J\°. 90. GOESSCHE COURA1V Donderdag 9 November. KIEU WSTIJ m NO EiV. (J)e uitgave deter Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 isf J,75; Franco per Post f .1,90. J (r 4 K-1 y Gewone Advertenli'èn worden d 20 ets. *dè-regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 van J 6 regels a f .1.20, be halve het Zegelregt.J DUÏTSCl IL A N1 Frankfort den 5 November. Allerlei treruchten zijn hier in omloop ten aanzien van Robert Blumhet bekende hoofd der radicale partij in de nationale ver gadering. Hij was in den loop der vorige maand met nog twee andere leden dier pat tii naar Weenen vertrok lten, om den hoofden der bewegingspartij aldaar de sympathie der uiterste linkerzijde te betuigen, met an- -dere woordenom hen aantemoedigen in derzelvef weerstand tegen liet gezag des keizers. Tot dat einde heeft hij dan ook in eenige volksvergaderingen tè Wee nen gesproken, en bij deze gelegenheid verklaard, dat -hij bereid was lien met de wapens in de hand' bij te staan, en, zoo noodig. zijn leven daarbij op her spel te zetten. Intusschen, toen het gevaar naderde, is hij verdwenen, zonder dat men tot op dit oogenblik weet waar hij gebleven is. He; eetiigste wat men met eenige zekerheid weet, is, dat hij getracht heeft zich een pas te verschaffen om uit de stad te gerakenof hem dit gelukt, of dat hij op zijne vlugr in handen der Croalen gevallen is, hieromtrent weet niemand iets met zeker heid te zeggen. Berlijn, den 4 November. Uit Weenen deelt de Staats Anz. van lieden her volgende mede Sommige dagbladen trachten door allerlei geruchten het denkbeeld levendig 'te houden, als wierd in Weenen nog bij voortduring gestreden. Berigten. waarop men vast vertrouwen kan, melden echter, dat de rust in de stad volkomen is teruggekeerd. Een brief uit Wee nen van 2 dezer schrijft daaromtrent als volgt De brand in den Burgt is gebluscltt en moet zeer weinig schade aangerigt hebben. De boeken in de bibliotheek en het schoone monument van Canova in de Augustijner-kerkzijn gered en zelfs het kabinet van natuurlijke historie moet weinig geleden hebben. Heden is alle communicatie tusschen de stad en de omstreken afgesneden en men is bezig huiszoeking te doen. Men verne«mr, dat de Duitscli-Oostenrijksch'e troepen hier blijven en de niet-Duitsche order hebben, de Hongaren in het oog te houden en te vervolgen. Berlijn den 5 November. In de Spetierschc Zeitung komt een artikel van den bekenden Dourat voor, waarin deze verzoekt, dat de dagbladen den titel Duitsch Katholiek predikant" voortaan van zijnen naam zullen aflatenwant hij heeft de godsdienstige beweging shchts als een middel tot maatschappelijk staalkundige beweging beschouwd; thans is het mas ker en gevolgelijk de geheele godsdienstige beweging onnoodig, hij heeft er in het geringste niet meer mede te maken. FRANKBÏJK. Parijs, den 4 November In de zitting der natio nale vergadering werden heden de discussiën over het herziene ontwerp der constitutie voortgezet. Nadat in dezelve nog verscheidene amendementen waren voorgesteld, bestreden en verworpen, verklaarde de vergadering vervolgens met 739 tegen 30 stemmen, het geheele ontwerp der constitutie goed te keuren. De president zeide daarop, namens het Fransche volk te verklaren en te proclameren, dat de nationale verga dering dc constitutie der republiek had aangenomen. Van alle zijden der zaal deden zich nu de kreten t Leve de republiek hooren. De lieer Dufaure. minister van binnenlandsche za ken, vatte toen het woord open sprak het navolgende: „Mijne heerenhet gouvernement gelooft dat de groote daad waarover de vergadering gestemd heeft, in geenen gewonen vorm moet uitgevaardigd worden het Wenschtdat ter gelegenheid dezer uitvaardiging een nationaal feeSt zal plaats grijpen, Herstelt 11 voor eene commissie te benoemen, welke zich met het gou vernement te dien einde zal verstaan. Dit feest zal 'Binnen zeer korten tijd plaats hebben." De vergadering besloot onmiddelijk zich naar hare bureaux te begeventen einde de door het gouveme ment voorgestelde commissie te benoemen. Over het eigenlijke feest is men het nog niet eens geworden maar er werd terstond bevel gegeven tot het doen van een salvo van 21 kanonschoten, die in den namiddag, ten kwart vóór zes ure, gelost zijn. Men zegtdat L odewijk Bonaparte zijn pro gramrna over eeli aantal punten reeds geheel gereed heeft. Het verwonderlijkste (ten minste voor een neef var. Napoleonmoet zijn, dat hij beginnen zoti met eene al gemeeneontwapening, en het tij iperk der oorlogen voor afgeloopen zon verklaren. Zij, die i« hem den her steller van Frankrijks krijgsroem hoopten te zien, zou den dus buiten den waard gerekend hebben. Parij.s, den 5 November. .De beweging voor de verkiezingen neemt een aanvang; sedert lang is Frank rijk zoo diep niet bewogen zelf niet in Julij 1838 en in Februarij 1848 als thans het geval schijnt te zullen zijn bij de verkiezing van een president der républiek bij algemeene stemmen. Tot nog toe zijn er slechts twee gevallen van eeniezints ernstige kandi datuurnamelijk van Lodcwijk Bonaparte en Cavaig n'ac want de kansen van dex Lamartine of Ledru Rollin schijnen zeer gering te zijn. De heer de Lam martine kah slechts rekenen op de stemmen van die gematigde republikeinen, welke om deze of gene reden de partij van Cavaignac verlaten. Wat den heer Ledru-Rollin betreft, de Montagne, die hem rot kandidaat heeft aangenomen, zal denkelijk zeer spoedig inziendat zij tot den rang van eene onmerkbare minoriteit zal afdalen, zoo zij zich niet bij de socialisten van deze of gene groote fabriekstad aan sluit en bij deze onvermijdelijke zamensmelting zal de heer Ledru-Rollin op den achtergrond geraken, om plaats te maken voor de heeren Proudhon of Raspail. De Echo d,Oran deelt het volgende mede Een leeuw van reusachtige grootte, welke te Chebal- el-Lham in eene hinderlaag lag maakte de omstreken dier plaats hoogst onveilig. De Arabieren, overbren gers van depêcheswelke naar Aür Temonchen of Tlemcen gezonden warendurfden zich niet alleen op den weg begeven welke dit vreeselijke dier onveilig maakte: een man, tene vrouw en vele dieren, waren reeds door hetzelve verslonden. Den 14 October ver trok de Aglia der douaïrsSi Mahomed ben Daoub door honderd ruiters en veertig man voetvolk vergezeld, ten einde den leeuw op lïet spoor te komen. Men maakte een aanvang met de omstreken van Rio Salado te onderzoeken, doch ontdekte niets. Vervolgens be gaf men zich naar Chebal-el-Lham en toen men aan eene zekere plaats gekomen was, El Haouanit genaamd, vond men er overb'ijfselen van kameelen, buffels en schapen. De leeuw zelf was bezig een zwijn te ver slinden. Toen begon een vreesselijke strijd. Het woe dende dier stond eene eerste losbranding der Arabieren mo i'ig do< r en drong woedend door de hem omringende lmie heen. Ruiters en voetknechten vielen het dier op nieuw weder aan. Eindelijk gelukte het den Agha der douaïrs den leeuw met een geweerschot ter neder te vellen. Den volgenden dag bragr men het ligchaam van den gedooden leeuw bij den Franschen generaal te O antwee muilezels bezwo k?n bijna onder dien last. Dezer dagen werden twee heeren, welke op eene piivative jagt aan bet jagen'waren, door den veldwach ter verrast die onmiddelijk proces verbaal van hunne overtreding opmaakte. Onze beide jongelingen schenen zich hierover geenszins toornig te maken maar noo- digden den veldwachter uir van eene pint wijn met ben te gaan drinken. Deze nam het zoo vriendelijk voor geslagen aanbod aan. In de eerste de beste herberg •raden zij alle drie binnen. Verscheiden pïnten wer den er gedronken en weldra geraakte onze Veldwachter geheel beschonken. Doch daarmede waren onze beide jagers niet te vreden. Zij bragten den beschonkene aan het station van den spoorweg namen daar eene plaats voor hem en zetten hem in eene waggon. Te P..rijs ontwaakte hij eerst en was ten hoogste verwon derd zich zonder geld op zestig mijlen afstand van zijne woonplaats te bevinden. Goede raad was hier duur sommige mtêvvatige lieden verschaften hem even- wel eene ondersteuning waardoor het hem gelukte zijne woonplaats weder te bereiken. Daar aangekomen, zwoer hij, nimmer weder iets van delinquenten te zul- ien aannemen. EXTRACT uit de Registers van den Bur gerlijken Stand der Stad Goes, gedurende de maand October 1848. Gehuwd Elias van Offenbeek en Jacoba Harthoorn. Jacob Hoogkamer en Sara Poulina de Leeuw. Jacobus Marinus de Jongk en Johanna MariaPilaar. Corneiis Linctenberg en Magdalena Polderman. Marinus Snoek en Pieternella Timmerman. Geboren: Den o.den Dina dochter van Marinus Molhoek en Pieternella Meijler. Marinus Abramzoon van Marinus Quist en Tannetje Limburg, den c^den Jo hannes Petruszoon van Johannes Petrus Bosman en Maria Johanna Bosschaert. den 5den Cornelia, doch ter van Leendert Hollemans en Pieternella van Fraas- sen. den 1 oden Cornelia Maria, dochter van Geer hardus Breeker en Gerritje Maria Snoep, den wdeti Dignadochter van Anthony van Bloppoel en Maatie Poelman Dekker, den aden Jan, zoon van Johannes Geraard Risseeuw en Kornslia Johanna de Fouw. den 14den Leuntje Johannadochter van Johannes Dekker en Maatje Zandee, den igden JoannaFran sist adochter van Hubert us de Jonge en Rosalia Warrens. Jacobzoon \an Johannes Oort en Maria Catharina Reijnhout. den oosten Adrianus Alberlus, zoon van Hendricus van Agten en Catharina van der Reijt. den 0.7sten Willem Jacques Arnoldzoon van Dr. Charles Albert van Renterghem en Willemitia Hamer, den listen Hubertuszoon van Marinus Johannes Bakker en Maria Lablans. den tegs ten Jan zoon van Johannes Arnold us van Waardenburg en Catharina Johanna van Ftp. Dus 8 van het mannelijk- en 6 van het vrouwelijkm geslacht in het geheel 14. Overleden •- Den is ten Pictronella van der Meirenoud 55 jaren, weduwe van Constant Houssens. den qdtn Jo hannes du Préoud 18 jarenzoon van Constantia du Pré (overl.) den gden Qui r: na, oud 3jaren, doch ter van Maarten Reijnhout en Klazina Kloosterman, den i6,den Jacobus Wabeke. oud 62 jaren, den i$den Aloisius, oud 2 maandenzoon van Gregorius Fran fois van Himste en Arremina Bcllo van Iersel. den 20sten Sara Cornelia, oud 6 maanden, dochter van Corneiis Dekker en Jannetje Nederhand. den 21 sten Andriesoud 8 jaren, zoon van Huibregt Snoep en Catharina Wilhelmitta Temper man (overl). den 25s ten Elisabeth Limbertoud 67 jarenweduwe van Jam sephus Faes. den 26sten Jan oud 14 dagenzoon van Johannes Geraard Risseeuw en Kornelia Johanna de Fouw. Anthony van Leentoud 70 jaren, den a8sten Maria Mange, oud 73 jarenweduwe van Marinus de Jonge, den 2<)Sten Christina Geertruida Sara van Rosenthaloud 63 jarenweduwe van den Heer Hendrik Lenshoek van Zwake. den posten Jo anna Isabella Doen, oud 56 jaren, huisvrouw van Pieter Schrijver. Dus 6 van het mannelijk en 7 van het vrouwelijk, geslacht in het geheel 13. Levenloos Aangegeven Den gden een kind van de vrouwelijke kunne van Jacob Moerland en Jacomina van Zweden, den posten een kind van de mannelijke kunne van Adriaan de Kouter en Janna van Doom. Den 9 Augustus is binnen de stad Haarlem over leden Pieter van der Linde, oud 24 jaren.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1