öiifflTiioömGi 1,1 1 11 1 - Besturen en Administratien. LIJST VAN HïüSGEEEGTIGDE^r. adv ertentien» Zoo leve de Koning Zoo leve het Nederlandsche vo'k - Zoo leve Orai je en treden zij vereenigd bij eene nieuwe orde van zaken, eene blijde toekomst va» we vaart en geluk te gemoei J In de Goes'chc Courant van Maandag ao Novem ber j).wordt de c.nclidatuur voorde Tweede Kamer, van den Heer Mr. J. J. van Deins p. ondersteund door hem te,noemen iemand, die stadsbelang bij het bewaren der Regtbank in deze stad met aandrang zal voorstaanen aan wien men uit dien hoofde de voorkeur bij de verkiezing zal behooren te geven. Het verdient naauwelijks opmerking, want slechts een geheel onkundige ziet het nier, dat daarbij de op» heffing dier regtbank als aanstaande wordt vooronder srt'ld, terwijl nog maar in 't algemeen aan Z. M. door het tijdelijk Ministerie is voorgesteld om het getal regtbanken in de meeste provinciën tot twee te ver minderen terwijl deskundigen het er voor houden dat, bijaldien ook al dat voorstel mogt aangenomen worden, Zeeland ten dien aanzien door zijne ligging in een excepiioneel geval verkeertterwijl eindelijk die» zelfde deskundigen op goede gronden bij eene moge lijke opheffing van eene der Zeeuwsche regtbanken van oordeel zijndat die te Zierikzee veel meer kans heeft van opgeheven te wordendan die te Goes. De inzender van genoemd artikel schrijft dan welligt uit onwetendheidin de vooronderstelling, dat tot de opheffing der Goesche Regtbank reeds besloten is. Bij het behoud dier Regtbankzoo redeneert hij nn verder, „heeft de stad groot belang, en de Heer van Deinse is de mandie als lid dier Regtbank en als dertigjarig ingezeten der stadmet aandrang het behoud van dezelve zal voortstaan." Goede man gij schijnt uwe stad zeer lief te heb ben en haar belang gaarne te bevorderen; maar houd het ons ten goede, dal wij in uwe redenering over algemeen en plaatselijk belang het bewijs vinden dat gij weinig doorzigt hebt, en dat wij het dit dra an toeschrijven, wanneer gij uit het oog verliest, dat liet doel de middelen niet heiligtd. i. dat, hoe prijsselijk Ook uwe liefde voor uwe stad isgij door een otige- orloofd middel haar belang wilt bevorderen. Wij villen trachten u dit duidelijk te maken. Vooraf eene opmerking. ffadt gij, of een ander met wat meer doorzigt, altoos vooronderstelddat er tot de ophefing der Goe sche Regtbank reeds besloten was, de onbillijkheid van dien maatregel of zijne onbestaanbaarheid met het al gemeen of Provinciaal belang duidelijk aangetoond hndt gij, of een ander, naar aanleiding daarvan de in gezetenen opgeroepen om gezamentlijk pogingen te doen tot voorkoming van de uitvoering van dat nood lottig besluit, zie, wij zouden tl of dien ander hebben toegejuicht, wij zouden ons onder de eersten hebben geschaard om uwe pogingen te ondersteunen, wij Zou den ii prijzenwant gij zoudt het regte middel héb ben aangegrepen om uwe liefde voor uwe stad te be tonnenom haar belang te bevorderen. Maar om ie mand als volksvertegenwoordiger aan te bevelen, omdat hij(of opdat hij) in het belang der stad (dat lier be lang is van hem zelf en van de zijnen) tegen dien maatregel zich zal verzetten, daargelaten of die maat regel biilijk isdaargelaten of hij door het algemeen belang dringend geboden wordt zie, dat bewijst, dat gij weinig of geen begrip van de taak hebt van een' volksvertegenwoordigerdat bewijst voortsdat gij bij de kiezers even weinig doorzigt vooronderstelt, als gij zelve schijnt te bezitten. Uwe aanbeveling echter is zoo al niet berekend tocli geschikt, om hen-, die niet gewoon zijn ernstig na te denken te verblinden door dien zij aan het be krompen inzigt, dat zich bit velen niet boven het plaat selijk belang weet »e verheffen voedsel geeft. Wij willen trachten hen van den dwaalweg af te brengen, waarop gij hen zoudt kunnen leiden. Wij noemden het middel waarvan gij tl bedient on geoorloofd. Zie hier het bewijs. Hetzelfde belang dat Goes heeft b"l het behoud zij lier Regtbank, heeft Rotterdam bij her bdvrnd zijner werf, hebben DelftUtrechtGroningen bij dat bminer académiën Zutfhen. DoesburgDeventer bij dat hunner vestingwerken en gnanrsoeneii, heeft einde lijk de hoofdstad van iedere provincie bij het behoud v in haar Provinciaal Hof, Gesteld nu dat bij eene aanneming vanher ontwerp van bezuiniging, door den tijdelijken ministerraad dezer dagen aan Z- M. aange boden, in Goes niet eene der twee Zeeuwsche Raden van Justitie mogt worden geplaatst, dan v. rkeert onze stad in hetzelfde geval als de genoemde steden, wier werf, academiën, vestingwerken en geregtshoven in datzelfde ontwerp ter opheffing en sloping worden voor gesteld. Welnu wat hier goed is en waar, zal het in die steden ook wel zijn en wanneer men hier wel doet met mannen naar de Tweede Kamer af te vaardigen omdat zij (of opdat zij) stads belang met aandrang zullen voorstaandan zal men het ddér met hetzelfde :vegt doen. Maar dan zal zoodoende in die Kamer eene partij omstaan, zatrengesteld uit mannen, die bet be lang hunner sted n voorstaan, en dan zou het gevolg daarvan kunnen zi n'tsv-en vroegi-r p'aats had dat de voorstanders van stedeh ke be'nng-m (otnd.it één per- soon in die Kamer niet veel vermag) de handen ineen slaan, om elkander wederkeerig hunne regtbanken, aca demiën, geregtshoven en guarnizoenen te doen behouden. De eene dienst is de andere waard! Zie dit hadt gij zooniet bedacht, goede mant en velen die ti dat ligt zouden napraten zouden dat ook niet bedenken. En toch gij moet nu inzien, dat wij het door u aangegrepen middel met regt ongeoorloofd noemden. Wantgeloof het vrij, de natie behoeft bo ven alles thans bezuiniging bezuiniging, niet door in trekking en beknibbeling van kleine postjes, maar door vereenvoudiging var,, het huishouden van den staat. Deze nu kan niet verkregen worden als met doorras tende maatregelen. En hoe zal het Ministerie, welks roeping is, om aan die dringende behoefte aan bezuini ging te voldoen, die toeping vervullen met eene Twee de Kamer wier leuze is, bezuiniging mits niet van het ONZE. i. v Neen, mogt het daartoe komen, dat Goes zijne regtbank benomen werd, dan gepetitioneerd, dan eene Commissie van eenige aanzienlijke ingezetenen naar 'sHage gezonden met verzoek om"dien maatregel, uithoofde van zijne onbillijkheid of ondoelmatigheid intetrekken maar van een' volksvertegenwoordiger te verwachten, dat hij stadsbebng boven landsbelang zal stellen foei goede man Ten sioite nog een enkel woord. Wij meenden in uwe redenering over algemeen en plaatseliju belang het blijk te vinden, dat gij weinig doorzigt hebt. Het bewijs hiervoor zijn wij u schuldig gebleven. De welvaart van steden en gemeentenzegt gij, draagt bij tot de welvaart des vaderlands" en gij zegt dit te regt. Uw gebrek aan doorzigt openbaart zich echter juist dadrin dat gij in de algemeene waar - beid dier stelling berust, en niet begrijpt, dat zij in dit bijzonder gtv.il juisr het tegendeel bewijst van't geen gij iiedoelr. Bedenk slechts, dat de welvaart,die gij bedoelt, en die voor Goes uit het bezit eener Regt bank voortvloeitontleend wordt aan de schatkist, en dat, naar mate die welvaart groorer iszij aan de schatkist des te meer kost. Welnu, stel dan dat die welvaart tienmaal grooter ware en dus aan de schat kist tienmaal meer kostte, zal dan die welvaart niet erlangd wordeii ten koste van den staat en zal dan die welvaart niet in een tijdstip, waarop de schatkist méér uitgeeft dan de natie kan bijdragen, in lijnregten strijd zijn met het belang der schatkist en dus te kort- doen aan de welvaart van het algemeen? Pas het slechts toe op RotterdamDelftGroningen en die andere steden, wier welvaart door de voorgestelde bezuinigingen vrij wat meer wordt in gevaar gebragt, en gij zult het toe stemmen, dat de welvaar: eener stad, voor zoo verre zij aan tie schatkist, d. i. aan het algemeen ontleend wordt, veeleer in strijd is met de algemeene welvaart, dan dat zij die bevordert. En toch zeggen wij niet ttde welvaart van ste 'iicn cn gemeenten draagt bij tot de welvaart des vaderlandsMaar hoe Door die welvaart uit eigen middelen in zich zelve te ontwikkelen. Zie, ik siel mil voor, Hat eene stad, b. v. Goesdoor bevorde ring en uitbreiding van nering en vertierdoor opening van nieuwe bronnen van bestaan, door spaarzaam be heer der stedelijke fondsendon: een doelmatig inge» rigt armwezen, door krachtdadige wering der toene mende armoedeenz. allengs tot meerdere welvaart mogt geraken dan spreekt het wel van zelve, dat de welvaart des vaderlands daardoorhoe gering ook zal bevorderd worden, en dar, bijaldien in vele groo- tere en kleinere plaatsen door gelijke middelen hetzelfde doel werd bereikt die welvaart van het vaderland aanmerkelijk zal vermeerderd worden. Ziet gijdie welvaart is niet in strijd met het belang des lands integendeel zij bevordert hetzelve, zij wordt niet ver kregen ten koste der schatkist. Wij hebben in uwe aanbeveling liet gebrek aan doorzigt gelaakt en getracht u en anderendie u niogten napraten tot een juister inzigt te brengen. De verdenking van kwade trouw, althans van kwaad opzet, die wel eens bij ons oprees bij het lezen uwer aanbeveling vooral van de woorden, waarin gij door eetie onverdiende verguizing van een' tweeden candi- daat den uwen tracht te verheffen, eene poging, die ieder weldenkende wraakt die verdenking hebben wij met voordacht van ons geweerd vooral omdat wij het nuttiger achten elkander te overtuigen door verstandige redenen. Een welgemeenden raad mogen wij u echter voor wij scheiden, niet onthouden; het is deze, om in 't vervolg voorzigliger te zijn, goede man! Een Kiezer uit het 3e kies-district der Provincie Zeeland heden tegenwoordig geweest zijndeop de ze kiezers vergadering te Goesheeft met genoegen aangehoord, de politieke geloofs belijdenis van den Heer I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp en had in dien Hier niet verondersteld die beginselen van vrijzinnigheid welke door ZEd. aldaar verklaard zijn te omhelzen. Daarom geeft hij aan de kiezers in her algemeen en voornamentlijk aan die, welke op gedachte vergadering, voorooeti.de geloofsbelijdenis hebben aangehoord, in Ivdenking. on die geloofsbe lijdenis te toetsen aan iiei gedrag van gedachten Heer v. d. B., als Directeur der IVilhelminapolderen daarna definitief zijne stem al of niet ten gunste voor dien Heer als Candidaat voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal uit te brengen. Goes, gg Nov. 1848. p. p. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat, ter voldoening aan Art. 5 der Wet van den ti October 1848 Staatsblad No. 70, houdende herzie ning van de Additionele Artikelen der Grondwet, DE LIJST Van de in Art. a van het voorioopig Kies Reglement, omschreven Kiesgeregtigden, welke, vol gens de Publicatie van dit Bestuurvan den 28 Oc tober 1848, gedurende acht achtereenvolgende dagen op de Srads:Griffieter inzage van de belanghebben den heeft gelegen, alsnu aangevuld, met de door den Stedelijken Raad, bij beslissing op de ingeleverde bt- zwaarschriftenmede, als Kiesgeregtigden, bevoegd erkende Personen, nader opgemaakt en finaal gesloten isen dat deze Lijstop nieuw ter algemeene ken nisneming, ter voornoemde Stads Griffie is gelegd, en ieder daarvan, op de gewone werkdagen, dagelj/s van tien tot een ure tn den voormiddaginzage zol kunnen nemen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt en geplaatst in de Stads Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 22 Nov. 184!, Burgemeester en Wethouders voornoem J. C. van der MEER M0I1R Ter ordonnantie van dezelve» De Stads Secretaris L. de FOUW, Jz. Heden verloste door Gods goedheid vrij voorspoedig van een' ZOONE. P. REMLJN Huisvrouw van Goes G. de JONGE, Wz. den 22 November 1848. UIT de HAND te KOOP eene zeerflorh- JgM santé EE00D3AKRERIJslaande op den Dorpe van er sokeaankomende KAJIKOOT aldaar. Te bevragen bij den Eigenaar en ten Kantore van Mr. P. J. J. fan Damte Goes. UIT de HAND te KOOP eene TEDS, Diet HUIS, SCHUUR BOOMGAARD enz. groot 20 Bund., 22 Roed,., 10 Ellen, staande onder de Gemeente Nisse. Te bevragen bij den Eigenaar en bewoner C. J. DE «VDXGE. UIT de HAND te KOOP eene Kapitale HOFSTEE®, bestaande in WOONHUIS, SCHUUR en verderen Tim mer met omtrent 30 Bunders rijkbeplante HOF BOOMGAARD, WEIDE en ZAAILANDEN, staande en gelegen in de Gemeente van Hoedekenskerke aan het Langeweegtje. Te bevragen bij den Eigenaar en bewoner PIE- TEK DltlKDUHen ten Kantore van den Notaris A. Smallegangete Goes. 0» UIT de I1AND te KOOP eene zeer florissante WAGENMAKERS- 0211 AFFAIRS, staande in het Eilanu Zuid- Beveland. Te bevragen bij den Notaris A. Smallegange te Goes. Op Donderdag den 29 November 1848 des morgens ten 10 ure, in de Herberg bij Augustus Lokerse te Bieze/inge van ongeveer 400 stuks OLRHMSÜf'*- en RiisgN boomen, staande in het Haventje van Biezelinge in drie Perceelen. Informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. Smallegange te Goes. Te Goes, bij F. Kleeuwrns Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2