A 100. GOESSCHE COURANT. Donderdag 14 December. italie; De uitgave deter Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J isfd.75; Franco per Post f d,90, J t. -4* .-?<»• t.» f Gewone Advertentièn worden a SO ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten 1 van J 6 regels a f J,SO,-behalve het Zegelregt. f iMEUWSTIJDlIXGEIN. Rome, den i December. Men houdt het hier voir zeker, dat de Paus zich naar N-pels zou begeven waar zich reeds verscheiden kardinaals bevonden. Te Rome zelf verwachtte men de afgevaardigden der ver schillende volks-clubs in den Kerkdijken Staat; wan neer deze aangekomen zouden zijn zou men over de met opzig' tot de regering tr hemen maatregelen gaan beraadslagenen men meendedat binnen weinige dagen eene di finitive regering gevestigd zou zij De minister van oorlog zond voortdurend troepen naar de Napelsche grenzen, terwijl er losse geruchten in om F» p waren omtrent een inval van de zijde van den Koning van Napels. De minister van buitenlandsche zaken Mamianihad, ter voldoening aan de door het minis, terie gedane belofte, bij de kamer van afgevaardigden een wets-ontwerp ingediend, strekkende tot de bijeen roeping eener constituerende vergadering voor al de Italiaansche Staten welke bijeenroeping door den mi nister beschouwd werd als het eenige middel om het heil van het gemeene vaderland ie verzekeren. Die vergadering zon, alvorens over te gaan tot het ontwer pen eener st i nsregeling voor gelu-r' Italie. waarbij het afzonderlijk bestaan der verschillende Staten geëer biedigd zou worden, geroepen zijn tot lier voorstellen van maatregelen, die strekken moeten tot eene spoedige verwezenlijking der nationale onafhankelijkheid. Elke Staat zou een gelijk aantal vertegenwoordigers tot deze vergadering afzenden. De minister had mede van de kamer magtiging gevraagd om hierover onderbande lingen met de italiaansche Staten aan te knoopen te beginnen met Toscane, als den Staat die hei meeste overhelde tot de hijeenroeping eener constituerende vergadering, et: waarvan dit denkbeeld het eerst is uitgegaan. De tijding, dat Bologna geweigerd had het minis terie te erkennen, en het gerucht, dat Radetzky toe bereidselen maakte om in delegatien binnen te rukken, hadden in den geheelen Kerkelijken Staat eene groote ongerustheid veroorzaakt. DUlTSCHLAND. Weenen den 5 December. De troonsafstand van Keizer Ferdinand, heeft niet kunnen nalaten een diepen indruk op het volk te makenwelks lief. de hij in zeldzame mate bezat. Hetgeen de monarch aan voertdat er jeugdiger krachten dan de zijne noo dig ziji", om het groote werk van de hervorming -Ier staatsinstellingen te voltooidenverklaart voldoende de wederlegging zijner kroon. Diegenen we'ke zich in de nabijheid van zijn persoon bevonden, weten intusschen dat dit gewigtig besluit reeds voor lan gen tijd bij hem tot rijpheid was gekomen. Zijn wel willend en zachtmoedig har» was gegriefd op eene wij ze die geen herstel toelier. Reeds in Innsbruck na dat hij gedwongen was liet slot zijner voorouders en zijne vaderstad te verlaten, had hij tien wensch geuit, van den troon afstand te doen, en nadat de ongegrond ste opstand en de snoodste óndank den voi st ten tweeden male genoopt had zijne residentie te verteren werd het vroeger gekoesterde denkbeeld tot een onverander lijk besluit. „Keizer Frans Joseph de Eerste beklimt den troon onder buitengewone omstandigheden. De pracht en de Staatsie, die gewoonlijk liet begin der regering van eenen vorst kenmerken, zullen zich nergens kunnen vertoonen. De ernstige en gewigtige tijdsomstandig hedenhet gebod der geregttgheid en voorzigtigheid zullen ook de bron der genade, welke bij zoodanige gelegenheden mildeüjk pleegt te vloeijen, in haren loop stremmen. De nieuwe vorst is tot den troon geroe pen zoo niet in eenen tijd van onheildan toch in eenen rijd van arbeid en strijd. Het geluk der volken, dat geschokt was, kan een vasteren grondslag vinden dan ooit te voren; de verdeeldheid van Oostenrijk, welke het land eene scheuring nabij bragt, kan tot de vfilkomenste eenheid, en de vrede in het binnenste d s lands kan door voltooijing van het werk der staats regeling voor immer verzekerd worden. Het is geen ■rijd v»«or feestvieringen; een rijd waarin wij gaarne van alle feestelijkheden en plegtiglieden afzien welke an ders bij de komst van een vorst tot den troon zijner vaderen plaats vinden. Indien de eenheid van Oos tenrijk hersteld iszijne vijanden van binnen en van buiten verwonnen zijn dan mogen wij hopen dat de tijd daar zal wezen om na den arbeid te rusten, na den strijd feest te vieren en na de zege ons aan de vreugde over te geven." ENGELAND. Londen den 11 December. Sedert eenigen tijd woont Lodewjk Philips en zijne familie reeds te Rich mond. |)e gewezen koning van Frankrijk geniet de beste gezondheid, doch zijne gemalin is ernstig on gesteld, en kan nog hare kamer niet verlaten. Ver scheidene aanzienlijke Fransclien leggen bezoeken bij den grijzen vorst af en gewoonlijk houdt hij met 30 personen her middagmaalin enkele gevallen zijn er wel 40 a 50 personen aanwezig. Lodewjk Philips en de koningin, worden niet alleen door al hunne bedien den, maar zelfs door al degenen, welke hen bezoeken, met den titel van koning en koningin aangesproken, lederen dag rijdt Lodewjk Philips in eene tilbury eenige mijlen; overigens ziet hij er nog zeer gezond en kracht vol uit, ofschoon hij reeds 76 jaren oud is. Algemeen zegt men ook dat zijn verstand nog niet verminderd is, sedert bij Frankrijk verlaren heeft. De heer Guizot legt dikwerf bezoeken bij hem af. FRANKRIJK. Parijs, den 9 December. Jl. Donderdag avond zijn hier ter stede op het plein Maubert eenige ongeregeld heden bedreven. Woelige groepen vertoonden zich hier en daar, voornamelijk onder de vensters der door de mobile garde bewoonde kazerne. Ten 10 ure kregen de volksgroepen een vijandig aanzien en hoorde men de kreten: Weg met de mobile garde Eenige soldaten van dat wapen, die zich op straat vermonden, werden aangehouden en vrij zwaar mishandeld. De bijstand der gewapende magt was noodig om deze tooneelen te doen ophouden, de kavallerie chargeerde herhaalde malen er. ten 11 ure was de rust hersreld. Gisteren morgen heeft de overheid gemeend. maat regelen van voorzorg te moeten oetnen. A'F door de linietroepen in het j ide en 12de arrondissement betrok ken wachtposten zijn verdubbeld. De dag ging vrij kalm voorbij, en in de municipale sectien, waar de kaar ten aan de kiezers werden uitgereikt vertoonde zich geenerlei beweging. In den namiddag ten 5 ure, waren de toegangen tot het Pantheon dooreen bataillon linietroepen bezet. Op nieuw werd liet plein Maubert bet tooneel van talrijke zajnenscbolingen, die zich, wederom door hare verbit tering jegens de mobile garde onderscheidden. Er wer den steenen door de vensters der kazerne geworpen en dreigende kreten geuitmaar de maatregelen der auto riteiter. maakten hier spoedig een einde aan. In den avond hadden er zeer aanzienlijke zamen« scholingen plaats bij de Porte Saint Martinmen be rekende dat er wel 9 k 10.000 personen bijeen Waren, grooterideels Socialisten. Op liet Vendóme plein bleven napoleontische groepen tot 11 ure verzameld hetzelfde was het geval np bet BaStilie-plein en op den boule vard tegenover dt Passage Jouffroy. Deze zamenscho lingen droegen alle een vreedzaam karakter, uitgenomen op laatstgenoemde plaatswaar de aanhangers van Cavaignac en die van Lodewtjk Bonaparte elkander wederzijds op vuistslagen onthaald hebben; daarbij bediscussieerde men onderling de verschillende kandi daturen. Doch op het Vendöme plein waar de aan wezigen uitsluitend Bonapartisten waren, lieten zij niet toe dat de naam van Cavaignac uitgesproken werd en zoo toch een of ander van deszelfs aanhangers er zich waagde, werd hij uitgescholden, weggedreven etl voortgejaagd door de straat Saki» Honoré tot groote schrik der winkeliers die zoo spoedig mogelijk hunne gazlampen uitdraaidea en de blinden voor de winkel kasten urnen Ten half 9 ure in den avond begon een troep straat jongens op lier plein Maubert ettelijke buitensporigh? den te bedrijven n wierp onophoudelijk een- hagelbui van straatsieeucn door de vensters der kazerne van ue mobile garde, waarvan de meeste ruiten gebroken we» den. Daarbij werden telkens de kreter. aangeheven IVeg met de mobile garde leve de linielroepen Zoo bleef het voortgaan tot half 11 ure; toen rukte eene compagnie mobile gardes met gezwinde pas uit de ka zerne op het plein. De kommanderende luitenant som meerde de rustverstoorderszich te verwijderen, met bijvoeging der waarschuwingdat de geweren g.-la.ien waren. Zij werden ontvangen met scheldwoorden waaronder men zeer duid-hik onderscheidde: Dood aan de mobile gardes! Dood aan de beulen en slag ters van Cavaignac Evenwel namen de rustvei sioor- ders ue vlugt steeds echter onder het werpen van steenen. Juist toer. zij zich verwijderd hadden, kwatn nog een detachement linietroepen en kavallerie meteen generaal aan de spits op het plein. Reeds herhaalde malen zijn de commissarissen van politie, wanneer zij zich in de klubs vertoonden, er op eene ruwe wijze uit verdreven geworden. Het gemeen vervolgt de mobile gardes, en valt op hen aan, wanneer zij de onvoorzigiigheid hebben alleen te gaan. Twee dagen geleden. Itwam een hunner in de club van den Vanxhallnamens zijne makkers, vergiffenis vragen, dat zij zich tijdens den Junij-opstandzoo moedig betoond hadden. Maar verstoot ons nier socialistische democraren riep hij uit, „voortaan zijn de mobile gardes uwe broeders; zij zullen met u, maar niet tegen u strijden." Een onderofficier dei- troepen verving hem op de tribune, en zwoer insgelijks de souvereiniteit des volks te zullen huldigen. Ten bewijze, dat er thans inde clubs buitengewoon hevige taal gevoerd wordtstrektdat in de club Van Batignolles zekere Bernard het volgende zeide „Vrienden, twee denkbeelden moeten thans diep in onze ziel gegrift zijn. Eerst moeten de rijken zicli gereed houden om de milüoenen terug te gevendie zij het volk ontstolen hebben. Vervolgens moeten wij, indien Napoleon of Cavaignac tot president benoemd wordt, onze dolken gereed houden, want wij konden ze wel noodig hebbenom ons van eenen tijran te bevrijden. In de Gazette de France komt een brief voor van zekeren heer Amédóc Vergersoud-officier der kavallerie luidende als volgt De officieële drukpers heeft onlangs in het belang der kandidatuur van generaal Cavaignac beweerd, dat deszelfs vader niet te Dax aanwezig wastijdens den veel besproken moord van 10 ongelukkigen aldaar volgen hunne namen en hoedanigheden). De laatje derzelve was Cazenave de Labarrèrebaron de Saint Cricy du Gaveridder der orde van den H.Lodewijk en provoost-generaal der maréchaussée van Auch en Béam. Als kleinzoon van het laatste dezer slagtoffers, ben ik in staat te melden, dat een der vonnissen gecontra signeerd isCavaignac. Ik tart den chef van het ujr voerend bewind dit feit te ontkennen. Laat hij nu nog fier zijn op zulk een vader, gelijk hij zich eenmaal uitlietLaat hij met zulk een trots voor de oogen der kiezers komen! Des noods zou ik zeker de eenige niet zijn, die zulke stukken kan toonen. Parijs, den 11 December. De avond van gisteren was aanmerkelijk minder rustig, dan de dag had doen verwachten. Twee groote zamenscholingen hebben de rust der hoofdstad verstoord. De eerste vormde zich bij de Porte Saint-Martin, liep de Boulevards langs, trok het plein Vencóne over, naar de straat Saint Honoré door en langs de kaden, ging het plein Mau bert om en keerde terug naar de plaats in de straat Saint Martin, van waar zij was uitgegaan. Op den weg

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1