Besturen en Administration. MIDDENPRIJZEN, »fttï bc üolgcttbe Clrltfcclcn tc @0110. Koninklijke Nederland,sche Loterij. 4 OPENBARE VERPACHTING, Parijs, den 27 September. Men deelde gisteren elkander de volgende bitrer zoete correspondentie mede tusschen de heeren Marie en Raspail „Burger minister! Lid zijnde van de nationale vergadering, dien ten gevolge onschendbaar, weer ik niet in hoe ver gij regterlijk tegen mij kunt handelen. Heil en broederschap Raspail „Burger Raspail! Daar de justitie u moet vonnissen, weet ik niet in hoe ver ik u moet beschouwen lid te zijn der nationale vertegenwoordiging. Heil en broederschap Marie." Laatstleden woensdag werd op de boulevard St. Martin eene affiche afgescheurd, waarop te lezen stond: dc republiek kan onmogelijk bestaan bij een beschaafd en Christelijk volk. De aanplakker werd gearresteerd. Parijs, den 2S September. Men verneemt, dat er een verzoekschrift aan de nationale vergadering zal wor den ingediend, om de invrijheidstelling van Raspail te vragen en dat reeds ongeveer 50,000 handteekeningen daaronder zouden voorkomen. De nationale vergadering heeft gedurende de laatste dagen beraadslaagd over de vraag, of bij de nieuwe consti tutie ddne dan wel twee wetgevende kamers zouden worden ingesteld. Volgens her door de commissie op gemaakte onrwirp der constitutie zoude er slechts ééne itamer bestaan, doch door dm heer Duvergier de llau ranne was een amendement voorgesteld, strekkende 0111 de wetgevende magt aan twee kamers op te dragen. Beide de stelsels hebben warme verdedigers gevonden liet eerste hoofdzakelijk in de heeren Lamartine en JDupin (den oude}, liet laatste, behalve in den heer Duvergiervooral in den heer Odiilon-Barrot, die aan Frankrijk de noodlottigste gevolgen gevolgen voorspelde van de aanneming van het beginsel eener enkele kamer, en wiens rede grooten indruk scheen te maken. De meerderheid heeft zich intusschen voor het oorspron kelijke voorstel der commissie verklaard, zijnde het anten* dentent van den heer Duvergier de ilauranne in de zitting van den 27 dezer, met 530 tegen 289 stemmen verworpen. Parijs, den 29 September. Heden morgen zijn weder groote maatregelen genomen; onder anderen heeft men op liet plein van liet paleis der nat. vergadering ver scheidene kanonnen geplaatst. Dit schijnt een gevolg te zjju van de bezorgdheid die men koesterde voor ongeregeldheden welk in de voorsteden zonden kun nen uitbreken, waar wen eene p-tïrte Rekent, die de invrijheidstelling van' Raspail vraagt. Tegen zekeren ultra republikeinschen schrijver, die tor een der vertegenwoordigers moet gezegd heb ben dat indien de heer Raspail niet spoedig in vrij heid werd gesteld, 160000 man de nationale verga dering zouden komen uiteenjagen is een bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd. De Mémorial Bordclais deelt de volgende hij zonderheden over den onlangs benoemden volksverte genwootdigcr Raspail mede Deze volksvertegenwoordiger werd in liet jaar 1794 te Catpentras geboren. Eenigen tijd bragr hij in liet seminarium aldaar door, waar hij zelf in de godgeleerd heid onderligt gaf, doch spoedig sloeg hij een anderen weg in. Hij begaf zich onder de restauratie naar de hoofdstad en nam aan alle toen plaats hebbende op standen deel. Even als zoo vele anderen, was hij bij het innemen van de Louvre in de jttlij dagen tegenwoor dig en begaf zich onmiddeliik onder de reijender hevigste tegenstanders van het bestuur. Als hoofd der meest gecompromitteerde geheime genootschappen, de ziel van alle zameijspannitigen onderging hij verschillende veroordeelingen. Hij hield zich ook met chemie bezig en was niet onbedreven in de geneeskundehij ontdekte dat de kamfer, een heilzaam middel tegen alle kwalen was en tretigde geneesmiddelen, die nimmer genazen, maar veeltijds wel een tegenovergesteld gevolg hadden. Zijne twisten met de faciliteit, zijne geschillen met den heer Orfilade rol die hij in het beruchte proces Lafarge speelde toen hij beweerde dat die heer niet vergiftigd was, dit alles ligt nog versch inliet geheugen. Niets kon hem van zijn hoofddoel, liet zamenzweenn afbrengen. Het zamenspannen was voor Barbes, Blan qui en Raspail een even groote behoefte als het adem halen het was en is bij hun eene monomanie in zulk een hoogen graad, dat zij tegen zich zeiven zullen zamenspannen, wanneer zij eenmaal de teugels van het bewind in handen krijgen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 29 September. Morgen middag ten 2 ure zal de Dubbele Kamer eene openbare ver gadering houden. Waarschijnlijk zal daarin de dag van discussie over de grondwetsherziening bepaald worden. In de laatste dagen zijn er wederom eenige mi nisterraden gehouden. 's Graveniiage den 30 September. I11 de me rnorie van beantwoording op het algemeen verslag der afdeelingen van de Dubbele Kamer, zegt de regering voornamelijk dat zij het als een gelukkig voorteelten beschouwt, dat er volkomene eenstemmigheid tusschen haar en deze kamer bestaat omtrent het standpunt waarop liet tegenwoordig onderzoek moet worden ge plaatst. De Kamer daalr niet af tot persoonlijke inzigten en wenschenzij drumt niet aan op nadere wijzigingen of veranderingen; vermits de regering niet bij magte is daaraan gehoor te geven maar zij overziet het ge- heele werk zij bevredigt zich niet nu t den letter der viret, welke voor haar ligt, maar wil in den geest dringen, en vraagt niet regt van de regering alle inlichting n en Verzekeringen omtrent de ware strekking der hoofdbe- palingfn opdat zij met volkomene kennis van zaken kunne zeggen j Het geheel, zoo als het daar ligt, be vat zooVeël goedszooveel dat bevredigt dat eene aanneming boven eene verwerping is te verkiezen of omgekêefdhet geheele werk is zoo gebrekkig, dat het beter Is'nog ie behouden wat is, en beter te ver beiden. Dit standpunt van beoordeeling maakt dan ook thans den wensch rot meerdere splitsing der wetsontwerpen, ook al koude hij worden bevredigd minder doeltref fendterwijl de wisseling van denkbeelden vroeger tusschen de gewone Tweede Kamer en de regering ge houden, en de belangrijke wijzigingen, daardoor in het oorspronkelijk ontwerp gebragr, de vermenging van on gelijksoortige voorschriften onschadelijk heeft gemaakt. Wat eindelijk de opmerking betreft, dat de ontwer pen van grondwetherziening niet in zich bevatten eene dadelijke vereenvoudiging van en bezuiniging in het staatsbestuur, merkt de regering op, dat in de grond wet, in het Ilde, lilde, Vde, Vilde en VlIIste wets ontwerp toch de grondslagen daarvoor in veel opzigten zijn gelegden het hoofdzakelijk van den voortduren den en vasten wil der regeringgerugsteund door de vertegenwoordiging, zal afhangen om trapsgewijze in de staats-tiitgavcn door vereenvoudiging tot bezuiniging te geraken. De Eerste Kamer der Staten Generaal is bijeen geroepen om op Maandag den 9 October aanstaande te vergaderen. Rotterdam den 30 September. Den 27 dezer, werd bij de arrbndisseuunts ivetbatik te Assen, oor deelende in correctionele zaken, behandeld de zaak van E. D. IC.debitar.t der koninklijke nederl. loterij ie Meppel, over het bekende No. 17894, dat hij van de heeren collecteurs te Assen had weten te koopen, toen daarop ree Is was gevallen de prijs van toc.ooo. Negen getuigen èt charge waren gedagvaard. Het open baar ministerie beweerde, dat, niettegenstaande de civile actie der heeren collecteurs door schikking was voor gekomen de actie van den strafregter niet was te niet gedaan en dat het deze zaak te meer moest vervolgen, dewijl de loterij is eene staats instelling en het hoogst lioodig werd, dat het regterlijk gezag bestrafte en daar door te keet ging de bedriegerijen, ter zake van deze instelling gepleegd. Die actie hier aanwezig achtende, concludeerde het O. M. alzoo tot toepassing der straf wet. De verdediger des beklaagden, mr. j. Oosting, beweerde, dat het leir, al* ware het bewezen, nimmer onder liet bereik der strafwet kon vallen; het gold hier eene zaak van koophandelwaar iederdie iets verkoopt of kooptzelf moet weten wat hij koopt of verkoopt; hoe vaak toch worden 6. v. aan de beurs te Amsterdam geruchten uitgestrooid, alleen teneinde met de daardoor bewerkte rijzing of daling der effec ten, voordeel te behalen, enz. De uitspraak van het vonnis is bepaald op Woensdag e. k. Goes den 2 October. In de Buitengewone Ver gadering van de Provinciale Staten dezer Provincie, van den 28 September II., is tot lid van de Tweede Kamer ch r Stnten-Generaal, ter voorziening in de vacature, veroor zaakt dnor het genomen ontslag van mr. J. de Backer, benoemd, de lieer mr. J. Slici-ier van Dojmbuhg, die deze betrekking heeft aanvaard. Vooraf waren achtervolgens benoemd de heeren P. Damas van Cit- ters en mr. Ph. van den Broecke, welke echter heide voor die benoeming bedankten, en de heer jltr.D.G. van Tejlingcnwelke verzocht verder buiten aanmer king te blijven. PUBLICATIE. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS der Stad GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat Dat tot meerdere verzekering der tigtige perceptie van de Stedelijke Belastingen en het faciliteren van het opzigt der Policie, DE KOEPOORT dezer Stad, van den 1 October 1848 tot den laatst en Maart 1849, steeds één uur later zai. geopend, en één uur vroeger zal gesloten worden dan de overige Stads- Poorten. Zullende aan dezedoor aflezingaanplakking en plaatsing in de Stads Courant, de vereischte publiciteit worden gegeven. Gedaan ten Stadlntize van Goes, den 30 Septem ber 1848. Burgemeester c-n Wethouders voornoemd Voor den Burgemeesterafwezig De Wethouder. J. VV. van KERKWIJK, Ter ordonnantie van dezelven De Srads-Secretaris L. de FOUW, Jz. Van den dó tot den 30 September 3848. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe/ 8 23. Rogge J 5,00. Vroege Gerst 4,05. Late Gerst ƒ3,75- Boekweit 0.00. llaver a,oo. Witte Boonen 00,0c. Witte Erwten f 00,00. Groene Erwten 7,42. Graauwe Erwten 1 7,50. Tanve Meel f 10,23. Rogge Meel ƒ6,65. allen per Mudde. Boter f 090. Noord-lIoHandscbe Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 31 cs. Tarwe Brood 85 c* Rogge Brood 135 cs. Osse- Vlecsch 60 cs. Koei-Vlcesch 60 cs. Kalfs-Vleesch 60 cs. Scliapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesclt 35 cs. Versc'j Varken-Vleesch 90 cs. GerooktVarken-Vleescii i.oo cs. allen per IN cd. Pond. Vroege Aardappelen. f 3,25. Late Aardappelen 3,25. deMudde. Jenever f 60,00. per Vat. IJpcn Hout 7,50. Esschen Hout f 7?5G- Pcr IVissc. Groote Takkebossen 14.50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f 1,60. ele 100 Ponden. Turf 70 dc clubb. Mndele. Kool O'ie f 38,00. Lijn Olie 40,00. het Vat Koolzaad 10,15 Lijnzaad 0,00. de Muddc,. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. PRIJZEN VAN ÏOOC EN DAARBOVEN. Trekking der Eerste Klasse. 4de Lijst. Geene. ADVERTENTIEN. Be DIRECTIE der STADS-TEK- KENSCIIOOL adverteert, dat tot In schrijving der IjEERLBRïCcEW voor het Teeken- Saisoen IS*!, in liet Lokaal der School zal worden gevaceerd op TVoensdag den 4 October 3848 des avonds ten 7 ure. Namens de Directie J. van RENTERGEM de FOUW, Secret. De Ondergeteekende gepatenteerd Poelier, neemt de vrijheid zich bij zijne geëerde Sladgenooten aantebevelen, tot het Schoon- en Opmaken van VO GELS HAZEN en alle andere soorten van Wild. Goes, 2 Oct. 184S. p. VERTttECiT. Kleine Kade. in de Herberg de lioode Leeuw te Nieuw/and Maandag den 9 October 1848, des voormiddags ten 10 ure, van 20 Bund. 7740 Ellen G&Ol^DS, liggende in den Mortiere-Polder zijnde een ge deelte van het onlangs ingedijkte voormalig Haven- Kanaal der Stad Middelburgvoor den tijd van t waalf jaren ingaande 1 Januari] 1849 en eindi gende met het rooven van den Oogst I860. Nadere inlichtingen te bekomen bij den Heer LV. de Jong hte Goes, en ten Kantore van den Notaris D. J. van der Jlorsl Serlé, te Mid delburg. 1 1 i>< In den loop dezer week in Lossing: Best Brandende Engelsche- Brabandsche STEKÏWHO- EES1 voor j. Koom, m. Te Goes, bi) F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2