i Maandag 13 November T f \i i&r -* i\\ 01. GOESSCHE De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J.75; Fianco per Post f .1,90. $£TT> COURANT. vvy (Gewone Advertenti'én worden a QO ctsr-ke regel\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen I van J 6 regels a f J.SO, behalve het Zegelregt, l">e DIRECTIE der in dit voorjaar alhier herstelde SP A ARK AS voor minvermogenden heeft liet genoe. gen bij deze aan hare Sradgenooten bekend te maken, dat de deelneming in dezelve van dien aard is geweest, dal zij ruime stof van tevredenheid heeft en daarom met vrijmoedigheid de ondersteuning van de meerver mogendenwaarop zij nevens de medewerking der verschillende Besturen van Liefdadige instellingen ver trouwde, inroept. Ongeveer zestig personen, veelal hoofden van talrijke huisgezinnen, hebben deel genomen en over 't algemeen getrouw ingebragt. Geene andere drangrededan het nut der spaarzaamheid en de uitloving eener betrekkelijk geringe belooningals rente en premie, konden wij bezigen. Daarom mogen wij over de deelneming te vreden zijn en wel te meer, als wij het personeel in aanmerking nemen hetwelk grootendeels bestond uit dezulken, die hierin een middel zochten om zich vrij te warenvan in den winter tor de armenkassen de toevlugt te nemen't weilc anders onzes inziens voor velen onvermijdelijk zou geweest zijn. Van de eene zijde, al is liet dan ook maar ten deele en in kleinen kring, heeft alzoo deze inrigting op nieuw een belang l ijk doel bevorderd, namelijk voorkoming van armoede, en van de andere zijde iets bijgedragen voor de toe komst, tot leniging van dezelve en mag daarom wel gehandhaafd worden als een deugdelijk middel tot op iossing eener groote levensvraag onzer dagen. Men zal dit een en ander te meer van belang ach ten, als men bedenkt, dat de Directie zich met het personeel der deelnemenden in gedurige betrekking stellendeop velerlei wjjze door raad, aanmoediging aanbeveling enz. hun stoffelijk en zedelijk welzijn heeft - zoeken te behartigen en daarin bijval vond. Zij om waarde, dat veler ijver hierdoor aangevuurd en menig kwaad .nagelaten werd. De betuiging van veler blijd schap bij liet inbrengen der laatste bijdragendie wel wegens de mindere verdienste, uirgezumigde penningen waren was zoo wel eene aangename voldoening als dat dezelve boop geeft, dat men nu bij de te ontvan gen wekelijksche uitkeeringen zuinigheid zal blijven behartigenwaardoor alzoo een dubbel doel bereikt wordl. Maar om nu van onze zijde aan onze verpligting re voldoen zonder onze middelen uit te putten, om zelfs die trouwe deelnemers iets meer te kunnen geven, dun het beloofde, ter ondersteuning en aanmoediging, om eindelijk onze inrigting voor 't vervolg te kunnen in stand houden, en er eene gewenschte uitbreiding aan te geven, hebben wij hulp noodig, welke ons reeds ten deel viel en van sommigen beloofd is. Wij vragen daarom van ieder, die het doel en de wjjzewaarop het behartigd en er aan beantwoord wordtgoedkeurt en die de middelen bezit ter onder» steuniig. eene betrekkelijk geringe bijdrage, met ver zoek dezelve in den loop dezer maand bij één' der leden van de bekende Directie te willen bezorgen, niet twijfelende of de goede, steeds geblekene gezindheid onzer medeburgeren zal .Ie kroon zetten op het werk, dat bovenal van Lietde uitging, en welke als eindui' komst het zegel moge drukken op de veikregene resvil taten. Zoo zullen wij kunnen voortzetten, wat onder veler bijval begonnen is en door voortdurende mede werking en algemeene zoo wel als bijzondere aanspo ting der minvermogenden zoo zeer kan bevorderd worden. Goes 13 November. Namens de Directie voornoemd E. B. SWALUE. Voorzitter. P. J. A. van DAtVJ Secret. Thcsatir', ]\IË U VTSTIJD1JVG V IN DUÏTSCHLAND. Olmutz den 3 November. De- b< rigten over den opstand onder de landlieden van de Duitsclie stre ken van Silezië worden steeds onrustbarender. Daar gebeurt thans ongeveer hetzelfde, wat tijdens de om. wemeling in Gallicië van 1846 voorviel. De autori- teiten en ambtenaren verkeères in levensgevaar daar de boeren hen gedurig blijven bedreigen wanneer zij geen geld geven. De militairen, die de oproerlingen te gemoet getrokken zijn, hebben hen tot nog toe niet kunnen onderwerpen. Weenen, den 8 November. De stedelijke kom mandant hadop verzoek van verscheidene inwoners, een adres aan den ban Jellachich ingediendwaarin geklaagd werd over buitensporigheden door de Kroaten bedreven en de door hen veioorzaakte schade. De ban heeft hierop het volgende geantwoord: „Mijn arm vaderland heeft tot redding der monarchie onmete lijke offers gebragt, Kroatië heeft zijne zonen in den drukkendsten tijd op eigen kosten gewapend en de rampzalige graaf Latour werd op eene schandelijke wijze om her leven gebragttoen hij er eindelijk toe overging, te erkennen, daf de Kroa'en keizerlijke troe pen zijn. Weenen en de keizerlijke borgt zijn door mijne troepen bestormd geworden een uur lateren de rebellen hadden den burgtgelijk door Schuselka openlijk in den rijksdag verkondigd werdzoowel als de geheele stad in brand gestoken. Nog heden zijn mijne troepen onder den vrijen hemel gelegerd en aan het strengste weder blootgesteld. Wanneer dus enkele buitensporigheden voorgevallen zijn, dan waren zij de gevolgen van de verschrikkelijke woede der soldaten over de geschondene kapitulatie eene eeuwige schandvlek voor de bevolking van Weenen. Men vrage dus scha deloosstelling bij de n-bellen." FaANKFOR^v-tf'ea- 8 November. De Beijersche mi nister van binnenlandsciie zaken, heeft aan de policie een bevel doen toekomen, houdende, dat alle studenten uit Weenen, van welke men weet dat zij aan de jong ste politieke beweging te Weenen deel genomen heb ben, onmiddelijk van het Beijersche grondgebied zullen verwijderd worden. Dezelfde maatregel zal genomen worden ten opzigte van die jongelieden van dat soort, die nog in Beijeren mogteti aankomen. Naar men verneemt is Robert Blum en nog een ander afgevaardigde der uiterste linkerzijde die beide in Weenen met ijver en volharding den opstand gepre dikt en zelfs een werkzaam deel aan denzelven geno men hebben gearresteerd en naar het hoofdkwartier van Windischgratz gevoerd. De tijdingen uit Athene van 22 Oct. deelen de bijzonderheden mede van een opstand op het Ionische eiland Cephalonia, welke met elk oogenblik in omvang toeneemt, en waaraan niet alleen hei geheele eiland zich schijnt aan re sluiten maar ook de naburige ei landen Santa-Maura, Ithalta, Paxos en Zante. Onder de hoofden der beweging worden naar men zegt Metaxas en Tybaldos geteld. Daaronder bevinden zich ook twee geestelijken, wien het kruis met de grieksche vlait voornitgedragen werd. De leus isVrijheid en vericniging met GriekenlandDe regering der Ioni sche eilanden haastte zich het eiland Cephalonia in staat van belee te verklaren net te blokkeren en er voetvolk er. artillerie heen te zenden, De opstandelin gen rigtten in de bêide gVootMe steden van tiet eiland barrikaden op, en een gedeelte trok naar de bergen 1 rug, om aldaar den aanval der Etigelschen af te wach ten. De lord-oppercommissarisvler Ionische eilanden, heeft zich naar Malta gewendom van daar de hulp var oorlogschepen te bekomen. Berlijn, den 8 November. Het hof schijnt voor onlusten beducht te zijn. De troepen zijn geconsig iieerd. De kasernen iieboen voor onderschei (ene dagen proviand ontvangen. Onderscheidene officieren hebben pi-vel bekomen om hunne woningen in de stad te v rlaten en de Uasernén te betrekken. Te Po'sdam is het dezer dagen tusschen de dra gonders der garde etl andere soldatendie eene demo ciatische club bezochtentot een gevecht gekomen, t.-it gevolge waarvan de dragonders uiï Potsdam ver wtjuerd zijn. Er arriveren hier dagelijks een aantal vlugtelingen uit Weenen en men verwacht er nog meer. Wat de regering ren Hunnen opzigte beslissen zal, is nog on zeker. In somtr-ig« clubs is reeds voorgesteld om deze vlogtelingen zoorvel tegen uitlevering als tegen gebrek te beschermen. Terwijl sommige half officiële berigten qit Wee net», de gematigde wijze roemen, met welke prins Win dischgratz van zijne overwinning heeft gebruik ge maakten zulks in weerwil van de trouweloosheid door de stad gt-pl egdhangen andere mededeelingen een ongunstig tafereel op van de wijze, waarop de overwinnende troepen zich gedragen hebben. Zoo mel den deze berigtendat alleen in de Leopoldstad 59 huizen zijn afgebrand, en een nog grooter aantal vol komen uitgeplunderd is. De ruwheid der Kroaten w»s zoo verregaande, dat sommigen door de geregelde rroe pen zelve doodgeschoten ziin. Van de schoonste meu belen de kostbaarste piano's stookten zij in de ver trekken en op de straat hunne wachtvuren; vróuwen en meisjes werden mishatnieW en het ontbreekt nut aan voorbeelden, welke aar. de barbaarsche middel eeuwen herinneren. Her is ie hopen., dat deze tijdin gen overdreven zullen zijn. ENGELAND. Londen den 10 November. Voor eenige dagen kocht een jong mensch hier ter stede op eene veiling eene commode, die hij met een zijner buren naar huis voerde. Ouder weg raakte de bodem !os, en viel er een zware zak guinjes uit. De buurman maakte ter stond aanspraak op de helft en ging, toen de kooper hiervan niet wilde hooren, den persoon waarschuwen op wiens last de verkooping had plaats gehad. Deze beweerde, dat de zak guinjes hem terug gegeven moe-t wordenwaartegen de ander volhield, dat hij de com mode gekocht had met alles wat er in was en het geld hem dus regtmatig toekwam. De zaak stond op het punt van voor den regter gebragt te wordenmaar toen begrepen de twistende partijen, dat het hier wel het geval koride worden der beide om een been vech tende honden, waarmede ten slotte een derde hond wegliep. Het toeval echter wilde dat de verkooper der commode eene i7juige dochter had, die er zeer wel uitzag; de kooper verliefde op dat meisje en vroeg hare hand. De va der- stond dit verzoek spoedig toe, en deed ten behoeve van het jonge paar, afstand van ziju regt op de guinjes. De lieer Guizot heeft tnet zijne familie en den Belgischen gezant bij het Engelsche hof, den heer van de Weijtronlangs een bezoek afgelegd bij den prin cipaal van het Trinity College te Cambridge, dr Wht' well, die hen in kennis bragt met de notabiijteiten der universiteit. De heer Guizot leidt een zeer afgezon derd levenwaarin hij zich met letteroefeningen schijnt bezig te houden. Ofschoon er geruchten loopeu, dat er plan zou bestaan, 0111 den heer Guizot in het de partement Calvados te verkiezen tot lid der nationale vergadering, luidt dit toch zeer onwaarschijnlijk; de betrekking van Guizot tot Lodcwyk Philips moet alle gedachten daaraan verwilderen. Londen, den 11 November. Naar men verneemt heeft de graaf en gravin van Neuilly en familie, Cla remont verlaten en bevinden zij zich thans te Rich- mond. Volgens geruchten zouden zij dezer dagen ook ene aanzienlijke hoeveelheid juwelen en goederen van waarde V3n Parijs hebben ontvangenwelke tijdens de Februarij omwenteling ter gelegenheid van de inname der Tuilleriën door het volk gered zijn. Volgens berigten van Dublin van gisteren, zoude er eene hevige agitatie onder de bevolking van Clom- mei en omstreken merkbaar zijn. De policie werd berigt, dat ongeveer 200 man zicli op een veld in de nabijheid van Clommel in de behandeling der wapenen 0 fende. Dit berigt werd bevonden waar te zijn en 17 dier lieden werden gevangen genomen. Volgens geruchten zou de bevolking van Tipperaiij reeds in opstand zijn.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1