Plaatselijk en algemeen belang. Besturen en Administratien. m.r. DUNDEN. Middèlbukg, den 18 November. In de gistmn alhier gehoudene vergazlning van Kiesgeregtigden, wa ren 105 leden tegenwoordig. Overeenkomstig een in eene vorige vergadering ge daan voorstel werd door de vergadering overgegaan tot het formeren vaneen grostal van voor liet Lidmaat schap der Tweede Kamer geschikte personen, waartoe ieder lid verzocht werd mede te werken, door het bij biljet inleveren van hoogstens vier namen waardoor her grostal veertig personen telde. Op dit grostal ook den naam van den Voorzitter voorkomende, werd door denzelven aan de vergadering kennis gegeven, dat hij vast besloten was geene Can» didatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kan er der Sraten-Generaai aan re nemen, en hij mitsdien ver zocht zijn naam van hét grostal je schrappen. Herzellcie vei zoek werd door den voorzitter gedaan namens den lieer Kapit. Luit. ter Zee A. J. dc Smit van den Broet kc. en den Heer Mr. D. van Eek. welke laatste voor het 4de Kiesdistrict reeds als Candidaar was aangenomen, en daarom verzocht voor het iste Kies district in geene aanmerking te komen. Daarop werd overgegaan tot het vormen van een viertal, bij geheime stemming uit het grostalwaarbij werd aangenomen, dat zoo een of meer personen bij eerste stemming de volstrekte meerderheid erlangden deze dadelijk naar gelang der stemmen als carnli laten op het viertal zouden worden geplaatst; terwijl aart die vier personen, die de meeste stemmen doch met de volstrekte meerderheid hadden verkregen, een geliik getal zou worden toeeevoegd van hen, die instemmrn op hen volgden uit welk dubbeltal alsdan de nog ontbrekende cainhdaren voor her viertal bij volstrekte meerderheid zouden worden gekozen. Uit die eerste stemming bleek, dat de heer Mr. J. Slichcr van Domburg^ lid der tegenwoordige Twee iie Kamer55 stemmen op zich vereenigde dus 2 meer dan de volstrekte meerderheiden die heer dus als eerste candidaa: voor het viertal werd bestemd. De drie personen, die na den heer mr. Slicher de meeste stemmen verkregen waren de heeren mr. A. F. Sifflé met 29, mr. G. A. Fokker met 29» en jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskcrke met 28 stemmen. Aan deze werden daarop toetffvoegd de drie op hen in stemmen volgenden zijnde de heeren mr. R. j. Thorbecke met 23, Ph. J. Bachiene met 20, en mr. S. de Wind met 19 stemmen. Daar alstoen de tijd te ver verstreken was om de stemming voort te zi ttenwerd deze verdaagd tot aanstaande Maandag f20 Nov.) ten ée'n ure. sst<&asj>£ridjb& srw&r&sïo Zoo dikwerf wordt in deze dagen als eerste pligt der kiezers op den voorgrond gesteld, dat geen plaatselijk of gewestelijk belang bij hunne keuzen in aanmerking moet komen. Neemt men de algemeenheid van dit be ginsel al aan, zoo staat nevens hetzelve et n ander: dat de welvaart der Gemeenten of Steden tot de welvaart des Vaderlands aanmerkelijk bijdraagt, en da? de berooving der eene niet altijd de voorspoed der andere is. Het voorgaande toegepast op onze stadwordt de vraag nu niet ongepast. of de kiezers in Goes een man naar de Tweede Kamer moeten afvaardigen die stads belang bij liet bewaren der regtbank in deze stad niet met dim aandrang zal voorstaangelijk uit zijne vermoedelijke deelneming aan de redactie der Zeemvsche Courant blijkt, als den stadgenoot, die meer dan dertig jaren in onderscheidene betrekkingen zich de eer eener benoeming beeft waardig gemaakt De lieer J. .J. VAW I&EÏÏNISE als Candidaat voor de Tweede Kamer. In een der vorige nummers dezer Courant is de lieer van Deinse door eenige kiezers voorgesteld als ge schikt candidaat voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer, en deze voorstelling heeft gunstige uitwerking gehad. In de eerst gehoudene kiezers vergadering zijn zóé vele stemmen op ZEd. Aclrb. uitgebragtdat hij met de heeren Dr. van den Bosch en P. J. Bachiene de meeste stemmen op zich vereenigd zag. Wij stellen ons als onpartijdige heoonieelaar en ver klaren, bij her i2tal' onze stem te hebben uitgebragt op den lieer Blaaubeen, en, na diens verzoek omniet meer in aanmerking te komen wisten wij niet wien re kiezen, want de staatkundige gevoelens van den heer van Deinse, van den heer Dr. van den Bosch en van den heer Bachiene waren mij onbekend. Ik stemde dus den heer van Deinse, hem kennende als een kundig règtsgeleerde en onaf bankelijk menscli; aan z»ijtie eerlijke beginselen niet twijfelende, ten spijt der daarop toepasselijk schijnende beschouwingen in een tweede artikel in deze Cou.aiU. die candidatuur betref fende. De ventadeiing is gescheiden en een ieder tijd van beraad gegeven. Wie billijkt het dan ook niet, dat men die tijd zich ten nutte heeft gemaakt? Ik geloof dit op goede gronden te hebben gedaan, en meen daarom verpligt te zijn dezelve aan mijne mede-kiezers, die den lieer van Deinse niet mij hebben gestemd, te moeten mededeelen. Ik heb even mijne reden om den beer van Deinse als behoudsman te verdenken, als ik heb om hem voor eenen liberaal te houden, die uit overtuiging de vrijge vige beginselen is toegedaan. Want waaruit zoude mij dit hebben moeten blijken? Ik gaf hem dus mijne siem, om dat ik hoopte dat hij liberaal zou zijn en ik de anderen evenmin kende; terwijl het eerst gesprokene door den heer Bachiene, mij nog geetizints overtuigde van de echtheid zijner beginselen. Toen echter na de tweede stemming die heer op nieuw het woord vroeg endoor zijne verklaring, dat ook hij, als ambtenaar, een finaiitieel verlies zou lijden, als hij de betrekking van lid d<r Tweede Kamer aannam, want dat hij het on bestaanbaar rekende om gedurende dat Lidmaatschap een iracremen't als ambtenaar te genieten, toen begon ik dien candidaat uit een geheel ander oogpunt ie be schouwen; toen begon ik ïe bemerken, dat liet bij hem ten minste geene ijdele klanken zijn, te zeggen, bezui niging voor te zullen staanen toen ik later vernam, dat hij op grond van die verklaring een tractement van 2700 zou moeten verwisselen voor de f 2000 dei- Tweede Kamer, toen helde ik bereids ten zijnen gunste over. Alleen ontbrak mij nog het bewijs zijner bekwaam heid, die, jawel werd gecertificeerd door een brief uit Hulst en Hontenissedoch, daar ik gaarne door tigen ongen zie, was dat mij niet genoeg. Ik heb ge vraagd, waaruit kan mij-de bekwaamheid van dien man blijken? Zijn er werkelijk antecedenten, waaruit zijne kunde en zijne geschiktheid mij overtuigend kunnen bewezen worden? En op deze vragen nu zeer vol doende ingelicht zijnde, aarzel ik niet, openlijk te verklaren, mij volkomen te kunnen vereenigen, met hen, die hunne stemmen op ZEd. zullen uitbrengen. Daarbij komt nog, en dit zal niemand mij tegenspre ken dat de heer van Deinse met regt een sieraad onzer regtbank mag worden genoemd, en dat deskun diger. niet aarzelen hem daar ter plaatse onmisbaar te noemen, zoo dar, wanneer hij ons daar ontvallen mogt, wij, minst genomen, aan de eene zij le zouden verliezen, wat wij aan de andere zijde misschien zouden winnen. Waren wij, door de benoeming van den heer Bachiene niet zeker eenen goeden afgevaardigde te hebben in den geest van het tegenwoordig ministerieaan wien wij de belangen van het Nederlandsche volk gerustelijk kunnen opdragen, wij zouden nog aarzelen in onze keus; doch nu komt het mij voor, niet twijfelachtig te zijn. Met bevreemding hebben wij door een zekere partij hooienaanvoeven, dat wi\, door de benoeming van den heer Bachiene, in regenstelling van den heer van Deinse ie meer kans zouden hebben onze regtbank naar' eiders te zien verplaatsen. Maar welk denkbeeld hechten dezulken aan de pügten van eenen afgevaar digde? Deze toch immers moet de algemeene be langen van het Nederlandsche volk behartigen, en niet die van bijzondere personen of plaatsen. Indien het in het algemeene belang is dat de regtbank blijft bestaan, dan zal wel een enkel persoon niet in staat zijn daarin verandering te brengen; terwijl ik het beneden de waar digheid van eenen afgevaardigde zoude rekenen, wan neer hij laag genoeg ware 0111 zijne stem te regelen naar plaatselijke inzigten, wanneer het algemeene belang daardoor leed. Wij raden de vrienden van den heer van Deinse dus aan, hem soortgelijke hoedanigheden niet toe te kennen, daar dit eene reden te meer zoude zijn, 0111 ons te verheugen wanner ZEd. Achtb. niet werd benoemd. Wij hopen, dat onze overwegingen zullen worden getoetst aan de eerlijkheid en zuiverheid onzer bedoe lingen en dat allen die het wèl meenen met onze wederzijdsche belangen, zoo van het regt als van den staat, zicli met ons zullen verheugen als de heer Ba c.hiene eene eervolle meerderheid te beurt mogt vallen. Dit kan zelfs de heer van Deinse niet grieven, vooral niet als hij de aangevoerde redenen in aanmerking neemt, en wij twijfelen dan ook niet, of deze zal, zoodra die meerderheid mogt blijken, zich openlijk ten gunste van zijnen mede candidaat verklaren. X. X. Zonder den schijn op mij te willen laden, die bekwaam heden op te Tijzelen, raad ik alle onpartijdiger! aan een gelijk onderzoek te bewerkstelligen, als wanneer uit zijne publieke schriften en handelingen, dit getuigenis bij ieder zal beves tigd worden. Zijn ontworpen plan voor een Landelijk Crediet- stelsel voor Zeeland, dat nog niet publiek is, maar in banden eener Commissie is gesteld zou alleen bet bewijs kunnen leveren dezer stelling. Uit bet bijbia I der Middelburgse he Courant var. Zatürdag d?i> 18 November 1848, zal het Dlljfct-n dat ook te Middelburgonder de leiding van een Bureau van Stemming, op den 11 dezer benoemd, eene ver gadering van Stemgeregtigden uit het eerste Hoofd-khs. district van Zeeland is gehouden,met het oogmerk om een viertal Candidate!] aan te nemen, als geschikt tot de benoeming van een Lid der Tweede Kamer van de Srateu-Gencraal. De uitslag van de stemming is geweest dat de oudste der thans nog voorde Provincie Zeelan 1 in de Tweede Kamer zitting hebbende Leden niet op het viertal zal kunnen gebragr worden en dat de stemming zich slechts heeft bepaald tot de keuze bij volstrekte meerderheid, van een Lid voor dat viertal, te wetende j uigste der thans voor Zeeland in de Tweede Kamer zining hebbende Leden; terwijl tot maandag den ao dezer is uitgesteld, de stemming van drie andere personen voor het viertal, uit zes Candt datenwelke daartoe bij eene opzettelijke stemming Zijn aangewezen. Van de zes Candidaten is er een Ambtshalve onhe - voegd om in de Tweede Kamer op te treden, heeft een ander zich menigmaal van soortgelijke verkiezingen verschoond zijn twee niet anders dan bij geruc-hten bekenden het is dus meer dan waarschijnlijk dat de fleeren G A Fokker en A. F. Sifei.é, nu teen groot getal s'emmen op het viertal zullen geb'agt worden waaruit vervolgens een tweetal zal worden gemaal;1 op hetwelk deze beide Heeren, ais door vele nieuws bladen aangeprezen ligrelijk den Heer Slicher van Domburg zullen Runnen verdringen, zoodat deze verve af is van zeker le zijn dar.hij ten slotte zal voork men op het tweetal, hetwelk de Kiesvergadering ais geschikte Candidaten zal aanwijzen. Dat dan de Heer Slicher, indien hij verlangt tot Li<i der Tweede Kamer benoemd te worden, niet op de aanvankelijk verkregene lauweren rustedat zijdie hem boven zijnen tegenwoordige» anderen Ambtgi» noot, de voorkeur gegeven hebben, zich niet vooi stellen, dat de keuze der siemgeregtigden zich bepaal delijk op hem zal vestigendat zij niet uit het o- g verliezen dat hem slechts 55 van 105 stemmen v„n aanwezige stemgeregtigdenzijn te beurt gevallen welk getal stemmen slechts T's van het getal van 856 stemgeregtigden in dit Hoofd-kiesdistrict bedraagt; dat bovendien deze 55 stemmen alleenlijk gestrekt hebben om genoemden Heer op het viertal Candidaten te plaat sen en dat zelfs die geringe eer hem door de 50 overige aanwezigen niet is gegund geworden; en dat zij alle voegzame en betamelijke middelen aanwenden, om de keuze van meergemelden Meer als Lid der Tweede Kamer te bevorderen, indien zij waarlijk overtuigd zijn dat hij boven andere Candidaten de voorkeur verdient. OPENBARE HER VERPACHTING. Op Zaturdag den 25 November 1848, des namid dags ten een ure, zullen Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, ten Stadhuize aldaar, publiek en aan den meestbiedenden, andermaal trachten ie verpachten: Het. regt tot het houden van den openharen AFSLAG van den VISCH, alsmede van de invordering der STEDELIJKE BELAS TING op de AFGESLAGEN VISCH, lin nen deze Stad; voor den tijd van drie jareningaande den eersten Januarij J849 en te eindigen ultimo December J85.1 Waarvan de Voorwaardengearresteerd door den Ed. Achtb. Raai dezer Stad, ter Stads-Griffie ter le zing zullen liggen, op iederen werkdag, van des voor- middags tien tot des namiddags een ure. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 18 Novem ber 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris L. de FOUW, Jz, ADV FUTEN TI EN. 4 t 4 Ondertrouwd A. de IIEEB Zierikzee en 17 November 1848. K. M. SEPTËR. 4 4 Met Mei een ongehuwden KORENMOLE NAARS-KNECHT benoodigdbij J. Adriaakse te Goes. Brieven franco. l>- Goes, bh F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2