JV1. 82. GOESSCHE COCRAMt, Donderdag 12 October. /fr Ts j9e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J,75; Fianco per Post f .1,90. J 1;-^ i f" Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbexigten van J óregels a f J.20, behalve hel Zegclregt, J KI IS U W ST IJ DIN C S K N NEDER LA 'sGravenhage, den lo October. Gistereh avond hebben de ministers weder eene langdurige vergadering gehouden. Men verwacht nog deze weekonmiddelijk na afloop der werkzaamheden van de Eerste Kamerde Sluiting van de gewone zitting van 1847 1848. Daarna zal op Maandag aanstaande de opening pLats hebben van de gewone Kamersdie tot op de bijeenkomst der nieuwe, ten gevolge van liet voorloopig kies regle ment zamen te stellen, in functie zullen blijven; even wel zal de Maandag te opene Vergadering zich alleenlijk bezig houden rnet eenige voorloopige werkzaamheden, en welligt met eenige aan te bieden wets-ontwerpen bij welker afhandeling spoed is, doch daarop, dadelijk uiteen gaan. De plegtige opening der 'nieuwe Kamers door Z. M. den Koning, wordt in December te gemoet gezien, als wanneer de anderen van regtswege ontbon den zullen zijn. De twee nieuw benoemde leden der Eerste Ka mer, de heeren van Sevens tem en van Bij landt, heb ben heden morgen in handen des Konings den gevor derden eed afgelegd. Thans nu de zaak der grondwets-herziening bin nen eenige dagen haar volkomen beslag zal erlangen js de aandacht zeer gevestigd opliet te vormen defini tief ministerie. De geruchten deswege in omloop zijn te onbepaald 0111 er beteekenis aan te hechren. Rottrdam den 11 October. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeftin hare zitting van heden, al de ontwerpen lot herziening der grond wet AANGENOMEN. Utrecht den 6 October. Wij vernemen met genoegen, dat de lioogl. Ackersdijk dezer dagen eenen cursus, over de beginselen der staatshuishoudkunde geopend heeftten behoeve der schoolonderwijzers binnen deze stad. Naar mate liet volk meer invloed erlangt op het algemeen bestuur, is het meer vvensche lijk, ja meer noodzakelijk, dat reeds bij het opkomend geslacht vooroordeeleti bestreden en juiste begrippen gevormd en ontwikkeld wordenomtrent de volks» en staatshuishoudkunde. De onderneming doet zoo wel den onderwijzers eer aan, die de behoefte gevoeld hebben, als den hoogleeraar, die dezelve tracht te v.rvullen. De bijeenkomsten hebbenindien wij wel onderrigt zijnalle veertien dagen op een avond-uur plaats. Het voorbeeld verdient navolging. Assen, den 5 October. Gisteren heeft de arrond.- regtbank alhier vonnis gewezen in zake tegen Eledzer Davids Keizer, en daarbij den beklaagde van het aan hem te last gelegde feit vrijgesprokenop gronddat het onderzoek geen wettelijk bewijs zmi hebben gele verd, dat hij op den oogenbiikdat hij, door den kollekteur Sotnerzich het tiende humlut heeft doen afgeveneene stellige wetenschap zou gehad hebben, dat hetzelve eene hooge waarde, en wel bepaaldelijk die van ƒ8500 had; naardien hij dit enkel'ontleend had uit de geschrevene of gesteendrukte lijst, niet afkomstig van het bestuur der loterijen en alzoo hoezeer dan ook meestal te vertrouwen echter geen officieel karakter bezittende. Men verneemtdat het Qpenbaar Ministerie hooger beroep zal doen aantee- kenen. Daarna is behandeld de zaak van het Openbaar Mi nisterie tegen D. P. van Rhijndebitant der Kon. Ncd. Loterij te Meppel, beschuldigd van aan li. van Dijk, bakker aldaar, op eene arglistige wijze een tiende huur'ot van no. 17894 van de 105de loterij te hebben ontfutseld, nadat hem debitant bekend was geworden, dat op dit nommer de prijs van 100,000 was geval len. I» deze zaak zt)n dertien getuigen charge en k decharge gehoord. Het Openbaar Ministerie eischte veroordecling tot gevangenisstraf van eetr tttt vijf jaren. Een talrijk opgekomen publiek getuigde, dat deze zaak de algemeeue aandacht had getrokken. Middelburg, den 11 October. De storm en on weers-vlageu, die gisteren ui( het noord-westen over dit eiland woedden, hebben bijzonder de gemeente Dom burg gctrnfLn. Omstreeks elf ure in den voormiddag, sloeg de bliksem in den kerkrorendie weldra in vol» len vlam stond en wiens spits op het kerkhof tot eene aanmerkelijke diepte in den grond nederstortte; de vlam men deelden zich, voor men zulks verhoeden kon, aan het kerkgebouw mede, dat geheel is uitgebrand. De felle wind joeg de glimmende vonken en rookkolommen ginds en herwaartswaardoor ook de schuur van de weduwe van der Mettien. vlam vatte en geheel is uit gebrand, eene andere, die ook feeds begon te branden, werd nog in tijds behouden. Negen brandspuiten zijn er uit onderscheidene gemeen ten toegesneld en werkzaam geweest, maar zij kondert, bfj de zware windvlagen, den voortgang van den brand bezwaarlijk bedwingen. Wij vernemen dat de kerk bij de Tielsche maatschappij voor./cto.000 tegen brand schade is verzekerdmaar niet de m- en. De schuur is bij de Zierikzeesche maatschappij gewaarborgd. Daar achter de kerk de plaats was waar de Neha- lennia en andere beelden als oudheidkundige gedenk stukken werden bewaard hebben ook deze bij den brand geleden. Bijzonderheden rfeswegens zijn ons nog niet bekend; zoo wij ze nader vermeldenswaardig mog ten vinden, zullen wij ze aan onze lezers mededeelen. (Midde/b, Cour.') Goes den 12 October. Deelden wij in ons vorig Nomnter hoofdzakelijk mede, de redevoering door den Heer Kr oef, uitgesproken in de zitting van de Dubbele Kamer der Staten Generaal van den 2 October, wjj kunnen niet nalaten thans liet voornaamste over te ne» men uit eene redevoering in de vergadering van den 4 October 1.1. gehouden door den Heer van Roijen afgevaardigde uit Overijssel Ik zal spreken niet tegen, niet voor de Grondwet, maar over de Grondwet. Omdat ik mijne denkwijze wil openleggen over de behoeften van het volk en den invloed dien de Grond wet daarop zal uitoefenen. Omdat ik de Regering en de gewone wetgeving wijzen wil op de toekomst; op de onweders, die in het verschiet dreigend zamenpaklcen en waartegen de 0 iderwerpelijke Grondwet geen afleider zijn zal. Omdat ik van de gevaren wil spreken, die ons dier baar vaderland boven het liooffl hangen, met de stille bede, dat de goede God aan den Koning, aan de Mi nisters, aan de gewone wetgeving de nood tg e wijsheid, lusten kracht moge schenken, om door tijdige en doel matige middelen ze af te wenden. Er bestaat noodzakelijkheid tot herziening van de Grondwet De Koning zegt het! dit zeggen de ministersl dit zegt de Tweede Kamer i dit zegt ook de Eerste Kamer Maar wat oneindig meer dan dit alles beteekenr, dit roept de geheele natie Dia stem was zoo algemeenzoo luide, zoo door» dringenddat indien zij niet spoedig verhoord ware wij welligt reeds de barricaden hadden gezien in onze steden. Wat die woorden beteekenen, dit leeren ons met bloedig schrift Frankrijk. Duitschland, Oostenrijk, Italië. Ik zeg veel, maar niet te veel, Edel Mogende Hee ren want ik moest mij zeer bedriegen, wanneer het ook in Nederland niet eenmaal gestaan heeft op het punt eener uitbarsting. De Koning begreep hetzijn besluit was snel geno men tot hervorming langs den wettigen weg. Dat be sluit werkte oogenblikkelijken door dat besluit beeft Willem //meer lauweren verdiend, dan door het winnen van metiigen veldslag. Er bestond noodzakelijkheid om onmiddelijk over te gaan tot herziening der grondwettot hervorming van onze staatsregeling, daarom, voor alles, omdat daarin alleen her toovermiddel lag om orde en rust in Neder land te bewarenterwijl geheel Europa in wanorde lag ei alles 0111 ons heen woelde en moordde. Maar waarin, vraat? ik nu. heeft die algemeene be geerte eener grondwets-herziening zijnen grond bij hec volk Welke veranderingen wil men dan in de Grondwet? Ik spreek niet van de meer beschaafden in den lande, die zich hebben kunnen stellen op de hoogte van het onderwerp, en die met kennis van zaken kunnen oor- deelen over de zamenstelling eener staatsregeling. Maar ik bedoel de groote menigtehet volk in het algemeen. In wat opzigtvraag ik haakt dat naar verandering Wil men een anderen regeringsvormwil men de republiek O neen Zij die dat droomenverraden eene diepe onkunde omtrent den geest der natie. De gedachte aan eene republiek geloof ik is zelfs niet opgekomen in het hoofd van den grootsten woel- geesr. Geene poging daartoe zoude ergens eenigen bijval vinden. Zij zoude afstuiten op het gezond verstand van liet gansche volk. Die ze wilde, zou men voor krankzinnig houden. Dat volk weet zeer goeddat de constitutionncle monarchie de eenige regeringsvorm is, die aan ons land past. Die vorm is de eenige waarborg tegen onderdrukking en overheersci.ing van een talloos heir klein despoten. Heeft nren iets tegen den Koning of het regerend Stamhuis O neen Wel deel ik het gevoelen niet van die vromen, die in den Koning zien eenen gezalfde des Heeren, of eenen Vorst, regerende door de gratie Gods, een gevoelen, dat in de middeneeuwen te huis behoort. Maar wie wijst mij bet land, waar de Vorst en zijn Huis zoozeer als in Nederland aan zijn volk is ver bonden door historische herinneringen De band die Nederland en Oranje aaneensluitis geenblonte klank, die alleen in poëzij te huis behoort hij is gevlochten door de geschiedenis van ons vader land, maar die band is niet van staal of ijzer, die on verbreekbaar zou ziin; hij is van fluweel; men waclue zicli wel hem te scheurien, want hij zou ligtelijk kun. nen breken. Op rekening van den tegenwoordigen Koning stelt het volk ook zijne grieven niet! Het Huis van Oranje is ons dierbaar, maar het is wat duur Wil men dan verandering in de inrigting van ons staats bestuur P Begeert men eene andere inrigting van de wetgevende magr, van de regterlijkemagt, van liet uitvoerend gezag. Voorzeker wil men algemeen eene verandering in het staats-bestuuromdat men algemeen gevoelt den druk waaronder men leeft. Maar duidelijke en heldere denkbeelden heeft men in het algemeen daaromtrent niet. Het is noch de regeringsvorm, noch de Koning, noch het regerend Stamhuis, noch de inrigting van het staats» bestuur, het is niet de algemeene zucht naar staatsbur gerlijke regtenbet is niet het gemis van burgerlijke of godsdienstige vrijheid, die bij de natie zoo dringend den wensch heeft doen ontstaan naar eene verandering in de Grondwet. Het is geheel iets anders! Met volk meent, dat ver andering van de Grondwet hetzelfde is als vermindering van belastingen en uien heeft in dien geest niet zelden op hel volk gewerkt. Het volk kan niet langer leven Bij gemis van genoegzame winsten, bij gebrek aan voldoende middelen van bestaankunnen de meeste huisgezinnen zich niet staande houden in hunnen stand. De meeste takken van ons volksbestaan verkeeren in eenen kwijnenden toestand. De voordezen in Nederland zoo krachtige middenstand wordt jaar op jaar zwakker Duizenden uit de middenstand dalen af tot dien der hulpbehoevenden Het getal der armen en bedeelden neemt bij voort during op eene verontrustende wijze toe. De bedelaars gestichten zijn opgevuld tot in de nok»

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1