83. GOESSGHE COI1RAN Maandag 16 October. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75; Franco per Post f .1,90. J n v **■- - - -i f - - l (Gewone Advertenliën worden a HO n't^de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodhftrigten I ftan J 6 regels a f d,20, behalve het ZegelregtJ DUITSCHLAN1). Weenen, den 7 October. Sedert gisteren namiddag ten a ure verkeert onze stad in een staat van volkomen opstand, naar het schijnt, ren gevolge van her uitruk ken van- een bataillon naar het leger van Jellachich waartegen de nationale garde zich verzette. Hierop ontstond een gevecht tusschen iD zwart-gele en de de mocratische partijverschillende benden nationale gar des streden tegen elkander en een deel der militairen van het regement Deutshmeistermoet tot de demo cratische partij zijn overgegaan. Graaf Latourde minister van oorlog, die zich op straat bevond en naar zijne woning vlugten wilde, is door steken en houwen vermoord en daarop voor de hoofdwacht aan eene lan taarn opgehangen, waarna het volk tegen zijn lijk sptnv de. Kolonel Klein die door zijne pbnniers de brug, die over den Donau ligt, liet afbreken, is doodgescho ten. Vele duizende boeren ruktenmet geweren en zeissen gewapend, naar de vootstadop. Van den Keizer weet men niets. Onder den titel van Laatste Berigten deelt het Journ, des Oest Lloyd nog het volgende mede Volgens geloofwaardige berigten heeft de keizer met de keizerlijke familie, heden moreen ten 7 tire. Schön- brunn niet zijn hof en onder eskorte van 2000 man troepen, verlaten. 4000 man andere troepen dekren het keizerlijk slot en den weg. De gcheele omtrek wemvide van gewapende en ongewapende boeren. De keizer liet een manifest achter, waarin hij zich bitterlijk beklaagt over de verstoring der openbare rust en over de ge welddadigheden des volks; hij zou alle maatregelen ne men om de openbare orde en den wettelijke» stand van zaken te herstellen. Dit manifest werd aan den minister Krams ter hand gesteldom In t te contrasigneren hetwelk deze echter weigerde. Her getal der gisteren gevallenen laat zich nog niet juist bepalenin het al gen-rene ziekenhuis lagen lieden morgen 90 dooden als 86 nationale gardes en burgers, 3 vrouwen en 1 geestelijke; bij liet arsenaal bovendien nog 30 40 burgers er. militairen; hij de Taborbrug, 5 S'udenten en ongeveer 25 soldaten in de voorsteden is het aantal gevallenen gering. De soldaten motten hier en daar in de voorsteden thans bezig zijn met plunderenook schieten enkelen, tchrer zonder orde, op voorbijgaande studenten. Er is zoo even overal de generale marsch geslagen. Weenen, den 8 October. De dag van heden be looft rustig te zullen afloopen, door eene bekendmaking van den militairen kommandant, graaf Aucrsperg, hou dendedat hij het nbodig had geoordeeld de in ver schillende kssernen verstrooide troep n op een enkel militair punt te conctntreten, ten einde dezdve voor jederen aanval te beveiligen. De kommandant voegde hier de verzekering bij, dat deze maatregel niet geen vijandig doel geschiedde. Zoo even is een plakkaat des rijksdags versche r.en, waarin gezegd wordt, dat liet gevallen ministerie door een meer populair zal vervangen wor ien. De rijksdag, die zich souverein verklaart, heeft de minis ters DoblhojfKr au ss e\\ Uombostl met de vorming van het nieuwe ministerie belast. De onderteekening des keizers zal later gevraagd worden. Verder zal de rijksdag een adres aan den keizer zendenWaarin Z. M. van den waren staat van zaken onderiigt wordt, met verzoek om te mogen wetenwat hem tot de vlug» bewogen heeft. Heden nacht zijn eenigen van de soldaten die om het Belvedere lagen, gefusilleerd geworden. Ieder, d e hiertoe in de gelegenheid is, verlaat Weenen. De binnenstad is als ledig te beschouwen. Plet aantal dooden en gewonden is belangrijk, doch nog niet volkomen bekend. Volgens gedrukte lijsten, relde men gisteren 96 dooden. hoewel hel ge tal ten minste viermaal zoo groot moet zijn. Uit Gia'zzijn tweecompaguien vati het acade mische legioen alhier aangekomen om zich aan het onze aan te sluiten, tot handhaving van hare verkregene regreii. Ook uit het kamp van Aucrsperg zij 11 twee kompagnien van liet regiment grenadiers Hessuiet hunne officierentot de volkspartij overgegaan, Het vertrek des keizers heeft bij de bevolking op verre na den indruk niet gemaakt, als in Mei !1. De majesteit des troons in onder het volk verdwenen en men hoort bijna niets als verwenschingen tegen de keizerlijke familie alleen de keizer voor zijn persoon maakt hierop nog eene uitzondering. Intttsschen heeft de radicale partij kunnen bespeurendat het volk nog niet geneigd is tot de republiek. Berlijn den 9 October. Men wildat de heer Arago heden een berigt uit Weenen ontvangen heeft, dat veel verder gaat dan hetgeeji door de dagbladen is bekend gemaakt. Volgens dit berigt zou de rijksdag de republiek geproclameerd hebben. Meer dan een gerucht is dit echter niet. Een gerucht, dat reeds voor eenigen tijd aan de orde van den dag was, wordt thans vrij druk bespro ken en wel mede door lieden, die doorgaans goed on- derrigt zijn. Men zegt namelijkdat werkelijk diplo matieke onderhandelingen op het touw zouden zijn, otn de Duitsche keizerskroon aan den koning van Pruissen op te dragenonder voorwaarde van eene verdeeling der Pruissische monarchie in drie, volkomen van eikan der af te scheiden dynastien. Deze verdeeling zou volgenderwijze geschieden: Pommeren. Pruissen en Posen zouden aan den prins van Pruissen. en Rijnland en Westfalen aan den zoon van prins Kareials af gescheiden koningrijken komen, terwijl deovetige pro vinden, als koningrijk Palissen, onder den tegenwoor digen koning vereenigd zouden blijven, die, met deze verminderde magt, in lier b zit der Duitsche keizers kroon aan de overige Duitsche Staten mi-uier bezorgd heid zou inboezemen, dan bij gelegenheid van de tegen woordige verhandelingen gebleken is. Frankfort, den it October. Het van Berlijn uitgegane geruchtdat dip'omntieke onderhandelingen hangende zijn om de Duitsche keizerskroon aan den koning van Pruissen over te dragen, wordt hier in goed onderrigte kringen ten stelligste tegengesproken. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 14 October. In eene heden gehoudene vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal is de vergadering van de Staten-Gene raai van het jaar 18471848, namens Zijne Majes teit den Koning, door Zijne Excellentie den tijdelgken Minister van Binnenlandsche Zaken met de navolgende rede gesloten edel mogende heeren Zijne Majesteit, onze geëerbiedigde Koning, heeft mijden vereerenden last opgedragen, om de zitting der Staten Generaal Van het jaar 1847 op 1848 te sluiten. Daartoe in uw midden verschenen, mag ik, met het oog op hetgeen die zitting heeft opgeleverd, haar als lioogsi merkwaardig en gewigtig roemenen U Edel Mogendeh geluk wenschen me: de heilbelovende uit komsten van uwen moeijelijken en langdurigen arbeid. Bij de plegtige opening yan (lezen werkkring lachte een helder verschiet van alle kanten toe, en er scheen grond te bestaan, 0111 groote verwachtingen te koeste- ren. Maar slechts weinig tijds daarna werd dat ver» schiet beneveld, pakten zich donkere wolken te zamen, en dreigde een onweder, dat van rondom val en ver woesting braakteook onzen vaderlandschen bodem jammerlijk te teisteren. En echter mogen wij thans, den eindpaal dezer zit ting genaderd, als slotsom opmaken, dat al die aangrijn zeilde gevaren gelukkig zijn afgewend de verwachtin- gen, ten voordeele onzer stoffelijke belangen gevormd, zijn verijdelddoch dé andere verre zijn overtroffen. Waarlijk de geschiedenis dezer zitting levert een tafereel cp, eenig in de geschiedenis der Wereld eenig vooral in onze dagen, in het midden der beroeringen va" Europa. Y L/de. s stonden de volkeren tegen hunne (Vorsten op, om hen te miskennen en te verdrijven: hier trad de Vorst, ofschoon door huisselijken rouw diep gegriefd, zijn volk vertrouwend te gemoet, en beiden verbonden zich inniger en vaster dan ooit aan elkander. Elders werden Grondwetten geschonden, verscheurd: hier werd de Grondwet geëerbiedigd, gezuiverd. Elders werd hét koninklijk gezag verbannenhier werd liet op beiere grondslagen bevestigd. Elders worden de partijen en de partijschappen mét den dag talrijker en stouter, en bedreigen elkander niet krijg en moord hier is de stof tot verdeeldheid voorzigtig opgeruimd, en reiken alie ingezetenen elkan der eendragtig de broederhand toe. Ik zet deze vergelijking nier voort, maar zeg alleen het onwederdat elders eiken ontwortelde en puinhoopen stichtte, heeft in ons vaderland alleen den dampkring gezuiverden: in uwe zitting hebben Vorst en Folk. voor het oog der wereldop eene waardige wijze het tweede eeuwfeest van den Munsterschen vrede gevierd. Dat is het volk van Nederland aan de wijsheid en welwillendheid van zijnen Koningmaar naast hem o >k aan het doorzigt en aan de vaderlandsliefde van U Edel Mogende» verschuldigd. Dat te beramen, dat te voltooijen heeft, de geschie denis uwer zitting leert liet, aan beide zijden opnffe- ringen gekost; maar juist daardoor wint de herziene Grondwet in waarde: juist daarin vindt zij eenen vas ten steun voor hare duurzaamheid en weldadigheid in werking; want zij is de uitdrukking van zuivere ineensnieititig van inzigt en bedo ling van Vorst en Volk hier bestaat werkelijk overeenkomst.; hier waarde ren wij de vrucht van weibeladen overleg. Voor deze bezadigde medewerking, betuigt de Koning U Edel Mogende», door mijnen mond, zijnen welge meende» dank. Met opregt welgevallen ziet Zijne Majesteit op het werk dezer zitting terugmet opregte liefde wenscht Ziine Majesteit zijn volk daarmede geluk. De dank der natie, hare achting en vereering, mogen daarvoor uw deel het zalige bewustzijn van Wèl te hebben gehandeld, uwe beioniiing zijn f Deze uwe merkwaardige zitting, moeder eener ruime grond wets herziening, worde door den lateren geschied- schrijver des vaderlands aangeduid als de eerste van een gelukkig staatkundig tijdvak; en de Grondwet, door 11 verbeterd, gewaardeerd als de milde bron van een« dragt, verdraagzaamheid, volksgeluk. De weldadige Wereldregeerder bekroone daartoe uwen arbeid tret Zijnen besten zegen. Met déze bede sluit ik, in naam des Konings, deze zitting der Staten Generaal. 's Gravenhage den 14 October. Heden morgen ten 10 ure is er eerst ministerraad, daarna kabinetsraad gehouden. Er zijn velerlei geruchten in omloop om trent de zamenstelling van het nieuwe ministerie- Zoo wordt verzekerddat meest al de tegenwoordige tijde lijke ministers, leden van net definitief ministerie zul len worden, en dat alleen de tijdelijke minister van oorlog vervangen en ook een nieuwe minister voor de koloniën zal worden benoemd. We! was sedert eenige dagen het gerucht in omloopdar de heer Donker Curtius mede aftreden zou, <inch dit werd al dadelijk en wordt nog als éen uitstrooisel aangemerkt, met of zonder kwade bedoelinghetgeen hier niets ter zake afdoet. Evenwel moet het opgemerkt worden, dat zij, die van de aftreding des beert» Donker Curtius en optreding van den heer van Ilall spraken, het heden niet on- aangeduid hebben gelatendat bij de plegtige sluiting der zitting van de Staten-Generaalal de tijdelijke ministers tegenwoordig waren, uitgezonderd de heeren Donker Curtius en van Bos se; eerstgemelde was, on- roidrtelijk na afloop van den gehouden kabinetsraad, naar zijn buitengoed, onder Voorschoten, vertrokken. Wij behoeven hier niet bij te voegen, dat de geruch ten in 't algemeen nopens de zamenstelling van een de- finitief ministerie, noodwendig grootelfiks bevestiging eiscln-n en men niet te omzigtig kan zijn, betrekkelijk Iter geloof herb ten aan loopende geruchren.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1