GOESSCHE COUR «ra ïi mm. Maandag 8 November. NIEUWSTIJDBNGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ I en Donderdags avonds. De Prijs ■per Kwartaal J \isf J,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advert'entiën tv or denk £0 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, JluwelyKft- en Ooodberig/en 1 y van J 6 regels a f J .20. behalve:hel Èegelregt. Alle Kiesgeregtigden van het Derde Kies_ district, zoo tot het Hoofd-, als tot de On der- Kiesdistricten behoorendeworden uitgenoodigdom zich te vereenigen in het Logement de Prins van Oranje te Goes, op "Woensdag den Vijftienden November aan staande des voormiddags ten TIEN URE, ten einde overeenstemming te bevorderen voor de aanstaande verkiezing van twee Kandidaten voor de Eerste en één lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Goes, den 6 November 1818. DUITSCHLAND. Olmuiz, den 28 October, De deputatie van den rijksdag te Weenen lteeft bij den keizer audiëntie gehad. Ook zegt uien, hetgeen echter nog altijd be vestiging vereisclu dat zij op haar protest tegen de proragatie van den rijksdageen weigerend antwoord en nopens de verplaatsing van denzelven naar Kremsir, de verzekering bekomen heeft, dat zulks in nadtre overweging zou genomen worden. Daaiopis de depu tatie vertrokken, doelt de minister Krans aan Int hof te O'mutz gi-bleven. Volgens zekere berigton, zou de landstorm bij Zuchmantel in Oostenrijksch Siiezië, ten gunste van de inwoners van Weenen in opstand geraakt zijn. Frankfort, den 31 October. De O. P. Ztg. «preekt het gerucht tegen, als ware in het ruksminis terie, ten gevolge van de Oostennjksche kwestie, een scheuring ontstaan. Uit La usanlte wordt van den 25ste!! dezer ge schrevendat het opgeruide volk den bisschop van Freiburgdie aldaar aangekomen en in een der voor imamstelogementen afgestapt was, aaneen lantaarnpaal heeft willen ophangen. Reeds wilde de woedende menigte in het huis binnendtingenom dit afschuw.' lijk voornemen ten nitvoer te brengenroen het den heer Dri/ey geiukte haar al het schandelijke hiervan begrijpelijk te maken en uiteen te doen gaaan, dooi de verzekering dat de schuldige aan een geregtelijk onderzoek onderworpen en voorloopig in verzekerde bewaring zou genomen worden IIkrlijn den 1 November. Reeds in de zitting van gisteren morgen had ent sroet van arbeiJfs, met vaandels aan het hoofd, eene petitie aan de nationale vergadering overhandigd luidende dar de nationale vergadering mogt verklaren, dat zij de zaak van Weenen tot de zaak van het Pruissische volk gemaakt wilde hebben. De president verklaarde daarop aan de depu tatte, dat dien avond een voor de inwon is van Weenen gunstig voorstel in beraadslaging zon komen. De g. deputeerde Waldeck namelijk had het voorstel gedaan, «lat de legering zou uitgenoodigd worden, de onderdrukte inwoners van Weenen ten spoedigste te hulp te komen in hunne pogingen tot verdediging hunner natió aliteii, Reeds voor zes uren waren dienrengevo'ge de toegangen tot de zaal der zitting door vnlksmassas zoo digt bele gerd, dat de gedeputeerden ter naauwernood in de zaal konden konten. Van binnen was het gebouw sterk met nationale gardes bezet en geheel tot eene verde liging ingerigt. Toen een paar uren later een afgevaardigde het gebouw voor eenige oogenb'ikkeii wilde verlaten, werd hij niet doorgelaten. Niemand mag er uit," schreeuwde Iv "Ut. „du niet de democratische kaart kan venoonei Velen riepenWij hebben ze nu en als de stemnr'ng niet goed uitvalt, dan zullen wij ze vc-rvvorgeii F' Slechts met groote moeite gelukte het een der ged< puteerdeit er door te komen. Toen deze tegen half negen terugkeerde om deel aan de stem ming te nemen, bestond er geen mogelijkheid om in de zaal te geraken. De bajonettendie bij het licht der fakkels schitterden, afgewisseld door roode vanen, de groepen volks, die verschillende redenaars omringden en dan liet woest getier dit alles vormde een nacli telijk tooneei, dat schrik inboezemde. Kwart na negen uren hoorde men een hevig geschreeuw men brast eene roode vaan en plantte die voor den hoofdingang van het gebouwnadat men de na'ionale gardes had teruggedrongen. Deze, die zeer bedaard en met overleg manoeuvreerden, poogde nu de zijdeuren vrij te hou den en de straat af te sluiten. Vijf minuten na half tien ureverscheen eene sterkere afdeeling nationale gardes, doch de volksmassa scheen stand te houden. Ongeveer op dien tijd vernam men, dat Itet voorstel van Waldeck met 230 tegen 113 stemmen was verwor pen (59 leden ontbraken)doch dat een amendement was aangenomen, volgens hetwelk de regering des ito- nings verzocht zon worden, de Duitsclte centrale rege ring uit te noo hgen, alles in het werk te stellen om te beletten, dat ten gevolge van de gebeurtenissen te Weenen, de vrijheid en nationaliteit van een Duitschen broederstaaf bedreigd worde. Ten tien ure was de menigte nog nier uiteen gegaan. Onder trommelslag moest de burgerwacht minstens driemalen met de storm pas aanrukken, ten einde de uitgangen vrij te maken. Ei werd ook van uit de menigte een pistoolschot gelost, hetwelk echter geeue verd*re gevolgen had. Herlijn den 2 November. Betreffende de laatste gebeurtenissen te Weenen, ontvangen wij de volgende berigten De strijd is te Weenen in de voorsteden allerhevigst geweest, en de werklieden hebbenden dappersten we- derstand geboden. Het aatt'ai gesneuvelden is zeer tal rijk geweest. Het bombardement, dat reeds geëindigd was werd kort daaina weder hervat, op de aannade ring der Hongaarsche armee, die. 18 000 man sterk, het belegerinas letter aantastte. Prins Windischgrdtz was echter van dien voorgenomen aanval onderrigt, en had daarom op de bedreigde punten eene sterke magt ontwikkel;). I> aanval der Hongaren werd dan ook a I geslagen en hun leger geheel uit elkander gedreven. Eene gelijktijdig uit de stad ondernomen uitvalhad mede geen gewenscht gevolg. Latere berigten melden, dat de stad zich op genade en ongenade heeft ovec gegeven. NEDERLANDEN. 's Gravenhagf. den 5 November. Bij besluit van 3 Novemb.r j 1. heeft Z. M. de Commissie tot het voordragen van een volledig ontwerp van Grond- wets-Herziening ontbonden, onder dankzegging voor hare goede aan den Koning en den Lande bewezene dienst' n. en deleden dier Commissie, de Heeren Mrs Donker Cartius J. M. de KempenaerL. C. LuzacL. D. Storm en J. R. Thorbeckebenoemd, de drie eerstgenoemden tot Kommandeurs der orde van den N'-derlandschen Leeuw, de beide laatstgenoemden tot Staatsraden in buitengewone dienst. Rotterdam, den 3 November. De berigten, he den door ons uit Weenen omvangen, zijn van den gevvigiigsren aard. Weenen heef t zich den 30 October, des namiddags ten 3 ure. op genade en ongenade over gegeven, waarop de troepen onmiddelijk de stad bezet hebben. Bij het volkomen gemis aan directe berigten int de stad zelve, zijn eene menigte geruchten omtrent de gebeurtenissen der laatste dagen in omloop, die klaar blijkelijk den stempel van overdrijving of onjuistheid dragen. Rotterdam, den 4 November. Met genoegen vet neemt men. dat de heer Luzac binnen weinige da gen in het Vaderland wordt terug verwacht en zich mac verheugen'in zijne volkomene herstelling van eene la'.gdiirige ziekte. Rotterdam, den 5 November. Dat de medede lingen van den staat van zaken te Weenen onvolledig en onnaauwkeurig moesten zi n, was uit den aard der zaak te veronderstellen. Wij hebben ze echter moeten mededeelcn zoo als wij ze in de meest geachte dag bladen vonden en berigtten dan ook de kapitulatie van Weenen. Thans blijkt lietdat dit berigt voorbarig tvasdat de stad den strijd op nieuw begonnen heefr en den 31 weder een bombardement heeft ondergaan. Uit latere berigten vernemen wij echter, datdeover save van de stad, na dit vernieuwd bombardement met de daad heeft plaats gehad. Goes, den 3 Noi ember. Reeds vroeg in den morgen van heden wapperden de vlaggen uit de huizen van vele Ingezetenen en gaven zij langs dien weg het bewijs van hunne belangstelling in de nieuwe staatsregeling. De Arrondissements-Regtbank hield eene plegtige openbare zitting en de inleiding van den Heer Substituut-Officier, Mr. do Knokke van der Meulen welke deszei fs re quisitoir voorafging, verdient bij dezen openlijke ver melding. als bewijs van adhaesie der weldenkende bur gerij aan zijne daarbij geuitte gevoelens. In den avond van dien dag hebben zich eenige der voornaamste In gezetenen dezer Stad (allen Leden der Sociëteit van Ongenuchten vrij) aan een collation vereenigd, waai de verschillende toasten getuigden van de liberale ge zindheid der aanzittende!-. Bij die gelegenheid werd het voorstel gedaan tot benoeming eener Commissie, om de Kiezers tot eene voorloopige Vergadering op te roepen en werd daartoe eene bijeenkomst bepaald op Zondag morgen, zijnde alstoen door achttien aanwezige Kiezers de nuttigheid eener dusdanige Vergadering met algemeere stemmen erkend en eene Commissie van drie leden benoemd, om de daartoe noodige maatregelen te nemen. Goes den 6 November. De stormen gedurende de laatste dagen, zijn ook op onze stroonten van nood lottige gevolgen geweest. De poonschuit, behoorende aan de weduwe Nacrebout alhier, geladen met Steen kolen komende van Brussel en bestemd naar Rotter dam, is Zarurdag middag j. 1.ten gevolge van zware overstorrende zeeën, tusschen Kattendijke en het Sas van Goesgezonken. De bemanning bestaande uit den schipper (zoon van voornoemde weduwe) met deszelfs knecht, zijn gelukkig, hoewel met levensge vaar, gered. Schip en lading zijn echter geheel verloren. (INGEZONDEN.) Wie den ander op het paard wil helpen is door voorbarig of driftig in de hoogte steken ligt oorzaak, dat hij er aan de andere zijde weder afbuitelt. Bij de waardedie de inzender van een berigt in de Goesc/ie Courant van 2 November j. 1. blij kens zijne aanbeveling, hecht aan de daar opgesomde eigenschappen van den Heer Mr. J. J. van Deinse, mag men zich billijkerwijze verwonderen dat deze slechts bij eenige kiezers in aanmerking komt. Het doel van dat berigt is intusschen om bij meer- dere kiezers dien Heer in aanmerking te doen ne men. Voor de bereiking van dit doel echter ware het wenschelijk dat de kiezers, bij wie die Heer nog niet in aanmerking kwam van dien inzender de zekerheid erlangden niet zoo zeer dat hij eene on afhankelijke betrekking bekleedtwant dit weten zij, maar dat hij belangeloos en onafhankelijk is van denk wijze e:t character niet zoo zeer dat hij een kundig man is, want dit weten zij maar dat hij een man is van onbekrompene liberaliteit, die met overtuiging de beginselen der herziene Grondwet is toegedaan. Het is mogelijk dat bij kiezers, die er nog niet over hebben nagedachthoe zij den hun opgelegden pligt naar eisch zullen vervullen die aanbeveling de bedoelde uitwerking heefthet is waarschijnlijk, dat bij anderendie ondanks hun ernstig verlangen om dien pligt naar eisch te vervullen niet tot de ge noemde eenige behooren, na liet ontvangen dier na dere inlichtingen zich aan de zijde dier eenigen zul-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1