N°. 94. Donderdag 2% November. GOESSCHE COURANT I en INGEZONDEN STUKKEN. is Be uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per h wartaal I is f J.75: Franco per Post j .f ,90. J f Gewone Advertenti'èn worden a 20 geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en y»a» d --6 regels a f J,20behalve L PKOCE§-VERBAAIi van het verhandelde in de tweede voorloopige Kergadering der Kiezers van het 3de Kiesdistrict der Provincie Zeelandgehouden te Goes, den 22 November J848. Ten vervolge op hel verbaal van den. J5 be vorens. De vergadering geopend zijnde, geeft de Secretaris te kennen dat de Voorzitter, Mr. M. P. Blaanbeen door ongesteldheid verhinderd is, deze bijeenkomst bij te wonen en verzoekt tot de stemming van een tijdelijke» Voorzitter in deszclfs plaats over te gaan, na almede te kennen te hebben gegeven dat 103 leden, volgens de presentie-Jijsttegenwoordig zijn. Uit die stemming blijkt, dat met meerderheid van stemmen verkozen is de lieer B. B. van den Bosch die deze betrekking voor deze vergadering aanvaardt, maar tevens verzoekt om alsnu in zijne plaats een tijdelijken Secretin is te benoemen. Hiertoe mede bij hoofdelijke stemming overgegaan zijnde, wórdt bij meerderheid van stemmen benoemd Mr. J. van Deinse, die deze betrekking almede voor deze vergadering aanvaardt. Vervolgensingevolge het bepaalde op de voor gaande vergadering, overgegaan zijnde tot het forme ren van een drietal voor het candidaatschap voor de Tweede Kamer, is bij hoofdelijke stemming gebleken, dat op zich vereenigd hebben Mr. J. J. van Deinse55 stemmen De fleer P. J. Bachiene24 stemmen, R. B. van den Bosch, 18 stemmen en alzoo bet drietal uitmaken terwijl op den lieer GH. Kahebeeke die inmiddels verzocht had bui ten verdere aanmerking te blijven 2 en op den Heer K. FKaglho 1 stemmen uitgebragt waren en twee stembiljetten als onleesbaar zijn ter zijde gelegd. Hierna overgegaan zijnde tot het daarstellen vaneen grostal tot het candidaatschap voor de Eerste Kaïner, zijn daarop bij hoofdelijke stemming gebragtde lleeren: I. G J. van den Bosch, Mr. F.N.van der BiltA. KahebeekeMr. A. M. Becius C. Kis, Jhr. P. D. van CillersJ. Bil», Mr. G. IIinlopenIK. SeijdlitzS. Tak P. B. Tak, Z. K. H. Prins Frederik J. B. Bekaar J. L. Stem, Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grijps- kerke, M. C. de CraneJhr. ff' R. Boddaerl l). DronkersJ. P. FK. HombachA. Pické A. Kader, FK. L. Kader, Jhr. B. de Jonge, Jhr. Mr. D. M. van Dusseldorp de Superville Jhr. Mr. van Reigersberg F ersluijswaaruit vervolgens zijn gebragtingevolge het besluit dezer vergadering en bij hoofdelijke stemming, op een zestal, de Heeren 1. G J. van den Bosch met 67 stemmen A. Kahebeeke37 Mr. F. N. van der Bilt36 Jhr, P. D. van Citters13 C. Kis8 Bil», 5 de laatste met het lot tegen Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grijpskerkedie mede vijf stemmen hekomen had. Uit dit zestal is vervolgens bij hoofdelijke stem ming geformeerd een viertalbestaande uil de H eeren G. J. van den Bosch met 64 stemmen. A. Kahebeeke4.5 v Mr. F. N. van der Bilt36 Jhr. P. D. van Citters, 14 Op voorstel van den tijdelijken Voorzitter is als- loen besloten, dat het bestaand Bestuur, 'tgeen deze vergadering heeft geleid ook die betrekking zoude b! sen uitoefenen hij eene eventuele herkiezing, als mede hij de aanslaande verkiezing voor de Provinciale Staten. Dit laatste alleen tot het alsdan hijeen roepen der kiezers, tot zamenstelling van een nader Bestuur. liet Proces- Verbaal der Vergadering wordt na lezing goedgekeurd en geteekend. P». B. van den BOSCH, Koorz. VV. A de LAAT de KANTER. A. SMAJLLEGANGE. J. J. van DEINSE, Secret. Mijn Heer Ten einde alle verkeerde overbrenging of uitlegging zooveel mogelijk voor te komen, gelieve UEd. in UEd. dagblad te plaatsen bet navolgende op heden door mij gesprokene inde tweede vergadering van Kie zers in dit District, alvorens overgegaan werd tor het siemmen van een drietaluit het vroeger opge geven zestal van Candidaten voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer van de Scaien-Generaal. UEDw. Dienaar J. J. van DEINS E. Goes, den aa November 1848. Mijne Heeren Gecerde Kiezers Ik heb mijn' naam zoo in als buiten deze verga dering meermalen hooren noemen tot het Candidaat schap voor de Tweede Kamer. Ik ben allendie daartoe in mij eene geschiktheid zien (welke ik verre af benvan mij zeiven toe te kennen) dankbaar voor dit blijk van op prijs stelling mijner, in mijn oog, zeer middelmatige bekwaamheden. Ik verklaar, Mijne Heeren 1 openlijk en plegtig om dit Candidaatschap niemand aangezocht, niemands voorspraak of medewerking ingeroepen te hebben. Ik verklaar, openlijk en plegtig 1 mij niet te willen scharen onder bendie in meer dar. een kiesdistrict zich zeivenals belangelooze en bekwame vertegen woordigers zijn komen aanbieden en op den voorgrond stellen, met eenige schoonklinkende woorden van vrij heidszin, veela I het meest in den mond van hen diein den kringwaarin zij zich bewegengeenen anderen vil dan den hunnen erkennenen wier zoogenaamd liberalismeeene slaafsche onderwerping aan hunne inzigten en bedoelingen vordert. Neen, Mijne Heeren! Door geen gunstbejagdoor geene kuiperij, begeer ik ééne enkele stem voor mij te gewinnen. Wat mij aangaat: ik verklaar openlijk en plegtig, liever als eenvoudig burger onder u te blijven, dan mij met eene zending belast te zien die hoe eer vol en gewigiig, mij uit mijn huisseüjk leven, uit mijne dagelijksche bezigheden en studiën zou rukken; mij. op mijne jaren, in dezen gewigiigen tijd, zoud^ overplaatsen onder onbekenden in eene vreemde plaatsin eene betrekking in welke menoverladen met werkzaamheden, bij den besten wil en de ijverigste pogingen steeds zal te kort schietenaan den eenen te veelaan den anderen te weinig vrijzinnig zal toe schijnen en bij dat alles ieder oogenblik zal bloot- staan., aan liet oordeel van weerkundigen en de be dilzucht van betweters. En echter. Mijne Heeren! zeg ik u dank, voor uwe welwillendheid Maarik zeg vooral dank aan hen, die vroeger mijnen naam openbaar gemaakt heb ben als op wien hunne keuze zich zou kunnen ves tigen. Ik zeg hun in het bijzonder mijnen dankdat zij niet in hei geheim maar in het openbaarhun ge- voeten aan den dag gelegd mijn' naam openlijk genoemd hebben. Daardoor toch hebben zij getoond, dat het bun niet ie doen was. om in het geheim, met geheime middelen en langs slinksche wegen, hurt verlangen door te drijven en bunnen zin te verkrijgen; maar zij zijn voor hun ge voelen voor hun oogmerk (zonder iemand anders te krenken of te verguizen) openlijk uitgekomen gelijk het mannen valt eer betaamt! Zij hebben een ieder instaat gesteld, op mij, meer bepaald, het oog te vestigen, en mijne denk- en handelwijze in alle op-nbare en bijzondere aangelegenhedengedurende mijn zes en dertig jarig verblijf onder uliedeneerst als Advokaat en Procureur, daarna als lid van den Raad en der Arrondissements-Regtbankte onderzoeken en na te gian; en allen mogen zich zoo voor, gewaarschuwd h 'odenwel toe te zien, op wien zjj hunne keuze zou it'ii '0 pau-u. In zou verre, Miine Heeren! mag ik zelfs dankbaar zijn aan hen, die, (weiligt met minder edele bedoelin gen) mijne onbekwaamheid en ongeschiktheid luide aan u ook in naamloos geschrijf, verkondigd hebben, doch zouden blozen, indien hunne namen bier openlijk geimemd werden. Mi»r, indien niettegenstaande dit alles, indien niet tegenstaande die waarschuwingen en dat onderzoek velen jjwer echter hunne keuze op mij vereenigd heb ben zoo heeft zulks voor mij te hooger waarde ge had. Nu toch mag ik zulks beschouwen als her ge volgniet van een oogenblikkeljjken indrukmaar als het gevolg van een' meer gezet onderzoek, als h.c oordeel van een ingelicht en de zaak overwogen heb bend publiek. Zoo iers, Mijne Heeren f dan voorzeker dit, en dit alléén, zal daaraan wezenlijke waaide gever., en mijne beslissing kunnen bepalen om (indien ik daar toe geroepen werd) die betrekking te aanvaarden Ja, Mijne Heeren alsdan, maar ook alsdan alleen zoude ik zoodanige eervolle roeping aanvaarden! aan vaardenniettegenstaande alle bezwaren en moeireit alle verdrietelijkheden en miskenningenwelke aan die betrekking, vooral in de dagen die wij thans beleven verbonden zullen zijn. Ik tochMijne Heerenben zoo zeer als iemand doordrongen van het denkbeeld, dat hij, die ror /.<o- danige moeijelijke taak geroepen wordtzich van cfeszelfs aanneming niet mag laten terughouden door ondergeschikte bedenkingen. A's Staatsburger is ieder, thans meer dan ooir, verpligtde roepstem zijner medeburgers te hooren en, des noods zelfs rustgenoegen en wat dies meer zij,, op te offeren, om die moeijelijke taaknaar zijn vermogen, te vervullen; bij aldien geene redenen van overwegend belang hem zulks volstrekt beletten en zijne weigering wettigen. Als zoodanig zoude ik mij dan ook geheel ter uwer beschikking stellendaar mijne openbare betrekking en mijne huisselijke omstandighedenvan dien aard zijndat dezelvemijeene tijdelijke verwijdering uit uw midden zouden veroorloven. Vraagt gijlieden. Mijne Heeren! mij naar mijne Staatkundige gevoelens -—Ofschoon ik ten allen rijde heb afgekeurd, die ieder oogenblik in den mond te hebben, en te pas of te onpas te berde te brengen, zoo zijn er echter tijden en omstandigheden welke zoodanige openbaar makingik zeg niet veroorloveu. maar gebieden Neen, ik schroom niet hier, openlijk en plegtig, te verklaren, (en zij. die mijin mijn dagelijkschen om gang, ambtsbetrekkingen ais lid uwer Regtbank en van den Raadkennenmogen zulks getuigen) dar ik geene andere staatkundige gevoelens immer gehad heb en nog heb dangelijk door andere ware vrij zinnigen, als de eenige en ware, in korte hoofdtrek ken zjjn op den voorgrond gesteld. Eene opregte en vrijzinnige toepassing der Grond wet. Eene daarstelling der organieke wetten uit krachte der Grondwet vereischt, in dien geest, dat daardoor de vr(je en natuurlijke ontwikkeling der staatkundige regten bevorderd worde. Voorts, in het algemeende ondersteuning van al wat de uitbreiding dier staatkundige regten op eene wettige wijze bevorderen kan en zoo ver als die me: de maatschappelijke rust en orde bestaanbaar zijn zal. Vermeerdering onzer bronnen van nationale welvaart, door bevestiging en bevordering der begrippen van handels-vrijheid en landbouwdoor verbetering van ons belastingstelsel en door zorg en waakzaamheid voor betgeen bet belang des Vaderlands, ten aanzie» onzer koloniën en bnitenlandsche betrekkingen, vordert. Revestiging van het naiionaal crediet en krachtige bestrijding van al het geen in staat mogl wezen het zelve te ondermijnen; vereenvoudiging onzer Staats- inrigting en bezuiniging, in zoo verre z|j daaruit reeds noodwendig voortvloeit, en voorts met de instandhou ding van een krachtig en geregeld Bestuur bestaan baar is. Ik wil echter daardoor niet geacht worden uwe keuze op mij te willen vestigen. Kiest gijlieden! hem wien gij in genioede het meest geschikt zult oordeelenter bevordering der belangen van het Va derland in het algemeen en der plaats uwer inwoning in het bijzondervoor zoo ver zij met dat algemeen belang niet zullen in strijd ziin. En opdat, Mijne Heeren! de keuze Van a en uwer Stad- en Landgenooten niet te zeer beperkt worde, maar te ruimer blijve, wenschte ik dezelve tot geen mindertaldan wij thans hebben bepaald te zien. Dat eenmaal de uitslag, uwe keuze, op wien dan ook uitgebragtmet ruimen zegen bekroone en, ook bij verschil van gevoeleneensgezindheid en vrede on der ons bewaard blijven!

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1