GOESSCIIE COUR A Donderdag 7 December. De nit gave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdegs avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; I'ianco per Post f .1.90. J f Gewone Advert entiën worden d geplaatst. Geboorte-Hu welijks- en van J regels a f ,1,20, behalve hel IE U WST1 «I I> 1JN G EN DUITSC11LAND. Leipzig, den 28 November. Jl. Zondag werd voor Robert Blum eene plegtige lijkdienst gebonden die zeer schitterend was, doch wnarbil, tot groote er aernis van zijne partij, noch koninklijke ambtenaren, noch geestelijkheid, noch garnizoen tegenwoordig wa ren. Maar nu is gisteren eene vrouw uit Wcenen aangekomen en heeft aan mevrouw Blum een uiet pot lood geschreven briefje overhandigd, luidende: „Aan uit teelten zult.gij herkennen dat ik nog leef. Robert Blum.'''' Die vrouw vertelt daarbij iiet volgende Terwijl de overige veroordeelden in tie stadsgracht doodgeschoten weiden heeft men Robert Blum geheel alleen op de thans eenzame Brigittenao gebragt endaar aan een ander het doodvonnis voltrokken; bovendien komt de persoonsbeschrijving, die de bij die gelegen beid tegenwoordig geweest zijnde ambtenaren van de.t burgerlijken stand van den ter dood gebragte geven in geenen deeie overeen met het uiterlijke van Robert Blum. Men zuu dezen eene mms over de oogen ge trokken en hem in een klooster gebragt hebben. Hoe lastbaar ook de onwaarheid van dit berigt zij vindt het toch ingang ,bij liet volk hetwelk, zijn geloof voor namelijk daarop grond, dat men te Weenen geweigerd heeft Blums luk uit te leveren. Leipzig den 4 December ('s morgens ten half 11 ure). Zoo even ontvangen wij per estafette berigt uit Praag van a December, dis nachts ten 12 ure, dat de keizer van Oostenrijk in den morgen vim dien dag te Olmutz afstand van de regering gedaan heeftten behoeve van den aartshertog Frans -Joseph en dat hij met de keizerinten half 1 ure des nachts tot alléf verbazing te Praag is aangekomen. DA. Z. Berlijn den 1 December. Wij vernemen uit Brandenburg, dd. van gisteren, dat èn de heer Grabow èn zijn plaatsvervanger luin mandaat hebben nederge- legd. De vorige voorzitter van den Landdag was tot de overtuiging gekomendat de vergadering in haren tegenwoordigen vorm als reeds opgeiost moest worden beschouwd. Hij was bereid, zijne persoonlijke meening uopens de regten van de Kroon te onderwerpen aan de eischen der staatkunde. Hij meende echter het ontslag van het ministerie Brandenburg als noodza kelijken grondslag van alle schikking, te moeten eischen. Het antwoord, dat hij te Potsdam ontving, „dat dit ontslag streed tegen de persoonlijke eer des Konings," bepaalde zijn beslui: om zich geheel en al terug te trekken. Men is liet aan de bemoeijinyen van von Gagcrn verschuldigd dai onderscheidene voorname leden van den landdag gisteren het besluit hebben genomen, 0111 naar Brandenburg te gaan en de vergadering aldaar te helpen voltallig maken. Hij mott hun de verzekering hebben gegeven dat de regering alsdan ook van hare zijde genegen zoude zijn 0111 toe te geven. VonGa gem vond in Potsdam in den beginne eene grooie on tevredenheid over de laatste proclamatie van den Rijks bestuurder „aan de Duitschers." Er zijn er die openlijk beweren dat vooral ook om de presentie-gelden, vele leden tot het besluit zijn gekomen om naar Brandenburg te gaan De ver gadering zal heden alzoo denkelijk 240 tot 250 leden tellenmaar ze misschien niet behouden. De beide fractiën der linkerzijde en van het linker centrum hebben eene nieuwe en uitvoerige proclamatie aan het Duitsche volk afgekondigdwaarir. zij hare handelingen van de laatste tijden verdedigen, en ver klaren rustig te zullen voortgaan op den. eens ingesla gen weg. Lniuens b'erigten uit Tilsit, bestaat er inderdaad ■grond om eene tusschenkomst van Rusland in de "pruissische aangelegenheden als mogelijk te stellen. Immers men beweert, dat de Keizer Nicolaas eene proclams'ie aan zijne troepen heeft uitgevaardigd, waarin hij verzekert, den Koning van Pmissen niet zonder bescherming te zullen laten. Op den eersten wenk zoude de Keizer, met 500,000 man zijner dapperen, zijnen geliefden zwager te hulp snellen. (Ir War schau liep dén 20 November algemeen het gerucht dat de Keizer zich hadf-voorgenomen de huizen IIo- kcnzollern (Pruissen) en Habsburg (Oostenrijk) weder in den ouden (dat isniet constitutioneelen) toestand te herstellen.') De heer v. Gagerndie gisteren van zijne reis naar Berlijn hier is teruggekeer 1 heeft heden de zit» ting der nationale vergadering weder gepresideerd. Naar men verzekert, zoude hij in zooverre in zijne zending geslaagd zijn dat de koning van Pruissen ingewilligd zou hebbenzijn ministerie te veranderen. De scheuring in de kamer wordt thans algemeen als ongeneeslijk beschouwd en men ziet alzoo eerlang de ontbinding eener vergadering re gc-moet, die zonder weêrga inde gechiedenis is. Tegelijk met het kónink lijk besluit, waarbij de ontbinding bevok-n wordt, ziet men eene proclamatie te gemoet, waarin de koning een beroep doet op het gezond verstand des volks. Frankfort den 2 DecemberIn de bijeenkomst van hei Parlement van heden heeft de volgende merk waardigheid plaats gehad. De Oostenr/jksche afgevaar digde, graaf Deymheeft namenrlijk onbewimpeld ver klaard. dat Oostenrijk alleen zóódanige besluiten van hei Parlement zal erkennen en eerbiedigenwelke het met zijn belang en de waardigheid overeenkomstig er kent; en dat,als liet Parlement daar geen genoegen mede neemt, het slechts troepen heeft af te zenden om dien Staat lot gehoorzaamheid te dwingenHet gebeurde heeft over 't algemeen een' ottgunstigen indruk gemaakt. ENGELAND. Londen, den 4 DecemberDe Times zegt, ten aanzien van de in Rome piaats hebbende gebeurtenissen: „Juist 11a eenen tusschentijd van 500 jaren wordt het ongelukkige Rotne door de herinneringen van zijnen vroegere» republikeinschen staat bezocht en in razende dolheid gestort. Het droomt weder van volksheersching en magt. Een kerkvoogdwiens grootste misdaad zijn vurig verlangen geweest is om aan Rome de zegeningen van eenen constitutionelen regeringsvorm en van maatschappelijke vrijheid te schenken heeft na eene snelle opeenvolging van allerlei teleurstellingen, den eenen dag zijnen eersten minister, beschermer en vriendden volgenden zijnen secretaris zien vermoor den zijn paleis door een* razenden hoop van woest gemeenvoornamelijk uit die burgergarde bestaande welke hij zelf aan de stad verleend had, overweldigd, zijne eigene wacht ontwapend al zijne vrienden en raadslieden verjaagd en eene regering ingesteld gezien, met welke hij niets te doen heeft kunnen hebben, dan tegen het gebruik van zijnen naam te protesteren, Paus, zich niet langer veilig achtende, is alzoo eindelijk verpligt geweest zijne hoofdstad te ver laten. De vrijzinnige, in den aanvang schier vergode Pi us IXdie niets beoogde dan het geluk en de wel vaart zijner onderdanen, is door datzelfde volk, opge ruid door een aantal kwaadwillige, gewetenlooze radi calen, met de zwartgalligste ondankbaarheid bejegend en tot her uiterste gedreven; zoodat hij zijn heil heeft moeten zoeken in de vlugt Men behoeft geen waarzeggenden geest te bezitten, om te zeggendat de Pausnu hij Italië verlaat slechts eene regeringloosheid achterlaat, welke onge schikt is iets op te bouwen maar magtig genoeg om de omverwerping van de Koningrijken Napels en en Sardinië te voltooijen." FRANKRIJK. Parijs, den 4 December. Generaal Cavaignac was op liet einde der zitting van de nationale vergadering op gisteren zeer ongerust, want hij had geene depêche omvangen, die de aankomst van den paus in Frankrijk of zelfs zijn vertrek van Gaëta bevestigde, en het was niet onwaarschijnlijk dat een Spaanse!) of zelfs een Engelsch vaartuig den Tenure zou zijn vooruitgeste, vendongerekend nog de belemmeringen die de Paus op zijnen toet kon ontmoeten. Generaal Cavaignac moet gezegd hebben, dar hij tor aar. de benoeming van den president meende te kunnen instaan voor de rust der hoofdstad, en dat hij den op stand, wanneer die tijdens de toebereidselen toi de ver kiezing van een president mogr uitbrekenzou weren te dempen al geschiedde zulks ook ten gunste van een meer gelukkigen mededinger. In deze zeer natuur lijke verklaring ligt juist geene groote verdienste; maar men moet den generaal misschien dank weten dat hij weêrstand biedt aan de slinksche raadgevingen en aan sporingen, waaraan hij ten doel staat van wege de eer- zuchtigen en intriguantendie hem omringen en lie hun aanblijven aan het bewind gelijk stellen niet de hu .1 having van 's lands welvaart. Indien, zoo als men ge - looven mag, de president van den raad het hoofd biedt aan die aanzoeken, dan zal zijn karakter veel in de ach ing rijzen door de zelfverloochening, waarvan hij aldus be wijzen leveren zal. Een deel der werklieden oir de fabrieken van weelde artikelen is gunsrig gezind voor generaal Cavaignac; maar verre het grootste deel schijnt zijne blikken te wenden naar Lodcwjk Bonaparte en naar de opheffing van den bestaanden regeringsvorm, (de republiek) die zulk een verderfelijken invloed op hunne belangen heeft uitgeoefend De hoofden der clubs kunnen het onder ling maar niet eens worden. Le Peuple ondersteunt zoo veel mogelijk de kandidatuur van Rasp ai ldeze heefr in dat blad een brochure doen opnemen, waarin hij zich birierlfik beklaagt, dat van de 52 leden der Montagne slechts 25 gestemd hebben om hem aan de vervolging te onttrekken. Volgens geruchten zou een manifest, onderteekend door de heeren de Broglie. ThiersMold de Bar rot, BugeaudOudinot en Changarnier. tot het volk ge. rigt en daarin de kandidatuur van Lodewijk Bonaparte aangeprezen worden. De 1Siècle bevat een brochure van 200 kooplieden en manufacturers Itier ter stedewaarbij zij eenpai igliik den generaal Cavaignac voordragen als kandidaat tot het presidentschap. Het blad l'Assemblei Nationaledat langen tijd ge twijfeld beeftverklaart zich nu voor de kandidatuur van Lodewijk Bonaparte Dezer dagen hield een man tot een zamengeschoolde hoop volks, in de straat Louis le Grand, eene toespraak ten gunste van Lodewijk Bonaparte's kandidatuur. Maai- toen hij zich ongelukkig uitliet, dat hij voor Lodewijk Bonaparte zou stemmenten einde vervolgens Hen* drik V te verkrijgenstoven zijne toehoorders als bij tooverslag uiteen. Een Lyonnees had op Raspail, ten einde diens kandidatuur voor het presidentschap te ondersteunen, het volgende anagram gemaaktRaspail A Su Pourvoir Aux Intéréts Ligitimes Raspail heeft in de wettige belangen weten te voorzien)." Daarop heeft een ander geantwoord: Raspail A Su Plaire Aux Imbécilcs Lyonnais Raspail heeft de Lyonneessche dwazen weten te behagen)." Parijs den 3 December. Tijdens de Februari)- omwenteling vond her volkbij het onderzoek der kazerne var. de gewezen municipale garde op de kade der Celestijnen in een bovenvertrek van dit ontzag chelijk groote gebouw, eenige looden doodkisten, die niet te verbrijzelen en door hare zwaarte ook niet te verplaatsen waren. Dezer dagen is nu de opening der kisten, ten overstaan van bevoegde ambtenaren ge schied. Men vond er genige geraamten in, waaronder een, op welks hooid nog onderscheidene haren te zien waren, en het welk men hield voor dat van den vermaar den veldheer Jean Dunoisbijgenaamd de bastaard van Orléansgeboren in 1407, en overleden in 1468. De lijken zijn naar Clan ai t gevoerd en de kisten ir. het muséum te C u y ren toon gesteid. Genoemde kazernevroeger een klooster van Ce- lestijnermonnikenis zeer merkwaardig uit eet) oog» j - -

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1