ISP. 86. Donderdag 26 October. GOESSCHE COÜRANJ DEUTSCHE USD. Grütz, 13 October. Eergisteren voormiddag werd de stad door 12 kanonschoten verrastterwijl te gelijk met alle klokken storm geluid werd, Het was de democratische vereeniging, welke den landstorm tegen Jellachich op de been riep. Een aantal gardes, stil deinenwerklieden jonge lied u doch geen boeren gaven gevolg aan deze oproeping. Sedert gis'eren scharen zich bestendig nieuwe vrijwilligers bijeen. Een gloeijende haat legen den ban is vooral bemerkbaar te Marburg. Met'militaire tuighuis is voor het volk ge opend, dat zich met wapenen belaadde. Kkakau, den 17 October. De militaire komman dam alhier heeft eergisteren een koerier afgezond. 11 om aan de generaal PrzemyslRzeschow en Tarnow te Leniberg lier bevel te brengen om met al de ka va'.lerie er. artillerie ten spoedigste naar VVceiien op te trekken, waar alle keizerlijke troepen zullen geconcen treerd worden, welke men slechts kan bijeenbrengen. Aan de gallicisclie grenzen verzamelen zich meer e:i meer Russische troepen. Men deelt als bepaald mede, dar ten gevolge van eene over-eenkomst tusschen dtn keizer van Oostenrijk en den keizer van Rusland, de Russische armee in Krakau zal binnenrukken, zoodra de republiek te VVeenen geproclameerd zal worden of ingeval in Galicie en Krakau een opstand mogt uitbreken. Weenen, den 18 October. De dag is rustig voor bijgegaan. Voor de linien is alles onveranderd. Nocli Windischgratz noch de Hongaren zijn komen op lagen. De komst van de laatsten zou door eene witte rook zuil van den St, Stephan verkondigd wordendoch tot op dit oogenblik ('s avonds 6 uren) is dit teelten niet gegeven. Integendeel verspreidt zich het gerucht in de stad, dat de Hongaarsche troepen in het geheel niet zullen verschijnen, daar van wege Rusland daar tegen geprotesteerd is. Officieel is daaromtrent eciiter nog niets bekend geworden Frankfort, den 21 October. De staat van beleg, waarin zich onze stad sedert ruim eene maand heeft bevonden, is lieden opgeheven geworden Onderschei, dene maatregelen, strekkende tot handhaving der open bare orde en veiligheid^ blijven echter in werking. Voortaan zal Frankfort een vast garnizoen van 4000 man rijkstroepen behouden. Men gaat ijverig voort niet de inrigiing van kasernen om deze troepen te huisvesten. Aanstaanden Woensdag zullen de verkie zingen voor de nieuwe constituerende vergadering dezer vrije rijksstad beginnen. Ook in Lubeck hebben alsnu de stemgeregtigde inwoners zich voor de volkomene emancipatie der Israëliten verklaard ingevolge deze thans aldaar dezelfde regten genieten als de christelijke ingezetenen. Bermjn den 22 October. De eerstvolgende week ENGELAND. Londen, den 23 October. De beruchte zeeslang, vroeger reeds meermalen door sommige aangetroffen beeft zich dezer dagen wederom vertoond. Kapitein Hendersonvan de Mary Ann van Glasgowiieeft ten aanzien daarvan liet volgende aan de redactie van de Globe geschreven: FRANKRIJK. Parijs, den 22 October. Volgens den Constituti onnel zal eene verbetering gebragt worden in het on derwijs der militairen. De soldaten van alle wapenen zul'en namelijk het bedienen van liet geschut leeren want in het veld gebeurt het dikwijls, dat de artilleristen buiien gevecht gesteld worden, als wanneer de kanon nen nutteloos worden. Bovendien zal het voortaan niet nnodig zijn dat de vijandelijke kanonnen, door de in fanterie veroverd wordendevernageld zullen behoeven te worden, omdat men er zich niet van bedienen kon. Parijs den 22 October. De zitting der nationale vergadering is door een betreurenswaardig incident ge Parijs den 23 October. Weldra zal de benoe ming vanden president der republiek moeten geschie den. Een beminnaar van statistiek heeft voor die gelegenheid de volgende berekening gemaaktEr zijn in Frankrijk 10 millioen personen die hunne stemmen kunnen uitbrengen; daar onder zullen zich twee milli. oen bevinden die van hun regt geen gebruik zullen makende overschietende 8 millioen kiezers zullen volgender wijze verdeeld zijn500,000 socialisren 500000 keizersgezinden1,500,000 legitimisten3 millioen democraten, 1 millioen voorstanders der drie- kleurige republiek, 1 millioen voorstanders van de witte x «wrepSp*- (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 isf J,75; Franco per Post f .1.90. J X. X«£$ JN1IS U WSTIJ 1>S IN' G BW Uit Geuève schrijft men, dat de fabrieken aldaar zich in eenen hoogst verachterden toestand bevinden, hetgeen veroorzaakt is door den ongunstigen toestand van Italië en de dreigende ruïne van den handel op Duitschland. Meer dan zes duizend werklieden in uur-werken-fabrieken zijn zonder broo 1. want de meeste fabriekanten hebben de helft van hunne arbeiders weg- gezonden. Lola Montez de ex gravin van Landsveld had ook hier, even als vroeger in andere steden, een kring van jonge lieden om hare persoon weten te ver zamelen en matigde zich dezelfde vrijheden aan tegen overliet publiek, als elders. Men beduidde haar echter hier van liooger hand, dat zulk een gedrag haar verblijf in deze stadvroeger of later onmogelijk zou maken en sedert dien tijd heeft de drieste danseres ons verla tenen woont nu in het kleine stadje Nyon waar men met haar bezoek zeer vereerd is. Lola zong eenige dagen geleden op een liefhebberij looneel aldaar en onthaalde daarna bare lieen iv collega's op een souper. kan belangrijk aan gebeurtenissen ziinalsdan zullen de zoogenaamde Duitsclie deihocoi-en hier hunnen landdag openen die bestemd is im t<» tegenhanger van de Ditiisclie nationale verga tering te Frankfort te dienen, en waarvan de eerste waakzaamheden zullen zijn de Frankfortsche vergadering bij het Duitsclie volk in min achting te brengen. Men heeft reeds allerlei teekenen waargenomen, die als zoo vele voorbereidselen tot de groote bijeenkomst aan te merken zijnonder deze behooren in de eerste plaats de roode vanendie zich bij de gehouden lijk staatsie hebben doen zien voorts eene bij den rijks dag gedane interpellatie over het ontslag van een hon derd kanaalgravers. De minister van finantien bleef dit als een onvermijdelijken maatregel verdedigen en de afgevaardigde Waldeckdoor wien de interpellatie ge schied was, bleef op liet gevaarlijke er van aandringen. Door plakkaten, aan de hoeken van de straten aange plakt, wordt de maatregel ook reeds als eene daad van reactie uitgekreten geschikt om den burger-oorlog te doen uitbreken en ten einde op die wijze de stad op nieuw in staat van beleg te doen verklaren. Toen wij op den 30 September jl. de reede van Lissabon verlietenpraaiden wij de Amerikaansclie brik Daphnekapitein Trelawneyvan Boston. Men gaf ons een pakket brieven urn die, in Engeland <je komen zijnde, per eerst volgend stoomschip naar Boston te zenden. Ondertusschen verhaalde mi' de stuurman dat de equipage van de Daphne, den qo September op 40 11' Z. B. en io° 15' O. L.met noorden wind, een zeer ongewoon dier had gezien; volgens de beschrijving, had het monster het aanzien van eene ont zaggelijke slang met een drakenhoofd. Zoodra men het bespeurde, werd een der kanonnen met spijkers en andere stukken ijzer geladen en op het dier gelost, dat zich slechts op een afstand van 40 yards van het vaar tuig bevond; blijkbaar had het schot getroffen, want iret monster verhief oogenblikkelijk den kop in de lucht en sloeg met het liichaam op eene schrikbarende wijze in het water. De Daphne vervolgde de slang die schoon ontegenzeggelijk gewond, zich verwijderde niet eene snelheid van 15 16 knoopen in het uur, gelijk men zien konvermits het dier eenige malen weder op de oppervlakte des waters verscheen. De duisternis belette de vervolging voort re zetten. Uil de door den stuurman der Daphne gegevene beschrijving blijkt, dat het dier bijna 100 voeten Jang moet geweest zijn; overigens komt de beschrijving in allen deele overeen niet diewelke vroeger daaromtrent is ingezonden. Hei blad la Libertis voor rekening van Lo~ dtvtijk Buonaparte gekocht en zal zich de verdediging zijner zaak ten doel stellen. Het schijnt thans zeker te zijn, dat de regering, na de aanneming der constitutiezal voorstellen den dag der verkiezing des presidents op den 10 December te bepalen. De commissie der constitutie moet, naar men zegt met dit besluit ingestemd hebben. kenmerkt. Generaal de Lamoricière had eene kernach tige redevoering van den lieer Thiers over de rempla cering in de krijgsdienst beantwoord, waarop generaal Lebreton het woord nam over misbruiken hij de be vordering van zekere officierenen te kennen gaf, dat generaal de Lamoricièreop wien hij zijne oogen veel beteekenend vestigde, zijnen rang slechts aan toeval en gunst te danken had. Generaal Cavaignac kon zoo iets niet zonder aanmerking voorbij laten gaan, en gedreven door een ridderlijk eergevoelvoerde hij den generaal Lebreton te gemoetop generaal de Lamoricière wij zende Die man dien gij zoo onregtvaardig behan delthebt gij sedert 16 jaren op de Afrikaansche slag. velden gezien, wat mij betreftzoo iets mij verbaasr, is hethem op den tweeden rang te zien terwijl ik mij op den eersten bevind'" De nationale vergadering begreep welk eene onvoegzaamheid generaal Lebreton begaan had, en ging dus met stilzwijgen diens aanbie ding voorbij, om te bewijzen wat hij beweerd had. Volgens geruchten heeft generaal Lebreton gisteren, bii her einde der zitting van de nationale vergadering, twee getuigen aan den minister van oorlog gezonden, waarop de kwestie, ten gevo'ge van gegevene ophel deringen, is bijgelegd. In deze zelfde zitting der nationale vergadering, had een lachwekkend voorval plaats. De heer Thiers haalde tot staving zijner stellingen ovpr de remplacering liet oordeel aan van TurenneMoniecuculiFrederik den Groote. Prins Eugcnius en Napoleon. Plotseling brak een zeer onbeduidend lid der vergadering deze opgave af door te roepen: „dat zjjn aristocratenEen alge meen gelach was liet antwoord op deze snedige aan merking. Gismren morgen had hier ter stede het hnweiijk plaats van den heer Laity, met mevrouw de weduwe Q'iercllcsgeboren Bcanharnais. De heer Laity is door eene zonderlinge omstandigheid aan eene aanzien lijke fortuin gekomen. Hij was betrokken geweest in de Boriapartische zamenzwering van Straatsburg en later door het hof der pairs veroordeeld ter zake van eene brochure, waarin hij die onderneming verdedigde. Deze beide omstandigheden bevielen een rijk en ongehuwd oud heer zoodanig dat hijzonder den heer Laity ooit gezien te hebbendezen alles vermaakte wat bij bezat. Thans verbindt Laity zich met de familie Beau harnats en gevolgelijk met Lodev/ijk Napoleonwiens partij hij reeds was toegedaan. Bovendien zegt men dat laatstgenoemdedie bij de huwelijks voltrekking tegenwoordig was, zich zeer gunstig voor hem gezind betoonde, daar hij zulkepn trouwe vriend steeds nader aan zich wenscht te verbinden. Op Maandag 2 October werkte eene arme vrouw in een veld te Spada, in het departement der Maas, en op eenlgen afstand bevond zich eene kudde runde, ren die zij hoedde, toen eensklaps een woedende stier op haar toesprong haar op de horens nam en voort- wierp en toen weder op haar losrende. De ongelukkige vrouw uitte een kreet van smart en schrik. Doch een herdershond, het gevaar ziende waarin zij verkeerde, vloog den stier naar de keel, noodzaakte hem eerst tot stilstaan en toen tot terugwijken en bragt het woeste dier weder bii de kudde waartoe het behoorde. Land lieden, die dit tooneel op een afstand hadden bijgewoond, <boden dadelijk hulp en haalden een geneesheer; het bietR toen dat zij bij den val drie ribben gebroken had.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1