GÖESSCHE COCRAN TcÉl Maandag K112 U WSTIJIII G EN Uo I)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f dp 5; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advertenti'èn worden d °20\cts. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Daodberigten 1 van J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt, J DU1TSC11LAJNJ). Altona den 25 -September. Wij leven hier in gespannen verwachting van hetgeen gebeuren zalwant de aangelegenheid van den wapenstilstand neemt meer en meer eene verwarde gedaante aan. Twee collegien betwisten hier elkander de regering des lands; het eene dreigt het andere gevangen te; nemen en het laatste bedreigt weder het eerste met geregtelijite vervolging het eene is in het wezenlijke bezit des lands en des zelf militaire krachten, liet andere wordt door geheel Denemarken ondersteund en beide geheel in strijd met de letter en den geest van iter tractaat. Voeg daarbij, dat de nationale vergadering te Frankfort den wapen stilstand heeft aangenomen, in de verwachting., dat Denemarken eenige wijzigingen zou toestaan, en dat het laatste zoo door woord als met de daad uitdrukkelijk verklaard heeft, zulks niet te willen doen. Bovendien bestaat het uitzigtvan bij een aanval der Denen, geheel aan eigene krachten overgelaten te zijn, daar de houding van Pruissen zeer dubbelzinnig en de goede wil der zuid-Duitsche staten geheel verlamd is. Meiï is hier echter op alies voorbereid en gereed de Denen te ontvangen. Iniusschen bestaat eenige hoop, dat het niet weder tot een strijd zal komen, daar lord Palmer ston de Deensche regering uitgenoodigd heeftaan de billijke wenschen der hertogdommen te voldoen. Frankfort, den 26 September. Sedert heden mid dag loopt hier het gerucht, dat Struve, met ruim tachtig zijner aanhangers gevangen genomen en vervolgens gefusilleerd zou zijn geworden. Volgens ditzelfde gerucht, zoude Struvds gansche correspondentie in handen der overwinnaars zijn. Tot op dezen oogenblik echter is zijne gevangenneming of dood nog niet officieel bekend gewordendaar volgens een later gerucht het hem gelukt zoude zijnzich door de vlugt te redden. Dit staat vast, dat hij en zijne bende, den 24Sten 's mid dags, in de nabijheid van Krotzingen door de rijks- troepen volkomen geslagen en op de vlugt cedreven .zijn. De te Heidelberg verschijnende Deutsche Zeitung, van den agsien, meldt, dat zij even voor hei ter perse leggen van haar bladhet bovenstaande b-rigt heeft ontvangen, en dat de mêiiaag der rebellen zoo volkomen was, dat de opstand als gein el onderdrukt mag beschouwd worden. Van hare zijde heeft de centrale uitvoerende magt, tot d3t einde de meest nadrukkelijke maatregelen genomen. Behalve de afzending van eene ontzacwek kchde militaire tnagtheeft zij den graaf v. Keiler lid der nationale vergadering, in hoedanigheid van rijks commissaris derwaarts gezonden, met de uitgebveids e volmagtom alles te doen wat tot de zekerheid van het rijk dienen kan. Zijne volmagt luidtdat hij overal de rijkstroepen requireeren, den staat van beleg verkla ren en de krijgswet doen afkondigen kan. I11 den morgen van ao Sipi<-mbcr is de gravin van Landsfeld Lola Monieste B.rclu'esgaden (Beije eren) aangekomen, waar koning Lodewijk sedert 6 wéken zijn verblijf houdt. De gravin arriveetde in een fraai posrrijtuigvergezeld van twee andere dames. Een groot aantal personen van beide sexe had zich op haren weg verzameld en wierp haar rijtuig niet vuil en steenen, onder het uitroepen van beleedigende bewoordingen. De gravin stapte aan een hotel van middelbaren rang af, dat aanstonds door een detachement militairen In zet werd. Denzelfden avond hadden eenige inheebtenis nemingen plaats. Karlsruhe, den if September. De gisteren dooi de Frankfurter bladen medegedeelde tijding van den dood van Struve schijnt voorbarig te zijn geweest. Volgens berigten uit Freiburg van den J5sten was ook in de districten Schonau en St. Blasien in den Opper Schwarzwald de opstand uitgebroken. Even als elders werden aldaar door de opstandelingen de vrees» seliikste wandaden gepleegd. Alle weerbare mannen van 16 tot 40 jaren werden, onder bedreiging van de doodstraf, gedwongen mede te trekken. Vele vlugte lingen zoo van daar als uit bet Oberland waren te Freiburg aangekomen. Omtrent het voorgevallene te Staufenleest men in een berigr nit die stad van den 35Steil September het volgende Wij hebben gisteren en heden ontzettende dagen beleefd. De republiek van Lorrach heeft hier haar bloedig graf gevonden. Gisteren tusschen 11 en 12 ure rukte Struvevoorafgegaan door eene bloedroode vlag, met ongeveer280ca3000menschen hierbinnen, waarvan de voorste gelederen uit ongeveer 800 man goed gewapende geregelde troepen bestonden. De overi gen vormden eene soort van ongeregeld corpswaar van velen ongewapend warendaarvan zullen wel de meesten niet-vrijwilligen geweest zijn. Het vrijcorps was naauwelijks een uur hier, toen de troepen voor het stadje verschenen, en, daar zij met geweerschoten begroet werdendadelijk de intusschen versperde toe gangen der stad aanvielen. Al spoedig stonden twee huizen en twee schuren in brand, de afgebrokene brug werd onder eenen regen van kogels hersteld de ver sperriugen weggeruimd., en kort 11a 4 ure trokken de troepen stormenderhand binnen, alle huizen aanvallende, waaruit op hen geschoten werd. Het vrijcorps, waar van het grootste deel reeds bij het begm yan den strijd gevlugt was, vlood 1111 naar het gebergte, ijverig door de soldaten met kanon- en geweervuur vervolgd. Struve ontkwam met zijne vrouw naar Bolschw.il en St. UI rich in de rigting van Freiburg. Zijne krijgskas, waarin zich ongeveer 170c gulden bevonden, even als zijne correspondentie, die zeer gewigtige papieren bevatten moet, zijn op her raadhuis alhier in beslag genomen. De vreedzame burger schept in weerwil van al die ver» schrikkelijke tooneelen weder ademdaar hij ziet dat er nog eene tnagt is, die in staat is, de openbare orde en veiligheid weder te doen eerbiedigen. - Heden morgen werd er ons weder angst en schrik aangejaagd. De trom werd in de straten geroerd, en plotseling ver nam men een pelotonsvuur, welks doel men niet kende. Een verschrikkelijk tooneel helderde de zaak op; zeven lijken lagen op de straatals treurige slagtoffers van den burgerkrijg. Het waren opstandelingen, die zich schuil hadden gehouden, en uit hunne schuilplaats op voorbijgaande soldaten geschoten hadden. Het huis werd spoedig omsingeld en doorzocht. De opstande lmgtn werden voor defi dag gehaald en op de plaats zelve doodgeschoten. Hoe velen er in den strijd ge vallen zijr. is nog niet naauwkeurig te bepalen. Aan de zijde der troepen is slechts één man gevallen, die heden hier ter aarde is besteldaan de zijde der opstandelin gen heeft men, de zeven bovengemelde medegerekeud, tot heden ongeveer 28 lijken geteld, en daaronder eenige burgers van Staufen. Heden werden 76 gevangenen onder sterke militaire bedekking naar Freiburg vervoerd. De troepen hebben alle ten 12 ure Staufen veriaten en den weg naar Salzburg en Müllheim ingeslagen, alwaar zjcii een IKssisch bataillon met hen vereenigd zal heb ben. Men wil dat heden namiddag in de rigting van Salzburg schoten zijn gehoord, die echter in geen ge val iets bijzonders hebben kunnen beteekenenalzoo de vrijcorpsen zich in wilde vlugt verstrooid hebben." Volgens berigten uit Bazel van den 25 des avonds, 'was het republikeinsche bewind, hetwelk zich te Lor rach gevornjd had, dien morgen naar Zwitsersch grond gebied geweken. De Frankfurter dagbladen deelen het. volgende officiële berigi mede: Het rijksminisrerie van binnenlandsc.be zaken, het van zijnen pligt rekenende zorg te dragendat overal in Duitschland de wetten geëerbiedigd en niet ongestraft aangerand worden heeft aan de regeringen van Pruis sen en VVurtemberg verzocht, zoo spoedig mogelijk te mogen vernemen, om welke redenen deinden laatsten lijd in Heilbron, Koblentz en Keulen plaats gehad heb bende onlusten niet tegen zijn gegaan, en welke maat regelen genomen zijn om die redenen uit den weg te ruimen en de overtreders der wetten te straffen." Frankfort den 29 SeptemberVolgens eene officiëele mededeeiing van de Groot Badensche regering, aan het rijks ministerieis Gustav Struve met zijne makkers naar Freiburg getransporteerd, waar onmiddeiijk een krijgsraad was bijeen geroepen, om hen te vonnissen. Constants i$ reeds door Oostenrijksche en Beijersche rijkstroepen bezet; de rust in den Seekreits is niet gestoord. De uit Sleeswijk teruggekeerde Prttissische troepen verzekeren, dat het grootste deel der Sleeswijkers zich geheel beschouwt als niet tot Duitschland behoorende, en liever onder de Deensche heerschappij wil blijven. Keulen, den 29 SeptemberDe rust blijft hier onge stoord en de laatste sporen der barricaden zijn verdwenen. FRANKRIJK. Parijs den 26 September. Op het einde van de zitting iler Nationale Vergadering van gisteren, trad de heer bodewijk Bonaparte de zaal der vergadering bin nen en nam plaats op het midden van de banken der linkerzijde. De heer Vivien zeide, dat het negende bureau, met het onderzoek der benoeming van den heer Bonaparte belast, haar regelmatig verklaarde. De president verklaarde dieusvolgens den heer Karei Lodewijk Napoleon Bonaparte volksvertegenwoordiger voor het departement van de Yonne. De heer Lodewijk Bonaparte beklom toen de tribune en las het volgende voor: „Burgers vertegenwoordigers! Het is mij onmoge lijk het stilzwijgen te bewaren, 11a de lasteringen, waar aan ik ten doel heb gestaan; ik moet mij luide ver klaren, van den eersten dag af, waarop ik de eer heb, mij in uw midden te bevinden en de gevoelens doen kennen, die mij altijd bezield hebben, „Na drie en dertig jaren vogelvrijverklaring en ver banning, is het mij eindelijk vergund Frankrijk en mijne medeburgers weder te ziende republiek heeft mij dit verschaft; dat de republiek daatvoor de betuiging mij» ner dankbaarheid en toegenegenheid ontvange. Mijne edelmoedige laiulgenooten, die mij met hunne stemmen vereerd te hebben, kunnen op mijnen ijver rekenen, om met u mede te werken voor de ontwik keling der democratische instellingen, welke het volk regt heeft te vorderen. „Tot nog toe heb ik uwe werkzaamheden slechts door lezing en overdenking leeren kennen. Heden, mijne waarde ambtgenooten, kan ik aan deze werkzaam heden deel nemen; mijn werk onder u lieden, zal dat van een man zijn, vast besloten zich op te offeren voor de verdediging der orde en het welzijn der republiek," De heer Girard zeide. dat het 8ste bureau, de be. noemingen der heeren Bonaparte en Fotild voor het depaitement van de Seït.e geldig had verklaard, doch dat hij voorstelde, de geldigheid der benoeming van den heer Kaspail door al de bureaux te doen onderzoeken. De heer Denjoy was van gevoelen, dat de heer Ras- pa'tldie titans te Vincennes gevangen zat, als beschul. digd van aan de ongeregeldheden der maand Mei te hébben deel genomen, nu hij als vertegenwoordiger be. noemd was, niet verder moest vervolgd worden. Hij eindigde met zich voor de toelating van den heer Rasm pail te verklaren, rerwijl zeide hij, de procureur-gene raal, dan nog altijd vergunning kon vragen om hem te vervolgen, De heer E. Kaspail beweerde, dat men den gevangen burger F. Kaspail in de vergadering ntoesr toelaten, daar de justitie hem nog niet schuldig had bevonden en dat men dan later over de vergun, ning om hem te vervolgen, beslissen kon. De heer Comeprocureur generaalbeweerde, dat de heer Kaspail slechts op vrije voeten kon gesteld worden wanneer hij door de justitie onschuldig was verklaard doch tot zoo lang gevangen moest blijven. De heer Deville verklaarde zich voor de omnicide. lijke toelating van den heer Raspail. Na eenige ver. dere discussien werd de benoeming van den heeriL»-. pail geldig verklaard en tevens bepaald, hem als ver. t genwoordiger toe te (aten. Tevens werd echter aan den procureur generaal vergunning verleend de vervol ging jegens dien heer voort te zetten.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1