v. m. GOESSCHE C O U R A Maim da a 4 December. jNIEU WSTIJ DING im Besturen en Administratien. BEKENDMAKING. Aan mijne Mede-Kiezers in het Derde Kiesdistrict der Provin- cie Zeeland. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags, en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal isf Jy75; Franco per Post f .f.90. Gewone Advertenti'êu worden a °20 fits. de regel geplaatst. Gehooile-, 11nwè/ijks- en Dopdberig/en j van 6 regels u. .1.20behalve het Zegelregt. f DUÏTSCULAND. Berlijn den 28 November. De bezetting dezer stad is sedert den vorigen dag aanmerkelijk versterkt geworden, en gaat het bestuur voort met het nemen van gestrenge maatregelen tot handhaving der orde en onderdrukking van alle woelingen. Er waren weder een aantal personen in hechtenis genomenen de uit gave van eeu twaalftal dagbladen verboden, Ook had de generaal von JVrangel, ten einde alle aanleiding tot rustverstoring te voorkomen, zijne toestemming geweigerd tot het voornemen van vele ingezetenen om het op den 2()sren plaats hebbende zilveren brntlofrs feest des Koniiigs en der Koningin met eene illuminatie ie vieren. De Koningin van Saksende Hertog van Bronswijk en meer andere vorstelijke personen waren :e Berlijn aangekomen. ENGELAND. Londen, den 2 December. De,dagbladen hier ter stede oordeelen gunstig over de Fransche expeditie na«r Italië en over de bescherming die Frankrijk den Paus verleenen wil. De Times vindt zulks zeer verstandig en drukt de lump uitdat het Engslxche eskader (he staande uit Zfs linieschepen)dat in de golf van Na pels kruist, zich bij de Fransehe flotille voor Civua Veccliia zal voegen, oni des nootis door eene landing den opstand te onderdrukken en de vveirige orde van zaken te herstellen. Jl. Woensdag avond overhandigde de burggraaf liardinge op een plegtigen maaltijd der officieren van liet Britsche 50ste regiment, te Dover, aan dezelve een grootenmassief gouden beker, als geschenk van prins IValdemar van Pruissen aan liet regiment. Men zal zich herinneren, dat die vorst in Punjaub, in 1S46, den veldslag aan den Sutledge bijwoonde. Her daarop doelende opschrift van den beker luidt aldus: „Als berinnering aan de gelukkige dagenmet de officieren van het 50ste regiment ges'eten te Loodianah, en in tien daarop gevolgden roemrijken veldtogt aan de oevers van den Sutledge, is deze Inker ten geschenke aan geboden door Z. K. H. prins IValdemar van Pruissen Berigten uit Alexandrie van 20 November mei den, dat de onder koning van Egypte, Ibrahim-pacha, den 9 November te Cairo in den ouderdom van 62 poen is overleden. In weerwil hiervan is de grootste •st blitven heetselien, en verwachttej men Abbas-pa. cha van M kka terug om de teugels des betvinds in handen te nemen. i' FRAN KT, Lik. Parijs, den 1 December, .He: berigr is alhier out vangen, dat de Paus Rome heimelijk verlaten heeft, met het doel, om zich naar Frankrijk in ie schepen. Er is eene Fransehe stoomboot afgezonden die zich te Gaeta ter beschikking van Z. H. zal stellen. De ministers van openbaar onderwijs en van eeredienst hebben onmiddelijk Parijs verlaten en zich naar Mar. seille begeventen einde den Paus op eene voegzame witze te ontvangen. ,t Zoodanig is de hoofdinhoud' van de telegraphische depêche, welke generaal Cavaignac in de nationale vergadering heeft voorgelezen en van de verklaringen, door den lieer Vivienminister var. openbare werken daarbij gevoegd. Overigens ontbreken op dit oogenblik aTe nadere bijzonderheden nopens de vlugr des pausen. Herschijnt echter niet, dat nieuwe wanordelijkheden tot dit ver trek lu-bhen aanleiding gegeven, Rome is rustig en onverschillig, zegt de telegraphische depêche. De ka mer van gedeputeerden heeft een votum van vertrou wen aan het nieuwe ministerie geschonken." A! de kardinalen, met uitzondering van 4 of 5 heli.beii Rome verlaten. NEDERLANDEN. 's Gravknhage den 3 December. Het gerucht, omtrent-de benoeming van oen hertog Bernhard van iSaxct* IVetmartot opperbevelhebber van het Indi sche legerwint meer en meer veld. Velen juichen deze keuze toe zoo om de anttcedenten van dezen generaal ats om zijne bekende militaire bekwaamheden; zij gelooven dat bij de tegenwoordige omstandigheden in Itidic zulk een man vereischt wordt. Men herinnert zich dat die generaal etn werk geschreven heeft over den oorlog op Java van 1811 hetwelk de aandacht van deskundigen tot .zich nok. Te Zwolle zijn in den loop dezer weekeenige valsche 25 centsstukken ontvangen en aan de policie ter hand gesteld. Zij zijn zeer gemakkelijk te onder scheiden van de echte stukken, wanneer men er slechts op verdacht wil zijn. Daar zj'i h lofdzajselijk uit lood bestaan, s de kleur blaauwaeinir - en wanrreer men ze in de vingers neemtmerkt men dadelijk het ver schil door de ongewone gladheid dezer valsche snikken. Te Assen werden 30 November voor het pro viticiaal gertgtshnf ojj nieuw behandeld de zoo beruchte zaak van twee loterij-briefjeswaarop in de vorige loterij een gedeelte der 100,000 gelrokken is 4 in welke zaak twee dtbitauten te Meppe! betrokken zijn; de een beschuldigd van de (collecteurs een loterij briefje gekocht te hebben, wetende, dat op hetzelve de '100,000 gevallen wasen de tweede van iemand een ander nummer in de plaats gegeven te hebben. Hei hof heeft hen nit i sclinjdia verklaard en hen dus builen alle vervolging gesteld. De heeren 111 t.J. Oosting en mi'. Hiddingh verdedigden hen. Uh eene zekere bron vernemen wij zegt het Journal du Limbourgdat het ministerie te Frank fort van het Nederlandsche gouvernement de betaling heeft geëisclit, van eene betrekkelijk enorme som, voor iiet eerste aandeel van Limburg in de onkosten, ver eischt voor de constructie en uitrusting der Duitscbe vloor, Eveneens is liet zeker, dat deze rec'amatie niet de laatste zijn zal, daar het centraal bestuur binnen kort nieuwe aanvragen om betaling zal doenvoor andere uitgaven van den hond, In de vergadering van het genootschap ter bevor dering der natuurkundige wetenschappen te Groningen, werd een brief medegedeeld van het corresponderend li J, IV. B. Knotnerus predikant te Borkum behel zende berigt van het stranden van een groot zeedier. Het dier is den Ssten Nov. II. op het eiland Bo klim, in reeds eenigzins ontbonden toestand aangespoeld en door genoemden heer dadelijk vooreen Vinvisch(Ba- laetia Physalus L. Balacna salcata arctica Sclil.) erkend. De leijgie was 66 voet. Goes, den 4 December. Uit Noord-Beveland wordt gemeld. Nadat de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer en van Candidaten voor de Eerste Kamer der State,n-Generaalop den 29 November 1848 te Cort- geen was afgeloopen hebben ruim een dertigtal Kie zers aldaar 111 het Gemeentehuis deelgenomen aan eenen vriendschappelijke!! maaltijd, alwaar de beste harmonie heeft gelieerscln en die tot genoegen van allen, die daarbij tegenwoordig waren heeft verstrekt, zullende voorzeker bij veien de aangenaamste herinneringen ach lerlaten. Verschillende toasten zijn bij deze gelegenheid inge steld geworden, die de goedkeuiing en bijval der aan wezigen ten vollen mogten verwervenonder de in- ges'elde toasten kan ook de volgende worden vermeld: Wij mogen ons verheugen, dat de gewijzigde grond, wet de regten en vrijheden der burgers van Nederland heeft uitgebreid; wij mogen or.s des te meer verheu gen omdat tot die regten belmoren de vrije verkiezing der leden van de Staten Generaal, en liet is ons daarbij voorzeker aangenaam dat in de verschillende bijeen komsten. die de werkzaamheden tot de verkiezing heb ben vooibereid, alom kalmte, waardigheid en ernst hebben voorgezeten zoodat wij met grond eene be- te:c to.-l.omst voor ons dierbaar Vaderland verwachten uiogeizooiiji wij durven aannemen, dat eene scbnone, gulden morgen is autigcli.oken, die eenen helderen k.tl men dag voorspelt. In antwoord aan sommigen, die hunne 'bevreem ding te fceuVu n gaven over het niet opnemen in onze Courant van den uitslag der verschillende verkiezin gen voor Leden der Tweede- en Candidaten voor de Eerste Kamer dér Stalen-Generaal dient, dat die berigten'vóór hel gróótste gedeelte óog te onbe paald zijn om dit; met juistheid te kunnen mededee- len, daar op de meeste plaatsen herstemmingen moe ten plaats hebben, en wij dus het opnemen dier mededeelingen uitstellen, tot daaromtrent met zeker heid tc berigten is. Ook door de meer beperkt.; ruimte van ons blad zien wij ons daartoe genoodzaak t Re Uitgevers. i'WBEW. De uitslag der stemming voor een Lid der Tweede Kamer van de Sratêu-Oetieraalbeefr de gegmndii-id der vrees alleszins be wazendat op geen' der Candi daten eene volstrekte meerderheid van srenimen zou uitgebragt wórden. Tha bo roch is gebl ken, dat van 598 stemmen de Heer 1>. J. Bachiënb 259de Heer J. j. van Df.i.vse 246 stemmen op zich veree nigde terwijl de volstrekte meerderheid dat is mm stens één meer dan de helften dus 300 stemmen vereischt werden tot de benoeming van een van het den. Niet minder dan 93 stentmën waren op 26 an dere pers<nen verdeeld, ondanks de dringende vertiunin- gen, in de voorloopige vergaderingen bij herhaling aau de Kiezers gedaan 0111 te waken tegen versnippering van stemmen, door zich te bepalen tot de ddiir aange nomen Candidatenen om zoo doende de erlaugiug dier vo'strekte meerderliei I reeds bij de eerste stem ming inogehik te maken. In liet belang van dez.en uitslag, heb ik in de tweede voorloopige kiezer vergadering in ernstige overweging gegevenom de op mij uitgebragte stemmen over te brengen op den lieer F. f. Bachiene wiens staat kundige denkwijze ik deelen wiens verkiezing ik verklaard heb voor wenschelijk te houden. Desniette min is bijna een vierde der versnipperde stemmen oj> mij uirgebragt. Ik voel mij (Jaardoor gedrongen om dar verzoek re herhalen .en daaraan meerdere openbaar heid te geven, en 0111 die Kiezers, die, onafhankelijk in het uitbrengen hunner stemdeze gegeven hebben aan mij of anderen van vrijzinnige denkwijze uit te lioodigen, dat zij bij tie aanstaande herkiezing hunne stemmen geven aan den eers'genoemde der twee Can didaten. Ieder biljetmet een derde naam ingevuld is van zelf van onwaarde. Ik weetdat mijn verzoek velen zal ergerenbe paaldelijk hen, die zich niet ontzien om door meer bedekte middelen op- de stemming der Kiezers re werken. Maar ik weet tevens, dat niemand met grond de opregiheid mijner overtuiging en de eerlijkheid miiner bedoeling zal kunnen betwijfelen. Goes, 3 December 1848. Dr. R. B. van den BOSCH. De Voorzitter vati het Derde Hoofd Kiesdistrict der Provincie Zeeland Hoofdplaats Gi-esmaakt bekend, dat de ingevolge het vonrloopig Kies Reglement, vast gesteld bij de wet van den. 11 Ocrober 1848, Staatss» blad No. 70. betrekkelijk de verkiezing van EEN LID voor tiR TWEEDE KAJN.1ER en VAN TWEE

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1