Besturen co Adminislratien. J. c. VAN DER MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Srads-Secretaris L. de F O U W, Jz. Koninklijke Nederlandsehe Loterij. j. g. risseeuw. c. j. risseeuw, geb. de Fouw. republiek; 500,000 aanhangers van Loden'yk Pk:. L: en van een regentschap. Jl. Vrijdag avond ten ti ure, bar peurden vt or bïjgangers op een dak in een der voorname straten dezer stad, eene witte gedaante, die daar heen en weder wandelde en met eene zuivere stem de romance som bres forëtst uit de opera GuillaumeTell aanhief. Fbt aantal toehoorders groeide met ieder oogenblik aan; eindelijk achtte een uit de omstanders het noodig tien concierge van het huis, op welks dak de gedaante wan delde, hierop opmerkzaam te maken. De concierge stond uiterst verbaasd over hetgeen hij hoorde en vloog den trap op men zag hem spoedig een venster uit klim me», aan hetzelve een touw vastmaken en liet an dere einde bevestigen om den middel der jonge dame; met moeite gelukte her hem haar naar het venster te trekken. Kon daarop gaf de concierge aan de toeschou wers eene verklaring van lier gebeurde: het meisje was onderhevig aan slaapwandelen en men had vergeten de noodige voorzorgen te nemen, waardoor men haar ge woonlijk belette, in dien toestand des nachts uit te gaan. Men verneemt dat dit meisje binnen kort in de opera zal optredenals Mathilde in Guillanme Teil. Een vreesselijk voorval heelt gisteren te dezer stede plaats gehad. Een letterkundige, ter raaitwer nood dertig jaren oudwierp zich met zijn kind in de armen, uitliet venster van de vierde verdieping van een huis in de straat La Hnrpe, waar hij op eene kleine kamer woonde. De ong lokkige overleed onrniddelijk na zijnen val, doelt liet kind, dat hi} stijf op zijne borst had gekiemd gehouden, had geen letsel ontvangen, noch een zijner ledematen gebroken alleen is liet nog steeds buiten kennis en twijfelt men er algemeen aan. of men liet in het leven zal kunnen houden. De 011 gelukkige lette:kundige schijnt door den honger of ijl hoofdigheid te zijn gedreven en heeft toen zijne misdaad volvoerd. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 23 OctoberNaar men ver neemt, houdt zich de regering op dit oogenblik onledig niet liet beramen van een voorloopig plan tot doortas tende bezuiniging, in dier voege, dat daaraan bereids met Jatutarij aanstaande uitvoering zal kunnen worden gegeven. Dat plan heet daarom xoorloopigvermits, indien wij wel onderligt zijn, eerst later eene algemeen stelselmatige vereenvoudiging zal worden tot stand ge- bragr, .die van beduidenden invloed op het massale cijfer dér uitgaven zal zijn. 's Gravenhage., den 24 October. Naar men ver neemt zal de zamenst.Hing van liet d liuiriel minis terie niet eerder plaats lubben, dan 61 kort na de afkon'iging der vetatiderde grondwet, óf, hetgeen meer waarschijnlijk is, na de opening der nieuwe Ka nirrseerlang als uitvloeisel der regtsttveksche volks keuze zanien te stellen. Van den uitslag toch dier verkiezingen voor de beide wetgevende Kamers, die met de regering zoovele fiooasr- gewigtige organieke wetten zullen hebben vast te s'el ien van dien uitslag zal het nieerendeels kunnen afhangen of de meeste der tegenwoordige tijdelijke ministers steun genoeg zullen vinden, om liet groene werk, dat reeds tot stand gebragt is, te voltooijen en de daarbij vooropgestelde beginselen in werkdadige en onbekrompen toepassing te brengen. Zuilen die aanstaande verkiezingen, over welker groot gewigt niet genoeg kan nagedacht worden, liet gewenscli te gevolg hebben, dat men er zich met aüe regt van kan voorstellen, namelijk de geboorte van eene echt vrij zinnige kundige eti regtschapetie volksvertegenwoor diging dan mag men het er ook, naar hetgeen wij vernemen, veilig voor houder., dat tie meesten der in terimaire ministers, definitief zullen aaub'ijven. Rotterdam, den 11 October. De lijdelijke mi uister van F-inamiën, ontwarende dat ten aanzien van de buiten kners gestelde muntbiljetten liet misbruik plaats heeft, dat dezelve van sommitte personen, die met de bestaande verordeningen onbekend, zijn, worden overg omen voor minder dan de nominale som, daarop uitgedrukt. Heeft bekend gemaaktdat die biljetten volgens art. 9 van de wet van 18 December 1845 CStaatsblad N°. 90). eerst twee jaren tja den tot de intrekking vastgestelde;! termijn zijn verjaarden mistdien, niet tegenstaande derzelver buiten-koers-stellinggedurende dtt tijdvak stee vis bij de Nederlandsehe Bank worden overgenomenta weten voor zooveel de reeds buiten koers gestelde aangaat, de biljetun van 20 tot den eersten Junij 1849. ei'f die van 500 en 100 tot dijt) eersten Julij 1850 Rotterdam, den 25 October. De post uit Wee nen van 19 en 20 dezer is eindelijk aangekomen. In de stad zelve was niets van belang voorgevallen. In den avond ran den 19, was eene kannonnade gehoord, waaromtrent velerlei geruchten in omloop waren. De rijksdag bood een bedroevend schouwspel aan bet aantal afgevaardigden verminderde hoe langer zoo meer en men moest steeds wachten met beraadslagen, totdat de vergadering in genoegzamen getale aanwezig was, om te kunnen stemmen. De eene deputatie voor, de andere na, vertrok naar Olmutz. Intusschen moet de toestand van Weenen Steeds treuriger worden. Ten oosten, ten zuiden en ten westen is de stad door de legers van Auersperg en JeUachich, van den eenen oever tot den anderen omsingeld titans is ook JHin- dischgralz van het noorden komen opdagen, en heeft reeds het eiland Lübau laten bezetten. Daarentegen heeft Weenen naar het schijnt, op het leger dor Hongaren niet te hopen. Terder was het gerucht in omloop, dat de keizer alle besluiten van den rijks dag, sedert liet begin van de nieuwe revolutie niet wil erkennen; dit vcreischt echter nog altijd bevestiging. Aan de Heeren Ontwerpers van bet Adres aclu Hun lid. Gr. Achtb. Heeren Gedep. Staten 1 an Zeeland, geplaatst inde Goes- sche Courant van den 23 October 11. Onder dankbetuiging voor de welwillende bevorde ring der belangen van hen, die prijs stellen op de deelneming in de aanslaande verkiezingen neetn ik mits dezen de vrijheid UwEd. bescheidenlijk in be denking te geven om welgemeld adres alsnu buiten gevolg te steileu vermits bij het thans hekend ge worden Provinciaal Blad N°. 109, bereids de onder verdeeling der feies-districlen in Zeeland is geregeld; voor A oord-Beveland Gortgeen als onderkiesdis trict is aangenomenen 5 Gemeenten als zoodanig bij of onder Goes. Hoezeer wij liever Gortgeen onder het 3de Iloofd- Kiesiiislriet hadden zien opgenomen, zoo is toch liet eigenlijk aangeduid bezwaar opgeheven en grooten- deeis aan het geuit verlapgen voor Zuid-Beveland voldaan. De ondergeteekendehoezeer anders bereid tot de mede onderteekening, vermeent zulks thans min der doelmatig, en in verecniging met eenige Ingezete nen die reeds geteekend hebben brengt hij deze hunne meening en verlangen ter kennis van de hurt geheel onbekende ontwerpers van meer gewaagd adres en geeft zich de eer z'ieh met alle achting te onder schrijven U Ed. I)v. Dienaar 3. FB&AüSlgESi VAK SC IS PUTtTE. Goes, 26 October IS IF. PUBLIC VTI E. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER Stad GOES. Gezien bet besluit van Zijne Excellentie den Staats raad, Gouverneur van de Provincie Zeelandvan den 9 September 1848 A. No. 57961, iste afdeeling Provinciaal Blad No. 939. Herinneren bi) deze de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente, aan de bepalingen van Art. 27 en 42 der wet op de PERSONELE BELASTING van den 29 Maan 1833, betrekkelijk de Belasting naar tijdsgelang en Suppletoire aangifte, luidende als volgt: Belasting naar Tijdsgelang. Art. 27. 1. Zoo wanneer een perceel, hetwelk op tien 15 Mti niet in gebruik was, of ook een woon huis, op hetzelfde tijdstip enkel en op den voet bij de laatste zinsnede van Art. 26, a, bepaald, door eenen huisbewaarder bewoond z':nde, gedurende den loop des diensijaars betrokken', in gebruik genomen of van mo bilair voorzien wordtzal de belasting volgens de vier eerste grondslagen naar de hierboven bepaalde regelen, deswege moeten worden voldaan doch slechts naar gelang van dat gedeelte des-dier-sijaavs, hetwelk op het tijdstip der in gebruikneming betrekking of meubiie ring ove'ig blijft, 2. Ingeval de belastingschuldige, welke zoodanig perceel als bij 1 bedoeld, aanvaardt, in het dienst jaar bereids wegens een ander perceel was aangeslagen, en hij dit tot dien tijd toe door hem gebruikte perceel verlaat met wegvoering van alle roerende goederen hoe ook genaamd, en zonder achterlating van huisbe waarder of van andere personen in zijne dienst, zal het bedrag van den te zijnen name, op het kohier gebragten aanslag, vooral de vier bedoelde grondslagen gezamenlijk en in evenredigheid van het nog te verloopen tijdvak worden afgetrokken, van dat dér op den voet als boven te doener; aanslags, zonder datindien deze aanslag minder bedraagt dan den vroegere», er eenige ontheffing zal kuiin n worden gevorderd. 3. De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van belasting voorwerpen der viet eerste grondslagen, na 15 Mei, zal behalven inde gevallen bij 1 en 2 biet boven vermeld, geen grond geven toteenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienst- jaars. 4 Ter zake van zoodanige voorwerpen der vijfde en Z'sde grondslagen als na 15 Mei in dienst of in gebruik genomen of aangeschaft worden, zal de belas ting naar gelang van den nog overigen tijd des dienst jams zijn verschuldigd, met dien verstande, dat geene verwisseling van dienstboden of paarden, met andere, waarvoor geene hoogere regren verschuldigd zijn, op zich zeiven, tor het nogmaals aanslaan van denzelfden belastingschuldige zal kunnen aanleiding geven. 5. Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoo danige voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd en gebezigd waren, zal met aanschaffing worden gelijk ge steld, zoomede wat aangaat de paarden, derzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden in den loop des jaars. 6. Naar gelang de omstandigheden eens belasting schuldigen, in den loop des diens'jaars met betrekking tor deszelfs voorwerpen van de vijfde en zesde gromb- slagcn veranderen zulks dat volgens de tarieven van Art. 17 en 21 de opklimming der belasting ten z'jnen aanzien toepasselijk zoude worden, zal ook wegens dé dienstboden en paardenaanvankelijk, gehouden die verhooging voor den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd. Deze bepaling is mede van toepassing in betrekking tot de paarden, bij h-r opkomen van de omstandigheden aan liet einde van 7 van artikel 20 vermeld. 7. Paarden bij verschillende personen of gezinnen in g< bruik, zullen in geval die gelijktijdig voor een zelfde riituig worden gespannen, hem die zulks doet, of wel den eigenaar of bruiker des rinuigs, ter zake van het grooter aantal paarden, hetwelk door hem alzoo moge zijn gebezigddan waren aangegeven mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onderwerpen S, Hooger belastbaar gebruik van dienst-en werk- boden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar, zal de veipligting tot eene evenredige vfcrhooging der be lasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars ten gevoge hebben. 9. De tijd waarover de belasting looptzal in betrekking tot al de grondslagen worden berekend bij vierendeelen jaais op het dienstjaar overschietende zonder dar een vierendeel jaars zal kunnen worden ge- spinst en zullen als vierendeelen jaars worden be schouwd de tijdvakken aanvangende met primo Mei, primo Augustus, primo November en primo Februari], Aangiften in den loop des dienstjaars te bewerkstelligen. Art- 42. De zoodanige, welke door eenige der omstandigheden, voorzien bij Art. 27 ill den loop des jaars komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde, zullen alvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete bij Ar:. 35 el> 39 vastgesteld, verpligt zijn tor het indienen van behoorlijke aangifte d. swege, in voege als bij Art. 30 voorgeschreven; zullende zij, daarvoor een biljet ter invulling bij den Ontvanger kunnen bekomen. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 23 oer. 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PRIJZEN VAN IOOC EN DAARBOVEN. Trekking der Derde Klasse. lste Lijst. No. 18122 een Prijs van f 25,000. No. 7634, een Prijs van 2500. No. 17780, een Prijs van f 1250. No. 315, een Prijs van f 1000. 2de Lijst. No. 19835, een Prijs van f 5000. No. 1828, 14586, 8520, 12020, 6592 en 754, ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 5576 een Prijs van f 1250. No. 4909 en 14115, ieder een Prijs van f 1000. AD VERTENTIEN Goes 26 October 3848. Heden m.orgen 8 uren, overleed ons Zoontje JAN, slechts 14 dagen oud. Eenige Kennisgeving. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2