Vergadering zal verschijnen tot liet afleggen van den eed op de nieuwe constitutie. Zoo men wilheeft Lodewtjk Napoleon te kennen gegevendat h;j weinig behagen vond in het paleis- Elysée-National, 't welk hem door de Nat. Vergadering tot verblijfplaats is aangewezen. Wat daarvan de reden zou zijn, is niet bekend; welligt beschouwt liet aan staande hoofd van Frankrijk het ais geen zeer gunstig voorteeken, dat men hem wil huisvesten in het gebouw, waarin zijn Oom zichvoor zijn vertrek uit Parijs het laats: heeft opgehouden. Men spreekt steeds van eene beweging der menigte, die 'er thans op uit schijnt te zijn, om de nagedach tenis van den Oom in den Neef te huldigen; Men meent, dat, indien de volksmenners indedaad dit hun ontwerp mogten willen ten uitvoer brengen, de over beden maatregelen zullen behooren te nemen, om zulks, als in strijd met de openbare orde en rusr, te voorko men. Tevens mag inen het er voor houden, dat de generaal Cavaignac hoogst ongaarne zou zien, dat hit in het iaaiste tijdperk van zijn bewind in de noodza kelijkheid werd gebragt, otn maatregelen te nemen te gen hendie zijnen meer gelukkigen staatkundigen tegenstander, hetzij ter goeder, hetzij ter kwader trouw, openlijk mogten willen vereeren. Lieden, die laatstelijk de zittingen der Nationale Ver gadering hebben bijgewoondverklarendat het een pijnlijken indruk verwekt, thans den generaal Cavaignac te zien zitten, geheel alleen en zonder dat iemand uw v dan hoogst noodig is acht op hem slaat; terwijl Int nog voor weinige dagen tfaauwelijks woorden genoeg had, 0111 zijnen dank ;e betuigen voor de hem van alle zijden toestroomende verzekeringen van trouw, hoog achting en aanhankelijkheid. Eenige personen die reeds meermalen hebben getoond een scherpen blik te bezitten, wat de staatkundige aangelegenheden betreft, houden het voor zekerdat de politieke rol van den generaal Cavaignac nog in geenen deele is afgespeeld. Wat den heer de La mart ine aanbelangt, deze is geheel ter nedergeslagen en moet onbewimpeld te kennen hebben gegeven, dat hij het vaste besluit heèfe genomen, om bet staatkundige tooneel voor goed te verlatenen zijne verdere dagen uitsluitend aan de wetenschap te wijden. Indien hij werkelijk dit besluit ten uitvoer zal leggen, meent men, dat de letterkun dige wereld vrij wat meer zal winnen, dan de staat kundige verliezen. Van alle partijendie medegewerkt hebben óm Bonaparte die verbazende meerderheid van stemmen te bezorgen, is er geene, die zich zoo zeer overwon nen gevoelt, als de ieghintistische. Zij bevroedt, dat dat zij haar doel is voorbij gesneld. Zoo de monarchie al hersteld kon worden, dan is de monarch tochreeds gevonden, en er is geen beginsel van legitimiteit nóch van goddelijk regtdat in eenig geval de vijf tnillieHi stemmen aan den graaf van Chambord had kunnen ge ven die zicli thans op Bonaparte vereenigd hebben. De reactionaire, zoo wel als de dynastische partij, alsmede zij, die, zonder juist eene restauratie te wil lenaan een koningschap zonder koning dachtenof eigentliik het toelegden op eene democratie, die bedol ven zou zijn onder eene driedubbele rij van arisroCra- tieche instellingen, die allen zijn niet minder ver legen over hunne zegepraal. Want het is zeker, dat liet aanstaande gouvernement groote finantieele moetje- lij!;heden te gemoet gaat. Velen hebben blijkbaar voor Bonaparte gestemd in bet vooruitzigt op afschaffing vin beliS'ingenop and re p'aarsen geschiedde de s i'mmii.g Miufrr, den kreet: weg met de rijken. Bona parte zal waarschijnlijk tot vetsenei leur democratisch#

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1