i JX". Sö. GOESSCHE corii iivT. V Donderdag JIO November. .4 f md» IN HET Se HOOFD-KIESDISTRICT 9 Hoofdplaats Goes. Bij circulaire van den 25 dezer, zijt gij individueel door Burgemeester en Wethou ders dezer Stad met aandrang opgeroepen, om op IBATURDACr DEK 2<1«" DECEMBER A akstaak DE, ten Stadhuize, uwe Stern- Bil jetten voor één Afgevaardigde voor de Tweede Kameren voor twee Candidaten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de aldaar aanwezige Stern-Bussen te ko men werpen. Toont nudat het u niet genoeg is bij de gewijzigde Grondwet het regt van verkiezing verkregen te hebben, maar dat gij er prijs en belang in stelt, dat regt uit te oefenen. Doet dit vrij, onafhankelijk, naar pligt en geweten, en verzuimt vooral niet de vormen in acht te nemen en de vereischten na te leven, welke de wet voorschrijft, endeStem- Biljetten aanwijzen, opdat uwe stemming rigtig worde uitgebragt en alzoo geldig en van kracht zij. Het zal welligt niet overbodig zijn u daar toe nog in tijds de navolgende opmerkingen mede te deelen. Het Blaauw Stembiljet strekt ter invulling van één persoon, dien gij geschikt acht en kiest tot Lid der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal. Achter de letter a) moet duidelijk geschre ven worden deszelfs naam en voornaam achter de letter b) deszelfs maatschappelijk beroep of betrekkingachter de letter c deszelfs woonplaats. Op het Geel Stembiljet moeten de namen, voornamenberoepen en woonplaatsen op gelijke wijze ingevuld worden, echter niet van éénmaar van twee personendoor U te kiezen tot Candidaten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaalhet getalmerk l. wijst op het Stembiljet de plaats aan ter invulling van den eersten Candidaat, het getalmerk 2. die van den tweeden Candidaat. Deze Stembiljetten moeten door de kiezers niet onderteekend wordenzij behoeven ook niet met ouwel of lak gesloten te worden het is voldoendedat zij zoodanig worden toegevouwddat zij in de Stem-Bussen, het blaauw stembiljet in de blaauwe stembus, het geel stembiljet in de gele stembus, kun nen gestoken worden. Ieder kiezer moet zijne beide Stembiljetten in persoon in de Stembussen overbrengen een ander kan dit dus voor hem niet doen. De tijd ter overbrenging is bepaald van des morgens 9 tot des namiddags ten 1 ure; na één ure mogen er geene Stembiljetten meer overgebragt worden: men zorge dus, niet ie laat te komen. Ofschoon het in de laatstgehoudene voor- loopige kiesvergadering gestemd Drietal Can- didaten voor de Tweedeen Viertal Candida ten voor de Eerste Kamer, dadelijk is open haar gemaakt, zal het niet ondoelmatig zijn, die nogmaals hier te laten volgen en wel in diervoegeals de invulling op de Stembil jetten zal moeten plaats hebben, wanneer (zoo als te wenschen is) uwe keuze zich zal bepalen tot één der personen van het drietal voor de Tweedeen tot twee der personen van het viertal voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. 2. a. BACHIENE,PHILIPPUSJOHANNES, b) Inspecteur bij de Registratie, wonende tf* I Tftll fPBKQP 3. a) van den BOSCH, ROELOF BENJAMIN, Medici me-Doctor, wonende te c) Goes. 2. a) KAKEBEEKE, Jz.ADRIAAN, 3. a) van der BILT, FRANCOIS NICOLAAS, hPresident der Arrondissements-Regt bank wonende te c) Goes. NIK F WSTIJDINGKN, ■p - jf De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal I is f J,75; Franco per Post f .1,90. J wi .<**£-- fr-i V'1 1 l.;. jy aA dpzwrnm^'d*- tec- Gewone Advertentiën worden a cfs. de regel f geplaatst. Geboorte-, IJirwr/ijfis-e?i Doodberiglen I \van J 6 regels a f J,20, behalve hel Zegelregt. AAM BS MiEEERB Drietal Candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 1. a) van DEINSEJOHANNES JACOBUS, b) Lid der Arrondissements-Regtbank, wonende te c) Goes. Viertal Can dl daten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. 1. d) van den BOSCH, MAN GUALTHE- BUS JACOB, b) Burgemeester, wonende te c) Wilhelminadorp. b) Notariswonende te c) Krabbendijke. 1, a) van CITTERS, P1ETER DAMAS, b) Lid van de Provinciale Staten, wo nende te c) Middelburg. ITALIË. Berigten uit Italië melden liet volgende: Rome is weder liet tooneel van grove wanordelijk lieden geweest. De Paus is genoodzaakt geworden een ander ministerie te vormenten gevolge van eene volksbeweging. De bijzonderheden dezer gebeurtenis deelt de Alba volgenderwijze mede: Den 16, ten elf ure. had er op liet plein del Po. polo eene vereeniging plaats van de geheele burg rvvacht, de linietroepende karibiniers en van eene menigte volks. Ten 12 ure zijn meer dan 30,000 personen van daar naar de vergaderzaal der afgevaardigden ver trokken ten einde deze ie bewegen, dat zij van den Paus de benoeming van een democratisch ministerie en de navolgende concessie» verlangen zouden, te weten de erkenning van de Iialiaanscbe nationaliteit; de bij eenroeping van eene constituerende vergadering en de voorlegging aan deze van het ontwerp eener bondge nootschappelijke acte; de vervulling van de wenschen der kamer van afgevaardigden omtrent den onafhanke» lykheids oorlogaanneming van het programma van Mamianivan den 5 juni?. De door het volk ver langde ministers waren: MamianiSterbini Cam- pello SalictttiFustoniLnnati SeriniGaletti De afgevaardigden voegden zich bij de menigte en trokken met deze naar den Paus. die door den kardinaal Soglia liet antwoordendat hij de zaak ill beraad zou nemen. Het volk hiermede weinig te vre- den zijnde gaf de Paus in persoon aan eenige hem toegezonden afgevaardigden te kennendat hij onmo gelijk kon toestaan wat met geweld gevorderd werd. Inmiddels begonnen de Zwitsers, dié de lijfwacht van den Paus uitmakenhet volk terug te dringenzij dreigden vuur te zullen geven hetgeen liet volk zoo zeer verbitterde, dat het de schildwachten ontwapende, en de Zw'"sérs noodzaakte 0111 in eene der poorten van het Qiiitinaal terug te trekken. Dezen vuurden op de verbitterde menigte, die dreigde eene der poor ten van het paleis in brand te steken, waarop het volk in woede ontstak en den kreette wapenaanhief. Nu werd de alarmtrom geslagen, de troepen en de burgerwacht omsingelden het Quirinaal en onderhielden tot vijf ure in den namiddag een geweervuur met de Zwitsers, die uit de vensters schoten. Het Qnirinaai werd meer en meer bedreigd en ten zes ure waren er stukken geschut op den hoofdingang gerigt. Er wer den wagens aangebragt om barricaden op te werpen alsmede ladders entouwen om liet paleis te bestormen. Inmiddels werd er eene nieuwe deputatie aan den Paus afgezonden uiet een ultimatum, waarop hij zich een uur zou mogen Deraden. Bij hetzelve werd verklaard, dat indien de Paus niet toegaf, het paleis stormender hand ingenomen en allen, die men daarin vinden ui'»", behalve de Taus zelf, 0111 het leven gebragt zoikI,-,i «gorden. De Paus heeft daarop den advocaat Galletti omboden en hem gezegd, dat hij in de benoeming van liet navolgend ministerie toestemde: minister van hni- ten'andsche zaken Mamiani van binnenlandsche zaken en puiitie Gallettivan finamien Lunativan koop. handel en openbare werken Sterbini; van oorlog Can:» pellovan openbaar onderwijs de abt Rosminidie tevens voorzitter van den ministerraad zou zijn; van gratie en justitie Serini. Wat betrof de overige vor deringen zou de Paus zich houden aan de beslissing der afgevaardigden." In dezelfde biaden vindt men nog de volgende berig ten uit Rome van den 17: Heden morgen heeft liet volk de barricaden weg genomen, die op het plein van Monte Cavallo waren opgeworpenmaar de poorten van het Quirinaal bleven nog gesloten. „Ten acht ure des morgens is de burgerwacht op het plein zamengeloopen om de uitlevering der Zwitsers te vorderen. De Paus heeft de verwijdering der Zwit sers toegezegd, op voorwaarde dat hun leven gespaard zoude worden. Deze voorwaarde aangenomen zijncie. werden de Zwitsers ontwapend. Zij zullen heden avond uit Rome vertrekken. „Ten negen ure heeft de burgerwacht van alle poor, ten die de Zwitsers bezet hielden, bezit genomen, en de Paus wordt thans door haar bewaakt. Aan de zijde var. het volk en der troepen waren er slechts 11 of 12 gekwetst en niemand omgekomen. Mons. halma heeft het leven verloren, en tot in de kamer waarde Paus zich bevond is een kogel doorgedrongen de kardi naal Lambruschini heeft vermomd de vlugt genomen. „De militaire overheden hebben aan het nieuwe mi nisterie hare hulde bewezen. Rosmini en Serini hebben stellig verklaard, geen deei van dat ministerie te kunnen uitmaken. De Paus bevindt zich geheel verlaten in het Quirinaal. Alleen het corps diplomatique heeft zijne opwachting bij den Paus gemaakt en slechts de kardinalen Antonelli en Soglia bij hem gevonden. De Paus zou gezegd hebben, dat hij alleen toege geven had ten einde bloedvergieten te voorkomenmaar ten aanhoore van Europa en der geheele wereld plegtig verklaren moest, dat hij verder geen deel zou nemen aan de regerings-handelingen en dat hij stellig verbo den had zijn naam te gebruiken en zich van de gewone formule: met goedvinden van Zijne Heiligheid, te be dienen. Op dit oogenblik ivordt er eene demonstratie voor bereid die de dadelijke proclamatie van het Italiaansche bondgenootschap ten doel zal hebben." Omtrent de vermoedelijke gevolgen van deze gebeur tenissen leest nien in een door de Augsburger Allge. meine Zeitung medegedeeld schrijven uit Florence het volgende „Welke rigting de staatkunde van dit ministerieza. nemen, laat zich gemakkelijk vooruitzien; het zal in de eerste plaats eene geheel nieuwe houding ten aanziet; van Napels aannemen: wanneer niet, zoo als velen gelooven in Napels zelf liet te Rome gebeurde weêr- klank vindt. Dat de constituerende vergadering terstond ter sprake zou komen, was natuurlijkhet Toscaan» sche ministerie had in dit opzigt het wachtwoord ge-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1