STOUW OP MM. Besturen en Administratie! Koninklijke Nederlandsche Loterij. J. J. DE KANTER, geven. Zoovee! is zeker, dat door den doik die aan Rossi's leven eyi einde maakte, ook ue «raa-l is atgesne den, waarmede hij niel aileen den Paus maar ook de overige Italiaansche vorsten uit het labyrinth der tegen woordige verwikkelingen hoopte te redden. -Qf zijne staatkunde antinationaal was zoo als de oppositie be. weert, of zij Itaüe tegen de regeringloosheid behoed zou hebben, waarmede het Schiereiland thans meer dan ooit bedreigd wordt zal het gedrag zijner politieke tegenstanders het best toonen. Hoe het thans zegevie- rende radicalismus over den schandelijken moord denkt, waardoor de Italiaansche beweging eene rigting geno men heeft, die zij tot heden gelukkig en tot hare eer vermeden had, dit bewijst de navolgende in groote letters gedrukte verklaring van bet a'hier verschijnende d igblad l'Albade onzigtb/te hand, die Lamberg, f, Laiour en Rossi afmaakte, zweeft over de hoofden tier overige verraders." DU ITSCIiL AND StuttgaRdt, den 23 November. Zoo als men weet, is dn it rausde bekende schrijver van het leven van Jezuslid onzer Tweede Kamer, in de commissie voor de kerkelijke zaken benoemd. Straus wasbij gelegenheid der debatten over het tiendregt voor de kerkeen der ijverigste verdedigers van de materiële belangen der geeste'fjkheid en verklaarde „dat het volk nog niet beschaafd genoeg was, om de iciding der geestelijken te kunnen ontberen." Wie 'fad bet gedacht, dat Straus conservatief zou zijn jegens de geestelijkheid Frankfort den 25 NovemberIn vele oorden* van Duitschiand worden lijkdiensten gevierd tergedach "tiis aan R. Blum, waaraan een groot deel derbevol king zich' veèl laat gelegen liggen. De R.-C. kerken worden daartoe niet meer gebezigd maar wel die '••elke voor de Duitsch-Carholijke eeredienst zijn inge gt en in den laatsten tijd zeer zijn vermenigvuldigd. 1 1 sommige plaatsen word: die lijkdienst ook in Pro- stanrsche kerken gevierd. Te Presburg moet de generaal Moga opgehangen zijn. Even als weleer in Frankrijk, plaatst men thans in Hongarije den beul achter den veldheer om zijn hoofd, in geval van nederlaag, tot zoen te doen dienen. De brieven uit Konstantinopel luiden bedenkelijk; men is beducht voor een' ernstigen strijd, die welligt liet bestaan van Europeesch Turkije in gevaar kan bren gen de Russen trekken in het geheim veel oorlogs materieel te zamen aan de oevers van den Donau. In particuliere brieven uit Berlijnwordt gewag gemaakt van het zonderhare gerucht dat de koning van Ibnissen zich geneigd zoude toonen, om met de R. rlnnsche constituerende vergadering tot eene schik king te komen, onder voorwaarde, dat de Pnrissische afgevaardigden niet langer deel zouden nemen aan de beraadslagingen der nationale vergadering te Frankfort- In onze nationale vergadering had gisteren liet nu rkwaardig verschijnsel plaats, dat een afgevaardigde, uit onkunde der taal, verpligc was te verzoeken dat de griffier zijne rede zou voorlezen. Deze afgevaardigde ivas.de Limburgschede heer Scherpenzeel Heus Spreker behandelde liet vraagstuk uit een drieledig oog- puntniinelijk voor zooveel Holland, Limburg en Duiischlan 1 betreft. Wat Limburg aangaat, verklaarde de heer v. Scherpenzeel p'egtig uit naam van zijne committenten, dat dit land tegen eiken prijs uit den tegenwoor-ligen oudragelijken toestand wilden geraken dat Duitschiand deze zaak niet op de lange baan van diplomatische onderhandelingen mogf schuiven dat er slechts één middel over was, om de zaak spoedig en op eene gewenschte wijze ten einde te brengen: na melijk, dar de nationale vergadering een dag, een uur mogt bepalen, waarop haar besluit zoude uitgevoerd worden, terwijl in liet tegenovergestelde geval dadelijk rijkscommissarissen in Limburg zonden verschijnen v om haar besluit te doen uitvoeren. Trad de nationale vergadering krachtig op, dan zoude de diplomatie voor zeker het in bedenking nemen zich tegen eene natie van 45 millioen te verzetten, welke haar goed regt verdedigen en handhaven wilde. De afgevaardigde Bernhardi verklaarde liet in alle vvezenliike punten eens te zijn met liet commit namelijk dat Limburg geheel' tot het Duitsche gebied behoort en dat de Duit sche constitutie, in al hare deelen op Limburg toepas sing moet vinden volgens zijne meening hechtte men echter te veel g.ewigt daaraan, dat r.u de nieuwe Ned. grondwet in Limburg ten uitvoer zoude gebragt wor den daardoor werd, ten aanzien van het gedane pro test niets geprejudicieerd zoo men de invoering van de Ned. grondwet thans in Limburg verhinderde, dan zoude dit land geheel zonder constitutie zijn voordat de Duitsche constitutie rot stand gekomen ware. De minister v. Schmerling nam hierop het woord; tegen d* voorst Hen van het committé had hij niets in te bren gen. In het rapport Werd gezegd, dat het rijksminis terie deze zaak ais geschikt beschouwde, om een on denverp van een verdrag met eene vreemde mogendheid te zijn; maar deze, strekking koude de inlichting, die hij gegeven had, niet hebben; deze zaak beschouwde hij, voor zoo ver liet zelfstandig bestuur en- de staats, regeling van Limburg betrof, als eene binnenlandsche dit had hij ook aan het Haagsche kabinet uitdrukkelijk te kennen gegeven wanneer van hier uit te 's Graven hage stappen gedaan waren, dan geschiedde zulks slechts daarom, dewijl op dit oogenblik Limburg geen zelfstandig bestuur had de volkenregtelijke betrekkingen van Limburg echter kunnen slechts langs den weg van een verdrag behandeld worden, wegens de militaire betrekkingen van de vestingen Maastricht en Venlo de handelsbetrekkingen en de vraag wegens de staats schuld. Wat het door het committé voorgestelde pro test betreft, was dii reeds voor lang door het rijksmi nisterie geschiedhij zag edited geen bezwaartor geruststelling van de Lintbergen! zulk een pron-sr te heihalen. (Bravos!) Wat de verkiezingen voor de Ne» derlandscbe Staren-Generaal betreftzoo wilde hij in dit opzigt geen verboder moest aan de Limburgers gelegenheid gegeven worden, van hunne gezindheid te doen blijken; zij toch zouden hunne sympathie voor Duitschiand het best te kennen geven, wanneer zij öf in het gèlieel geene afgevaardigden naar 's Gravenhage kozen, èf mannen daarheen zonden, welke in Duit- schen geest handelen zouden. Ten slotte werden de voorstellen van het committé met algetneene stemmen aangenomen. ENGELAND. Londen den 23 November. De Globe deelt de volgende bijzonderheden nopens de Spaansche ministers mede Narvaez bekende onlangs, dat hij in 1843 te Va lencia kwam met ao francs als éénige rijkdom thans weet men, dat hij, in weerwil zijner prachtige levens, wijze200,000 p, st. 2,400,000) in geld bezit en bovendien nog uitgestrekte landgoederen, zijnde ge confisqueerde kerkelijke goederen, die hij van den staat gekocht heeft. Voor 15 jaren was Sartoriusde te» genwoordige minister van binnenlandsche zaken, een onbemiddeld student aan de academie te Salamanca, en aanvaarde in 1840 gaarne de betrekking van copiïsr op het bureau var» het nieuwsblad el Correo Nacional, waar voor bij ongeveer een gulden daags trok. Thans zijn zijne equipages en zijne geheele levenswijze vorstelijk, en het is bekend dat (tij schatten verspilt aan zijne talrijke marnessen hetwelk hem echter niet verhindert van tijd tor tijd aanzienlijke sommen in vreemde fond sen te beleggen. De heer .1 ion. tegenwoordig minis ter van financien, verdiende nog in 184a geen 100 p. st. Cl 1,200} en werd onder zijne vrienden steeds nitge l.vjchen 0111 zijnen leelijken afgedragen hoed. Thans schat men zijne fortuin op 400,000 p. st. Cf 4,800,000) en onlangs beeft bij aan zijne natuurlijke kinderen land goederen ter waaide van 10,000 p. st. 120,000) geschonken. FRANKRIJK. Parijs den 25 November. Zijn er kunstenarijen aangewend ter gunste van de candidatuur van den ge neraal Cavaignacniet minder moet dit het geval zijn aan de zijde van Lodewi/k Napoleon. Zoo verzekert men, onder anderen, dat de portefeuille van buiten landsche zaken reeds aan negentien personen is beloofd; er zijn ten minsten twaalf ministers van binnenlandsche zaken vijftitn gezanten te Londenenz.de post directeurs zijn niet meer te tellen, Parijs, den 27 November. De Monsieur du Soir meldt, dat door een den 16 uit Rome vertrokken koe. rier de tijding is aangebragtdat de Paus Rome ver laten heefr. Of eene nieuwe volksbeweging hiertoe aanleiding gegeven heeft, blijkt nog niet, daar eergis. teren te Parijs geene Italiaansche post is aangekomen evenmin is het zeker wefwaarts de Paus zich begeven heefr. Volgens sommigen zou hij naar Malra. volgens anderen naar Marseille de wijk genomen hebbenter. wijl weder anderen willen, dat hij den Kerkdijken Staat niet verlaten heeltmaar naar Subiaco vertrokken is. I11 een schrijven uit Rome van den 16 November, door het Journal des Dóbats medegedeeld, leest men de volgende bijzonderheden betrekkelijk den moord van den heer Rossi De kamer hield zitting op de bovenverdieping van het gebouw. De kreten van hen, die van den moord getuigen warendrongen tot daar door. De treurige tijding verspreidde zich. De voorzitter deed niets dan de menicte op de tribunesdie van hare ontsteltenis deed blijken, tot stilte te vermanen. De beweging der menigte was, zfde hij, tegenover de kamer ongepast. Aileen het corps diplomatique protesteerde, door zich te verwijderen, tegen de onder het oog der wetgevende tnagt gepleegde misdaad waaraan niet de minste be« risping van de zijde dier magt is te beutt gevallen. „Gisteren avond werd er op het plein del Popoio ecu optogt georganiseerd. Deze bestond niet alleen uit gepeupelmaar hetgeen vooral opmerkelijk is vaandel en toortsen werden door karabiniers en dus door agenten van het openbaar gezag, gedra* gen. Men trok de straten door, ieder dwingende zijn huis te verlichten, en zong; Gezegend zij de dolk welke Rossi doodde."" 1. REGENTEN over het WEESHUIS te GOES, jongstleden Zondag aangenaam verrast geworden zijnde, met eene gift van 1© voor der Kinderen Spaarpot; betuigen daarvoor hunnen opregten dank met den wensch, dat de edelmoedige gever, voor deze weldaad, de aangenaamste zelfsvoldoening moge ondervinden. Goes 29 November 1848. L. de FOUW Jz., Presid. II. C. PILAAR Aman. prijzen van/' iooc en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 5de Lijst. No. 3129 en 19978, ieder een Prijs van f 1000. 6de Lijst. No. 5966, 19147, 14246 en. 11201, ieder een Prijs van f 1000. 7de Lijst. No. 4756 een prijs van f 10,000. No. 800, een prijs van 1500. ADVERTENTIEN. UIT de HAND te KOOP een WOOF- HÜ1S, SUHOTR, SLAGTHUIS en E RVE, staande op het Dorp Ovezand. Te bevragen bij den Eigenaar en bewoner C©K- 1VEL1S KÓK en den Notaris JiissEEVsr, te Goes. PURLIEKE VERKOOPING op Maan dag dd December J848'smorgens ten 10 ureten verzoeke van den Wel Edel Gestrengen Heer W. A. BE LiAAT BMi KAMTERten overstaan van den Notaris J. G, üissEEUsr, residerende te Goes, van eene aanzien lijke partij H@UT STAlfl, bij kleine partijtjes, waaronder ZWARE WILGEN BOOMEN, zeer geschikt voor Werkhout, alsmede eenig ZWAAR WILGEN KAPHOUT alles staande op den grond behoorende bij het Hoeftje bewoond door den Stier- houder JAN KRIEKAART, aan den Straatweg van Goes naar Kloetingekort bij den ouden Tol. Informatien te bekomen bij den Heer Verkooper en gemelden Notaris. De Ondergeteekende adverteert, dat bet SOH ROEF-STOOMSCHIP TJJE CITY OF LONDON, Kapii. RlCHAIli) HART, den 4 en 5 December alhier in Lading zal liggen ter inne ming van Vee, Granen en andere Goederen; zullende op Woensdag den 6 December weder naar Londen vertrekken. Degenen, die genegen zijn daarmede Vee of Goede ren te verschepen worden verzocht daarvan tijdig opgaaf té doen aan den ondergeteekendeof Te Goes,'aan den lieer J. II. C. KAKEBEEKE. Gz. Te Zierikzee aan den Heer II. A. van IJS5EL- STEIJN Jr. Te Aardenburg, aan de Heeren van de BROECKE en HERN Y 1 onder naanwkeurige vermelding van den aard en de boeveelheden der te verschepen voorwerpen. Middelburg 20 November 1848. Agent. Te Goes, bit F. Kkkeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2