JV. 87. Maandag 3(1 October mp GOESSCHE COÜRA1V figs. É»=- "J3|,''- j Jt« %l 3»»t' Be uitgave deter Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 isf J,15; Franco per Post f .1.90. J f Gewone Advertenliën worden a°20 c(s. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Diiwe/.ijks- en Ddbdberigten 1 V van J 6 regels a f J20, behalve het Zegelrêgt. J N i E U WSTIJ 01N V» IS N DUÏTSCHtANl). Berlijn den 25 October. De democratische vrou wen club heeft in hare zimng van 23 dezer, tot het indienen van eene petitie en demonstratie van 500 vrou wen, ten gunste van de arbeidsters beslotend<>ch zal zulks zoo lang uitstellen, tor dat zij over 500 voeg zame boezelaars er. mutsen zal kunnen beschikken. ENGELAND. Londen den 25 OctoberVolgens the Morning Post heeft eene deputatie tut de hier aanwezige natio nale gardes een bezoek afgelegd bij Lodewijk Philips te Claremont. Zij zijn zeer minzaam ontvangen, doch konden niet aan zijne echtgenoote voorgesteld worden, vermits deze ongesteld was. De nationale gardes be sloten, binnenkort een tweede bezoek bij hem afteleg gen en hem dan een adres te overhandigen, waarin zij betuiging afleggen van gehechtheid aan hem en zijn on geluk betreuren. Reeds moet dit adres zijn opgesteld en het bezoek zal welligt in den loop van dezen dag worden afge'.egd. De Morning Post onthoudt zich van liet mededeelen der namen van de leden der depu tatie, ten einde hen niet aan gevaren te Parijs b oot ie stellen. Londen, den 26 October, Gisteren legde eene deputatie uit de hier aanwezige Fransche nationale gar des een bezoek af bij den lord-mayor op Mansion House. Aan de deur werden de bezoekers omvangen door de beambten van het huis en naar de egyp'ische j zaal geleid, waar kort daarop de lord mayor n.ei zijne echtgenoote en de aldermans PVilson Humphcry en Musgrove binnentraden. De kommandant der gardes nam i.ei woord en gaf te kennen, dat zij. in Engeland komendezich verpligt gerekend hadden den lord mayor te bezoeken, vermits zij overal de vriendelijkste ontvangst genoten hebben. De lord mayor antwoordde, dai dit bezoek hem veel genoegen d-ed en hij hoopte dat het zou strekken, om de banden van vriendschap lu.sschen Engeland en Frankrijk uaauwer meiHulen h 'Og-noodig overigens tot handhaving van den vrede in Europa. Nadat de kommandant den lord mayor had uitgenoodigd Parijs met een bezoek te vereeren vertrok de deputatie en bezocht de beurs. Vele andere begaven zich naar bet Colosseum. De autoriteiten te Dublin hebben de draden van eene zamenzwering in handenwelke ten doel had den lieer Gavan Di/fy voor of na zijn proces te be vrijden. De noodige maatregelen zijn genomen om dit op/.et te verijdelen. De heer Southcote Mansergh te Grenanedie president geweest is van de jury, welke den heer O'Brien veroordeelde, heeft den volgenden brief out Vangen Mijnheer l Ik heb vernomen dat gij president waart van de groote jury die de zaak van den heer W- S. O'Brien heeft behandeld en dien edelen en wij. zen man schuldig verklaard. Maar b:j God zweer ik, dat. wanneer het vonnis aan hem ten uitvoer wordt gelegd, gij zeker moogt wezen van een lot als het zijne te ondergaan; een dergelijk lot zal uwen broeder, dien onmensche'lijken wildemantreffen. Ik herhaal 11, dat, wanneer de heer O'Brien wordt opgehangen of gedeporteerd, gij u hebt voor te bereiden op den tn. est wreeden dood, dien ooit eenig mensclteliik wezen 011 dergaan heeft. Want bij den [leer van hemel en aarde, de hand, die dit schreef, zal u en de ziel van uwen broeder naar de vlammen der verdoemenis zenden. (get een ongewroken vijand. Londen den 28 October. De gravin van Neuilly (gewezen koningin der Franschen) alsmede de prins van ]oinville en de hertog van Nemourslijden in dezen oogenbliit aan eene zenuwziekte, die een vrijen? stig aanzien heeftmen dacht dat zij een gevolg was vati de'in Engeland heerscliende epidemie, maar meer vermoedelijk zal zij veroorzaakt zijn door gemoedsbe zwaren, Wezenlijk gevaar schünt er voor als nog niet te zijn. De koning geniet do beste gezondheid, en wotdt door de Engelsclten im t veel ontzag bejegend. Onlangs kwam ittj 'e-nig vuii ven bezoek, dat hij bii de koningin weduwe van Engeland had afgelegd; te Har row werd hij herkend door de leerlingen van het colle gie, die zijn rijtuig omringden en hem met zoo leven dig gejuich begroetten, dat hij zich verpligt achtte uit liet rijtuig te stappen en hen in eene warme toespraak voor die hartelijke ontvabgst te bedanken. Herhaaldelijk heeft de koning dergelijke ontmoetingen gehad. FRA.NK.RJJK. Parijs, den 2 6 October, liet gisteren aangeboden besluit tot overbrenging naar Algerie van de Junij-op- standeliagendie naar de westelijke koloniën moesten worden getransporteerd, schijnt van den besten invloed op de bevolking van de voorsteden geweest te zijn. Reeds hebben talrijke familien van deze lieden zich tot hunne maires gewend, met verzoek, om te mogen dee» len in eene bepaling vau dit besluit, waarbij haar wordt toegestaan het lot van hunne bloedverwanten te deelen. - Uit mededeelingeii van dtn tnaire van Lyon blijkt, dat thans in die stad 30,000 armen op de registers zijn ingeschreven. Dit is het vijfde gedeelte der g. heele bevolking, daar niet inbegrepen die der voorsteden. Een hevige storm beeft te Chrrbnrg vreeselijke verwoestingen aangerigtdaken zijn var. de huizen ge waaid, vensters uitgerukt, schoorsteenen nedergeworpen. Een geweldige regen drong door de opengeslagene vens ters naar binnen. In de voorstad du Rotile zijn, zegt men, 80 huisgezinnen van ltun huisraad beroofd, dat door den storm weggevoerd is. In den omtrek der stad is liet nog erger gesteldhuizen zijn er ingestort, bruggen weggerukt en de zwaarste hoornen ontwoiteld. Aan den zeekant was de branding verschrikkelijk en verscheidene schepen zijn verong luk. Ouder anderen is liet schip la vilte de JIar fleur, kip rein Loir, bij kaap Levi met mat? en muis vergaan. Pui Omonville is een groote driemaster, dien men denkt een Deen te zijn, gestrand. Ook een met oesters geladen schuit is verbrijzeld, maar van deze is het volk gered. De ste delijke raad heeft onmiddelijlc een krediet van 1000 francs toegestaan, ten einde zoo veel mogelijk hulp te verleenen. Te Valonnes heeft de storm insgelijks vreeselijke verwoestingen aangerigt; gedurende zestig uren viel daar het water bij stroomen neder en door de gezwollene wateren zijn verscheiden bruggen weggeslagen. Men verzekerr, dat de lieeren Raspail en Ledru* Rollin bij de vet kiezingen voor het presidentschap der republiek, alleen te Lyon op 30,000 stemmen rekenen kunnen. De bewonets van het platte land zullen blin debugs voor Lodewijk Bonaparte stemmen, terwijl de bezadigde partij hare stemmen op den generaal Cavaig nac vereenigd heeft. Ook de heer Lamartine zal een zeker aantal stemmen verkrijgen. Evenzoo is het in de meeste departementen gesteld. In die gedeelten van liet platte land, waar men nog het beste onderrigt schijnt te zijn, gelooft men algemeen, dat Lodewijk Bonaparte minstens genomen een zoon van den keizer is. Het schijnt, dat Lodewijk Napoleon voornemens is eene soort van geloofsbelijdenis af te leggen, waarin hii zich een gedragslijn zoude voorschrijven, het daartoe duur Item uit te vaardigen manifest zal, naar men be weertbinnen weinige dagen verschijnen. Parijs den 27 October. Te dezer stede heeft zich 'hans eene maatschappij gevormd, onderden titel Ferm ecniging tegen het wederkeer en eener monarchie, waar» van de heer Lamennais president en de heer Deles cluze secretaris-generaal is; ook ptrsonen welke geene volksvertegenwoordigers zijnkunnen leden dezer ver- eeniging worden. Eerstdaags zal er een nieuw feestmaal op den boulevard Mout Parnasse, onder den naam van feest maal van de vereeniging der volken plaats hebben. Er zullen drie duizend personen aan deel neme 1en waarschijnlijk zullen verscheidene ultra-republikeinsche vertegenwoordigers cn ook de heer Ledru-Rollin, daar, over het kandidaatschap van den heer Lodewijk Bona parte als president der republiek, het woord voeren. Onderscheidene vrouwen, die na de Junij-dag-rr in de gevangenis van Sr Lazare gedetineerd waren, •hebben een brief aan den generaal Cavaignac gerigt 0111 hem te verzoeken, dat zij gedeporteerd of voor een krijgsraad geb'agt mogen worden. Seuert eeoigen tijd intrkt men in de straten van Lorient een zwarten geestelijke op. Het is de prins van Wals (Senegal). Dit jonge mensch bezoekt se dert een viertal jaren het collegie van St. Lodewijk in de hoofdstad. Hoewel hij door den dood van zijnen vader en groitvader, reeds op negenjarigen ouderdom tot koning werd uitgeroepen heeft hij niet willen re- geeren en achtereenvolgens zijne tante en zijne moeder tot regentessen benoemd. Zijne eenige eerzucht was om geestelijke te worden en zich vervolgens aan de staatkundige en maatschappelijke wedergeboorte van zijn volk te wijden. Daar hij aan een borstkwaal lijdende is, gaat hij, volgens den raad zijner geneesbeeren, den winter in zijn land doorbrengen. Hij is voornemens in het aanstaande jaar zijne studiën in de hoofdstad te komen hervatten en er zoo lang te blijven, tot da: ziine opvoeding zal voltooid zijp. Ziine twee medgezellen zi|t? de heeren Lodewijk Alexanderprins van zeker rijk in Guinea, en Seayzoon van den minister van dat gebied. NEDER I. AN DEN. 's Gravenhage den 29 October. Door de rege ring is verstaandat bij liet regt van vereeniging en vergadeting, zoolang liet door geene bijzondere wet zal zijn geregeldde bepalingen der bestaande burger lijke en and re wetten, inzonderheid ook art. 291 van het strafwetboek, moeten in acht genomen worden, doch dat dit artikel intusschen bijeenkomsten, zelfs van meer dan twintig personen, niet verbiedt, mits zij niet dagelijks of op vast aangewezen dagen plaats hebben, en dat artikel alzoo tie kiezers nut belet 0111 zich 011 derling te verstaan, en daartoe eene, en zelfs op tel kens vernieuwde oproepingen meerdere bijeenkomsten te houden. Dat echter de orde en rust, waarvoor de plaatselijke besturen behooren te waken, vorderen, dat dergelijke bijeenkomsten in beslotene lokalen plaats heb ben, en dat zij niet openbaar gehouden of voor elk en een iegelijk toegankelijk gesteld worden. Bij koninklijk besluit van den 25 October 1848, is bepaald, dat door de zorg van den minister van bin- nenlandsche zaken eene nieuwe officiële uitgaaf van de grondwet van het Koningrijk der Nederlanden, ter lands drukkerij gedrukt zal worden en uitgegevenwaarin ieder op hare plaats, zullen worden opgenomen de veranderingen en bijvoegingenwelke door de wetten van den 11 October jl. Staatsblad no. 5970) in de grondwet zijn gebragt, met verandering, voorzoo- veel nooöig, der volgnommers. Rotterdam, den 28 October. Er zgn heden geene regtstreeksche berigten uit Weenen, dan tot 22 dezer. Men had te Berlijn echter tijdingen uit de onmiddelijke nabijheid der stad tot den 23. Volgens deze laatste was de toestand nog geheel dezelfde. Prins Windisch grdtz had aan de inwoners doen weten, dar, zoo zij den 24, ten 2 ure 11a den middag, de wapens niet neder gelegd hadden, hij de stad zou bombarderen. Daarop was geantwoord, dat men bij het eerste schot, de twee keizerlttke generaals, die zich nog in de stad bevonden, zuii ophangen, en voorts de bank zou laten plunderen. Uit de directe berigten van den 22 ontleenen wij het volgende De deputatie van den gemeenteraad is bij den keizer niet toegelaten geworden en de gebeele zending heeft dus tot niets anders g leiddan dat Westenbergden gedeputeerden schriftelijk kennis gaf, dat zij zich tot Windischgratz moesten wenden en dat in Olmutz verder niets voor hen te verrigtsn was. Op de vraag van den rijksdag, op wiens verantwoording men den toevoer naar Weenen afgesneden had, verklaarde Auersm perg dat Windischgratz dit bevolen had. Van den

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1