JN'. 84. Donderdag 19 October. GOESSGHE Courant geschiedt Maandags De Prijs per Kwartaal Post f .1,90. COG f Gewone Adverlentièn worden d 20 ets., de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigien van J 6 regels <i f J ,20, behalve het Zegelregt. BE WE^SCHEN DES VOLKS. C) Deze bestaan in vermindering van belastingenen vermeerdering van politieke regten. Het grootste ge deelte des volks, beschouwt het eerste (de verminde ring van belastingen,) als hoofdzaak, en heeft tot nog toe een fla.au w denkbeeld van die zoogenaamde poli tieke regtenen toch zalzonder een goed gebruik dier regten, nimmer hun hoofdwc nscit kunnen worden voldaan. Terwijl toch de nieuwe grondwet die regten heeft uitgebreid, vooral door de vaststelling der directe verkiezingenzoo zijnde bezuinigingen zoo luttel, dat daarvan geen dadelijk voordeel zal kunnen afvloeijen. Wij behooren dan ook niet tot dezulken, die ons daar mede hadden gevleid eensdeels overtuigd, dat velen, welke die bezuinigingen hadden moeten voorstellen en goedkeuren, in dat geval eenen zelfmoord hadden moe' ten begaan; anderdeels, omdat die bezuinigingen, hoe ook bepaald altijd'betrekkelijk geringe uitwerking zouden hebben gehad voor het algemeen. Thans toch moeten drie millioenen zielen jaarlijks 6o millioenen guldens betalenna aftrek tier baten van de koloniën en dus f 20 per hoofd, en op de helft van deze som, welke voor intrest ntoet worden betaald kan en mag geene bezuiniging worden gebragt; de overige 10 strekken voor kosten van bestuur en onderhoud van den staatdaar op alleen kan 'dus bezuinigd worden. Zij die meendendat er meerdere bezuinigingen in de grondwet hadden kunnen worden vastgesteld, breit» gen dit tot 5 4 6 millioen, en wanneer wij dit dus al aannamen, dan nog zoude di: slechts 2 per ho.-fd bedragen. Wij behooren, zoo als wij zeidendaarom niet tot dezulken, die van die vermindering, hoe wen» schelijk ook, ons heil verwachten, maar zien dit veeleer in goede wetten, die vermeerderde welvaart ten ge volge hebben om langs dien weg liet drukkende der belastingen te verminderen. In de laatste jaren zijn de inkomsten der burger klasse (vroeger de kern des volks) in dubbelde verliou ding verminderd naar mate de belastingen zijn ver lu'Ogd. De ontevredenheid des volks heeft daarin voor namelijk zijnen oorsprong en ontvangt daarin dagelijks voedsel. Bij de nh uwe grondwet is oneindig veel aan de volgende wetten overgelaten 11a de invoering daarvan 2al dus alles afhangen van de vernieuwing der belasting wetten, welke, hoefeer tot een bijna gelijk bedrag zul lende moeten leiden, door vereenvoudiging in de lieffiig en ontlasting der nijvere volksklasse, die zoo gewenschm bezuinigingen zullen moeten daarstellenen dat beter belastingstelsel, in verband met meerdere welvaart, zal dan eerst een nieuw tijdperk voor Nederland doen ge boren worden. Wij zullen in geene beschouwingen treden over de tegenwoordige belastingwetten want wij zouden, bij veel gebrekkigs, veel, zeer veel moeten prijzen, en zullen later als van zelve daarover moeten handelen wanneer liet die herinneringen gelden zal. Wij wil'en alleen bedacht doen zijn op het belangrijke der directe verkiezingen, als het middel, waardoor eene betere toe komst kan worden bereikt. Wie kent den strijd niet op dat punt De sterkste tegenstanders waren zij die, bewust van hunne tekortkoming n, overtuigd zijn den toets der publieke opinie niet te kunnen d aors-aati daarom spreken zij van: „gunstbejag, kuiperij en volksgunst, door schoonklinkende beloften'''' te verkrij gen, en schilderen de misbruiken elders gepleegd over dreven voor. als een noodzakelijk gevolg, ten spijt van den regel, dien ook zij kennen, dat men, om het mis bvuik eener goede zaak. het gebruik niet veroordeelen mag. Anderen zijn meer ter goeder trouw en erkennen heMioodzakeüjke der directe keuzen; doch de vrees voor misbruik doet hun aarzelen, deze verder dan tot plaatselijke besturen uittestrekken. Wij behoeven niet langer dien strijd te volger., bij toch is beslist. Zij die Op verzoeknemen wij dit artikel iu zijn geheel over uit de ZttDWSOius Codkakt van 15 October 11. l'laatsgebrek verhinderde ons dit in ons vorig No. op te nemen. Pc Uitgevers. vroeger de vereischten bezaten, om tor kiezer te wor. den benoemd, zijn kiezers gew f,... en zullen al spoe dig moeten kiezen tie ieden der Tweede Kamerder Provinciale Staten en yan het plaatselijk Bestuur. Zonder den meerderen of minderen invloed te willen aantoonen van elk de?er collegie's in het bijzonder op de weivaart van het algemeenwelke wel bij allen in gelijke verhouding zal staan tor den kring hunner werkzaamheden, zoo valt het toch niet te ontkennen, dat de leden van een plaatselijk bestuur, aan wier zor gen de belangen eener stad of gemeente zijn toever trouwd, het eerst onze opmerkzaamheid vereischen ja zelfs zouden wij geneigd zijn te verklaren, dat de burger-klasse der maatschappij vooral geene mindere belangstelling moet toonen, bij de kettze van leden voor den Raad, dan voor die der Provinciale Staten of Tweede Kamer. De plaarselijke besturen toch zijn uitsluitend beiast met de plaatselijke belangen en indien wij van de zoo hoog opgevoerde rijksbelastingen al g-en» directe, ver mindering verwachten kunnende zoo schreeuwend hoog opgevoerde stedelijke belastingen zijn nog onein dig drukkender. Wij zagen het aan het rijk wordt, behalve voor de staatsschuld, slechts omtrent 10 per hoofd betaald. In vele plaatsen in ons vaderland be draagt de stedelijke belasting i| maal zoo veel. In Goesde stad onzer inwoning, bedragende stedelijke belastingen 14 per hoofd, en men komt voor de nood- wendigste zaken, waar de belangen der burgerij het naauwst bij betrokken zijnsteeds geld te kort. Wij willen niet beweren, dat de leden van de ste delijke besturen van Middelburg, Klissingen, Zierikzee, Goes, Axel, Hulst of Neuzen allen behooren rot die achtenswaardige liedenet te in allerlei commis sien en genootschappen zitting hebben doch den staat der geldmiddelenmet buitengewone vroomheid ver waarloozen." (1) doch dat men vroeger bij de keuze van leden des bestuurs, niet altijd zich bepiald heeft tot personen welke nog andere verdiensten hebben zal wel niet worden tegengesproken. Om alle deze redenen stellen wij de verkiezingen voor de plaatselijke besturen op den voorgrond, en uiten wij den wetisch, dat men voortaan, vooral bij die keu zen van een ander beginsel zal uitgaan. Goede wil tot verbetering, tot hervorming, tot be zuiniging is niet genoeg; er moet gehandeld worden. Grondige kennis van alle takken van het volksbestaan, vaste wil, onafhankelijkheid, en bekwaamheid voor de uitvoering ziedaar de eerste vereischten voor leden des plaatselijken bestuurs. Wanneer de volkskeuze zich tot zulke personen bepaaltdan zullen dan moeten er als van zelve verbeteringen tot stand komen. Dan zalbij de zoo wenschelijke openbaarheid hun ner handelingenti het bewijs geleverd worden dat zij zich niet bloot vergenoegen, met de eereplaats, die zij bekleeden, maar zich deze door daden weten waardig te maketl. Goes. (IJ AVoorden van Mr. C. W. OrzooMER. Politische bijdra gen IIbladz. 51. NIK U WST2 «SDING EN. DUÏTSCIII.AND. Weenen, den 12 October. (De Bresl. Ztg. berigt het volgende) De strijd is begonnen. Heden morgen ten 6 ure werd de stormklok geluid en de generale marsch geslagen ten gevolge der bewegingdie onder de troepen in den Schwarzc-nbergschen Tuin werd opgemerkt. De troe pen trokken af en wel, naar men zeide om zich met Jel- lachich te vereenigen. Ten half 1 ure hadden de Croaten bereids de voorposten-linie aangevallen. Op de straten heerschte de grootste beweging en een verdoovend ge- dritiscli. De gewapenden kwamen bij geheele benden opdagen. Er werden nieuwe barricaden gebouwdalles riep kanonnen. Men zeidedat de Croaten voor de zoogenaamde Huberpoort reeds de, garde had aan gevallen. Op de bastions werden kanonnen gesteld. De avondbladen kunnen niet verschijnen, vermits zet ters en drukkers onder de wapenen staan. 4 ure. Men hoort zwaar kanongebulder voor de Huberpoort; de Croaten vuren met kartetsen. De garde rijdt met kanonnen in den draf voorbij; ordonnance- officieren rijden rond. Men verneemt, dat het minis terie zijn collatief ontslag heelt ingediend. De Keizer moet in Olmiitz zijn en Windischgratz derwaarts ont boden hebben om hem niet de zamenstelling van een kabinet te belasten. (De Bresl. Ztg doet hierbij op- meiken, dat zij deze berigten ontvangen heeft van een correspondent, op wien zij anders steeds vertrouwen kon; doch dat thans geen der reizigers, die uit Weenen zijn gekomen, tot aan hetjvenrek van den trein iets van geschut gebulder gehoord heefr.) 'f Namiddags kwart voor 2 ure. Er wordt alarm geslagen, bij de S'. Marxerlinie heeft de vijand gescbo tenalies snelt naar de loopplaatsde nationale garde brandt van strijdlusthet kanonvuur aan de Marxer linie werd met een uitval beantwoorddie het vuur tot zwijgen bragt en waarbij verscheidene Croaten zijn gevangen genomen. - Het Joum. der Oest Lloydgeeft de volgende beschrijving van de troepen, die Weenen omringden: Van den spits des eerwaardigen Stephanustoren over ziet men de scharen, die in eer. uirgestreluen kring ons belegeren: Ruthenen. Massuren, Russniaken en Polen uit Galicie, Duitschers en Ciechen, uit Boheme, als mede eerlijke oud-Oosteniijkeis maken de troepen uir, die in het kamp bij Belvedere stonden, en nu, deels op liet d"ip .Simmering aan den Donaudeels in de rigting v..n de Zuidbaan zich terug getrokken hebben. Verder op van Klein Neusiedl af over Sleniberg tot Modling, Bruhl en de hellingen van her Wiener Waf', zwerven de ligte troepen van den ban Jellachich Iliyriers met hunne roode mutsen, de roodmantels. (Sereschanen) kroaten, talrijke grensbewoners eu daar tussclien kavallerie en artillerie der keizerlijke armee; aan de over zijde van den Donau, ligt een Wallachijsch regementmen weet niet van waar het gekomen is of wat zijne bestemming is; hier en daar verstrooide afdeelingen pionniers en ruiters en op den weg naar Hongarije dat bataillon Italianen dat den 5 October van Weenen naar Pesth had moeten trekken en wiens overste Ferraridoor zijne eigene officieren onder oproerige bedreigingen genoodzaakt werd, gisteren zijne demissie te onderteekenen. Op den achter grond echter in eene oostelijke rigting, aan den regter oever van den Donauvertoont zich het leger der Magijarendoor deze met schrik en vrees verwacht, door genen reik» halzend tegemoet gezien. Het is, als had de geheele monarchie zich een groot militair rendez vous onder de nturen der hoofdstad gegeven. FRANKRTJK. Parijs, den 15 October. Er is eene associatie opgerigt, onder den titelRep ubli k einsch e F er eenigi tig tegen de herstelling van het Koningschap. De bijdrage van ieder lid bedraagt 6 francs'sjaars. De ontwerpers hopen op 25000 leden in Parijs, terwijl zij verwachun, dat het genootschap zich wel over Frankrijk en inliet buitenland verbreiden zal. NEDERLATNDEN. 's Gravenhagb den 16 October. Heden is de zitiiug der Staten-Generaal met de gebruikelijke pleg- tigheden geopend. Z. M. de Koning heeft daarbij de navolgende aanspraak gedaan: Edel Mogende HerrenJ „Het zal voorzeker uwe goedkeuring wegdragen, dat ik mij, bij de opening dezer zitting, onthoude van her gebruik te volgen, om, als rot inleiding der werk- zaamheden, een overzigt te geven van den toestand des lands, en van de voornaamste wets-ontwerpen, welke zullen worden aangeboden. „De bestemming toch dezer vergadering is van meer

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1