JV. 85. Maandag 9$ GOESSCHE COERAWtV JNI EC U W ST IJ OI ft in IC ft ^0^ - dezer Courant geschiedt Maandag 's avonds. De Prijs per Kwartaal anco per Post f .1,90. f Gewone Advertentiën worden a.°2ê ets. de regel\ I gejdaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigteri 1 y van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt, f DU1TSCIILAND. WêEnen den i6 October tVb n ziet hier ter stede meer Hongaarsche militairen. Iedere wagen, die levens middelen en dranken naar de stad brengt, wordt door gardes geëscorteerd. Aan een bombardement denkt nie- mand; men vreest slechts, dat de toegangen rot de stad zullen afgesneden worden, ofschoon de Hongaren be loofd hebbendat zij den Donau naar de zijde van Presburg, voor de Weeners openhouden en de stad van proviand voorzien zullen. Volgens een door den rijks dag aangeslagen plakkaatzal dezelve heden liet ant woord mededeelen, dat hij op zijn aan den keizer ge zonden ultimatum verwacht. Mogt de keizer de ge stelde voorwaarden niet aannemen (onmiddeiijke uit schrijving van een congres van een bepaald getal afge vaardigden van alle volken, waaruit Oostenrijk is zanten- gesteld en onverwijlde verwijdering van Jellachich dan zal de rijksdag het bij Schwadórf staande Hongaar sche leger, openlijk aansporen tot opening van den strijd. De Hongaarsche veldheer Messaros heeft den aanval tot nog toe niet beproefd, vermits hij meende niet te moeten oprukken tegen de Croaten, zoo hij niet 20,000 man geregelde troepen en 30,000 man gardes onder zijne bevelen telde. Welligt wordt nog heden nacht het gevecht aangevangen. Men meent te wetendat de rijks-bestuurder, aartshertog Johannherwaarts komtde meerderheid in den rijksdag schijnt besloten te hebben, noch aan den keizer, noch aan jellachich meer te schrijven, zoo er nier ja of neen geantwoord wordt. Alles is overigens rustig; doch de kantoren en winkels zijn geslotenvele lieden vlugten en weten niet wat te beginnen. Berlijn, den 17 October. Cisteren was onze stad het tooneel van ernstige onlusten. Een troep arbeiders geraakte handgemeen met eene afdeeling der burgervveer, hetgeen het sein tot een ernstig gevecht gaf. De bur- gerweer, die door de arbeiders, bij bare verschijning, met eene hagelbui van steenen en eenige geweerschoten ontvangen werd, gaf van hare zijde mede vuur, waar door vijf arbeiders gedood werden. De verbittering klom nu ten toppunt. Waar zich manschappen van de bur- g.rvveer lieten zien, hetzij alleen of bij kleine afdeelingen, ontnam men hen met geweld hunne geweren, waarmede de werklieden nu zeiven op hen vuur gaven. Het ge vaar nam van uur tot uur toe en tegen twee ure werd generale marsch door de geheele stad geslagen. De afdeelingen van de burgervveer, die niet spoedig genoeg hulp bekwamen, moesten langzamerhand aftrekken, be sten dig vervolgd door de volksmassa's die vele man schappen der burgerweer kwetsten. Zelfs uit de vensters van de Ros&trasse werd op de burgerweer geschoten. Zoo geraakte deze op hare loopplaats. Intusschen werd op den hoek der Nieuwe Ross- en de Oude Jacobstrasse eene barricade opgeworpen; ook aan de Briickenstrasse werden des namiddags barricaden zamengesteld. Des uamiddags tusschen 3 en 4 ure werd op nieuw de gene rale marsch geslagen daar de volksmassa's zich naar bet middenpunt van de stad in beweging stelden en onder groot geschreeuw de vijf onbedekte lijken der gesneu velden op lijkbaren door de stad droegen duizend verviotkingen en verwenschingen tegen de burgerweer uitbrakende. Even als den 14 Junij, werden in bloed gedoopte doekenom de massa's op te ruijen aan stokken voor de lijken uiigedragen. Des avonds ten 7 ure nam de verwarring in vele straten nog toede meeste winkels werden gesloten. De majoor der bur gerweer Vogelwerd, terwijl hij met zij;: batraillon tegen eene barricade in aantogt wasdoor liet lijf ge schoten, waarna de barricade, na een hevig geweervuur werd genomen en uit den weg geruimd. De lijken van de veidedigers der barricade, werd.en later met flam bouwen en gezang door de straten gedragen. Het com ntitté var. algeroeene veiligheid had de staat van zaken in de stad zoo bedenkelijk gevonden, dat zij 0111 7 ure militaire hulp requireerde. Zoodra echter de burger weer daarvan kennis bekwam protesteerde zij daarte* gen waarop de twee battaillonsdie zich op marsch bevonden, tegenbevel bekwamen. Ten 11 ure was de rust eindelijk hersteld. Waaisc iiu'ijk zal deze nieuwe ops'and nog verdere gevolgen hebben. Berlijn, den 19 October. Ui eene vrij goede bron verneemt men, dat tegenwoordig tusschen de leiders der Oostenrijksche beweging eene verdeeling der Habs- burgsche monarchie geprojecteerd wordt. Zoo zou de aartshertog StephanHongarije, met Zevenbergen Croatie en Slavonie, als zelfstandig koningrijk bekomen; een der zoons van den aartshertog Reinier zou bestemd zijn, als koning der Lombarden aan het hoofd van een Italiaansch verbond te staanFrans Jozef (oudsxe zoon van den tegenwoordigen vermoedelijke!) troonopvolger) bekomt Boheme en Moraviein de eigenschap van een tot het Duitsche rfik behoorend aartshertogdom de overige Oostenrijk-Duitsche landenmet uitzonde ring van het vroeger tot Beijeren behoord hebbende en weder tot hetzelve terugkeerende gebied, (Tyrol, Salts burg en Innviertel) zouden, als aansherrogdnm Oos tenrijk, aan den tegenwoordigen rijksb siunrder, aarts hertog Johann en zijne afstammelingen komen. FRANKRIJK. Parijs, den 18 October. De redevoering van den heer Dufaure in de zitting der nationale vergadering van eergisteren gehouden, heeft in de clubs veel sen satie te weeg gebragr. In eene club, waar slechts het schuim der bevo'king komt, de club de la grosse t(te (klub van het dikke hoofd) genaamdwerd gisteren door zekeren Pilot, welke aldaar voorzat, op zijne wijze vati de zitting der nationale vergadering verslag gege ven. „Het schijnt, zeide hijdat de heer Dufaure niet wil dar de revolutie voortdurend zij; welnu, wij zullen hem leeren, dat deze revolutie eeuwig in bewe ging zal zijn en dan eerst zal ophouden, wanneer wij onzen dorst zullen gelescht hebbenwanneer wij ons aandeel van de goederen dezer aarde zullen genomen hebben, waar tot nu toe slechts alleen de h< vwrregten zich aan aardsclie gelukzaligheden hebben kunnen ver zadigen. Laat ons zweeren, mijne vrienden, deze reeds gedeeltelijk verdrevene omwenteling te doen voortduren. Zoo lang men ons de democratische en socialistische republiek dar is die der verdeeling van goederen er. der volstrekte "gelijkheid niet geven zalzullen wij parias, slaven en lastdieren zijn. Wij moeten den grond doen beven, waarop onze nieuwe meesters s'echts voor hen zeiven willen bouwen. Laten wij voor deze stief moederlijke maatschappij den onderaardschen vulkaan zijn, welke haar inwendig verteert. Zoo lang wij ons deel niet zullen hebbenzullen wij de vlammen dier he! aanstoken, waarin onze ellende behagen schept en onze armoede zich verheugt, totdat de tooverstaf van liet socialismus ons in de prachtige paleizen der be loofde toekomst zal voeren." Ook in de voorsrad St. Antoine werden dergelijke gesprekken in de clubs gehouden. In die der Acacias heefr zekere Merlieux eene aanspraak gehouden, waarbij hij zeidedat het volk zelf schuld was, van hetgeen thans voorviel en dat men zich tijdens de Februarij omwenteling van alle fabrieken, magazijnen, banken, luvens, ehtrepótsenz. had moeten meester maken, en aan de eigenaars daarvoor hypothecaire bons in de pha's geven, zoodat bet volk dan zou Itebbeii kunnen kiezen. Dit hopen wij bij de eerste gelegenheid de beste te doenriepen verscheidene der daarbij tegen woordig zijnde personen uiten de menigte gaf door hare toejuichingen te kennen dat zij geheel met deze gevoelens instemde. Een gedeelte der uiterste linkerzijde heeft aan het volk eene proclamatie gerigt, die op de muren van deze Stad za! aangeplakt worden. Merkwaardig is het dat men den inhoud van dit stuk tot de volgende twee volzinnen kan zamentrekkeni°. volk, men misleidt en verraadt u de opstand is uw regt 1 a°. volk onthoudt u van opstand Gisteren avond heeft bij de barrière.Poissonnière een feestmaal van de democratische en sociale republiek p'aats gehad, tot den matigen prjjs van één tranc per hoofd; er waren meer dan aooo gasten aanwezig, die in twee ongelijke deelen zijn gesplitst, vermits er geen locaal was, groot genoeg om allen te bevatten. Ieder dezer partijen heeft zich dus naar eenen verschillende^ restaurateur begeven; het grootste gedeelte werd ge* presideerd door den heer Pierre Leroux en het andere door den heer d' Alton Shee. Aanvankelijk was aan gekondigd, dat 200 volksvertegenwoordigers dit feest met hunne aanwezigheid zouden vereeren; vervolgens werd dit getal op 150 gebragt, en eindelijk vond men zich bepaald tot slechts 3 namelijk Pierre Leroux Proudhon en Greppo. Minstens iiad men de geheele partij der Munlagne verwacht, doelt deze heefr zich niet laten zien. Waren de heeren de Lamennais en Ledrtt Rollin verschenen, dan zou de eerste het pre sidentschap en de tweede het vice presidentschap waar genomen hebben. Er zijn vele toasten uitgebragr, als aan de revolutieaan de oude Montagueaan de re volutie te Wcenenenz. Ge iurende het feestmaal stonden talrijke groepen werklieden op straat, doch zij gaven geenerlei reden tot bezorgdheid en gingen na af lo.ip van het feestmaal spoedig uiteen. De uitgestrekte militaire maatregelen die de regering genomen had waren dus onnoodig. Men merkt in de laatste dagen op, dat de troe pen, die met de bewaking der nationale vergadering belast zijn, versterkt zijn gewo- 1<t„ Overal, tot zelfs in het portaal der vergaderzaal, zi t men soldaten. Deze voorzorgen schijnen genomen te zijn om de gevolgen der ophitsingen van de rot de mode republiek behoo- rende dagbladen te voorkomen. De toestand van deze stad blijft steeds verontrustend. Er hebben dagelijks zamenschoiingen in de voorsteden plaats en er is nog steeds sprake van eene monster demonstratie, die geschierlen zal onder de kretenLe ■ven de imvoners van IVcenen TVeg met het minis terieDe troepen zijn htden avond in de kazernen geconsigneerd, Er is weder een volksmaaltijd op tilwaaraan 3000 personen deel moeten nemen. De ontwerpei- is een socialist en de heer Ledru-Rollin zal presideren. Een slagrer te Belleville (alwaar de maaltijd vermoe del ijk zal gehouden worden) is zoodanig met dit plan ingenomen dat hij voornemens moet ziin een os van 900 kilo voor dit feest ten geschenke te geven. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 20 October. Bij resolutie van 16 dezer, is door het departement van Binnenlandsche Zaken aan de heeren D. Uijttenhooven, te Vlissingen, en D. Dronkerste Middelburg, concessie tot weder- opzeggens toe verleendtot oprigting en daarstelling eener stoombootdienst tot het vervoeren van personen en goederen op vaste en gezette tijden tusschen de steden Vlissingen en Rotterdam; met welke dienst ech ter niet zal mogen worden aangevangen, dan nadat een reglement omtrent de wijze van hare uitoefening, en het daartoe betrekkelijke tarief, door genoemd depar tement zullen zijn vastgesteld. - De heeren graaf van der Duyn van Maasdam baron van Fleeckeren van EnghuizenF. van der Oudermeulen A. J. Vos de Waelgraaf van Lim burg Stirummr. P. G. Sevenstcm en graaf van Bylandtonlangs door den koning tot leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal benoemd, hebben verklaard afstand te doen van de reis- en verblijfkosten, waarop zij in die hoedanigheid aanspraak zouden hebben. Leydf.n den 19 October. Op daartoe van den heer officier van justitie ontvangene mededeeling, mee- nen wij ter algemeene kennis te moeten brengen, dat onlangs alhier een gesnoeide gulden met de beeldtenis van Koning Willem I in omloop is gebragt. Hij is schuins afgesneden, zoo als vroeger, doch men heeft voor eene proef zoo ver niet durven gaan als voorheenzoodat het, daar die guldens iets grooter zijn dan de latere, met de beeldtenis van Koning Willem IIminder in het oog looptschoon liet aan het gemis van rand- schrift genoeg zigtbaar is. Dat ieder zich dus door

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1